Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
robi-97 

Wiek: 26
Posty: 115
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Kaźmierz
Wysłany: 2011-10-24, 15:54    Dlaczego storik pada?

Cześć
Ostatnio zacząłem się interesowac troche naprawą harmonijek bo wkurza mnie ze padają stroiki i pomyslalem ze da sie to jakos naprawic. Rozkręciłem swojego blues session i probowalem cos pokombinowac z padnietą dwojką na wdechu odginałem doginałem czyściłem i i co tylko sie da ale nic z tego. Pomyslalem ze na tym forum musi być ktos kto wie dlaczego stroik pada i jak to naprawic no bo nie wierze ze stroik padnie i nic sie nie da zrobic albo w takim razie co sie dzieje ze ten stroik pada bo jak tam zajrzalem to on byl czysty jak lza nie byl odgięty ani przygięty wyglądał jak wszystkie inne a nie gra...
_________________
"Śpię na zielonej łące
Lub pod namiotem z brzóz
Czasem dajemy koncert
Ja i ten stary blues"
SDM - po strunach do nieba"
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
mat21jar 


Wiek: 31
Posty: 92
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Jarocin
Wysłany: 2011-10-24, 16:38    Odp: Dlaczego storik pada?

Hej,
Najprościej i najszybciej mówiąc stroik pada poprzez zmęczenie materiału. Stroiki nie są wieczne i ulegają zniszczeniu. Jest wiele czynników które na to wpływają, co mi teraz przychodzi do głowy to silne zadęcie. Stroik można kupić pojedynczy, lub całą blaszkę stroikową, lub też najtańsze i najszybsze rozwiązanie, jednak nie zawsze dostępne; jeśli masz już padniętą tą samą harmonijkę w tej samej tonacji to można z dwóch zepsutych poskładać nową. Nie wiem czy musi być ten sam model, bo niektóre części są ze sobą kompatybilne, lecz nie wiem jak to jest ze stroikami.
Sam ekspertem w tych sprawach nie jestem, więc poczekaj na wypowiedź kogoś będącego bardziej w temacie niż ja.

Pozdrawiam
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
reggie 

Wiek: 35
Posty: 13
Skąd: Cz-Dz
Wysłany: 2011-11-08, 16:49    Odp: Dlaczego storik pada?

Nie wiem za dużo na temat regulacji stroików, ale podzielę się moim doświadczeniem.
Zainspirowany filmami ze strony overblow.com postanowiłem poustawiać stoiki odpowiedzialne za dźwięki wydobywane na wdechu na mojej około-rocznej Golden Melody.
Nie podobała mi się szczególnie szczelina pod stroikiem nr 2.
Trochę go powyginałem i okazało się że nie wydobywa żadnego dźwięku. Po kilku godzinach "zabawy" udało mi się uzyskać znośny dźwięk. Nadal niestety słychać słabe świsty i brzęczenie.
Z tego stroika już chyba nic nie będzie, ale moja rada jest taka: spróbuj poodginać stroik na różne sposoby. Np. naciskając na niego równocześnie od dołu przy nasadzie i od góry przy końcówce (lub odwrotnie). Jeśli nie gra to już chyba bardziej go nie zepsujesz.
P.S. Na pewno nie polecam takich zabaw z działającym stroikiem. Ja musiałem jeden zepsuć żeby się tego nauczyć
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2011-11-08, 18:47    Odp: Dlaczego storik pada?

Tak jak wcześniej powiedziałmat21jar, zmęczenie materiału. Sprężystość materiału wynika z odpowiedniego składu stopu mosiądzu, a głównie z jego walcowania. Poprzez gięcie/drganie/ podczas gry następuje uszkodzenie tej struktury, utrata sprężystości i cisza. W przyczyny nie wnikam ,bo mogą być przeróżne, ale jak temu zaradzić. Najprościej wymienić stroik. Innym, bardzo jednak karkołomnym sposobem, który próbowałem i jest wykonalny, to przekucie stroika. Poprzez stukanie w stroik podparty na postawionej na sztorc stalowej blaszce da się mu zmienić strukturę na tyle żeby odżył, próbowałem też poprzez walcowanie, ale kiedy już uzyska sprężystość jest za cienki i nie da go się nastroić Niestety i w pierwszym sposobie zmienia on wymiary i trzeba go podpiłowywać i dostroić. Trudne ale wykonalne. Łatwiej jednak wymienić stroik, ale jak ktoś się nudzi jak ja czasami....?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2011-11-08, 23:34    Odp: Dlaczego storik pada?

Ja z własnych doświadczeń mogę stwierdzić ze nadwyrężony stroik można wskrzesić na parę dmuchnąć strojeniem, ale te sposoby co podajesz (w/g mnie oczywiscie ), nie mogą zespoić rysy na stroiku (zawsze pęka jakieś 1-2 mm od dolnej kraędzi otworu), jedyna rada na to, to wymiana stroika lub całej płytki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2011-11-09, 11:05    Odp: Dlaczego storik pada?

adamg53, Jak pęknie to już amen oczywiście.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
*Wisnia 

Posty: 109
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-11-09, 23:30    Odp: Dlaczego storik pada?

Robi-97, jesteś pewien, że stroik się zepsuł? Gram od około 12 lat i nigdy nie padł mi stroik 2 kanału. W związku z tym wydaje mi się wysoce prawdopodobne, że twoje kłopoty wynikają z nieprawidłowego wciągania powietrza. Spróbuj się rozluźnić i zagraj akord G-dur (123) z ustami ułożonymi tak jakbyś wypowiadał głoskę "A". Jeśli stroik nie odezwie się w delikatnie zagranym akordzie, to chyba faktycznie zdechł :o Jeśli jednak zagra, to trzeba poćwiczyć :)

pozdrawiam, daj znać jak poszło
Łukasz Wiśniewski
_________________
www.wisnia.info
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2011-11-10, 00:09    Odp: Dlaczego storik pada?

Też nie słyszałem, aby padł stroik harpa od 1 do 3 wszystko zaczyna się od (4 )kanału.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
robi-97 

Wiek: 26
Posty: 115
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Kaźmierz
Wysłany: 2011-11-10, 15:42    Odp: Dlaczego storik pada?

Jestem na 100% pewien nie jest to przyczyna zlego ukladu ust bo na marine band gram czysto (2) i nie ma zadnego problemu zagralem akord G-dur tak jak radził wiśnia i odezwały sie tylko 1 i 3 a 2 milczy jak zaklęta...
_________________
"Śpię na zielonej łące
Lub pod namiotem z brzóz
Czasem dajemy koncert
Ja i ten stary blues"
SDM - po strunach do nieba"
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2011-11-10, 16:10    Odp: Dlaczego storik pada?

Wisnia napisał/a:
Gram od około 12 lat i nigdy nie padł mi stroik 2 kanału.


Dostałem pare trupów od znajomego niedawno, były zabite 1, 2, 3 różnie, na wydechu/wdechu, to jest możliwe, tylko trzeba być wyjątkowym zdolniachą :)
Ale sądzę, że u początkującego harmonijkarza to po prostu zwykły "problem 2 kanału".
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu