Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Janko_Muzykant 


Wiek: 40
Posty: 88
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: siewierz
Wysłany: 2011-10-29, 20:51    dzwięki cis dis fis gis ais na harmonijce (znane jako czarne klawisze np:akordeonu,pianina)

W instrumentach klawiszowych np: akordeon,fortepian są takie czarne klaiwsze co się nazywają cis, dis ,fis, gis, ais. Niewiem czy da się to dokładnie wytłumaczyć ale jeśli bede wiedział chociaż w kturej dziurce kombinować i czy na wdechu czy wydechu to to i tak będzie duże ułatwienie. Możliwe że ja nieświadomie nawet wydaje te dźwięki wszystkie lub część. Ciekawy jestem jak w tabach dla harmonijki w C oznacza się cis, dis, fis, gis, ais bo to oprucz CDEFGAH inne dźwięki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2011-10-29, 20:54    Odp: dzwięki cis dis fis gis ais na harmonijce (znane jako czarne klawisze np:akordeonu,pianina)

Poczytaj tematy o podciągach (obniżeniach) i technice overbending, czyli overblow i overdraw, które podwyższają grany dźwięk. Na harmonijce można dzięki tym techniką wydobyć pełną gamę chromatyczną. Np. na kanale 4 na harmonijce C mamy dźwięk D. Gdy odpowiednio zassiemy powietrze możemy go obniżyć i wcelować w dźwięk C#/Db (Cis bądź Des). Poczytaj o tych technikach, to będziesz wiedział co i jak.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2011-10-29, 21:05    Odp: dzwięki cis dis fis gis ais na harmonijce (znane jako czarne klawisze np:akordeonu,pianina)

i zerknij na http://www.overblow.com/?menuid=26

pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Janko_Muzykant 


Wiek: 40
Posty: 88
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: siewierz
Wysłany: 2011-10-29, 22:22    Odp: dzwięki cis dis fis gis ais na harmonijce (znane jako czarne klawisze np:akordeonu,pianina)

w której dziurce i czy dmuchać i czy wciągać powietrze żeby były dźwięki cis, dis, fis, gis, ais.
Na harmonijce oprucz podstawowych dźwieków do,re,mi,fa,sol,la,si,do CDEFGAHC które się łatwo wykonuje są jeszcze dźwięki dodatkowe i jest ich więcej niż 5 a ja szukam odpowiedniki tych 5czarnych klawiszy z pianina;
Poprostu prosze napisać np:żeby wydobyć dzwięk cis trzeba wciągnąc powietrze z odpowiednim wyczuciam w kanale 5 itd.
Czyli nie prosze o dokładny opis bo może nawet dam rade bo mam dość dobry słuch.
Ciekawy jestem też jak sie zapisuje taby jesli w utworze się pojawią te dźwięki np:cis to (5)

Prosze o odpowedź na forum bo dalej nie rozumie
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2011-10-29, 22:42    Odp: dzwięki cis dis fis gis ais na harmonijce (znane jako czarne klawisze np:akordeonu,pianina)

Kuba podał Ci stronę, na której masz wszystkie dźwięki, zarówno naturalne jak i "cisy i disy". Dokładnie też opisano, z którego kanału który wydobyć. Może z nazewnictwem problem? Ok, to rozjaśnie. C# to Cis, Dis jest zapisany tutaj jako Eb, Fis, czyli F#, Gis to Ab, i Ais to Bb (dźwięki tutaj zapisane są głównie od strony bemoli. Reszta jest w tabelce.

A w tabach te dźwięki podaje się za pomocą dopisania obniżeń, lub techniki overblow.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2011-10-29, 22:49    Odp: dzwięki cis dis fis gis ais na harmonijce (znane jako czarne klawisze np:akordeonu,pianina)

cis - wciągać powietrze na kanałach 1, 4 i 7. Przy czym na 1 i 4 to jest potocznie zwany podciąg a na 7 overdraw. Podciągi oznaczane są apostrofami '. Dis można osiągnąć jako overblow (czyli odpowiednie dmuchnięcie) na kanałach 1 i 4, lub podciąg dmuchany na kanale 8. Fis jest dostępne jako (2)' czyli pierwszy podciąg wciągany na 2 kanale, 9' czyli dmuchany na 9, overblow na 5. Gis - (3)''' i (6)' oraz (9)o (overdraw na 9). Ais - (3)', 6o i 10''.

Wszystko jasne?

Ps. Tak to wygląda na harmonijce C.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Janko_Muzykant 


Wiek: 40
Posty: 88
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: siewierz
Wysłany: 2011-10-29, 23:15    Odp: dzwięki cis dis fis gis ais na harmonijce (znane jako czarne klawisze np:akordeonu,pianina)

teraz to rozumie i dźiękuje za wyczerpującą odpowiedź

[ Dodano: 2011-11-23, 08:12 ]
Przeczytałem gdzieś że granie dźwięków cis,dis,fis,gis,ais na harmonijce diatonicznej skraca żywotność instrumentu znacznie bardziej niż granie dźwięków C,D,E,F,G,A,B,C. Czy tylko na harmonijce chromatycznej łatwo wydobywa się te dźwięki dzięki registrowi. Jak sytuacja jeśli chodzi o wydobywanie dźwięków cis,dis,fis,gis,ais przedstawia się w innych typach harmonijek czyli m.in w harmonijce wiedeńskiej, tremolo, oktawowej.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu