Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Pawlos 

Wiek: 32
Posty: 2
Skąd: Orzesze
Wysłany: 2011-06-06, 07:14    Czyste wydobycie dźwięków

Witam wszystkich serdecznie.
Jestem nowy na tym forum, na harmonijce gram od 3 dni. Zanim zacząłem grać nieco poczytałem o technice, więc gdy chwyciłem harmonijkę do ręki, wiedziałem już o co mniej więcej chodzi. ;)
Pojawił się jednak problem, początkowo zaczynałem grać metodą "U-Blocking" i nawet mi to wychodziło. Przeczytałem jednak kilka tematów na tym forum, że najlepszym do nauki i chyba ogólnie do grania jest Pucker, zatem zacząłem próbować tak grać.
Początkowo nie umiałem się przyzwyczaić i odruchowo składałem język w rurkę, teraz już w miarę wychodzi mi to granie, chociaż tym sposobem gram mniej precyzyjnie. Gdy próbuję zagrać np. już coś takiego: (2) 6 (4) (5) 6 nie potrafię czysto "trafić" w kanał. Gdy grałem tą melodię z językiem zwiniętym w rurkę dotykałem nim harmonijkę przez co potrafiłem wyczuć kanał i czysto zagrać, gdy mam usta w dziubek robię to na wyczucie i wychodzi mi 1 na 10 czysto zagrana melodia.
Chciałbym zapytać czy jest jakiś sposób, by precyzyjniej grać, czy ja robię coś źle, czy też należy tylko dużo ćwiczyć i się "ograć" i samo zacznie wychodzić?
A jeszcze jedno, gdy składam usta w dziubek i przykładam je do harmonijki nieco mi sie "rozjeżdżają" na boki przez co wydaje mi się, że szparką w ustach obejmuję więcej niż jeden kanał choć dźwięk jest czysty. Czy to normalne wrażenie?
Ostatnio zmieniony przez Pawlos 2011-06-19, 09:53, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
wojownik266 


Wiek: 49
Posty: 218
Otrzymał 8 punkt(ów)
Skąd: Biały Bór
Wysłany: 2011-06-06, 09:43    Odp: Czyste wydobycie dźwięków

Początki zawsze są najtrudniejsze tak że ćwicz ile się da. Proponowałbym Ci ćwiczenia seriami tak po 15 minut i 10 minut przerwy... Możesz też ćwiczyć najpierw układ ust przed lusterkiem, układając usta tak jak do gwizdania ale tak aby otworek był jak najmniejszy. Potem przykładaj harmonijkę do tego otworku i spróbuj zadać w kanał. To że usta ci się rozjerzdżaja to normalna sprawa w tym stadium nauki. Powiem Ci jeszcze w wielkim sekrecie że któregoś dnia złapiesz się na tym że potrafisz już wydobywać czyste dzwięki jednego dnia to dnia następnego nie wyjdzie Ci nic z tego czego się nauczyłeś dnia poprzedniego. W takim przypadku należy zrobić sobie dzień lub dwa przerwy i zacząc naukę od początku i tak wkolo Macieju przez pewien okres czasu, może to być tydzień lub dwa. A pozatym to tak jak powiedziałeś:"Należy dużo ćwiczyć i się nie poddawać". Żeby nauczyć się grać na harmonijce to trzeba na niej grać. Na zakończenie powtórzę jeszcze raz ĆWICZ I ĆWICZ ILE SIĘ DA.!!!!
_________________
Kto nie walczy nie zwycięży. Kto nie zwycięży jest pokonany.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pawlos 

Wiek: 32
Posty: 2
Skąd: Orzesze
Wysłany: 2011-06-06, 10:37    Odp: Czyste wydobycie dźwięków

Dzięki bardzo za rady, na pewno się przydadzą :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Kazik 


Wiek: 28
Posty: 84
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Łańcut
Wysłany: 2011-06-18, 15:20    Odp: Czyste wydobycie dźwięków

Pawlos, nie żebym się czepiał, ale napisanie słowa "harmonijka" przez "ch" jest błędem karygodnym na forum dotyczącym tego pięknego instrumentu! Wybacz, bracie, ale czuję się w obowiązku Cię nawrócić i sprowadzić na dobrą drogę! Pokój z Tobą ;)
_________________
Ewri dej aj hef de blus...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
eskiler111
  
Odpowiedz do tematu