Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Ciachol 


Wiek: 36
Posty: 34
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-05-12, 08:07    [Pytanie] Taby a tonacja harmonijki

Witam. Chcialbym sie dowiedziec jak jest z tabami do harmonijek bo chcialem zaczac grac "The Sailor and the maid" ale w tabach jest podane ze sa one do harmonijki w tonacji D. Przelorzylem sobie dzwieki z ukladu harmonijki D na C i wydaje mi sie ze brzmi jeszcze gorzej niz jak zagrac te taby bez przekladania. I teraz moje pytanie brzmi co wlasciwie nalezaloby z tym zrobic probowac dalej zagrac te przelozone na C ?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2008-05-12, 08:14    Odp: [Pytanie] Taby a tonacja harmonijki

nie, zdecydowanie graj z tych tabów na harmonijce C (luib jakiejkolwiek innej). Musisz tylko trzymać się reguły, że ma być durowa. Zauważ, że na każdej harmonijce jest tak samo, jeśli chodzi o stopnie skali - pierwszy stopień jest tu a ostatni tam... Melodia będzie taka sama (tylko wszystko będzie trochę wyżej lub niżej).
pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Ciachol 


Wiek: 36
Posty: 34
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-05-12, 08:17    Odp: [Pytanie] Taby a tonacja harmonijki

wiec to dlatego bez przekladania brzmialo lepiej :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-05-12, 11:39    Odp: [Pytanie] Taby a tonacja harmonijki

To co mówi Kuba, w harmoszce w każdej tonacji (durowej rzecz jasna) interwały czyli zależności między dźwiękami są takie same i z tego powodu, nie ważne na jakiej zagrasz harmonijce, to melodia będzie taka sama, tylko zagrana nieco wyżej lub niżej. Na tym polega magia harmonijki, że chcąc zagrać coś w innej tonacji nie trzeba się bawić w mozolne przenoszenie, ale po prostu bierze się inny instrument.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Ciachol 


Wiek: 36
Posty: 34
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-05-12, 17:43    Odp: [Pytanie] Taby a tonacja harmonijki

Kusicie mnie przez to o zakup harmonijki a tonacji A :P
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-05-12, 19:30    Odp: [Pytanie] Taby a tonacja harmonijki

Wybór dobry, brzmi nisko, bluesowo, klimatycznie. Do tego często używana harmonijka. Jednak jak wspomniałem jest dosyć niska, a te wymagają trochę wprawy.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Mateuszmed

Posty: 8
Skąd: Lubaczów
Wysłany: 2011-11-09, 15:27    Odp: [Pytanie] Taby a tonacja harmonijki

Witajcie. Jestem początkujący i słabo się jeszcze orientuję. MAm harmonijkę big walley Hohner i chciałbym wiedzieć jakiej jest tonacji.
Pozdrawiam Harmonijkowiczów.
MAteusz
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2011-11-09, 16:14    Odp: [Pytanie] Taby a tonacja harmonijki

big walley - to o ile pamiętam harmonijka tremolo i sądzę ,że jest w tonacji C, ale nie w tym temacie takie pytania.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Janek Domański 


Wiek: 40
Posty: 160
Otrzymał 15 punkt(ów)
Skąd: Szczecinek/Piła
Wysłany: 2011-11-10, 18:20    Odp: [Pytanie] Taby a tonacja harmonijki

„nie ważne na jakiej zagrasz harmonijce, to melodia będzie taka sama”
Maciekdraheim

Niestety, ale nie mogę się z Tobą zgodzić. Każda z tonacji ma swój niepowtarzalny klimat. Przykładowo - Aleksadr Skriabin uważał, że tonacja C jest bardzo przyziemna. Nie przypadkowo niektórzy artyści grają w C#. Tak niewielka zmiana - nie podwyższa aż tak bardzo melodii, ale daje swój specyficzny klimat, którego brak w C.
_________________
jestem janek. czasem robię animacje. na zdjęciu po lewej - synek michaszek
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2011-11-10, 19:58    Odp: [Pytanie] Taby a tonacja harmonijki

Czytałem różne zestawienia dotyczące charakteru poszczególnych tonacji. Również opracowując nowy utwór sprawdzam, w jakiej tonacji by brzmiał najlepiej. Jednak zasadniczo, melodia pozostaje ta sama, niezależnie od tonacji, bo przecież interwały są te same. A że nie jest już "taka sama", czyli występują te zmiany w charakterze czy klimacie tonacji, to inna kwestia.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Janek Domański 


Wiek: 40
Posty: 160
Otrzymał 15 punkt(ów)
Skąd: Szczecinek/Piła
Wysłany: 2011-11-10, 21:40    Odp: [Pytanie] Taby a tonacja harmonijki

...a więc doszliśmy do twórczego porozumienia.
_________________
jestem janek. czasem robię animacje. na zdjęciu po lewej - synek michaszek
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2011-11-11, 00:02    Odp: [Pytanie] Taby a tonacja harmonijki

no nie do końca... Technicznie rzecz ujmując tonacja nie ma żadnego znaczenia. Tak już po prostu jest, jedni lubią wyżej, inni niżej. Melodia pozostaje niezmieniona. Nie ma tu znaczenia ilu wspaniałych wykonawców wybiera tę tonację a ilu inną. Cały sekret polega na tym czego nie da się nazwać... czasem jest to czas trwania poszczególnych dźwięków... czasem ich niespodziewane acz genialne połączenie... a czasem naprawdę trudno powiedzieć co, ale wiadomo, że jest...
pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2011-11-11, 16:43    Odp: [Pytanie] Taby a tonacja harmonijki

A mnie się wydaje że granie w konkretnej tonacji ma prozaiczną przyczynę, albo wokalista ma taki zakres możliwych dzwieków do wyśpiewania, albo gitarzysta tak sobie ubzdurał( dobrze mu sie improwizuje), lub harmonijkarz ma ulubioną harmonijkę w tej tonacji. Twórca utworu raczej ma swoją wizję i słuchający to ocenią.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Janek Domański 


Wiek: 40
Posty: 160
Otrzymał 15 punkt(ów)
Skąd: Szczecinek/Piła
Wysłany: 2011-11-11, 20:46    Odp: [Pytanie] Taby a tonacja harmonijki

adamg53, będę upierał się przy swoim, że brzmienie tonacji też ma znaczenie.
Dlaczego w takim razie niektórzy gitarzyści zjeżdżają ze strojem o pół tonu, żeby grać w D#, zamiast w E?
_________________
jestem janek. czasem robię animacje. na zdjęciu po lewej - synek michaszek
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2011-11-11, 21:13    Odp: [Pytanie] Taby a tonacja harmonijki

Jasne , nie mam zmiaru się z Tobą sprzeczeć, musimy zostać przy swoich zdanich, myślę że autor gra w tonacji jaka mu pasuje a słuchacz wymyśla czy dobrze wybrał czy być może źle.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2011-11-11, 23:59    Odp: [Pytanie] Taby a tonacja harmonijki

Metalica, żeby włożyć trochę inności przestroiła instrumenty o pół tonu tylko w Nothing Else Matters (i większości innych).

Ale zrobili to tylko dlatego, żeby być trochę oryginalnym bo zwykłe strojenie uważali za zbyt popularne dla ucha i oklepane.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2011-11-12, 00:04    Odp: [Pytanie] Taby a tonacja harmonijki

Złej baletnicy... nie lubię metallica :)
Ale to prawda, tonacja ma trochę znaczenia. Pomijając oczywiście sytuację kiedy różnica jest rzędu 3/4 oktawy, bo wtedy jest oczywista. Wiele kapel obniża do D, bo gitara wtedy inaczej wybrzmiewa.
A bluesowy kawałek z harmonijkarzem, który gra w C (harp F!) ma nieco inny charakter niż bluesowy kawałek w E (harp A).
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu