Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
gibsonsg

Posty: 4
Wysłany: 2011-07-05, 15:02    Harmonijka w Love me do

Witam. Jestem tu nowy, witam serdecznie :) i na początek proszę o poradę. Jakiej harmonijki użyć w "Love me do" Beatlesów? Utwór jest w G, a harmonijkę mam w C i nie leży.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Blusik 


Wiek: 25
Posty: 56
Skąd: okolice Torunia
Wysłany: 2011-07-05, 15:11    Odp: Harmonijka w Love me do

Witaj !
Na harptabs ( http://www.harptabs.com/song.php?ID=8612 ) jest napisane że harmoszka powinna być w C .
_________________
Nie gram idealnie ALE GRAM BO LUBIE
:harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
gibsonsg

Posty: 4
Wysłany: 2011-07-05, 15:44    Odp: Harmonijka w Love me do

Lennon użył prawdopodobnie 2 harmonijek, do motywu przewodniego C i do sola G :] Na harmonijce C trudno skopiować solo.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2011-07-05, 17:41    Odp: Harmonijka w Love me do

Solo ma dźwięki
A A G F# G F E D
A A G F# G F E D
dla harpa C
(3") (3") (2) (2') (2) (2") 2 (1)
(3") (3") (2) (2') (2) (2") 2 (1)
dla harpa G
(4) (4) 4 (3) 4 (3') (3") (2)
(4) (4) 4 (3) 4 (3') (3") (2)
W obu przypadkach trzeba znać podciągi, może grał na G ale na C można wszystko zagrać.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2011-07-05, 19:55    Odp: Harmonijka w Love me do

Mało osób wie, że ta piosenka nagrana jest na harmonijce chromatycznej w tonacji C! Dlatego ten dźwięk, uzyskiwany podciągiem na trójce jest równy i czysty. Pat Missin pisał kiedyś o tym na swojej stronie jeżeli dobrze sobie przypominam. W utworze słychać cały czas ręczne wibrato, które znika wtedy, kiedy potrzeba zagrać coś z użyciem przesówki :) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
gibsonsg

Posty: 4
Wysłany: 2011-07-06, 08:35    Odp: Harmonijka w Love me do

Dziękuję za odzew. Znajomy harmonijkarz zagrał mi motyw przewodni na harmonijce C i solo na harmonijce G i było dokładnie to, co w oryginale. Wniosek: Lennon mógł użyć 2 różnych harmonijek lub jednej dwustronnej :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2011-07-06, 21:47    Odp: Harmonijka w Love me do

Mógł użyć dwóch harmonijek, ale czy zdążyłby je tak szybko zamienić? O ile początek gra z pewnością na harpie w C, to w dalszej partii musiał by zagrać kilka obniżeń, a te dźwęiki nijak nie brzmią na "podciągi". A brzmieniowo by pasował zaś chromatyk w C. Może i filmiki na YouTube pokazują jak Lennon gra na diatoniku, ale jego ruchy nie odpowiadają temu, co jest aktualnie grane, zaś w momencie tej trudniejszej frazy pokazywane są inne ujęcia. I koronny argument przemawiający za chromatykiem. Cytat z Lennona, z programu "The South Bank Show" z 1978r.:

"Brian Jones came over and said "Are you playing a harmonica or a harp on "Love Me Do"?" He knew I'd got this bottom note and he suspected I was... I said a harmonica, you know, with a button... which wasn't real funky blues enough I suppose, but you couldn't get "Hey Baby" licks on a blues harp and we were also doing "Hey Baby" by Bruce Chanel at that time."

W skrócie, Lennon opisuje, że grał na harmonijce, takiej z guzikiem. Pat Mission w swoim pokaźnym artykule zaś pisze, dlaczego najbardziej pasującym jest chromatyk w C, choćby ze względu na "sąsiady" i inne subtelności. Tutaj link, do tego artykułu:

http://www.patmissin.com/ffaq/q29.html
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2011-07-06, 22:15    Odp: Harmonijka w Love me do

zgadzam się z tobą ,że zagral to na jednej harmoijce, zakladając , że cienias z niego co do precyzji wydobywania poprawnych dźwięków na diatoniku musial (moze nawet ktoś inny podegral to) zagrać to na chromatyku.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
gibsonsg

Posty: 4
Wysłany: 2011-07-07, 09:32    Odp: Harmonijka w Love me do

Znalazłem taki link

i chyba racja w tym, że w oryginale zagrane to zostało na chromatyku C :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu