Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
AK-47 


Wiek: 30
Posty: 22
Wysłany: 2010-02-05, 16:01    [Hohner] MS-y

Witam.

Zastanawia mnie rzecz dlaczego Meisterklasse i Cros Harp są takie drogie. Są to zwykłe MS-y takie jak np. najtańszy Big River Harp z serii MS. Za Cross harpa płaci się 2 razy tyle co np. za podanego wyżej Big Rivera. Dla przykładu Cross Harp ma zwykłe MS-owskie pokrywy pomalowane na czarno i drewniany grzebień. Płytki stroikowe są takie same jak w Big Riverze. Rozumiem, że Meisterklasse ma inne pokrywy i aluminiowy grzebień ale płytki stroikowe są takie same. Więc skąd ta cena ?. Płacenie 2 razy więcej za harpa, który ma troche inne pokrywy i grzebień to lekka przeginka. Same blachy do MS-a kosztują 60 zł. Meisterklasse kosztuje 230.
[b]230-60=170 zł[/b] - tyle płacimy za korpus i pokrywy ?
Z Cross Harpem jest podobnie. Kosztuje 180 zł
[b]180-60=120[/b] - tyle płacimy za korpus i pokrywy.
Moim zdaniem nie oplyla się kupować Cross Harpa. Jak ktoś chce mieć czarne pokrywy i drewniany korpus niech kupi Pro Harpa i Blues Harpa i do korpusu od Blues Harpa przełożyć pokrywy od Pro Harpa. Cena będzie taka sama a nawet mniejsza a mamy dwie harmonijki. Z pokryw od Blues Harpa i korpusu od Pro harpa mamy drugą harmonijkę. [b]Skąd biezre się ta cena za flagowe MS-y skoro są techniczne takie same jak te tańsze?
Jakie jest wasze zdanie na ten temat ?[/b]
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2010-02-05, 20:31    Odp: [Hohner] MS-y

To nie tak. System MS oznacza, że płytki stroikowe tych modeli mają ten sam rozmiar i rozstaw śrub, co powoduje, że MOŻNA je zamieniać pomiędzy modelami, ale to nie oznacza, że są jednakowe we wszystkich modelach. Nie wiem jak jest u Cross Harpa, ale Meisterklasse ma zupełnie inne płytki niż pozostałe. Stroiki w Meisterklasse są z niklowanego mosiądzu, a nie fosforowanego brązu. Więc technicznie MK [b]nie jest taki sam, jak te tańsze[/b]
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
AK-47 


Wiek: 30
Posty: 22
Wysłany: 2010-02-05, 20:44    Odp: [Hohner] MS-y

Dzięki za odpowiedź. Czyli wychodzi na to, że jest kilka rodzai MSów. Zawsze zastanawiałem się skąd ta różnica w cenie bo myślałem, że MS to MS. Chociaż wydaje mi sie, że im większa cena to harp wcale nie musi być lepszy. Porównam tu dwa MSy: Pro Harpa i Big River Harpa. Niewiem dlaczego ale Big River wydaje mi się lepszy mimo tego, że jest tańszy, chociaż do Speciala mu daleko :) .Jeszce jedno pytanie: Dlaczego jest tylko jeden rodzaj wymiennych płytek ten za 60 zł ?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2010-02-05, 21:14    Odp: [Hohner] MS-y

Zobacz tu:

http://www.hohnerusa.com/Harmonica_Parts_List.pdf

Wychodzi na to, że do MK płytki są inne, do pozostałych chyba rzeczywiście takie same , bo mają ten sam kod.
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
AK-47
AK-47 


Wiek: 30
Posty: 22
Wysłany: 2010-02-05, 22:09    Odp: [Hohner] MS-y

No widać różnice i kod też jest inny. Dzieki za link. Punkcik ode mnie
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-02-05, 22:14    Odp: [Hohner] MS-y

Z tego co udało mi się kiedyś wyczytać, do droższych modeli MS (Pro Harp i Cross Harp) montowane są grubsze płytki stroikowe, zamiast 0,9mm to 1,05. Stąd różnica ceny. Jednak widocznie nie są one dostępne w sprzedaży detalicznej, dla ujednolicenia Hohner sprzedaje więc te cieńszą wersję płytek MS do wszystkich niemal modeli. Co do grzebieni... Skąd myśl, że w Cross Harpie mamy drewniany grzebień? Jest tam zwykły korpus plastikowy pomalowany jednak "złotą" farbką. Sprzedawca w jednym sklepie usilnie starał się mnie przekonać o "metalowości" korpusu, która miała uzasadniać wyższą cenę, jednak na końcu przyznał mi rację. Wyższy koszt wynika właśnie z grubszych płytek stroikowych. W Pro Harpie grzebień też jest plastikowy, identyczny z tym z Big Rivera.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Saylor11 

Posty: 3
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2011-06-28, 18:06    Odp: [Hohner] MS-y

A ja mam pytania trochę z innej beczki(ale na granicy offtopu ;) )
1.Czy w Polsce w ogóle są dostępne niklowane stroiki do MK?
2.Czy w Polsce jest jakiś serwis, który mi naprawi/wymieni stroiki do MK?

Pozdrawiam :)
_________________
Są ludzie i parapety.....
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2011-06-28, 18:50    Odp: [Hohner] MS-y

Myślę, że nie tyle serwis, co zapaleńcy wymieniają stroiki jak dojdzie do ich uszkodzenia. Mamy nawet kilku takich na forum. Odnośnie płytek stroikowych do Meister Klasse to ich w sprzedaży nie ma. Ewentualnie trzebaby spróbować zamówić, ale znając podejście dealera Hohnera - powodzenia nie wróżę.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Saylor11
Saylor11 

Posty: 3
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2011-06-29, 10:51    Odp: [Hohner] MS-y

To w takim rasie mam inne pytanie:
1.Czy jeśli do Meisterklasse'a wrzucę płytkę standardową ms, to czy będzie to miało ogromny wpływ na brzmienie?
będzie to wyglądało tak: jedna płytka niklowana, druga nie.
2.Czy do nilkowanej płytki od MK można wrzucić standardowy stroik nie-niklowany?

Pozdrawiam :)
_________________
Są ludzie i parapety.....
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2011-06-29, 11:17    Odp: [Hohner] MS-y

Ad. 1. Na razie nie mam doświadczeń. Przypuszczam, że wpływ będzie ale czy minimalny czy ogromny to już ocenić będzie musiał użytkownik.

Ad. 2. Można. Ale zmieni się troszeczkę barwa wydobywanego dźwięku.

Kiedyś w opisie wpływu elementów harmonijki na brzmienie doszło do konkluzji, że 80 - 90% brzmienia to sam muzyk (aparat gębowy, gardło, podniebienie miękkie i inne, często niezależne od nas a otrzymane w genach). Z pozostałej części największy wpływ mają stroiki, następnie pokrywy, a na samym końcu materiał korpusu.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Saylor11
Zamieszkaly 


Wiek: 32
Posty: 698
Otrzymał 86 punkt(ów)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-06-29, 15:32    Odp: [Hohner] MS-y

Jeżeli chodzi o samą wymianę stroika, to polecam udać się do zegarmistrza. Trzeba mu wprawdzie wytłumaczyć, co do czego (zegarmistrz z reguły nie zna się na instrumentach), ale za samą wymianę stroika płaci się grosze. (W zasadzie, to nie jest to nic trudnego, czy pracochłonnego, jak się ma odpowiednie narzędzia).

Pozdrawiam
_________________
https://www.facebook.com/brodatedzwieki
https://www.youtube.com/c/brodatedzwieki
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Erwin Błaszczuk 

Wiek: 50
Posty: 7
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Zamość
Wysłany: 2011-06-30, 22:46    Odp: [Hohner] MS-y

Miałem kiedyś Meisterklasse'a w C i padł mi stroik z górnej blachy , przypadkowo miałem sprawną górę od rocznicowego Hohnera z 2000 r (taka kolorowa - koledzy śmiali się z niej że to niby z PoKeMoNóW :) ) mniejsza o to , grac grała ,stroiła ale! Miałem wrażenie że do dźwięków z dolnej blachy musiałem użyć większego zadęcia niż do tej z góry i na odwrót i jakoś mi to nie pasowało może dlatego że widziałem ile kasy kosztowała ta pierwsza i że ją tak zepsułem a może po prostu dała o sobie znać grubość stroików , w końcu dałem ja koledze w prezencie bo akurat był potrzebowski a on miał ją tydzień i oddał komuś innemu . Morał z tego taki że da się na czymś takim grać tylko po co skoro nabierzesz "złych nawyków" i potem po przesiadce na innego harpa znowu stracisz trochę czasu na przestawienie się. Lepiej grac na sprawnych harmonijkach bez kombinacji !
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu