Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2011-09-04, 23:46    Zydeco

Poszukuję narzędzie pracy dawnej praczki, a obecnie jako instrument nazywane z ang. ZYDECO RUBBOARDS.
_________________
Keep breathing music ...
Ostatnio zmieniony przez Felix 2011-09-15, 17:27, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2011-09-05, 07:17    Odp: Zydeco

Ale szukasz instrumentu czy tary do prania?

Samą tarę, nawet niedrogo, można jeszcze znaleźć ale z instrumentem może być trudniej. Najłatwiej chyba kupić tarę i przystosować do zakładania na ramiona.

Metalowe:
http://allegro.pl/stara-t...1759711311.html
http://allegro.pl/stara-t...1759711312.html
http://allegro.pl/stara-t...1759711313.html
http://allegro.pl/sliczna...1802714052.html
http://allegro.pl/tara-do-prania-i1763999557.html
http://allegro.pl/tara-do...1803562263.html
http://allegro.pl/stara-p...1793088838.html
http://allegro.pl/stara-t...1798449129.html
http://allegro.pl/stara-tara-i1798449370.html

Szklane:
http://allegro.pl/stara-u...1787008633.html
http://allegro.pl/stara-s...1803049692.html
http://allegro.pl/szklana...1782609019.html

Porcelanowa:
http://allegro.pl/porcela...1804108706.html

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2011-09-05, 07:45    Odp: Zydeco

Oczywiście, że poszukuję instrumentu, ale z tego co szukałem są tylko właśnie stare, ręczne pralki.
Dzięki Medium za wysilek poświęcony szukaniu.

p.s. Taka jak na filmiku koszuje w USA, bagatela...... 194 $ i to jeszcze dostać jej w EU nie można.
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2011-09-05, 11:51    Odp: Zydeco

Swoją drogą fajny zamiennik:


Cena 24,50 Brytyjskich Funtów (sklep jest w UK):
http://www.soundtravels.c...d_Tie-2819.aspx

Na ebay.com znajdziesz taniej, tylko czy na pewno potrzebujesz takiej "zbroi średniowiecznego rycerza". Ja bym coś mniejszego wziął. Krawat, albo np. coś takiego:
http://www.ebay.com/itm/Z...=item35a1201b2c
Tańsze, mniejsze i poręczniejsze.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2011-09-05, 12:29    Odp: Zydeco

Daj mi taką blachę, to Ci to zrobię :)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2011-09-05, 16:09    Odp: Zydeco

Myślalem o takim:
z resztą jest tego pełno - ale te ceny w $! :(
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Gall Anonim 


Posty: 84
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: World/Polska
Wysłany: 2011-09-10, 22:14    Odp: Zydeco

minigunmen napisał/a:
Daj mi taką blachę, to Ci to zrobię

Ciekaw jestem jak zrobisz na blasze, take równomierne ryflowanie? :?
_________________
Harmonijkarze wszystkich krajów i nacji łączcie się. :) <Gall Anonim>
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2011-09-11, 08:32    Odp: Zydeco

Wlasnie Miniemu chodzilo o blache ryflowana, Gall.
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2011-09-11, 13:14    Odp: Zydeco

Nie, mi chodziło o płaską blachę, równomierne ryflowanie łatwo zrobić. Się ma prasy, się ma ręce.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2011-09-14, 15:53    Odp: Zydeco

Mini.... To ile za takie takie zydeco, jak na filmiku lub fotce powyżej.Blachę z nierdzewki mogę dostarczyć.

p.s. poważnie masz takie prasy? :?
_________________
Keep breathing music ...
Ostatnio zmieniony przez Felix 2011-09-14, 18:11, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2011-09-14, 16:47    Odp: Zydeco

Prasa górnodociskowa powierzchni około 1x1m, niegdyś należała do Wyczółkowskiego :) Na uczelni. Cieniutka blacha poniżej milimetra powinna się fajnie ukształtować. Na upartego sobie sam bym zrobił ale dałeś mi do myślenia nie bezpośrednio, pytając o cenę, bo zrobienie formy żeby to tłoczyć troche by mnie kosztowało a żeby się zwróciło musiałbym sprzedać ze 100 egzemplarzy :)
Jakby mieć spawarkę i pręty 6mm możnaby zrobić 2 grille, które jakby rozminąć o jedną grubość pręta i między nimi włożyć cieniutką blachę, następnie poddać dociskowi na tej prasie na uczelni, to byłaby piękna tarka.
W domu mam też prasę ale jest walcowa, 100x70cm, tylko nie mam do niej blatu. Mógłbym się zająć produkcją takich rzeczy jakbym miał pewność, że ktoś te tarki kupi ode mnie.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2011-09-14, 19:03    Odp: Zydeco

Felix, wydaje mi się że blacha to najmniejszy koszt w tym biznesie, prasa kształtująca zydeco ( tu trzeba by rozeznać temat odległości zaglebień i czy ma znaczenie w brzmieniu częstotliwość zagięć tej blachy) przy takiej produkcji trzeba wykonać ( myślę że sto to za mało) paręset instrumentów, aby koszt się zwrócił. Mingmumen myślę że grille nie zdadzą tu egzaminu raczej terzeba by tak jak w każdej prasie stępel wyfrezowany odpowiednio przesuniety do formy kształtującej( tak jak tłoczy się blacho-dachówkę). To moje przemyślenia z wibroprasami mam bużo do czynienia.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2011-09-15, 07:30    Odp: Zydeco

Odnośnie Waszego hura-optymizmu tak jak Adam popróbuję trochę pomóc (czytaj: sprowadzić na ziemię).

1. Nie może to być pierwsza lepsza blacha "na winie" (no, taka co się pod rękę nawinie).
Poniżej film, który prezentuje różnicę pomiędzy instrumentem i czymś, co go imituje.

Każdy, kto miał coś wspólnego z obróbką metali będzie wiedział, że to jest blacha, którą można zahartować. Czyli po uformowaniu trzeba zahartować, a później - wypolerować (ta operacja będzie bardzo czasochłonna i pewnie dlatego normalne Zydeco jest tak drogie).

2. Uważam, że wypustki powinny być co ok 6 - 8 mm, by dźwięk był płynny, a ruch ręki nie powodował odpływania krwi do dłoni. Pamiętam, że jak uczyłem się szybkiego grania akordowego na gitarze miałem takie coś, że przy szybszym kawałku krew odpływała i po jednym utworze trzeba było zrobić chwilę przerwy, by krew normalnie zaczęła krążyć.

3. Nie poruszany jest temat tych "pałeczek" do wydobywania dźwięku. Też muszą być twarde i bez kantów (by zydeco nie rysować).

4. Odnośnie uzyskania kształtu. Wszyscy piszą o przetłoczeniu (przy przetłoczeniu blacha się "wyciąga" i co za tym idzie wycienia co powoduje, że trzeba wziąć grubszy materiał, a przemieszczenie wewnętrzne kryształów metalu mogą być niepożądane. Myślę, że lepszym sposobem byłoby wyginanie blachy przy utrzymaniu jej grubości.

5. Profil wygięć (ewentualnie przetłoczeń) też nie powinien być przypadkowy. Wg mnie powinna to być mniej więcej sinusoida niż półokręgi. Po pierwsze "płytsza" (te "pałeczki" nie będą utykać - będzie lepszy poślizg), po drugie ma lepsze "soczewki" w których będzie się skupiał dźwięk (będzie lepiej rezonować), po trzecie łatwiej uzyskać taki kształt bo "płycej" się przegina.

To są moje przemyślenia, ponieważ po pierwszym poście Felix'a chciałem sobie coś takiego zrobić i zacząłem szukać informacji a później miałem przemyślenia własne.

Chyba już wiem dlaczego dobre zydeco nie jest tanie, a tanie zydeco nie może być dobre.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
#Felix
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2011-09-15, 17:23    Odp: Zydeco

Dzięki Medium za wyczerpanie tematu w w.w. sprawie. :)
Faktycznie sprowadziłeś nas do parteru.
No, ale dzięki temu będziemy nieugięci i spróbujemy pozaginać blachy. :viva:
Punkcik za rozwinięcie tematu.
p.s.
Z racji, że jest tu więcej o instrumencie, niż o sprzedawaniu proponuję przenieść temat do innego działu np. o innych instrumentach etc.etc.
Będzie jakaś historyjka o zydeco.
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2011-09-15, 17:34    Odp: Zydeco

Owszem, możnaby przenieść :) A generalnie, na własne potrzeby, ręcznie bym się kiedyś pofatygował z odpowiednio cienką blachą, tylko to nie będzie taki efekt jak całkowicie mechanicznie tłoczone.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Gall Anonim 


Posty: 84
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: World/Polska
Wysłany: 2011-09-16, 11:36    Odp: Zydeco

Trzeba by zacząć od testowania brzmienia blach na sznurku. :)
_________________
Harmonijkarze wszystkich krajów i nacji łączcie się. :) <Gall Anonim>
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2011-09-16, 12:24    Odp: Zydeco

Teraz trochę bluesa. Poszedłem w firmie na tłocznię by się trochę więcej wywiedzieć i - szkoda słów.

Kilka lat temu w mojej firmie wyściółka jednej z suszarek komorowych została uszkodzona na tyle, że trzeba było zrobić nową. Problem w tym, że cyrkuluje tam ciepłe powietrze i trzeba było zachować dystans na przepływ powietrza. Zrobiono więc przyrząd do tłoczenia blachy w coś co przypominało tarkę do prania ze skokiem 10-12 mm. Spytałem gdzie jest to narzędzie - zezłomowano je trzy lata temu, gdy przenoszono tłocznię na inne miejsce.

Narzędzie było prymitywnie proste i chociaż z tego powodu było tanie już wiem jak to można łatwo prosto i względnie tanio zrobić. Do stempla tłocznika przyspawano dwa pręty i do matrycy przyspawano dwa pręty w taki sposób, że się "mijały". Po przetłoczeniu blachę przesuwano o "jeden pręt" dalej i tłoczono kolejny profil. I tak, aż uzyskano tyle przetłoczeń ile było potrzebnych. Profil można zatem uzyskać przyspawawszy pręty o średnicy np 2 mm co 6mm (będzie to zbliżone do sinusoidy, ewentualnie po przyspawaniu poprawić kształt profilu).

Mini jak będziesz robił Zydeco - powiedz ile chcesz za sztukę.

Aha, zapomniałbym. Lider na tłoczni powiedział mi, że blacha musi być ze szlachetnej stali ale do hartowania po tłoczeniu, bo jeśli już będzie utwardzona blacha prędzej popęka niż da się tak uformować. Czyli:
1. Tłoczenie
2. Hartowanie
3. Polerowanie

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2011-09-17, 12:55    Odp: Zydeco

Tak właśnie myślałem, mijające się pręty - ten grill, to jest dobry patent. Jeszcze pomyślę czy nie przetłoczyć takiej blaszki na raty, własnie po kilka "żeberek" to obyłoby się bez robienia wielkich matryc. To nawet mądrzejsze, bo na 2 czy 4 mijające się pręty przypada większy nacisk niż jakby to rozkładać na całą, wielką matrycę, która tłoczyłaby "na raz". Intensywnie myślę! :)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2011-09-17, 22:19    Odp: Zydeco

W/g mnie to nie mogą być pręty, tylko kształty o przekroju trójkąta dające ostrzejsze zgięcia, pomysł ze staplem dającym jeden lub dwa wytłoczenia jest prawidłowy, oszczędzi koszty, tu wytlaczne jest na 10 załamań
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2011-09-18, 12:52    Odp: Zydeco

A jak już mamy Zydeco, to możemy sobie pograć nawet "kawałki" rodem z półwyspu iberyjskiego. :)



albo też COUNTRY:



Może być też coś archiwalnego:

_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2011-09-19, 10:27    Odp: Zydeco

Niestety nie mogę się z Tobą Adamie zgodzić. Jeśli przekrój trójkąta to blacha (szczególnie taka, którą można zahartować) będzie się rwała lub pękała. Jeśli trójkąt to ze stępionymi (zaokrąglonymi) wierzchołkami. Im głębsze przetłoczenie tym łagodniejsze kąty muszą być. Dlatego pisałem o okrągłych prętach. Zresztą profile jakie widzę w zydeco to zawsze łagodna fala.

Feliksie! Też przejrzałem cały kanał użytkownika moju2 - dlatego też zydeco zaczęło mnie interesować i pojawiła się chęć jego posiadania. Oczywiście nie za wszelką cenę.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2011-09-19, 15:43    Odp: Zydeco

"Jeśli trójkąt to ze stępionymi (zaokrąglonymi) wierzchołkami", to właśnie miałem na myśli i doszedłem do wniosku ze ten trójkąt powinien być nierówno ramienny.W tym filmiku w/g mnie to widać. Okrągłe prety nie zrobią tatiej tarki jak na tych które reklamuje filmik, ale mogę się mylić może to złudzenie przy oglądaniu tego.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2011-09-19, 17:27    Odp: Zydeco

Co tematu wykonania ryflowanej powierzchni blachy, to rozmawiałem wczoraj ze znajomym, który ma zakład mechaniczny o profilu montażu różnorakiej galanterii z blach nierdzewnych.
I tu właśnie do w.w. projektu zaproponował zrobienie tego na prasie krawędziowej (taką właśnie posiada) z elektronicznymi nastawami parametrów obróbki.
Nie jestem tego pewien, ale być może ma rację.
Sądzę, że ta metoda nadaje się wyłącznie do jednostkowej produkcji.
Stwierdził też, że zrobienie formy A i B było by kosztowne w produkcji.
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2011-09-19, 18:31    Odp: Zydeco

Prasa krawędziowa czyli gięcie jak przy obróbkach blacharskich? Może to nie jest zly pomysl.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu