Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Xemor 


Wiek: 29
Posty: 23
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Jastrzębie-Zdrój
Wysłany: 2011-06-03, 17:13    Jak grać szybko na szczelnej harmonijce?

Witam wszystkich użytkowników z racji tego, że jest to mój pierwszy post na tym forum.

Od jakiegoś czasu grałem tylko na harmonijce SilverStar w tonacji "C" :P . Ostatnio w mojej stajni pojawiła się nowa harmonijka (Seydel Session Steel w "A"). Na początku nauki wyczytałem, że powinno się grać staccato. No i tak grałem na SS piosenkę "Sailor & The Maid" z mocnym zadęciem. Kiedy doszła do mnie SSS to pojawił się problem w grze. Jest straszny opór kiedy gram i ciężko grać szybko na SSS. I tu moje pytanie: jak mam grać szybko na szczelnej harmonijce?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2011-06-03, 17:38    Odp: Jak grać szybko na szczelnej harmonijce?

Delikatnie. Dużo delikatniej, niż na Silverstarze. Session Steel po prostu nie wymaga takiego silnego zadęcia, jak Silver Star - właśnie dlatego, że jest dużo szczelniejszy. Po prostu musisz się nauczyć kontrolować siłę oddechu, panować nad nim. Niestety, nikt tego za Ciebie nie zrobi ;) Przy zbyt silnym zadęciu w szczelnej harmonijce mogą się blokować stroiki, nie mówiąc o tym, że po prostu ją zajedziesz - stalowe stroiki są dużo trwalsze od mosiężnych, ale też nie są wieczne... Szkoda dobrego sprzętu. Trzeba się nauczyć grać lżej. Tylko przypadkiem się nie zniechęcaj i nie dojdź do wniosku, że jednak silvarstar był lepszy... ;) Bo to tak, jakbyś jeździł starym maluchem, wsiadł do nowego auta, gdzie wszystko ma wspomaganie: na początku zawsze za mocno szarpiesz kierownicą, za mocno naciskasz hamulec - ale przecież to nie oznacza, że maluch był lepszy, tylko Ty masz złe nawyki! Jak się już przyzwyczaisz, nauczysz, że nie trzeba siłowo, bo wszystko chodzi leciutko - będzie OK. A jak potem przypadkiem wsiądziesz z powrotem do starego malucha, to się załamiesz i nie będziesz mógł uwierzyć, że tym się dało jeździć...

P.S. Zwolennicy blues bandów, silverstarów i innych takich wynalazków - przeczytajcie uważnie post Xemora... Przykład z życia, jakich złych nawyków uczą te wyroby harmonijkopodobne...
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Xemor
Xemor 


Wiek: 29
Posty: 23
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Jastrzębie-Zdrój
Wysłany: 2011-06-03, 20:41    Odp: Jak grać szybko na szczelnej harmonijce?

Dziękuję za odpowiedź. Ćwiczę i ćwiczę i gra się coraz lżej, a na dodatek harmonijka wydaje coraz piękniejsze brzmienie.
_________________
http://www.youtube.com/user/Xemor95
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu