Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
treader14 


Wiek: 27
Posty: 25
Wysłany: 2011-10-11, 19:05    Różnica miedzy zwykłą harmonijką a bluesowa.

Witam mam harmonijke hohner pro harp ms i mam pytanie chce sobie zakupic hohnera blues albo Hohner Marine Band, tonacja C. I mam pytanie czy granie bluesa jest dużo trudniejsze od zwykłego grania na harmonijce w tonacji C ?
http://allegro.pl/harmoni...1861984056.html
http://allegro.pl/harmoni...1856192249.html

I która z tych harmonijek byście mi polecili?? :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
towal 

Wiek: 33
Posty: 238
Otrzymał 13 punkt(ów)
Skąd: Puławy
Wysłany: 2011-10-11, 19:18    Odp: Różnica miedzy zwykłą harmonijką a bluesowa.

nie ma czegoś takiego jak zwykła harmonijka w tonacji C. Rodzajów harmonijek jest bardzo dużo. Jeśli chcesz grać bluesa, to kup harmonijkę w stroju richtera (diatoniczną) 10 kanałową (z tego co piszesz, już jedną posiadasz- pro harp)

granie bluesa na początku nie jest trudne. potem, jeśli chcesz grać zawodowo, czy powiedzmy pokazać się na scenie, to trzeba troszkę więcej pracy włożyć. Wszystko jest do wyćwiczenia.

pozdrawiam, Piotrek.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
treader14 


Wiek: 27
Posty: 25
Wysłany: 2011-10-11, 19:24    Odp: Różnica miedzy zwykłą harmonijką a bluesowa.

Tak posiadam prO harp ms ale ona nie jest do grania bluesa a możesz mi dac linka do tej harmonijki/?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
towal 

Wiek: 33
Posty: 238
Otrzymał 13 punkt(ów)
Skąd: Puławy
Wysłany: 2011-10-11, 19:33    Odp: Różnica miedzy zwykłą harmonijką a bluesowa.

a czemu nie jest do grania bluesa? jest bardzo dobra do grania bluesa. pierwszy lepszy link do nagrania z udziałem pro harpa:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
treader14 


Wiek: 27
Posty: 25
Wysłany: 2011-10-11, 21:45    Odp: Różnica miedzy zwykłą harmonijką a bluesowa.

No może tak ale czy napewno w tonacji C ? bo ja mam w tonacji C i ni jak mi nie wychodzi blues? tobie chodzi o harmonijke BLUES HARP a ja takiej nie mam



Jak zagrasz cos takeigo powiwedzmy na harpie ms C to szczęscia zycze..
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Gladias 


Wiek: 28
Posty: 349
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Nysa/Warszawa
Wysłany: 2011-10-11, 23:02    Odp: Różnica miedzy zwykłą harmonijką a bluesowa.

Jak czujesz bluesa to zagrasz go nawet na dwóch patykach :D :D Każda harmonijka diatonicza 10-kanałowa nadaje się do gry bluesa, jedna nada się bardziej druga mniej, ale na każdej bluesa zagrasz. Spróbuj go wyczuć :) Sam jestem szczęsliwym posiadaczem Pro Harpa i często na niej bluesa gram :D

Co do tonacji- nie wpływa ona na styl jaki chcesz grac, tylko na różnice w częstotliwościach. Porównując np. harpa w C do harpa w D to rozkład dzwiękow jest taki sam (odległosci pomiedzy dzwiękami są taki same), ale grasz wszystko (jesli przesiadziesz sie z C na D) o sekunde wielka (cały ton) wyżej.

Pozdrawiam:D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
towal 

Wiek: 33
Posty: 238
Otrzymał 13 punkt(ów)
Skąd: Puławy
Wysłany: 2011-10-12, 04:44    Odp: Różnica miedzy zwykłą harmonijką a bluesowa.



tu masz kolego test Blues Harpa w tonacji D. test wykonuje jeden z kolegów z forum.

Blues Ci zapewne nie wychodzi dlatego, że część dźwięków nie jest "od razu" dostępna. Trzeba sobie je wydobyć za pomocą bendingu (obniżeń- niesłusznie nazywanych podciągami). Temat, jak wydobyć obniżenia znajdziesz w dziale technika.

Nie zrażaj się do grania dlatego, że po kilku dniach Ci nie idzie.

Słuchaj dużo harmonijkarzy bluesowych i nie tylko.

Tak jak kolega wyżej napisał, tonacja nie ma wpływu na to czy można na danej harmonijce zagrać bluesa, czy nie. Jest 12 tonacji harmonijek diatonicznych w systemie richtera i na każdej z nich można zagrać bluesa, funky, ballady, muzykę orientalną, folkową i wiele innych rodzajów.

pozdrawiam, Piotrek.

PS. sorry za składnię postu, ale piszę przed 6 rano i jeszcze w sumie śpię:P
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2011-10-12, 08:18    Odp: Różnica miedzy zwykłą harmonijką a bluesowa.

treader14 napisał/a:
No może tak ale czy napewno w tonacji C ? bo ja mam w tonacji C i ni jak mi nie wychodzi blues? tobie chodzi o harmonijke BLUES HARP a ja takiej nie mam



Jak zagrasz cos takeigo powiwedzmy na harpie ms C to szczęscia zycze..


To tak, jak byś twierdził, że riffu zagranego na Telecasterze nie da się zagrać na Stratocasterze... Blues Harp ma dokładnie identyczne dźwięki, co Pro Harp (oczywiście, jeśli oba instrumenty są w tej samej tonacji. Ale nawet jeśli w różnych, to będzie się różnić tylko wysokością dźwięków, interwały są dokładnie te same). I oczywiście, że to, co jest na tym klipie można zagrać bez problemu na Pro Harpie Ms w C, tylko "grać trza umić" :) :) :) Bo żeby było śmieszniej, to testowany Blues Harp też jest w C i też jest w systemie MS, co oznacza że można dowolnie zamieniać części między Pro Harpem a Blues Harpem. I o ile mi wiadomo płytki stroikowe są dokładnie te same, instrumenty różnią się jedynie korpusem i pokrywami, co wpływa odrobinę na brzmienie, ale różnica jest prawie niezauważalna, ponad 90% brzmienia to zasługa grającego. :) :):) Ten facio zagrałby dokładnie identycznie na Pro Harpie, a Ty byś nawet nie usłyszał różnicy.
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
treader14 


Wiek: 27
Posty: 25
Wysłany: 2011-10-12, 13:54    Odp: Różnica miedzy zwykłą harmonijką a bluesowa.

Aha to dobra spróboje dzięki za podopowiedz a możecie mi podac jakieś poradniki dla początkujących jak można rozpoczac zabawe z bluesem jakies łatwe melodyjki itd ? albo ogólnie poradnik ? :]

Aha to jak nie ma różnicy miedzy pro harp a blues to po co kupować harmonjke bluesowa łatwiej się na niej dzwięki wydaje czy co?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2011-10-12, 14:21    Odp: Różnica miedzy zwykłą harmonijką a bluesowa.

Nie ma czegoś takiego, jak "harmonijka bluesowa". Blues Harp to tylko NAZWA MODELU, a jest to po prostu dziesięciokanałowa harmonijka diatoniczna w systemie Richtera. W identycznym systemie (czyli tym samym rozkładem dźwięków) jest cała masa harmonijek, z samych Hohnerów: Pro Harp, Marine Band, Meisterclasse, Golden Melody, Big River Harp czy najtańsze (ale też i beznadziejne jakościowo) Bluesband i Silverstar. Nie mówiąc o całej masie harmonijek innych firm: Seydel, Suzuki, Hering, Tombo... I nie chcę być zgryźliwy, ale wystarczy poczytać to forum... Wszystko o co pytasz zostało już setki razy opisane.
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2011-10-12, 17:58    Odp: Różnica miedzy zwykłą harmonijką a bluesowa.

Czy fortepian na którym gra się bluesa, to fortepian bluesowy?treader14, poczytaj forum i nie rób sobie JAJ.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Gladias 


Wiek: 28
Posty: 349
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Nysa/Warszawa
Wysłany: 2011-10-12, 18:08    Odp: Różnica miedzy zwykłą harmonijką a bluesowa.

Blues Harp firmy Hohner to nazwa własna, nie ma on zadnych specjalnych udoskonaleń pod bluesa. Nissan Patrol (samochod) ma w nazwie patrol ale nie musi słuzyc koniecznie do patroli xD (ten post to dla pewności napisałem, że wiesz o co chodzi :D

Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2011-10-12, 18:27    Odp: Różnica miedzy zwykłą harmonijką a bluesowa.

tak się zastanawiam... czy powtarzanie jednego i tego samego w kółko wynika z chęci zademonstrowania swojej wiedzy czy może jest to znęcanie się?

pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2011-10-12, 20:33    Odp: Różnica miedzy zwykłą harmonijką a bluesowa.

Myślę, że to złe postawienie, a w konsekwencji złe zrozumienie problemu.
Treader14 ma bardziej na myśli umuzykalnienie bluesowe i sądzi, że są specjalne instrumenty, które w tym pomagają (np. brzmienie, wydobycie dźwięków itp.). Oznaczenie tych instrumentów logicznym jest, że w nazwie własnej będzie miało słowo: "blues".

Otóż chciałbym Cię poinformować, że żeby grać bluesa na czymkolwiek trzeba:
- mieć wyczucie rytmu,
- mieć opanowany instrument na którym się gra,
- wiedzieć co się chce zagrać,
- włożyć w to wiele autentycznych uczuć.

Nie ma specjalnych instrumentów są specjalni muzycy.
Wszyscy naukę gry na jakimkolwiek instrumencie zaczynają od prostych melodii, by z czasem nauczyć się czegoś trudniejszego (w tym np. różnych technik).
Piszesz, że szukasz materiałów dla początkujących. Gdyby to było takie proste, że w jednym poście można zmieścić całość wiedzy zawartej na naszym forum taki post powstałby już dawno temu.

Poczytaj forum, jeśli pojawią się pytania - najpierw poszukaj odpowiedzi (większość już była zadana), i podnoś swoje umiejętności. Zapewniam Cię, że sukces będzie kwestią czasu.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
mat21jar 


Wiek: 31
Posty: 92
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Jarocin
Wysłany: 2011-10-12, 22:35    Odp: Różnica miedzy zwykłą harmonijką a bluesowa.

Może pomoże :D http://forum.harmoszka.co...cych-vt2606.htm Temat przyklejony, trudno nie zauważyć. Na początek może się przydać. Poza tym przeglądaj forum, nawet te starsze tematy. Wiele już było omawiane, wystarczy chwilę poszukać.

Pozdrawiam
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu