Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2011-10-29, 19:37    [Harmonijkarz] Hendirk Meurkens

Hendirk Meurkens
Wybitny mistrz wibrafonu i Harmonijkarz chromatyczny - najważniejszy po Tootsie Thielemansie.
Urodzony w Niemczech, ale obecnie osiadł w Nowym Jorku, by uczestniczyć w nagraniach i występach, gdzie zdobywa światowe uznanie.

Hendrik Meurkens był w drodze do bycia rozpoznawalnym wibrafonistą, gdy usłyszał, Toots Thielemansa.
Zainspirowany dźwiękiem harmonijki Thielemansa, rozpoczął naukę na trudnym instrumencie, jakim była dla niego harmonijka chromatyczna. Hendrik Meurkens w swoich życiowych doświadczeniach muzycznych wprowadził do gry sambę i bossa novę.
Był tak poruszony muzyką brazylijską, że po doskonaląc swój unikalny melodyjny głos głos w Berklee, jak wibrafon, przeniósł się do Rio na początku lat 80 by całkowicie zanurzyć się w muzyce i kulturze Brazylii.
Regularne koncerty w poniedziałkowe wieczory w popularnym klubie "Rio Bar 21", wkrótce zaowocowały akceptacją Brazylijskich muzyków. Podczas jego dni w Rio, spotkał wielu muzyków, którzy później współpracowali z nim w Europie i Nowym Jorku. Po powrocie do Niemiec przed 1983r, stał się cenionym muzykiem studyjnym. Nagrywał w europejskim Radio Orchestra i prowadzi własne grupy, jak również towarzyszy wizytom legend jak Harry „Sweet” Edison i Buddy Tate.
W ciągu dziesięciu lat, dałał się poznać jako nowy jazzowy głos harmonijki. Przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie podpisał kontrakt z prestiżową wytwórnią, Concord Records..
Od tego czasu wydał piętnaście płyt, nadal koncertuje sam, ale też ze swoją własną grupą, zarówno na festiwalach jak i klubach na całym świecie.
Głębokie zaangażowanie Hendrika Meurkensa zarówno w jazzie i muzyce brazylijskiej dało efekt w postaci natychmiastowego rozpoznawania stylu, jakim była jego wersja Samba Jazzu.Ta muzyka (cross-cultural) jest gwarantowaną mieszanką, poruszającą serca słuchaczy.Znamienitymi cechami jego stylu harmonijkowego, są wibracje a także fortepian, bas i bębny co daje mieszaninę oryginalnych aranżów.Jego grupa została zarejestrowana na płycie CD, "October Color” . Jako ciekawostkę podam, że, , artysta nagrywał z Charlie Byrdem, Jimmy Cobbem, Ivan Linsem, Monty Alexandrem, Claudio Roditim, Manfredo Festem i Mundell Lowem, jak również uzyskał wsparcie znanych wybitnych artystów jak Astrid Gilberto i Olivia Newton-John tournee zespołu Trio Brown Ray, Paquito D’Rivera, Oscar Castro Neves, Herb Ellis, Herbie Mann, James Moody i wielu innych.Sukcesem kompozytora są również jego kompozycje, które zostały nagrane przez innych artystów co ciekawe w Hollywood film Dolores Claiborne.
"Moja misja jest prosta", wyjaśnia. "Chcę tworzyć muzykę wielkiej urody."



strona muzyka:
http://www.hendrikmeurkens.com/

Strona z muzą Hendrika: http://www.cdbaby.com/cd/hendrikmeurkens4

Kiedy rozpoczynałem w.w. temat Toot's był jeszcze nr 1, teraz Hendrik godnie zastępuje mistrza z Holandii.


_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu