Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
dasiek 

Wiek: 42
Posty: 9
Skąd: Katowice
Wysłany: 2007-10-02, 12:03    Tongue blocking, podciąg na wyższych kanałach, Bendometer

Hej.

Zacznę od końca - wiem, że był już taki temat ale nie został specjalnie rozwinięty.
Korzystając z Bendometer'a w jeden dzień niezdarnie ale jednak zaczęły mi wychodzić podciągi na 1 i 2, a wieczorem nawet na 3. Czy nie zna ktoś sposobu jak można jeszcze trochę "pokorzystać" z tego programu lub zna jakąś alternatywę?? Był niezwykle pomocny bo po prostu kombinowałem z tym jęzorem aż mi się zaczął zapalać kwadracik oznaczający podciąg i wiedziałem, że w tę mańkę właśnie mam kombinować i skutkowało.
Byłbym bardzo wdzięczny za jakieś namiary na podobny program lub PW z info co dalej robić z tym Bendometrem niewdzięcznym.

No i kwestia podciągów na wyższych kanałach - wiem, że o tym zostało napisane bardzo wiele ale wszyscy koncentrują się na wdechu a ja nie mam pojęcia jak się zabrać do podciągania na wydechu:/ niby, że język odwrotnie ale to zdaje się nie mieć najmniejszego wpływu na dźwięk:/

No jak już piszę to pytanka bonusowe dla szanownych znawców:))

1. Dlaczego wszyscy piszą, że najłatwiej uzyskać podciąg na 4tym kanale choć o ile 1 i 2 wychodzą mi nawet nawet, 3ci wychodzi jak ma ochotę natomiast 4go nie udało mi się nawet "zacząć" próbować??

2. Czy metoda wydobywania pojedynczych dźwięków przez blokowanie jęzorem to dobry wybór na początek (wychodzi mi średnio ale lepiej niż ten cały puck bo normalnie nie mogę tak ust ustawić i wolę już tą harmoszkę ślinić:). No i czytałem, że językiem powinno się blokować kanały z lewej i prawą stroną języka wpuszczać powietrze do jednego kanału - tak robię (jak mówię ze średnim rezultatem ale to dopiero 3ci dzień) - tak ma to Waszym zdaniem wyglądać??

3. (najmniej istotne:))Mam SilverStara(:)) i napis HOHNER na "tyle" harmonijki oraz G obok pierwszego kanału zszedł po godzinie zabawy jakby był namalowany zwykłym pisakiem dziecięcym.. czy to sposób w jaki firma próbuje mnie zapewnić, że dostaję produkt, którego nikt wczesnierj w ręku nie trzymał?? Jeśli tak to dlaczego nie było o tym słowa w "instrukcji" dołączzonej do sprzęciku?? A może to po prostu taka tandeta??

Z góry dzięki za pomoc zwłaszcza w kwestiach software'u oraz tych wyższych podciągów & tongue blocking:)

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony przez dasiek 2007-10-02, 22:02, w całości zmieniany 2 razy  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Cielak 

Wiek: 38
Posty: 29
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: uteibej
Wysłany: 2007-10-02, 12:42    Odp: Tongue blocking, podciąg na wyższych kanałach, Bendometer

A nie masz przypadkiem harmonijki Silver Star? A nie Silver Stone :P Pierwsze słyszę o takiej ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Conex 


Posty: 353
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Tychy
Wysłany: 2007-10-02, 13:45    Odp: Tongue blocking, podciąg na wyższych kanałach, Bendometer

Odnośnie bendometru się nie wypowiadam, jednak co do ponumerowanych pytań:

1. Ponieważ przeważnie ludziom udaje się po raz pierwszy wydobyć podciąg na 4tym kanale... nie jest to jednak jakąś twardą zasadą. Harmonijka jest na tyle specyficzna, że dwóch muzyków grających nawet na tym samym modelu będzie wydobywało dźwięki w różny sposób (a nawet delikatnie różniące się od siebie)- każdy jest inny i każdy gra tak by dla niego było najprościej- nierzadko w różny sposób od innych.

2. Zdania jak w większości kwestii są podzielone. Wielu dobrych harmonijkarzy poleca tą metodą, więc jak mniemam warto od tego zacząć... Szczerze jednak przyznam, że osobiście niewiele przy niej siedziałem.

3. Bez wątpienia mowa o modelu HOHNERa Silver star. Jeśli chodzi o ścierający się napis firmy- możesz to interpretować jako oznaka, iż sprzęt był nieużywany... Prawda jest jednak taka, że (napis) namalowany został prowizorycznie, "żeby było" ( na początku oczywiście :P ). Potwierdzeniem tego jest choćby to, że w droższych harmonijkach (jak np. Marine Band) napis ten się nie ściera.
_________________
| PrezentPrzez.Net -> Koniec z nietrafionymi Prezentami!
| Portfolio graficzne
| Lepsze wyniki w wyszukiwarkach
| Świat gorących samochodów
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
dasiek
dasiek 

Wiek: 42
Posty: 9
Skąd: Katowice
Wysłany: 2007-10-02, 14:10    Odp: Tongue blocking, podciąg na wyższych kanałach, Bendometer

Cielak napisał/a:
A nie masz przypadkiem harmonijki Silver Star? A nie Silver Stone :P Pierwsze słyszę o takiej ;)


...ehh, leży to dziadostwo przede mną a ja o Silverstonach piszę:) Zapewniem, że nie jestem fanem Alicii ani F1 także nie mam pojęcia skąd mi się ten kamor wziął :hah: -poprawione.

Dzięki za obszerną drugą wypowiedź - będę więc dalej jęzor ćwiczył:) A co do podciągu na tych "dmuchanych" kanałach to mam nadzieję, że sam kiedeyś przyjdzie:)

Pozdr
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2007-10-02, 14:32    Odp: Tongue blocking, podciąg na wyższych kanałach, Bendometer

Ja robię podciągi na wydechu zwężając usta i delikatnie przysuwając język, tak, aby zatkać część kanału. Na początku wychodziło mi to strasznie - plułem do środka, a dźwięki były jakieś piskliwe. I jeszcze jedna rzecz - do podciągu na wydechu potrzebne jest silniejsze dmuchnięcie, aby skutecznie utrzymać dźwięk. Powodzenia :]
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
dasiek
Sieja1234 


Wiek: 32
Posty: 330
Otrzymał 14 punkt(ów)
Skąd: Łódź
Wysłany: 2007-10-02, 17:40    Odp: Tongue blocking, podciąg na wyższych kanałach, Bendometer

A w Silverku ten ścierający się napis to normalka. Ja po swoim przejechałem palcem i już go nie było :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-10-02, 19:25    Odp: Tongue blocking, podciąg na wyższych kanałach, Bendometer

PW została wysłana.

Przy podciągach dmuchanych musisz ustawić jęzor jak przy wymawianiu "-su".

Metoda wydobywania pojedynczych dźwięków za pomocą tongue blockingu jest bardzo dobra, jednak warto też pucker opanować. Dopiero nauczenie się obu metod da Ci naprawdę szerokie pole do popisu. Dzięki temu puckerem będzie Ci łatwiej obniżać, a z jęzorem będziesz mógł bawić się w oktawy i jednoczesne granie melodii i podkładu.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
dasiek
  
Odpowiedz do tematu