Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Skibek 

Posty: 13
Skąd: Piła
Wysłany: 2011-10-08, 21:01    Granie akordów

Drogie Panie, Drodzy Panowie!
Otóż, po raz kolejny muszę skorzystać z waszej wiedzy. Harmonijkę mam dosłownie parę dni, ale granie prostych melodyjek idzie mi całkiem nieźle (aż się dziwię, że już mi to wychodzi, bo na tym forum ludzie piszą, że to kwestia tygodni, a nie jak w moim przypadku- dni). Na pewno nie jest to jeszcze perfekcja, ale sam z siebie jestem generalnie zadowolony. Mój problem ,a w zasadzie pytanie ciężko opisać w jednym zdaniu, więc może spróbuję wyjaśnić, najprościej jak umiem (i najkrócej ; ).
Wyjaśnijcie mi, dlaczego wszędzie są tylko taby. Co z akordami? Z tego co wiem, to granie na harmonijce nie polega tylko na wygrywaniu pojedynczych dźwięków. Jedyne, czego się dowiedziałem to to, że akord to wdech lub wydech na kilku kanałach. To w takim razie mogę gdzieś dostać jakąś rozpiskę, jakie kanały- jaki akord? Żeby wam jeszcze zilustrować o co mi chodzi, posłużę się przykładem gitary: wiele piosenek polega na graniu akordów oraz w między czasie na przechodzeniu na pojedyncze struny. Granie samymi akordami albo tylko strunami, jest nudne.
Niewykluczone, że powiecie, że kilka dni gry to za krótko, żeby brać się za akordy. Ale parę lat temu przeszedłem proces nauki gry na gitarze i teraz jest mi o tyle łatwiej, że wiem jak muszę się uczyć. Otóż staram się uczyć od najprostszych technik do najtrudniejszych, ale często bywa tak, że biorę się szybko za te trudniejsze, trochę popróbuję, potem cofnę się do tych łatwiejszych i w ten sposób nauka jest urozmaicona i w końcu udaje się to i to. Oczywiście nie mam zamiaru grać od razu jakichś mistrzowskich piosenek. Tylko proste przygryweczki, byle na akordach
Ehhh, trochę się masełko maślane z tego zrobiło, więc jeszcze raz zadaje właściwie pytanko: Gdzie znajdę rozpiskę z akordami na harmonijkę, bo chcę pokombinować trochę z jakąś ciekawszą melodią, niż tylko pojedynczymi dźwiękami.
P.S. Wiem, że jest na tum forum prawie identyczny temat, ale niewiele on mi niestety pomógł.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2011-10-09, 00:23    Odp: Granie akordów

Drogi Panie,
jako gitarzysta (zakładam, że grałeś na standardowym sześciostrunowym instrumencie) wiesz jakie dźwięki składają się na dany akord. Na http://www.overblow.com/?menuid=26 znajdziesz wszystkie potrzebne informacje. Pamiętaj tylko, że ogranicza cię prosta rzecz... nie da się jednocześnie dmuchać i ciągnąć. Innymi słowy z jednej harmonijki nie wydobędziesz wszystkich akordów. Jeśli idzie o taby to pytanie jest w zasadzie słusznie postawione... ale odpowiedź jest tak skomplikowana, że raczej będziesz musiał dojść do niej samodzielnie.

pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Skibek 

Posty: 13
Skąd: Piła
Wysłany: 2011-10-09, 10:32    Odp: Granie akordów

Skoro sprawa jest, aż tak skomplikowana, chciałbym się jeszcze przy okazji dowiedzieć, co dalej robić. Ćwiczyć podciągi i inne efekty, a reszta z czasem sama przyjdzie?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2011-10-09, 10:37    Odp: Granie akordów

przede wszystkim grać. To jest podstawa. Dźwięk, dźwięk i jeszcze raz dźwięk... jeśli nie będziesz mógł zagrać tego, o który Ci chodzi to efekty nic Ci nie dadzą.

pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Skibek 

Posty: 13
Skąd: Piła
Wysłany: 2011-10-09, 10:45    Odp: Granie akordów

Hmmm...Spodziewam się, że moje pytania są dość skomplikowane i niewykluczone, że denerwujące. Z góry za to przepraszam ,ale lubię mieć wszystko jasno wyjaśnione i wykrystalizowane. Mój problem polega na tym, że nie za bardzo wiem, w jaki sposób z grania pojedynczych dźwięków można zacząć grać konkretne melodie. Mógłbyś mi przybliżyć, hmmm... kolejne etapy nauki gry na harmonijce?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2011-10-09, 11:23    Odp: Granie akordów

nie ma głupich pytań, za to są głupie odpowiedzi. Odpowiem Ci tak: jeśli nie do końca potrafisz sobie wyobrazić jak od pojedynczych dźwięków przejść do konkretnych melodii to znaczy, że przed Tobą jeszcze długa droga... Niestety nie podejmuję się wskazywania kolejnych etapów... są od tego fachowcy, którzy na pewno potrafią wiele nauczyć. Jednak to mogę powiedzieć na pewno - zaczyna się od dźwięku. Jak już masz nad nim kontrolę to melodia pojawia się sama, naturalnie. Sięgnij do teorii, czytaj o skalach, czerp z tego co się nauczyłeś na gitarze (na przykład uderzając akord G słyszysz G H D G H G - rozumiesz o co mi chodzi), etc...

na ten temat zresztą napisano wiele. Na tym forum też.

pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Skibek 

Posty: 13
Skąd: Piła
Wysłany: 2011-10-09, 11:25    Odp: Granie akordów

No dobrze, w takim razie będę próbował. Dzięki za pomoc.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu