Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Woytaker 

Wiek: 30
Posty: 76
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-03-25, 07:55    [Pytanie] Improwizacja

Czy improwizując na harmonijce zwracacie uwaga na całą teorię muzyki? Czy gracie tylko na wyczucie? Bo sam jak improwizuję bluesa to staram się przestrzegać wszystkich zasad, przez co nie potrafię zagrać od razu tak jak chciałbym. Najpierw muszę przećwiczyć wszystko po kolei dopiero potem mogę zagrać całość. Inne gatunki (szybsze ;-)) wogóle mi nie wychodzą przy improwizacji. Czy jest jakiś "lepszy sposób" na improwizowanie bluesa?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Govean 


Wiek: 38
Posty: 214
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Katowice
Wysłany: 2007-03-25, 10:26    Odp: [Pytanie] Improwizacja

Co do improwizacji:
- Dużo grać (dużo powtarzać tych samych kawałków do znudzenia)
- Dużo wymyślać (mocno rozwija)
- Uczyć się technik (wibrata itp.)
A jeśli chodzi o mnie, to nie przestrzegam żadnych zasad, ponieważ ich nie znam. - może jakiś link? :D
Gram na wyczucie (i często nie wychodzi)

Najlepiej mieć słuch absolutny - wtedy dopiero się śmiga po kanałach... :D .
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Szczotker 

Wiek: 31
Posty: 244
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2007-03-28, 19:48    Odp: [Pytanie] Improwizacja

dołącze się do tego topica...
Na czym opieracie w wiekszosci swą improwizacje?:>
Teoria czy słuch?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-03-28, 20:01    Odp: [Pytanie] Improwizacja

Wg mnie obie rzeczy sa bardzo wazne. Trzeba znac budowe akordowa utworu, aby mozna bylo dopasowac przebieg solowki, odpowiednio ja rozplanowac. To pozwala zrobic szkielet i zapewnia, ze utrzymamy sie w tonacji. Ae wlasne ucho jest rownie wazne. Dzieki niemu tworzymy wypelnienia, niuanse, artykulacje i cos, co pozwala rozroznic nasz styl.
Ostatnio zmieniony przez Maciekdraheim 2007-05-01, 16:50, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
BadBoy 

Wiek: 31
Posty: 3
Skąd: Z domu
Wysłany: 2007-03-29, 18:13    Odp: [Pytanie] Improwizacja

Harmoszka napisał/a:

Gram na wyczucie (i często nie wychodzi)

Jak nie wychodzi! Słyszałem Cię kilka razy na żywo i była rewelka! ;)

P.S. Nie słuchajcie go, on bardzo dobrze gra!!!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Woytaker 

Wiek: 30
Posty: 76
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-03-29, 20:06    Odp: [Pytanie] Improwizacja

A gracie z akompaniamentem czy bez? Może ktos ma doświadczenia z grą w zespole?
Ja raczej gram sam (bo nie mam z kim).
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-03-31, 18:57    Odp: [Pytanie] Improwizacja

Uwazam, powinno sie cwiczyc i z akompaniamentem i bez niego. Podklad przyzwyczaja do schematu akordowego, pozwala nauczyc sie, kiedy nastepuja zmiany akordow, dzieki czemu mozna latwo rozeznac sie w solowce. Dodatkowo slyszac akompaniament mozemy latwo kontrolowac rytm. Granie samemu pozwala na lepsze opanowanie umiejetnosci, ktore probowalismy opanowac z muzyka. Teraz sami musimy pilnowac zmian akordow. Nikt takze nie bedzie podawal rytmu. Moze to sprawiac poczatkowo sporo problemow, ale sie oplaca. Grajac samemu warto trenowac slow bluesy, ktore wbrew pozorom sa trudne do zagrania (powolny rotm trudniej utrzymac niz bardzo szybki). Wtedy tez mozna popracowac nad wlasnym brzmieniem akustycznym. Co do doswiadczenia z praca w zespole, obecnie gram w malym skladzie High Distortion Blues (ja na harmonijce, kumpel na gitarze, a okazjonalnie sa tez perkusista i wokalista). Gra w zespole to bardzo fajna sprawa. Mozna wyprobowac swoje zdolnosci na zywo, czlowiek uczy sie od muzykow, z ktorymi gra. Kolejna wielka zaleta grania z kims jest mozliwosc spontanicznego jamowania. Taka gra sprawia najwiecej radosci. Trzeba byc stale czujnym, przewidywac nastepne dzwieki towarzyszy. To wyrabia rodzaj intuicji muzycznej :) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Osaosowski 

Wiek: 31
Posty: 265
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2007-04-18, 20:56    Odp: [Pytanie] Improwizacja

Witajcie! Jestem nowy na forum. Fajnie że tu trafiłem ;) ale przechodze już do tematu. Ja gram raczej na wyczucie bo przedewszystkim jest bardziej bluesowo ;] no bo który z wielkich harmonijkarzy znał teorie?? Napewno mało który. Kiedyś nawet tabulatur nie było więc mieli naprawde trudno... My jednak już znamy taby (chyba wszyscy a myśle że większość) więc wszystko co ładnie zagramy możemy zapisać. Czytałem gdzieś że jak improwizujemy to można wymyślać krótkie riffy a potem je ze sobą łączyć i troche modyfikować. A czy wesołe to ma być czy smutne to juz zależy od naszego nastroju. Uważam że dobrze jest grać z kimś kto gra na gitarze. Sam właśnie za pare dni z kolegą mamy zamiar grać. Do improwizacji uważam że najważniejsze jest znać dobrze harmonijke (a żeby tak było to można sobie pożympolić codziennie byle dużo ;] ) i umieć zapisać tabulatory (tak żeby nie zapomnieć) No i troche talentu i chęci też trza mieć ;] według mnie świetna strona na której można sie nauczyć grać na harmonijce to http://harmopoint.free.fr/ ja sie z tamtont ucze i idzie mi naprawde coraz lepiej (tak napisze pozytywnie bo zauważyłem że coś piszecie że słabo gracie ;] ) a jest tam tez takie dział ( ale płatny SMS-em) gdzie właśnie jest o improwizacji. No mam nadzieje że troche pomogłem :D i sorry że tak długo ale ten pierwszy raz tym bardziej że mi do improwizacji też bardzo spieszno itp itd ;]
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
MartinHarp 

Wiek: 36
Posty: 19
Skąd: k. Olkusza
Wysłany: 2007-04-19, 12:47    Odp: [Pytanie] Improwizacja

Moim zdaniem bardzo ważna jest spontaniczność. Nie skupiasz się na tym co grasz - poprostu grasz. Blues to przeważnie emocje. Jeżeli potrafisz choć w choć w małym stopniu przenieść swoje emocje na dzwięki to bardzo dobrze. Nie trzeba tu znać teorii, najważniesze żeby to czuć to to co się gra. Nie jest najważniesze granie z niesamowitą szybkośćią, z wykożystaniem wszystkich efektów jakie znasz, jeżeli nie umiesz tego wykozystać. Możesz zagrać tylko kilka dzwięków które będą pasować do utworu i które będą wyrazem twoich emocji. Trzeba też zaznaczyć ,że doskonalenie, ćwiczenie techniki ułatwia twoją improwizację. Zgodzę się z moim przedmówcą, że trzeba dobrze znać swój instrument. Nie musisz wiedzieć (choć jest to przydatne, choćby do czytania nut) że grasz w tym momęcie dzwięki e, f#, a, tylko wiedząc w podswiadomości jaką wysokość dzwięku szukasz, mógł znależć ten odpowiedni kanał na harmonijce. Nie można też skupiać się na samej technice, np. wyłącznie uczenie się jakiś uworów, bo to zabija spontaniczność, ważne jest improwizowanie z podkładami, czy nawet "na sucho" bo ozwija to twoją inwencje tworczą, a wyuczone utwory dodają Ci nowych pomysłów. Teoria pomaga, warto nad nią czasem przysiąść, ale jest to coś, bez czego możesz się obejść, zwłaszcza jeżeli chodzi o taki instrument jakim jest harmoszka. Warto też mieć kogoś, z kim można pograć (najlepiej gitarzyste) bo to bradzo rozwija.

Pozdrówka.
_________________
Quo vadis ??
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Włóczykij 


Wiek: 31
Posty: 154
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Gorzów WLKP
Wysłany: 2007-04-19, 13:24    Odp: [Pytanie] Improwizacja

99% emocji + 1% teorii = Blues

harmonijka to 1 tonacja i prawie wszystkie (jak nie wszystkie) dźwięki do siebie pasują wystarczy trochę zmysłu muzycznego i możemy grać :)

oczywiście nie mówię, że nie warto uczyć się teorii :]
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Govean 


Wiek: 38
Posty: 214
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Katowice
Wysłany: 2007-04-19, 14:41    Odp: [Pytanie] Improwizacja

Wszystkiego warto spróbować... ja mam właśnie zamiar przestudiować teorię. Myślę że warto.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-04-19, 15:39    Odp: [Pytanie] Improwizacja

Włóczykij napisał/a:

harmonijka to 1 tonacja i prawie wszystkie (jak nie wszystkie) dźwięki do siebie pasują wystarczy trochę zmysłu muzycznego i możemy grać :)

oczywiście nie mówię, że nie warto uczyć się teorii :]


Co do tej jednej tonacji, to tylko pozory ; ). Wiekszosc bluesmanow nie gra w tej tonacji, ktora jest wytloczona na harmonijce, tylko w tzw. drugiej pozycji (cross harp). Jednak to pozycja jest dosyc latwa do opanowania (pasuja wszystkie dzwieki wciagane, wiekszosc dmuchanych, a najbezpieczniejszy jest (2) ). Schody zaczynaja sie przy trzeciej pozycji, sluzacej do grania w tonacjach molowych (na harmonijce w C bedzie to d-moll). Tutaj trzeba juz bardziej uwazac na nie pasujace dzwieki, ktore latwo moga zburzyc harmonie). Nawet granie bluesa w pierwszej pozycji (gra w tonacji wytloczonej na pokrywie) bez wiedzy o budowie akordowej bluesa moze byc utrudnione. Wlasnie schemat akordowy jest przyczyna, ktorej harmonijkarz powinien choc w minimalnym stopniu poznac teorie. Dzieki tej wiedzy mozemy dobrze rozplanowac solowke, dzieki czemu bedzie dobrze wspolbrzmiec z podkladem. Bedziemy wtedy opierac odpowiednie fragmenty sola o dzwieki podstawowe granego akordu.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Woytaker 

Wiek: 30
Posty: 76
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-04-22, 10:08    Odp: [Pytanie] Improwizacja

Myślałem że już zrozumiałem pozycje, ale chyba nie ;-). Chodzi o to że z I pozycji tonika jest na 4 kanale na wydechu, a w II. na 6 na wydechu? Bo tak to rozumiałem, moze cos pokręciłem?

Tabulatury są przydatne na samym początku nauki, albo do grania melodii których sie nie pamięta. Mi juz nie sprawia problemu zagranie "ze słuchu" każdej melodii którą moge parę razy posłuchać (jeśli się tonacja zgadza;-), niektóre melodie muzyki klasycznej za nic nie wychodzą). Na samym początku nauki sprawiało mi to ogromny problem, więc korzystałem wyłącznie z tabów (a gram od półtora miesiąca).
Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-04-22, 11:57    Odp: [Pytanie] Improwizacja

W pozycji pierwszej dzwieki glowne to 1, 4, 7, 10. Wszystkie na wydechu. Grajac w tej pozycji przez wiekszosc czasu wypuszcza sie powietrze. Grajac bluesa, najlepiej jest uzywac wtedy gornego rejestru i robic podciagi na wydechu. Wtedy gramy jak Jimmy Reed:)

Druga pozycja opiera sie na dzwiekach (2) lub 3 (ten sam dzwiek, tylko zdublowany), 6, 9. Przez wiekszosc czasu wciagamy powietrze. Mozna tez z powodzeniem wykorzystywac skale bluesowa, tj. (2), (3)->obnizona bardzo delikatnie, o cwierc tonu, 4, (4'), (4), (5), 6. Grajac te dzwieki, mozemy byc pewni, ze w drugiej pozycji bedziemy pasowac do podkladu. Oczywiscie nic nie stoi na przeszkodzie, by dolozyc inne dzwieki :) ), jednak te, a szczegolnie (2) sa najbezpieczniejsze.
Ostatnio zmieniony przez Maciekdraheim 2007-04-22, 15:33, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Pawelek
Woytaker 

Wiek: 30
Posty: 76
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-04-22, 12:01    Odp: [Pytanie] Improwizacja

Mało rozumiem ale dzięki:-)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
MartinHarp 

Wiek: 36
Posty: 19
Skąd: k. Olkusza
Wysłany: 2007-04-22, 16:59    Odp: [Pytanie] Improwizacja

Jak chcesz już poznać teorię to najlepej załatw sobie książkę Wierzcholskiego "Harmonijka i Blues". Tam wszystko na spokojnie możesz przestudiować. Niestety jest ona dość droga, ale czasami można w bibliotece, więc sprawdz. Tam też dodatkiem jest płyta lub kaseta.

M&H
_________________
Quo vadis ??
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Misio 

Wiek: 34
Posty: 7
Skąd: Z Nienacka
Wysłany: 2007-04-23, 12:50    Odp: [Pytanie] Improwizacja

Mówiąc najprościej jak się da.... Jak masz bluesa w SKALI G, grasz dźwięki z 2 pozycji (tak jak kolega podał wyżej).... Gdy podkład jest w skali C grasz dźwięki z pierwszej pozycji (po chłopsku "do, re, mi, fa, so, la, si, do" na kanałach od 4 do 7). I co ciekawe dowolny dźwięk z danej skali będzie pasował do podkładu... Oczywiście to dopiero początek zabawy bo chyba nie chcesz grać solówki w stylu "tiiii.... tuuuu.... taaaa.... teeeee.....". Teraz czas nauczyć sięriffów (zagrywek). Masz stronę HARPtabs.com - tutaj masz riffy porozpisywane, czasami nawet z MIDI. Ściągnij sobie podkładzik w G jakiś i próbuj.jak nie masz mikrofonu rozwiązanie ekstramalne - podłącz słuchawki (stereo, takie do walkmana/mp3/cdplayera) do wejścia na mikrofon i już możesz nagrywać (tak, tak to nie żart, słuchawka też przenosi drgania... Można zaoszczędzić kupe kasy na mikrofonie do harmonijki - metalowa solniczka, membranka i troche cyny... :) ).
_________________
Tanie wino jest dobre, bo jest dobre i tanie...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-04-23, 20:18    Odp: [Pytanie] Improwizacja

No to jeszcze prosciej :) . Grajac w drugiej pozycji grasz na dziurkach: (2) , (3), 4 , (4') , (4), (5) , 6. Te dzwieki beda zawsze pasowac. Reszte mozna dokladac na wyczucie, np. 5.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Osaosowski
Osaosowski 

Wiek: 31
Posty: 265
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2007-04-23, 21:08    Odp: [Pytanie] Improwizacja

No dobra fajnie chyba wreszcie rozumiem o co chodzi w drugiej pozycji ale nadal nie kumam dlaczego akurat te dźwięki? Może jestem troche nie inteligentny ale cóż... bywa :) A więc czy są to po prostu takie dźwięki dlatego że ktoś tak wymyślił xczy może sie z czymś to wiąże?? I jeżeli mam harmonijki w tonacji C i F to której mam używać jak kolega gra jakie dźwięki na gitarze?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Misio 

Wiek: 34
Posty: 7
Skąd: Z Nienacka
Wysłany: 2007-04-24, 11:10    Odp: [Pytanie] Improwizacja

No właśnie... Jeśli chcesz wiedzieć dlaczego TE dźwięki musisz się zgłębić w teorię muzyki... Jeśli chcesz grać na wyczucie, sam w końcu do tego dojdziesz (choć i tak nie będziesz wiedział, że to wiesz... :P ).
Tutaj chodzi o SKALE (np. skale DUROWE są twarde, a MOLLOWE miękkie i melodyjne (d-moll jest w klimatach arabskich np.)

Skal rozróżniamy dziesiątki, ale prawda jest taka, że każdy muzyk wybiera sobie swoje najulubiensze i w nich gra (chyba, że chcesz być harmonijkowym Al di Meolą). Ty chcesz grać bluesa, więc raczej interesuje Cię (na początek) skala G, bo taka jest najpopularniejsza. Dźwięki z każdej skali ZAWSZE pasują do siebie, dlatego też starasz się nie mieszać skal (chyba, że coś pasuje, ale bez treningu nie będziesz w stanie tego ocenić podczas improwizacji).

Jeśli tego powyżej nie zrozumiałeś jeszcze, to przyjmij do wiadomości - grasz "do re mi fa so la si" w różnych tonacjach. I bez różnicy czy zagrasz "do re mi fa so la si" czy "si si la do re" JAKAŚ melodyjka z tego wyjdzie, a co najciekawsze będzie pasowała do podkładu.

Jak jeszcze nie zaspokoiłem Twojej ciekawości polecam stronę Pana Łęczyckiego http://harmonijka.mud.pl/index.php?r=43&l=pl
_________________
Tanie wino jest dobre, bo jest dobre i tanie...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Sieja1234 


Wiek: 32
Posty: 330
Otrzymał 14 punkt(ów)
Skąd: Łódź
Wysłany: 2007-05-01, 11:23    Odp: [Pytanie] Improwizacja

Skomplikowane to wszystko. Ja myślałem że improwizacja to jest jak się siada z kumplami i gra do wybranego utworu to co się czuje. A tu jednak klops. Warto wiedzieć że tak nie jest;)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Ifrost 

Wiek: 37
Posty: 39
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Limanowa / Kraków
Wysłany: 2007-05-01, 12:14    www.freejamming.com

Tak apropos improwizacji natknąłem się na ciekawą stronkę www.freejamming.com. Autor zapowiada, że wciąż pracuje nad reszta strony więc myślę, że warto tam co jakis czas zaglądać :)

---

Niedawno pojawiły się pierwsze bluesowe podkłady, do puszczenia jest podkładzik "Medium Blues" we wszystkich tonacjach.
Ostatnio zmieniony przez Ifrost 2007-05-11, 14:33, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-05-01, 16:47    Odp: [Pytanie] Improwizacja

Osaosowski napisał/a:
No dobra fajnie chyba wreszcie rozumiem o co chodzi w drugiej pozycji ale nadal nie kumam dlaczego akurat te dźwięki?


Dlaczego akurat te dzwieki, to sie z fizyki wzielo :) . Kazdy dziwek to fala akustyczna o odpowiedniej czestotliwosci. W trakcie grania powstaja rozne fale (dzwieki), ktore na siebie nachodza, wznajemnie sie wzmacniaja lub wygluszaja i tworza rozne wspolbrzmienia. Dzwieki o wielokrotnosci dlugosci fali brzmia razem dobrze, harmonijnie i przyjemnie, w innym przypadku dzwiek moze byc nieprzyjemny. Te wszystkie zaleznosci miedzy dlugosciami fal (czyli inaczej ich czestotliwosciami) zostaly uszeregowane w odpowiednie skale (zaproponowane i podane bardzo fachowo powyzej), dzieki czemu latwiej to wszystko opanowac i nie trzeba liczyc wysokosci dzwiekow w Hercach :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Sieja1234 


Wiek: 32
Posty: 330
Otrzymał 14 punkt(ów)
Skąd: Łódź
Wysłany: 2007-05-02, 20:56    Odp: [Pytanie] Improwizacja

Widzę że Maciek ma opanowany materiał z fizyki (akustyki) dla klas 3 gimnazjum:D
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-05-03, 14:57    Odp: [Pytanie] Improwizacja

Material opanowany wtedy, a do tego w 1 klasie LO powtorka byla ;) . Ogolnie fizyka jest bardzo wazna dla muzyka, choc niedoceniana :) . Jak sie nie ma talentu (przykladowo ja), to trzeba sie teoria muzyki i fizyka zajac :) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Woytaker 

Wiek: 30
Posty: 76
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-05-03, 20:21    Odp: [Pytanie] Improwizacja

Ale czy w drugiej pozycji nie mozna by grać dźwięków na kanałach od 6 do 9? Czy druga pozycja ogranicza się tylko tych dźwięków (kanałów) co podał Maciekdraheim?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-05-03, 21:01    Odp: [Pytanie] Improwizacja

Alez oczywiscie mozna, np. idealnie pasuje 9, bo to ten sam dzwiek co na (2) i 6. Do tego mozna stosowac inne dzwieki, ale ja nie przepadam zbytnio za ta wysoka oktawa, a do tego nie mam specjalnego wyczucia jak poruszac sie w tych wysokich nutach. Z tego powodu gram glownie w pierwszych dwoch, sprawdzonych i wg mnie przyjemniejszych oktawach. Nie znaczy to tez, ze trzeba sie ograniczac tylko do tych 6 nutek ze skali. Ja w sumie uzywam wszystkich dzwiekow dostepnych na tych kanalach (oprocz overblowow).
Ostatnio zmieniony przez Maciekdraheim 2007-05-03, 22:17, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Łukasz 


Wiek: 40
Posty: 66
Otrzymał 35 punkt(ów)
Skąd: Nowy Sącz/Kraków
Wysłany: 2007-05-03, 21:05    Odp: [Pytanie] Improwizacja

Druga pozycja nie oznacza, że gramy takie a nie inne dźwięki, tylko że gramy w tonacji, którą określa dźwięk w 2 kanale na wdechu. Konsekwencje takiego ustalenia wyjaśniam szerzej w tym temacie: http://www.harmoszka.com/viewtopic.php?t=122

Dźwięki, które podał Maciekdraheim, tworzą skalę bluesową - najczęściej występującą w bluesie i rzeczywiście "najbezpieczniejszą" (dźwięki na pewno będą pasować) skalę. Można też grać inne skale.

Oczywiście można grać w 2 pozycji dźwięki ze skali bluesowej w wyższych kanałach, jednak zagranie tercji małej (drugi dźwięk skali) oraz kwinty zmniejszonej (czwarty dźwięk skali) wymaga użycia techniki overblow.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2007-08-29, 16:39    Odp: [Pytanie] Improwizacja

improwizując daj sie ponieść graj w zależności od nastroju smutno lub wesoło :P
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Sebastianick 

Wiek: 33
Posty: 5
Skąd: Będzin
Wysłany: 2008-01-17, 23:13    Odp: [Pytanie] Improwizacja

Ale najpierw wyczuj harmonijkę... :P
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu