Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
mannschaft 

Wiek: 28
Posty: 26
Skąd: koło Krakwa
Wysłany: 2011-11-05, 16:24    Odp: [Technika] Podciągi

Chodzi mi o urządzenie które podał #Maciekdraheim.Ale dzięki bo o stroik też się zastanawiałem :hihi:
_________________
Sowas wird nie mehr wiederholt
Ostatnio zmieniony przez mannschaft 2011-11-12, 18:30, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2011-11-05, 21:48    Odp: [Technika] Podciągi

To co ja podałem, to też jest stroik chromatyczny, tylko że komputerowy. Grasz dźwięk, komputer rozpoznaje co to za dźwięk i jakie ma odchylenie od wzorcowego.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Gall Anonim 


Posty: 84
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: World/Polska
Wysłany: 2011-11-05, 22:08    Odp: [Technika] Podciągi

mannschaft napisał/a:
Chodzi mi o urządzenie kture podał


kolego wyraz które piszemy przez ó - popraw się!
_________________
Harmonijkarze wszystkich krajów i nacji łączcie się. :) <Gall Anonim>
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
IronBone

Posty: 210
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2011-11-06, 19:07    Odp: [Technika] Podciągi

Jeszcze o bendometrze. Jak już kiedyś pisałem, do uruchomienia bendometra:
Uruchom w terminalu
javaws http://www.harpsoft.com/apps/bendometer.jnlp

Jak nie idzie to albo nie masz jawy albo nie masz ustawionej w zmiennej systemowej PATH ścieżki do katalogu z programami javy.

Jak wszystko działa to możesz uruchamiać bezpośrednio ze strony Uruchom w terminalu

http://www.harpsoft.com/

Program nie jest darmowy, po rejestracji chodzi przez pewien czas.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Gregor 

Posty: 18
Wysłany: 2011-11-13, 10:01    Odp: [Technika] Podciągi

Witam!
Ćwiczę już podciągi jakiś czas. Zdaje mi się, że najlepiej wychodzi na 6 kanale, jednka nie jestem pewien czy uzyskuję właściwy dźwięk. Stąd moje pytanie czy udał mi się podciąg?

http://soundcloud.com/gjharp/po
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
towal 

Wiek: 33
Posty: 238
Otrzymał 13 punkt(ów)
Skąd: Puławy
Wysłany: 2011-11-13, 11:51    Odp: [Technika] Podciągi

cześć. wyszedł Ci bending (obniżenie) na 6 kanale.

Pozdrawiam, Piotrek.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
karol.z 


Wiek: 39
Posty: 331
Otrzymał 19 punkt(ów)
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-11-14, 13:54    Odp: [Technika] Podciągi

Hej

Na harmonijce gram już od dawna, ale grałem głównie melodie przebojów i trochę folka. Rok temu przerzuciłem się na tremolo, ale teraz gram głównie na 10 kanałówce

I wziąłem się poważnie za naukę bluesa, niestety mam problem z podciągami, nie wychodzą mi tak jak słychać na szkółce Wierzcholskiego. Mam pytanie czy może problem tkwić w harmonijce? Mam 5 letniego Big Rivera Harpa, w miarę dobrze brzmi lecz zastanawiam się czy skoro jest już używana przez tyle a nie były na niej obniżane dźwięki (robiłem tylko takie efekty ale nie były to podciągi) to może tu jest problem?
_________________
https://www.facebook.com/marcinandkarol
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
towal 

Wiek: 33
Posty: 238
Otrzymał 13 punkt(ów)
Skąd: Puławy
Wysłany: 2011-11-14, 16:42    Odp: [Technika] Podciągi

raczej mało prawdopodobne, chyba, że harmonijka mocno nie stroi na oktawach. moim zdaniem problem leży w technice. być może ciężko Ci obniżyć przez tonację harpa (G, F)..


Pozdrawiam, Piotrek.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
karol.z
karol.z 


Wiek: 39
Posty: 331
Otrzymał 19 punkt(ów)
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-11-14, 17:54    Odp: [Technika] Podciągi

Tak to raczej chodzi o technike bo wychodzi mi taki niepełny podciąg ale widze ze na 4 jest coraz lepiej. A tonacja to akurat C, może lepiej byłoby na Blues Harpie ale tego mam akurat w G. :) Sprobuje coś nagrać, za pare dni to ocenicie.

Wogóle Big Riverka choć to dobry instrunent jest trochę ciężka w graniu, chyba sprawie sobię Special 20 ale troche boję się, że trafie na lipny egzemplarz bo Hohner ostatnio obniża jakość.
Ale gdybym trafił na dobry to chciałbym mieć S20 do bluesa i Golden Melody do grania melodii jak sama nazwa wskazuje, ;)


Pozdrawiam, Karol

[ Dodano: 2011-11-17, 09:18 ]
I jak mi wyszedł podciąg na czwórce?

http://soundcloud.com/karolzielu/podciag-4#
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Cdur 

Wiek: 32
Posty: 5
Skąd: ok. Gdańska
Wysłany: 2011-11-22, 16:34    Odp: [Technika] Podciągi

Gregor napisał/a:
Witam!
Ćwiczę już podciągi jakiś czas. Zdaje mi się, że najlepiej wychodzi na 6 kanale, jednka nie jestem pewien czy uzyskuję właściwy dźwięk. Stąd moje pytanie czy udał mi się podciąg?

http://soundcloud.com/gjharp/po

Mi wychodzi podobnie na pierwszym kanale i tylko na pierwszym. Pewnie po części wina harmoszki BluesBand. Pierwszego kanału używałem setki razy więcej, bo najniższy ton oczywiście, reszta strasznie piszczy i nie mogę tego słuchać. Czuję wyraźnie, że powietrza wciąganego z pierwszego kanału jest mniej i takie dęcie typowe, niepodobne do reszty kanałów. Niedługo kupuję coś lepszego więc się okaże
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2011-11-22, 16:45    Odp: [Technika] Podciągi

Nie możesz słuchać, bo jeszcze nie masz odpowiedniej techniki. C wcale taka piskliwa nie jest. Powiem więcej, przy odpowiednim oddechu nawet E, czy F nie powodują drażnienia ucha (jeżeli grane w niskim i środkowym rejestrze). Brzmienie zależy od techniki w największym stopniu.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
karol.z 


Wiek: 39
Posty: 331
Otrzymał 19 punkt(ów)
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-11-24, 17:37    Odp: [Technika] Podciągi

Maćku jak z tym moim podciągiem, może być?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2011-11-24, 19:21    Odp: [Technika] Podciągi

Gdybym mógł odsłuchać, to coś bym powiedział. Obecnie link już nie działa.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
karol.z 


Wiek: 39
Posty: 331
Otrzymał 19 punkt(ów)
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-11-24, 21:02    Odp: [Technika] Podciągi

Działa nowy

http://soundcloud.com/karolzielu/podciag-4-1#
_________________
https://www.facebook.com/marcinandkarol
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Skibek 

Posty: 13
Skąd: Piła
Wysłany: 2011-11-29, 17:50    Odp: [Technika] Podciągi

Witam!
No, od jakiegoś czasu kombinuję, jak mogę, żeby zrobić podciąg. Podejrzewam, że mi to nie wychodzi, ale zwracam się do Was z prośbą, żebyście odsłuchali nagranie poniżej i powiedzieli, co muszę poprawić, żeby było lepiej.

http://w417.wrzuta.pl/aud...V/podciag_3_wav
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
towal 

Wiek: 33
Posty: 238
Otrzymał 13 punkt(ów)
Skąd: Puławy
Wysłany: 2011-11-29, 21:29    Odp: [Technika] Podciągi

niestety obniżenia nie ma. popróbuj działać ze zgłoską "ko". cofnij język do tyłu i zmniejsz przestrzeń pomiędzy językiem a podniebieniem.

pozdrawiam.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Skibek 

Posty: 13
Skąd: Piła
Wysłany: 2011-11-29, 22:21    Odp: [Technika] Podciągi

Będę próbował. Dam znać o ewentualnych efektach, tudzież podeślę kolejne nagranie ; )
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Piotrorado 

Wiek: 34
Posty: 2
Wysłany: 2011-11-30, 14:22    Odp: [Technika] Podciągi

Jak robicie podciąg i wychodzi "siłowy" (ja długo tak właśnie ćwiczyłem), to podejdźcie do tego trochę od innej strony. Ja zacząłem takim samym strumieniem wciągać powietrze i manewrować językiem w różne strony, aż znalazłem moment załamania dźwięku. Jak już się znajdzie ten moment (w moim przypadku trzymam język poziomo i równo cofam go w stronę gardła), to wystarczy wyćwiczyć trafianie w ten dźwięk. Powodzenia
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Janko_Muzykant 


Wiek: 40
Posty: 88
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: siewierz
Wysłany: 2011-11-30, 17:57    Odp: [Technika] Podciągi

Granie na harmonijce diatonicznej dźwięków cis, dis, fis, gis, ais (dźwięki znane jako czarne klawisze w instrumentach klawiszowych) znacznie skraca żywotność harmonijki i dlatego lepiej grać tylko do,re,mi,fa,sol,la,si,do. Ja kupie sobie harmonijke chromatyczną by grać bez kombinowania wszystko do,re,mi,fa,sol,la,si,do, cis,dis,fis,gis,ais a diatonika bede uzywał do melodi na samych dzwiękach do re mi fa sol la si do.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
towal 

Wiek: 33
Posty: 238
Otrzymał 13 punkt(ów)
Skąd: Puławy
Wysłany: 2011-11-30, 18:33    Odp: [Technika] Podciągi

Janko_Muzykant napisał/a:
Granie na harmonijce diatonicznej dźwięków cis, dis, fis, gis, ais (dźwięki znane jako czarne klawisze w instrumentach klawiszowych) znacznie skraca żywotność harmonijki i dlatego lepiej grać tylko do,re,mi,fa,sol,la,si,do. Ja kupie sobie harmonijke chromatyczną by grać bez kombinowania wszystko do,re,mi,fa,sol,la,si,do, cis,dis,fis,gis,ais a diatonika bede uzywał do melodi na samych dzwiękach do re mi fa sol la si do.


Nie zgadzam się z taką opinią. Decydując się na takie granie , z instrumentu nadającego się do praktycznie każdego rodzaju muzyki, robisz w sumie instrument do grania kilku melodii ludowych i kolęd. Na pewno łatwiej uszkodzić harpa przy nauce bendingu/overbendingu, niż "tłukąc" w koło ludowe melodie. Jeśli już sprawnie wychodzi obniżanie/podwyższanie, to prawdopodobieństwo uszkodzenia, lub rozstrojenia jest mniejsze.

Poza tym, wydaje mi się, że jeśli gramy tylko czyste dźwięki (bez obniżeń), to harmonijka i tak po pewnym czasie się rozstroi, co wynika ze zmęczenia materiału. Jeśli się mylę, proszę o sprostowanie.

Pozdrawiam, Piotrek.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2011-11-30, 19:06    Odp: [Technika] Podciągi

jestem prawie pewien, że towal ma rację. Zauważ Janku Muzykancie, że pomysł obniżania dźwięku jest znany producentom (każda tabela dźwięków umieszczona w pudełeczku z harmonijką zawiera te wydobywane za pomocą bendingu). Harmonijki są po prostu do tej techniki przystosowane. Drugą sprawą jest, że jeśli świadomie z tych dźwięków rezygnujesz to jest to zupełnie pozbawione sensu. Nawet jeśli chcesz grać tylko melodie ludowe i kolędy.

pzdr.
Ostatnio zmieniony przez kuba 2012-01-08, 10:20, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2011-11-30, 21:16    Odp: [Technika] Podciągi

Bending bardziej męczy harmonijkę (szczególnie bardzo głęboki i siłowy) niż zwykłe granie, ale po co grac na instrumencie, który "długo i bezawaryjnie będzie nam służył", jeżeli nie będziemy mogli wykorzystać nawet części jego możliwości? To jakby kupić buty, ale w nich nie chodzić po powierzchniach innych niż miękki perski dywan, bo się podeszwy zetrą...
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2011-12-01, 17:39    Odp: [Technika] Podciągi

HEREZJA! :P
Jak to na harpie NIE grać blues'a, NIE grać podciągów? :P
Ehh, wymyślacie ludzie, wymyślacie...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2011-12-01, 18:02    Odp: [Technika] Podciągi

"Granie na harmonijce diatonicznej dźwięków cis, dis, fis, gis, ais (dźwięki znane jako czarne klawisze w instrumentach klawiszowych) znacznie skraca żywotność harmonijki".
W/g mnie na harmonijce najczęściej padają kanały (4) i (5)
potem 7 9. Prawie niemożliwe jest zepsuć kanały na wydechu od 1do 3 i 5 czy 6, mnie się to nie przydarzyło i nie słyszałem od znajomych bu komuś się zepsuł, a tobie jaki kanał padł i ile już harpów zamęczyłeś?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2011-12-01, 21:16    Odp: [Technika] Podciągi

adamg53, mi zdarzyło się zabić (2) w Seydelu Sessionie, czym sam się bardzo zdziwiłem. Ale można ;) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Mormegil 


Wiek: 27
Posty: 16
Skąd: Krościenko n.D
Wysłany: 2012-01-06, 17:18    Odp: [Technika] Podciągi

Jak robię podciąg na 3 kanale to w tym programie ap tuner ma być w rogu napisane B4 i wskazówka ma znajdować się na środku?To świadczy o tym ,że zrobiłem podciąg o pół tonu?
_________________
http://www.youtube.com/us...xD?feature=mhee
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2012-01-06, 19:42    Odp: [Technika] Podciągi

na harmonijce C? Nie. Ma być Bb, A lub G#
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Mormegil 


Wiek: 27
Posty: 16
Skąd: Krościenko n.D
Wysłany: 2012-01-06, 20:53    Odp: [Technika] Podciągi

Tak na C.Wskazówka ma znajdować się na środku tak żeby te centy były na 0 czy może na minusie?A jeżeli jest Bb7 to oznacza ,że był podciąg?
_________________
http://www.youtube.com/us...xD?feature=mhee
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2012-01-08, 10:17    Odp: [Technika] Podciągi

na pierwszym kanale masz dźwięk C4, na 4 C5. Jeśli pytasz o obniżenia na trzecim kanale to wszystkie powinny być z numerem 4.
Dźwięk Bb7 jest niemożliwy do uzyskania na standardowo strojonej harmonijce... na 10 kanale masz C7... to oznacza, że do Bb7 jeszcze prawie cała oktawa... jednym słowem byłby to pisk straszliwy. Trenuj dalej...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Gregor 

Posty: 18
Wysłany: 2012-01-08, 10:27    Odp: [Technika] Podciągi

Witam!
Czy wyszedł mi poprawny podciąg na 4 kanale?
http://soundcloud.com/gjharp/podci-g-na-4-kanale
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu