Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Govean 


Wiek: 38
Posty: 214
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Katowice
Wysłany: 2007-04-10, 20:48    [Pytanie] Jakie rozróżniamy rodzaje harmonijek?

Pytanie całkowicie zawarte jest w temacie. Przy okazji może opisy tych harmoszek (+fotografie, jeśli ktoś takimi dysponuje).
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Woytaker 

Wiek: 30
Posty: 76
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-04-11, 17:31    Odp: [Pytanie] Jakie rozróżniamy rodzaje harmonijek?

Ja bym podzielił tak:
1.Diatoniczne, czyli bluesowe. Zazwyczaj 10 kanałowe, ale warto wspomnieć że powstały konstrukcje 12 i 14 kanałowe (Hohnera, ale kozkretnej nazwy nie przytocze)
2. Chromatyczne, charakterystyczny jest przycisk (register) służący do podwyższenia dźwięków o pół tonu. Powstają konstrukcje od 10 do (chyba) 20 kanałów.
3. Tremolo, czyli harmonijki mające 2 pary stroików w jednym kanale. W zależności czy dzwięki są zestrojone w prymie czy oktawie rozróżniamy harmonijki tremolo i oktawy wiedeńskie.
4. akompaniująco-akordowe - różne konstrukcje, w różnych tonacjach. (nic więcej nie wiem, podobno niektóre mają ponad 1 metr długości :razz: )

Polecam stronę http://pl.wikipedia.org/wiki/Harmonijka_ustna tam jest wszystko opisane wraz z ilustracjami ;-)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-04-11, 21:31    Odp: [Pytanie] Jakie rozróżniamy rodzaje harmonijek?

Co do chromatykow, to najmniejsze maja 8 kanalow (Hohner Chrometta 8), a maksymalnie 16, czyli 4 oktawy. O wiekszych jeszcze nigdy nie slyszalem. Co do tych harmonijek akordowych, to maja dlougosc od 60cm do 1 metra. Zawieraja wszystkie mozliwe akordy i skladaja sie jakby z polaczonych rownolegle 2 harmonijek. Gra na tym wymaga niezlej wprawy i dlugich ramion :) .

Poprawka dotyczaca ilosci dziurek w chromatykach. Firma Tombo produkuje model Folk Young, ktory ma kanalow az 17!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Marlionkk 

Wiek: 35
Posty: 73
Skąd: Kędzierzyn-Koźle
Wysłany: 2007-06-27, 13:41    Odp: [Pytanie] Jakie rozróżniamy rodzaje harmonijek?

Witam...mam jedną harmonijke którą niewiem jak sie nazywa i w jakiej tonacji może być.
Dobrze że ten temat powstał..może wiecie jaka to harmonijka?







POzdrawiam:)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pawelek 


Wiek: 33
Posty: 77
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: pom. zach.
Wysłany: 2007-06-27, 20:21    Odp: [Pytanie] Jakie rozróżniamy rodzaje harmonijek?

To jest nic innego jak harmonijka tremolo, z tego co widzę słynnej firmy Melodia;p
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Govean 


Wiek: 38
Posty: 214
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Katowice
Wysłany: 2007-06-30, 13:43    Odp: [Pytanie] Jakie rozróżniamy rodzaje harmonijek?

Z którego to roku harmoszka?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Faaraon 


Posty: 147
Otrzymał 5 punkt(ów)
Skąd: Toruń
Wysłany: 2007-08-15, 00:41    Odp: [Pytanie] Jakie rozróżniamy rodzaje harmonijek?

Wygląda na powojenną produkcję, zdecydowanie. 70mte lata? 80te?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pawlak 


Wiek: 29
Posty: 13
Skąd: Sierakowice
Wysłany: 2007-08-16, 15:12    Odp: [Pytanie] Jakie rozróżniamy rodzaje harmonijek?

słyszałem jeszcze o oktawach wiedeńskich czy jakoś tak
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Sieja1234 


Wiek: 32
Posty: 330
Otrzymał 14 punkt(ów)
Skąd: Łódź
Wysłany: 2007-08-21, 09:44    Odp: [Pytanie] Jakie rozróżniamy rodzaje harmonijek?

Oktawy wiedeńskie to takie harmoszki które mają o ile się nie mylę 16 lub 24 kanały (jak pomyłka to proszę o poprawienie) i wydają na jednym kanale dwa dźwięki na raz. Brzmi to podobnie do akordeonu. Poza tym oktawa charakteryzuje się pół okrągłą budową. I to by było chyuba na tyle.
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2007-08-28, 15:45    Odp: [Pytanie] Jakie rozróżniamy rodzaje harmonijek?

Woytaker napisał/a:
(nic więcej nie wiem, podobno niektóre mają ponad 1 metr długości
są itakie Harmonijki basowe swietne brzmienie slyszlem w programie TVP"kawa czy herbata" zespol harmonijkowy bylo i ch 5 i kazdy mial inna. swietna sprawa naprawde ale z teog co wiem strasznie drogie
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Marlionkk 

Wiek: 35
Posty: 73
Skąd: Kędzierzyn-Koźle
Wysłany: 2007-09-29, 15:12    Odp: [Pytanie] Jakie rozróżniamy rodzaje harmonijek?

Własnie czyszcze te drewnianą harmonijke i prostuje stroiki bo sie mocno powyginały. Taka Naprawa jakby:)...CHciałbym zacząć na tym grać też, ale niewiem w jaki sposób...Gralem tylko na harmomnijce ktora ma 10 kanałów, a nie wiem jak obsługiwać taką która ma 2 rzędy po 8 kanałów. Wie ktoś jak siena tym gra? bo zapewne nie tak jak w SS lub innych 10 kanałowymi harmoszkami.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2007-09-29, 16:35    Odp: [Pytanie] Jakie rozróżniamy rodzaje harmonijek?

Ja ma harmonijkę która ma 2 razy po 16 kanałów (produkcja chińska, więc nie wiem do czego to zakwalifikować, ale to chyba coś w rodzaju harmonijki wiedeńskiej). Zauważyłem że co drugi kanał jest pusty (bez stroika) na zasadzie :1-0-1-0-1-0... (1-pełny,0-pusty) w górnym rzędzie i 0-1-0-1-0-1 w dolnym. w każdym razie nie zdarza się aby oba kanały znajdujące się w rządku pionowym były pełne :) . Nie wiem jak jest z Twoją harmonijką, ale może właśnie tak :harp:
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Marlionkk 

Wiek: 35
Posty: 73
Skąd: Kędzierzyn-Koźle
Wysłany: 2007-09-30, 13:09    Odp: [Pytanie] Jakie rozróżniamy rodzaje harmonijek?

A wiesz jak sie gra na takich 2 rzędowych??
Zapewne inaczej od zwykłych...bo chyba nie można tak dmuchać na 2 kanałach jednocześnie...Dajcie jakiś krótki kurs, jak sie posługiwać takimi harmonijkami, prosze
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-09-30, 13:44    Odp: [Pytanie] Jakie rozróżniamy rodzaje harmonijek?

A dmuchać w 2 kanały jednocześnie jak najbardziej można, bo wtedy dopiero ujawnią się ich możliwości, tj. granie oktawami czy w systemie tremolo. Ogólnie na harmonijkach tego rodzaju gra się tak, jak samemu pasuje :) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Marlionkk 

Wiek: 35
Posty: 73
Skąd: Kędzierzyn-Koźle
Wysłany: 2007-09-30, 14:27    Odp: [Pytanie] Jakie rozróżniamy rodzaje harmonijek?

No..umyłem, a potem skręciłem..tzn przybiłem harmoszke:D, ale nie wiem czemu...Jak dmuchnołem na pierwsze 2 kanały (na dole i na górze ) to mi jakoś dziwnie zaczoł brzmieć...Jak piszcący silnik pociągu jak sie grzeje :/ Albo jak Helikopter...Tak sie podnosi i unosi dźwięk szybko. I piszczy jak cholera:/...MOze to amm tak bo sie przyzwyczaiłem do harmonijki i wysokiej tonacji;) Trzeba mocno dmuchać żeby wydobyć w niektórych kanałach jakiś dźwięk.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2007-09-30, 17:58    Odp: [Pytanie] Jakie rozróżniamy rodzaje harmonijek?

No cóż... na zdjęciu widać że instrumencik jest leciwy, ma więc prawo odmówić posłuszeństwa. Mam też w domu harmonijkę zacnej firmy "Melodia" (jednorzędową ośmiokanałową) ale granie na niej stało już się mordęgą: zużyła się, poza tym jakiś czas leżała w niedogodnych warunkach :/
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Marlionkk 

Wiek: 35
Posty: 73
Skąd: Kędzierzyn-Koźle
Wysłany: 2007-10-01, 00:20    Odp: [Pytanie] Jakie rozróżniamy rodzaje harmonijek?

Leciwy? Co to znaczy?
Da sie jakoś naprawić ten instrument?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Conex 


Posty: 353
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Tychy
Wysłany: 2007-10-01, 06:49    Odp: [Pytanie] Jakie rozróżniamy rodzaje harmonijek?

Leciwy == ma już swoje latka :)
Czy da się naprawić? Generalne czyszczenie powinno załatwić sprawę... Ja w ten sposób ożywiłem harmonijkę Teddy, firmy melodia ;)
_________________
| PrezentPrzez.Net -> Koniec z nietrafionymi Prezentami!
| Portfolio graficzne
| Lepsze wyniki w wyszukiwarkach
| Świat gorących samochodów
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2007-10-01, 12:26    Odp: [Pytanie] Jakie rozróżniamy rodzaje harmonijek?

Może i ja spróbuję zrobić coś ze swoim "zuchem"? Próbowałem w niego dmuchać ale jest kompletnie rozstrojony, a niektóre kanały nie wydają dźwięku. Ciekawe ile różnego syfu nazbierało się w środku :?
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2007-10-17, 07:33    a'propos chromonik

ja widziałem modele bez guzika, z dwoma rzędami kanałów (coś jak klawisze pianina)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
sony 


Wiek: 33
Posty: 20
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Mielec
Wysłany: 2008-06-13, 09:40    Odp: [Pytanie] Jakie rozróżniamy rodzaje harmonijek?

Według mnie istnieje taki podział:

- Harmonijki ustne diatoniczne
- Harmonijki ustne chromatyczne
- Harmonijki ustne oktawowe
- Harmonijki ustne tremolo czyli wiedeńskie
- Harmonijki ustne basowe i basowo-akordowe (akompaniujące)
- Harmonijki ustne specjalne

prosze o ew. poprawki.
_________________
"Ilu jeszcze jest takich jak on... "
Golden Melody A, Seydel Session C,
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
lukiszlak

Posty: 2
Wysłany: 2009-04-02, 19:17    Odp: [Pytanie] Jakie rozróżniamy rodzaje harmonijek?

Cześ mam pytanie bo mam harmonijkę ale jak kolega wyżej nie wiem jaka to jest, w jakiej tonacji jest i czy da się z niej jeszcze cos wykrzesac :P głownie chodzi mi o piosenke z mario :D
[img]http://img2.vpx.pl/u...00098.jpg[/img]
[img]http://img2.vpx.pl/u...00099.jpg[/img]
[img]http://img2.vpx.pl/u...00097.jpg[/img]

a i takie dodatkowe pytanie zauważyłem ze ona w środku ten grzebień zamiast byc przykręcony śrubkami to ma wbite gwoździe
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2009-04-02, 19:44    Odp: [Pytanie] Jakie rozróżniamy rodzaje harmonijek?

Z tego co widzę, jest to harmonijka typu double reed: tremolo lub oktawowa. Służy głównie do grania piosenek biesiadnych i folku, ma brzmienie podobne do akordeonu. Piosenkę z Mario będzie Ci chyba trudno zagrać, ale da się :)
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu