Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
ajgaryglu 


Wiek: 30
Posty: 3
Wysłany: 2011-06-04, 21:33    [Rada] Wybór harmonijki

Witam, jestem nowym użytkownikiem na forum. Otóż czytałem kilka wątków, które bardzo mi pomogły (na harmonijce dopiero próbuje grać) i odpowiedziały na kilka pytań. Mam jednak inny problem, chodzi o wybór sprzętu. Siedząc na allegro znalazłem dość dobrą ofertę (według mnie, jeśli się mylę proszę aby ktoś mnie poprawił), chodzi mi o harmonijkę HOHNER BLUES HARP tonacja E. Zastanawia mnie czy jako początkujący, wybierając tonację E, nie rzucam się na głębokie wody. Chce dowiedzieć się czy harmonijka, którą zamierzam kupić nadaje się dla osoby początkującej i oczywiście co z tą tonacją (czy lepiej nie poszukać czegoś w C). Na dole podaję link do oferty na allegro, tam wszystko jest w miarę dobrze opisane. Proszę o pomoc i z góry dziękuję!

http://allegro.pl/hohner-...1649426246.html
_________________
ajgaryglu
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Blusik 


Wiek: 25
Posty: 56
Skąd: okolice Torunia
Wysłany: 2011-06-05, 08:24    Odp: [Rada] Wybór harmonijki

Ja jestem początkujący ale co do harmonijki mogę parę , rzeczy powiedzieć . Jak narazie miałem tylko porównanie z Blues Bandem :D Ale o harmoszce (ja mam w D ):

Wspaniałe brzmienie , jest szczelna , ma piękny zaimpregnowany korpus - nie pęcznieje .

Ma lekko wystające blaszki - niektórzy piszą że na początku sprawia to dyskomfort ja tego nie odczułem .

I link do recenzji zawodowca:


P.s Trochę tego mało ale mam nadzieje , że choć w małym stopniu to się przyda :)
_________________
Nie gram idealnie ALE GRAM BO LUBIE
:harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Zamieszkaly 


Wiek: 32
Posty: 698
Otrzymał 86 punkt(ów)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-06-05, 08:52    Odp: [Rada] Wybór harmonijki

Sama harmonijka nie jest najgorsza, ale osobiście, bym odradzał tę tonację.
Po pierwsze jest to prawie, że najwyższa tonacja (wyżej jest tylko F). Powiem, że zupełnie inaczej gra się na harmonijkach niskich, inaczej na wysokich. Tzn, dźwięki mają taki sam rozkład, ale zupełnie inaczej robi się obniżenia, podwyższenia i inne techniki. Dlatego radziłbym kupić coś w tonacji "średniej" (nie za wysoko, nie za nisko). Najlepiej C, ewentualnie od A do D (A,Bb,C,D) :)
Po drugie wysokie harmonijki są strasznie piskliwe. Mnie osobiście drażni w nich górny rejestr. Sam mam harmonijkę w Eb (pół tonu niżej niż E) i prawie w ogóle na niej nie gram. Częściej używam Eb Low. Po prostu uszy bolą od tych wysokich dźwięków.
Dodam, że na E bardzo rzadko gra się z zespołem, czy na jamach:)

Pozdrawiam Mieszko
_________________
https://www.facebook.com/brodatedzwieki
https://www.youtube.com/c/brodatedzwieki
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Rolf 


Wiek: 34
Posty: 424
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2011-06-05, 09:02    Odp: [Rada] Wybór harmonijki

Zamieszkały ma całkowitą rację co do wysokich tonacji. Kup coś w C, niekoniecznie hohner. Chociaż zakup harmonijki w E nie byłby nie-wiadomo-jaką katastrofą, to jednak nie widzę ŻADNEGO argumentu za takim wyborem. Polecam również sklep internetowy Dawida Wydry, zamiast kupowania na allegro ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
ajgaryglu 


Wiek: 30
Posty: 3
Wysłany: 2011-06-05, 11:54    Odp: [Rada] Wybór harmonijki

Po pierwsze, dziękuję wszystkim za tak szybką odpowiedź!
Blusik, oglądałem wcześniej ten filmik i bardzo mi się spodobał, apropo testowanej harmonijki znalazłem ofertę na allegro. Jeżeli chodzi o sklep Dawida Wydry jakoś nie mogłem wygooglować i ostatecznie go nie znalazłem. Jak ktoś mógłby mi wysłać link byłbym zobowiązany :)
Rolf, wiem że nie jesteś do końca za hohnerem ale na dole przesyłam kolejny link do allego - ta harmonijka którą testowano na YouTubie, o której wspomniał Blusik.
Mieszko, dzięki za Twoją opinię, jeżeli was do końca nie znudziłem proszę abyście obejrzeli tą z allegro. Jestem trochę w gorącej wodzie kompany, ale to dlatego że już od dawna myślę o zakupie tylko dotychczas nie mogłem się zdecydować (bo nie miałem do czynienia z opinią tych, którzy z harmonijkami mają do czynienia na co dzień, za co jeszcze raz Wam dziękuje)

http://allegro.pl/super-h...1649792641.html
_________________
ajgaryglu
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Blusik 


Wiek: 25
Posty: 56
Skąd: okolice Torunia
Wysłany: 2011-06-05, 12:08    Odp: [Rada] Wybór harmonijki

Link do sklepu Pana Dawida http://www.bluesharp.pl/

[ Dodano: 2011-06-05, 13:11 ]
Przed chwilą chciałem pooglądać ceny jakie teraz ma na allegro ... i jakieś 3 tygodnie temu jak zamawiałem to było jakieś 5-8 aukcji a teraz ledwo dwie .
_________________
Nie gram idealnie ALE GRAM BO LUBIE
:harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
KUKUSIEK 


Wiek: 64
Posty: 94
Otrzymał 8 punkt(ów)
Skąd: Goczałkowice Zdrój
Wysłany: 2011-06-05, 12:54    Odp: [Rada] Wybór harmonijki

Witam !

Przeczytaj jeszcze ten post może Ci pomoże w wyborze harmonijki.
http://forum.harmoszka.co...t5409.htm#47067

Pozdrawiam Kukusiek
_________________
Od brzmienia harmonijki piękniejsza jest tylko cisza.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Rolf 


Wiek: 34
Posty: 424
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2011-06-05, 15:12    Odp: [Rada] Wybór harmonijki

To nie jest tak, że nie jestem za hohnerem :) Hohnerów kupiłem już 10, albo i więcej, i lubię te harmonijki. Po prostu uważam, że harmonijki suzuki na pewno nie są gorsze od hohnera. Powszechna jest również opinia, że - wsród hohnerów - model Blues Harp jest trochę gorszy, niż np Special 20 czy Marine Band Deluxe - również się z nią zgadzam... aczkolwiek da się na niej grać :) Z w/w modelami jest natomiast aktualnie ogromny problem z dystrybucją. Po prostu ciężko kupić któryś z dobrych modeli w tonacji C jeśli chodzi o firmę hohner.
Podsumowując, skoro lepiej kupić na początek harmonijkę w C niż w D, skoro Blues Harp to chyba jednak nie jest najlepsza harmonijka w swojej klasie cenowej - polecam Ci model Harpmaster! Co do sklepu Dawida Wydry, niestety obecnie brak jest na stanie Harpmastera w tonacji C, więc musisz rozejrzeć się gdzie indziej... W przypadku harmonijek w każdym razie niewątpliwie dobrze jest zaopatrywać się u sprawdzonego sprzedawcy - strona sklepu Wydry to http://www.bluesharp.pl/sklep , polecam również jego kurs gry - www.bluesharp.pl
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
ajgaryglu 


Wiek: 30
Posty: 3
Wysłany: 2011-06-05, 16:33    Odp: [Rada] Wybór harmonijki

Zajrzałem na stronę Pana Dawida i znalazłem tam kilka fajnych pozycji. Niektóre z harmonijek, szczególnie Hohner Marine Band bardzo przypominają mi tą, którą upatrzyłem na allegro. Jest tylko ten problem z tonacją C, brakuje ich. A co sądzicie o Seydel Blues Session, lub o Seydel Solist Pro? Blusik, chyba sobie kupię tą, którą Ty masz (to jest chyba ta do której link wysłałem w moim drugim poście). Jeśli mówisz, że jest dość spoko, że nie ma wielu minusów i że ogólnie ładnie się gra to chyba zostanę przy niej.
Kukusiek, to już chyba wcześniej czytałem, ale przeczytam drugi raz bo było to dawno, a co ty sądzisz o ten harmonijce? -> http://allegro.pl/super-h...1649792641.html

Jeszcze jedno, zasadnicze pytanie: Czy jest, aż tak diametralna różnica pomiędzy harmonijka w tonacji C a tonacji D? Chodzi mi o ty czy na prawdę było by kiepsko gdybym zaczął od tego HOHNERa BLUES HARPa w tonacji D? To chyba wszystko. :harp:

Pozdrowienia Ajgaryglu
_________________
ajgaryglu
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2011-06-05, 21:54    Odp: [Rada] Wybór harmonijki

Odnośnie innych modeli niż Blues Harp, to zarówno Seydele, jak i inne Hohnery omówiono w innych tematach. Ale co do tonacji, to sprawa przedstawia się następująco. Większość producentów harmonijek (z pewnością Hohner w modelach Classic, czy Seydel porównując płytki z tonacji D i A) stosuje płytki stroikowe z dwiema długościami stroików. Od G do C stroiki są dłuższe, a dla tonacji wyższych od C stroiki są krótsze. Stąd największa różnica w grze między instrumentami strojonymi niżej i wyżej. Jednak tutaj przytoczę zdanie Adama Gussowa, który twierdzi, że na poczatek D jest nawet lepsza od C, gdyż łatwiej oduczyć się tzw. "syndromu drugiego kanału" (jak kupisz harmonijkę, to zobaczysz o co chodzi ;) . Poza tym, czy wybór tej pierwszej tonacji jest aż tak ważny? Jeżeli spodoba Ci się harmonijkowanie, to w krótkim czasie skompletujesz sobie całkiem porządną stajnie z minimum sześcioma tonacjami :) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu