Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Leafman 

Wiek: 26
Posty: 145
Otrzymał 6 punkt(ów)
Wysłany: 2011-05-05, 17:15    Najgorszy na świecie błąd początkujących

Przepraszam, będzie niegramatycznie, ale musiałem to napisać.
Początkujący, którzy grają na blues bandach czy (broń boże) chińskich tremolach:
Jak najszybciej zmieńcie tą harmonijkę i nie mówcie, że jest dobra i lepszej wam nie potrzeba.

Ja sam grałem na początku na chińszczaku i mówiłem sobie "pogram sobie trochę zanim zamówię lepszą, przecież nic się nie stanie"
A więc STAŁO SIĘ. Gdy przyszła Blues Session nie umiałem wydobyć normalnego dźwięku z kanałów 1 2 3 6 7 8 9 10 (wina wdechu i wydechu, nie układu ust). Po kilku tygodniach kiedy już umiałem zagrać "coś" padła 4 na wdechu (to akurat nie wiem czy jest moją winą, ale zawsze jest 50% prawdopodobieństwa).

Ludzie początkujący:
- Nigdy nie bierzcie do ust chińskiego tremola !!!
- Na bluesbandach i tym podobnych grajcie tak rzadko jak to możliwe, a nawet w ogóle!
- Jeśli graliście jednak na tym badziewiu to gdy kupicie dobrego harpa grajcie najdelikatniej, chyba, że chcecie skończyć jak ja.
- Ruszcie się z krzesła i zarobić na special 20/blues session/harpmastera/whatever i kupcie go
- Nie mówcie mi w duchu "spie***j nie znasz się", bo gdy dostaniecie w rapy lepszą harmonijkę to powiecie "Kurcze jaki ja byłem głupi. Ten n00b Leaf miał świętą rację"
- TAK BLUES BAND I RESZTA GÓWIEN NIE NADAJĄ SIĘ DLA POCZĄTKUJĄCYCH!
Musicie się nastawić na to, że jak kupicie drogą harmonijkę to albo rzucicie ją w kąt i stracicie 100zł, albo będziecie na niej wymiatać.
Sam jestem newbie i nie znam się za bardzo na harmonijce, ale to wiem na pewno. Uwierzcie mi.

Dziękuję dobranoc.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 2 punkt(ów):
Gladias, Blusik
Blusik 


Wiek: 25
Posty: 56
Skąd: okolice Torunia
Wysłany: 2011-05-05, 17:36    Odp: Najgorszy na świecie błąd początkujących

Niestety ale masz świętą rację ... ja właśnie zacząłem na BB i jak najszybciej odkładam 110zł na Blues Harpa MS w c . Na BB na początku grało się dobrze ale ostatnio zaczęło coś w nim być nie tak ... na początku nie miałem problemu z czystym dźwiękiem ale teraz jest coraz ciężej go wydobyć :|
_________________
Nie gram idealnie ALE GRAM BO LUBIE
:harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Kenshin 

Wiek: 28
Posty: 7
Skąd: Mikołów
Wysłany: 2011-05-05, 18:16    Odp: Najgorszy na świecie błąd początkujących

Hmmm, sam się uczę grać na Silver Staru C, już może 3-4 tygodnie... i nadal w sumie nic nie umie (mierne wlazl kot na plot i chustka haftowana) ;D dziś zamówiłem Marine band deluxe w G za 139, i trochę się boje że moim miauczeniem ją popsuje :f oby nie.
W sumie sam jestem ciekaw czy będzie aż tak duża różnica i czy dobrą harmoszke wybrałem za te pieniądze, głupio by było żeby okazało się, że harmoszka nie dożyje miesiąca i umrze ( najgorzej jest chyba z korpusem drewnianym cu ni? Ponoć pęcznieje), przy tym zastanawiam czy jak przyjdzie nie odłożyć ją na później i dalej brzdękać na Silver'ku 8/
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2011-05-05, 18:18    Odp: Najgorszy na świecie błąd początkujących

Kupiłeś deluxe, więc nie będzie pęcznieć. Ale nie myślcie, że kupienie harmonijki za konkretną kasę gwarantuje wystrzał umiejętności. Trzeba pracować.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2011-05-05, 18:22    Odp: Najgorszy na świecie błąd początkujących

I nawet harmonijkę za jeszcze większe pieniądze można zabić w krócej niż miesiąc. Takie małe ostrzeżenie, żeby obchodzić się z nią w miarę delikatnie, szczególnie po przesiadce z SSa.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2011-05-05, 18:31    Odp: Najgorszy na świecie błąd początkujących

To jest właśnie największa zbrodnia, jakiej dokonują blues bandy, silver stary czy inne badziewia: wymuszają zbyt silne zadęcie (bo inaczej nie grają). A potem ktoś przesiada się na delikatniejszego harpa, ale zadęcie miecha kowalskiego pozostaje i harmoszkę za stówę morduje w tydzień-dwa... Dużo trudniej jest wyplenić złe nawyki, niż od początku wyrobić prawidłowe.
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Leafman 

Wiek: 26
Posty: 145
Otrzymał 6 punkt(ów)
Wysłany: 2011-05-05, 18:36    Odp: Najgorszy na świecie błąd początkujących

No właśnie z tego powodu napisałem ten artykuł :) .
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Kazik 


Wiek: 28
Posty: 84
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Łańcut
Wysłany: 2011-05-05, 19:14    Odp: Najgorszy na świecie błąd początkujących

Leafman napisał/a:
No właśnie z tego powodu napisałem ten artykuł .


I bardzo słusznie. Ja zanim usłyszałem w ogóle o dziesięciokanałówkach to przez parę miesięcy pitoliłem na jakiejś chińszczyźnie... Potem kupiłem se drugą tremolówkę, niby lepszą - za aż 24 złote! ;D ;D ;D Jesienią ub. r. przesiadłem się na Blues Banda (kolejny znakomity wybór :P ). Na początku w ogóle nie trafiałem w kanały, bo została mi maniera z dwurzędówek i szukałem dźwięków tam, gdzie ich zupełnie nie było :faint: W końcu, po długich przygodach, po Bożym Narodzeniu zamówiłem 2 pierwsze normalne harpy: Harpmastera i Speciala 20. Zdziwiłem się, jak łatwo można uzyskać podciąg ;D , który notabene całkiem-całkiem mi wychodził na Blues Bandzie.

Żeby nie było gadania, że offtopuję: piszę to, by ostrzec bardziej początkujących ode mnie. Niech nie wpadają w różne pułapki, przez które po kolei przechodziłem... :cool:
_________________
Ewri dej aj hef de blus...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2011-05-05, 19:21    Odp: Najgorszy na świecie błąd początkujących

Bardzo dobre uwagi i spostrzeżenia - należałoby je włączyć przy najmniej na jakiś czas do wcześniej już publikowanych w innym dziale przykazań harmonijkarza. :harp:
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Gladias 


Wiek: 28
Posty: 349
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Nysa/Warszawa
Wysłany: 2011-05-05, 19:33    Odp: Najgorszy na świecie błąd początkujących

Wiele osób pisze do mnie na GG i pyta się czy BluesBand się nadaje itp. Tłumaczę im poł godziny, że to wyrób "harmonijko-podobny", który wymusza zbyt silne zadęcie i zassanie... teraz bede ich odsyłał do tego tematu. Dzięki

Podzielam zdanie Felixa- przydałoby się dodac tę rade do spisu tych wszystkich "przykazań harmonijkarza" i umieścić je w jakimś widocznym miejscu na forum...
Ostatnio zmieniony przez Gladias 2011-08-03, 17:57, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Patryxek 

Wiek: 27
Posty: 73
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: wawa
Wysłany: 2011-05-05, 20:19    Odp: Najgorszy na świecie błąd początkujących

ja gram BB i od dziś zbieram na special 20/blues session/harpmastera/whatever którąś z tych

http://allegro.pl/harmoni...1587029922.html ej jak pisze "C'' to jest tonacja C
_________________
Mam na sprzedaż Blues Session C. Informacje na PW
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2011-05-05, 21:17    Odp: Najgorszy na świecie błąd początkujących

Już się chwaliłeś :) Hmm, domyślam się, że pytasz. Zasadniczo polecam pytajnik na koniec pytania, wtedy wiadomo, że pytasz :) Czy C to C a C czy to C, jak śpiewała Kayah, czy Ty to Ty a ja czy to ja, C to C :D (wybaczcie mój fristajl, musiałem)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 2 punkt(ów):
Gladias, aansaa
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2011-05-06, 07:42    Odp: Najgorszy na świecie błąd początkujących

Patryxek!
Nie znam marki ani modelu harmonijki pod nazwą "whatever". Ciekawa nazwa traslate.google.pl przetłumaczyło mi jako "niezależnie od", zazwyczaj nazwy modeli harmonijek coś znaczą w jakimś języku. Może to specjalna harmonijka do gry solowej (niezależnie od innych instrumentów), albo do fałszowania (niezależnie od rytmu). Daj linka bym mógł się zapoznać, bardzo mnie ta harmonijka zaciekawiła.

A jeśli okaże się, że piszesz specjalnie naruszając zasady języka polskiego - warny się posypią.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Patryxek 

Wiek: 27
Posty: 73
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: wawa
Wysłany: 2011-05-06, 13:54    Odp: Najgorszy na świecie błąd początkujących

ja w tym temacie znalazłem special 20/blues session/harpmastera/whatever proszę to te
_________________
Mam na sprzedaż Blues Session C. Informacje na PW
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Leafman
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2011-05-06, 14:02    Odp: Najgorszy na świecie błąd początkujących

Więc dobrze rozumiem, że piszesz nie pojmując co piszesz i o czym piszesz?

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Patryxek 

Wiek: 27
Posty: 73
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: wawa
Wysłany: 2011-05-06, 14:18    Odp: Najgorszy na świecie błąd początkujących

wiem że dwa pierwsze to są harmonijki a dalsze to nie wiem co
_________________
Mam na sprzedaż Blues Session C. Informacje na PW
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2011-05-06, 14:36    Odp: Najgorszy na świecie błąd początkujących

Bądź więc łaskaw najpierw się dowiedzieć co to, a później pisać.
Trzy pierwsze to modele harmonijek, a następnie "cokolwiek" w intencji założyciela tematu - grywalna harmonijka a nie wyrób harmonijko podobny przy którym nabieramy złych nawyków.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Patryxek 

Wiek: 27
Posty: 73
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: wawa
Wysłany: 2011-05-06, 15:36    Odp: Najgorszy na świecie błąd początkujących

dobrze przepraszam za mój bład
_________________
Mam na sprzedaż Blues Session C. Informacje na PW
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Kenshin 

Wiek: 28
Posty: 7
Skąd: Mikołów
Wysłany: 2011-05-06, 16:05    Odp: Najgorszy na świecie błąd początkujących

Nie martw się Medium, ja też nie wiem o co mu chodzi.
Takie lekkie pytanie, i chyba trochę offtopic
macie jakieś porady jak uczyć się technik podciągów itd. nie niszcząc drogiej harmonijki aż tak :P ?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2011-05-06, 19:36    Odp: Najgorszy na świecie błąd początkujących

Grać technicznie, a nie siłowo. Lekkie (delikatne) zadęcie i zassanie, najlepiej z przepony. Myślę, że to najważniejszy sekret.

Właśnie tanie harmonijki powodują wypracowanie złego nawyku gry siłowej, bo inaczej nie wydobędzie się dźwięku. Takie stroiki.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Leafman 

Wiek: 26
Posty: 145
Otrzymał 6 punkt(ów)
Wysłany: 2011-05-07, 12:20    Odp: Najgorszy na świecie błąd początkujących

Kolega Patryxek z "whateverem" mnie rozwalił. Do księgi cytatów i punkt:D
Polecam dowiedzieć się, które kanały w danej harmonijce są najsłabsze i na nich najdelikatniej grać. Np. czwórka na wydechu w sessionie.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2011-05-07, 12:33    Odp: Najgorszy na świecie błąd początkujących

Ja mam whatevera, firmy Serdel, tonacja M.

Czwórka na wydechu w Sessionie wysiada ludziom którzy mają wyczucie ale to się chyba zmieni jak już producent to zauważy. Po tak długim czasie powinien. Trzeba grać tak, jak się oddycha spokojnie.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Leafman 

Wiek: 26
Posty: 145
Otrzymał 6 punkt(ów)
Wysłany: 2011-05-07, 12:37    Odp: Najgorszy na świecie błąd początkujących

Cytat:
wysiada ludziom KTÓRZY MAJĄ WYCZUCIE


Czyli jestem dobry ;D ?

EDIT:

http://imageshack.us/phot.../whateverh.jpg/
Przepraszam, nie mogłem się powstrzymać.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
K

Posty: 1
Wysłany: 2011-05-10, 09:07    Odp: Najgorszy na świecie błąd początkujących

Świetnie że trafiłem właśnie na ten temat, gdyż jestem w fazie wyboru pierwszej harmonijki.

Chciałem zamówić instrument już teraz... po pobieżnym przeczytaniu tego artykułu:
http://forum.harmoszka.co...cych-vt2606.htm

wybór padł na Hohner Special 20 C, ten wątek mnie w tym utwierdził ;)

Napaliłem się na ten typ, już bym go zamówił z pół godziny temu... gdyby nie fakt iż takiego sprzętu aktualnie brak... :(

Mogę poczekać na dostawę, ale chciałem zapytać czy jest jakiś substytut dla speciala 20 C warty polecenia dla całkowicie początkującego harmonijkarza??
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2011-05-10, 09:30    Odp: Najgorszy na świecie błąd początkujących

Cała masa. Wystarczy poczytać forum :)
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
INIM 


Posty: 471
Otrzymał 7 punkt(ów)
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2011-05-10, 15:06    Odp: Najgorszy na świecie błąd początkujących

K, to nie jest odpowiedni temat.
http://forum.harmoszka.co...20-c-vt5165.htm
Młynek, nie pisz "przeszukaj forum" itp. jeśli nie dorzucasz do tego linku. Potem tworzą się takie sytuacje, że ktoś rzeczywiście szuka, zagląda do tematu a tutaj "Szukaj!".

Pozdro.
_________________
"Stadion Narodowy to zawsze będzie Śląski..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2011-05-11, 13:09    Odp: Najgorszy na świecie błąd początkujących

Leafman,
Twój tekst jest "do oceny",więc go ocenię - i to negatywnie. Zarówno pod względem treści jak i formy. Nie zgadzam się, że to co opisałeś jest najgorszym na świecie błędem początkujących. Określenia typu "badziewie" i "Blues Band i reszta gówien" są beznadziejne. Szanuję Twoje zdanie, ale muszę powiedzieć, że to nie jest ani dobra rada, ani "inny pomocny tekst".
pzdr.
kuba
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Leafman 

Wiek: 26
Posty: 145
Otrzymał 6 punkt(ów)
Wysłany: 2011-05-11, 15:44    Odp: Najgorszy na świecie błąd początkujących

Mam 13 lat 1/4 życia spędziłem w szkole wśród takich właśnie sformułowań, więc zrozum, że w tych czasach jest się ciężko odzwyczaić. Poza tym dobry z J. Polskiego nie jestem, ale to i tak nie jest forum o składni.
Według mnie to nie miał być pomocny tekst tylko tak jak ty to określiłeś dobra rada.
Ja też szanuje twoje zdanie, każdy ma inne i każdy ma racje ;]
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Żółwik


Wiek: 31
Posty: 134
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Koronowo/Bydgoszcz
Wysłany: 2011-05-11, 16:07    Odp: Najgorszy na świecie błąd początkujących

Z racją jest jak z dupą, każdy ma swoją- jak mawiał Kazik. Z pośród moich 3 budżetowych harmonijek jedna jest zdatna do gry, drugą wkomponowałem w ostre koło jako ozdobę, a trzecia przerobiłem na otwieracz do piwa. Każda z nich wydawała dźwięki,każda z nich nadawała się do prostych melodyjek ale z przesiadką był koszmar...
_________________
Połowę pieniędzy w życiu przeznaczyłem na instrumenty i alkohol. Drugą połowę zmarnowałem.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Blusik 


Wiek: 25
Posty: 56
Skąd: okolice Torunia
Wysłany: 2011-05-11, 17:36    Odp: Najgorszy na świecie błąd początkujących

Teraz mam dylemat :(
Nie wiem czy kupić blues harpa bo się boję , że go "zagram na śmierć" czyli rozwalę i stracę kase ;( A z kasą u mnie krucho .
_________________
Nie gram idealnie ALE GRAM BO LUBIE
:harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu