Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Vladimir

Posty: 3
Wysłany: 2011-08-20, 13:00    Bending na chromatyku

Witam wszystkich ;)
Moje pytanie jest następujące:
Która z harmonijek chromatycznych jest najbardziej "podatna na bending". Słyszałem, że jeśli się potrafi, to bending na chromatykach jest do osiągnięcia. Lecz również podobno nie wszystkie modele tego typu harmonijek są do tego przystosowane.

Kiedyś przeglądając strony natrafiłem na harmonijkę chromatyczną, którą wręcz reklamowano jako tą, na której można wykonać bendingi, niestety zgubiłem linka i nie potrafie już jej znaleźć.. w kazdym bądź razie z tego co pamiętam była droga ^^

Poza tym. Jak wiadomo na diatonicznej harmoszce nie wszędzie da sie obniżyć dźwięki. Czy ktoś wie jak wygląda rozkład dźwięków obniżanych w takim chromatyku?

Zastanawiałem się nad http://www.harmonijka.com...p?id_product=70 Chromatykiem w stroju Richtera, lecz obawiam się, że chyba tam bendingi jednak nie będą możliwe.. lub bardzo sporadycznie (ma ktoś może taką i jest w stanie coś o tym powiedzieć?)

Pozdrawiam jazzująco :harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Drui 

Posty: 292
Otrzymał 18 punkt(ów)
Wysłany: 2011-08-20, 13:36    Odp: Bending na chromatyku

Witaj!
1. Rozkład bendingu taki jak na diatoniku na otworach 4-8 tyle, że powtórzony w trzech oktawach.
2. Wiele dobrego o możliwościach bendingu słyszałem/czytałem na temat Suzuki SCX-48, ale myślę, ze na każdym lepszym (nie: pierwszym lepszym ;) ) da się to zrobić, przynajmniej w środkowej oktawie.
3. Richtera Chromatyka bym odradzał, miałem kiedyś takiego w ręku: wielki jak chromatyk a podstawowych dźwięków brakuje jak w... Richterze. Słowem: nie widzę żadnych plusów.

Poszukaj też dokładniej informacji o chromatykach na tym forum.

Pozdrowienia!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Vladimir
Vladimir

Posty: 3
Wysłany: 2011-08-20, 14:02    Odp: Bending na chromatyku

dzięki poczytam coś o tej harmonijce z Suzuki.
Jednakże chodziło mi o coś w stylu obniżenia poprzez bending każdego dźwięku..

nie wiem czy ten cytat nie będzie wyrwany z kontekstu, ale
"Każdy podkreślam każdy kanał daje się łatwo obniżać a przy tym nie traci wiele ze swej dźwięczności. Naprawdę nieźle!"

Mówił to Bartek Łęczycki w temacie o Saxony. http://forum.harmoszka.co...xony-vt2497.htm

jeśli to prawda co mówi ;) to szukam czegoś takiego, tylko że Saxony jednak jest bardzo droga - 1000zł. Czy to jedyna harmonijka zdolna do takiego bendingu? (i czy rzeczywiście każdy dźwięk da się obniżyć - o ile?)

Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Drui 

Posty: 292
Otrzymał 18 punkt(ów)
Wysłany: 2011-08-20, 19:05    Odp: Bending na chromatyku

Kanał obniżysz każdy, ale tylko na wdechu i o pół tonu.
kanały C/(D) obiniżysz do Db
kanały E/(F) obniżysz tylko jako ozdobnik bo przecież Fb = E ;)
G/(A) obniżysz do Ab
kanał C/(B) nie obniżysz, bo podobnie jak w E/(F) nie ma do czego zejść

Oby uzyskać pełną chromatykę musialbyś podnieść over'ami dźwięki, ale Ci to nie potrzebne bo masz suwak do tego.

Słyszałem, że SCX-48 umożliwia porównywalne obniżanie jak Saxony, ale mówię to tylko z zasłyszenia, bo nie grałem na żadnej z nich. Grałem na Seydel Chromatic Deluxe, dawało się obniżać moim zdaniem przyzwoicie, ale nie wiem o ile łatwiej by to szło na powyższych.

trochę offtopic ale zapoznaj się również z koncepcją Hohner XB-40, nie chromatyk ale może to coś dla Ciebie, skoro wspominałeś że rozważasz chromatyka w stroju Rochitera...

Pozdrowienia! :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Vladimir

Posty: 3
Wysłany: 2011-08-20, 19:52    Odp: Bending na chromatyku

hmm.. no tak. W sumie to chodziło mi o to, że specyficzne bluesowe brzmienie uzyskuje się w diatoniku wlasnie tymi podciągami. Ale gramy tylko w określonej tonacji.
Mając chromatyka, w którym by się dało równie dobrze podciągać dźwięki, można by bluesować w każdej tonacji. Owszem można i tak, ale to nie ten efekt. Wiem, że chromatyk nie podrobi diatonika i odwrotnie.. ale szukałem jakiegoś rozwiązania jedno-harmonijkowego ;]

Będę kombinować dalej i szukać czegos pod siebie, pozdrawiam.
Jeśli ktoś ma jakieś sugestie apropo to czekam ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2011-08-20, 20:53    Odp: Bending na chromatyku

na Hering Velvet voice 48 na wdechu 1D-C#,2F-C#,3A-G#,4B-Bb,przez moment do A,5D-C#,6F-E,7A-przez moment do G#,8B-0,9D-0,10F-0,11A-0,12B-0.
na SUZUKI SCX 64, na wdechu podobnie jak w Heringu, ale na wydechu również da się obniżyć,LICZĄC OD POCZĄTKU- 5C-B,6E-D,7G-F,8C-B,9C-B,10E-0,11G-F# i zero już do końca.
Pozdrawiam Jarek
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu