Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2011-04-29, 13:40    Program do symulacji układów elektronicznych z odsłuchem.

Ja jak zwykle z czymś wyskoczę to inni patrzą na mnie podejrzliwie.

Poszukuję programu do symulacji układów elektronicznych – i z tym problemu nie ma.
Problem zaczyna się gdy chcę by ten program potrafił nagranie (ewentualnie w czasie rzeczywistym) dźwięku zmienić w taki sam (no podobny) sposób i była możliwość odsłuchu.

Teraz do czego jest mi to potrzebne:
Odnalazłem w sieci trochę teorii i zaprojektowałem multiefekt do harmonijki (zapewne sprawdziłby się również z gitarą).

Składał by się on z:
- preamp z boosterem (symulacja przedwzmacniacza lampowego)
- kopressor (by mikrofon dynamiczny “ucywilizować” i “złagodzić”)
- overdrive (symulacja lampowej końcówki mocy)
- anty feedback (nie muszę tłumaczyć)
- noise gate (no wiadomo, żeby nie syczało i szumiało)

Te efekty “mam” w schematach i “w głowie”.
Chciałbym sprawdzić, czy jest sens pakować się w taką awanturę.
W założeniu na to być trochę rozszerzona wersja symulatora pieca lampowego ze stosunkowo ograniczonymi regulacjami. Myślę, że możnaby to wykorzystać nawet do bezpośredniego nagrywania na komputer.
Zastanawiałem się jeszcze nad efektem delay, ale o ile mi wiadomo wszystkie z powyższych efektów mogę zrobić z analogowym przetworzeniem dźwięku, a analogowy delay to taśma, czyli wszystkie delay’e w kostkach są cyfrowe, a chciałbym uniknąć cyfryzacji dźwięku.

Gdyby ktoś czytał już na jakimś forum podobny temat – proszę o link. Myślę, że gitarzyści – elektronicy mogli już coś takiego „przerabiać”. Niestety nie znalazłem podobnego tematu nigdzie.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Zamieszkaly 


Wiek: 32
Posty: 698
Otrzymał 86 punkt(ów)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-04-29, 16:19    Odp: Program do symulacji układów elektronicznych z odsłuchem.

Hej.
Programów do symulacji jest kilka, ale o możliwości odsłuchu, to nie słyszałem. Poszukaj, może znajdziesz coś pod hasłem Spice, P Spice itp.

Co do efektu delay, to wydaję mi się, że efekt analogowy nie koniecznie musi być taśmowy. Analogowe kostki opóźniają dźwięk przy pomocy układu elektronicznego, ale nie powodują tak zwanej digitalizacji:)
Choć przyznam, że klimatu taśmowego delaya nic nie zastąpi. Choć to dużo zabawy. A najlepszy efekt można uzyskać składając kilka taśm.

Pozdrawiam
_________________
https://www.facebook.com/brodatedzwieki
https://www.youtube.com/c/brodatedzwieki
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Landerw 


Wiek: 33
Posty: 300
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Gda
Wysłany: 2011-04-29, 21:00    Odp: Program do symulacji układów elektronicznych z odsłuchem.

A tak się składa, że prawdopodobnie wiem czego szukasz :) Micro-Cap wersja professional! Sam do celów edukacyjnych używam wersje demo, która jest darmowa ale nie ma niektórych funkcji -> i właśnie wśród nich widzę pobieranie źródła z pliku .wav. Głowy nie dam, ale z dużym prawdopodobieństwem zgaduję, że to jest to :) Raczej nie liczyłbym na odsłuch w czasie rzeczywistym, ale powinna być możliwość zapisania wyniku spowrotem do .wav.
_________________
Podpis - dozwolona ilość znaków: 100
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
#Medium
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2011-05-04, 09:15    Odp: Program do symulacji układów elektronicznych z odsłuchem.

Z opisów, to chyba będzie to, czego szukam.

Pytania dodatkowe:
1. Jakiej wersji używasz?
2. Czy dobrze rozumiem, że pliki *.wav są dostępne od wersji 10.0.2 ?
3. Czy masz jakieś doświadczenia w pracy z tym programem (na co uważać, baza części etc.) ?

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Landerw 


Wiek: 33
Posty: 300
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Gda
Wysłany: 2011-05-04, 11:19    Odp: Program do symulacji układów elektronicznych z odsłuchem.

A więc tak:
1) Moja wersja to 10.0.3.0 Evaluation
2) Eee nie wiem od której wersji (w sensie która kompilacja), ale chodziło mi o to, że niedostępna jest ta funkcja w wersji darmowej
3) Na laborkach głównie go używałem. Hmm kiedyś właściwie sam zmontowałem w nim wzmacniacz na lampie, ale właśnie wtedy zabolało brak możliwości wrzucenia pliku wav. Tak właściwie to nie mogę ręczyć za ten program, bo używam tylko wersji okrojonej - Tobie też polecam na początek ściągnąć darmową, a później pomyśleć nad.... argh no tak nie mogę tego napisać, bo się przyczepią, że namawiam do złych rzeczy :D :D
_________________
Podpis - dozwolona ilość znaków: 100
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
#Medium
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2011-05-04, 12:17    Odp: Program do symulacji układów elektronicznych z odsłuchem.

Myślałem, że gdzieś miałeś styczność z pełną wersją komercyjną i możesz się również o niej wypowiedzieć.

Może mi się udać zakupić coś takiego do firmy gdzie pracuję, ale aby wydać tyle ile sobie za to życzą to musiałbym mieć niemalże pewność, że to spełni moje wymagania (szczególnie ta funkcja - *.wav).

Wiem, że nasz informatyk w firmie ma dostęp do różnych wersji testowych pełnych wersji (kiedyś firma wybierała programy do kreślenia i wersje okrojone nie wchodziły w rachubę a takie np. ograniczone czasowo) - zobaczymy, czy coś takiego istnieje i czy on będzie w stanie mi pomóc.

Tak a'propos to trochę dziwne. Taniej wydać sporo grosza na części i próby niż na symulację za 4500 USD.

Bardzo dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Landerw 


Wiek: 33
Posty: 300
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Gda
Wysłany: 2011-05-04, 15:12    Odp: Program do symulacji układów elektronicznych z odsłuchem.

Hmm faktycznie trochę dużo (nawet nie wiedziałem, że tyle sobie życzą, bo cały czas używałem wersji demo). Aż za dużo moim zdaniem :) A co do kupowania części i próbowania na ślepo -> jest to może i tańsza metoda w tym przypadku, gorzej jak ktoś np. musi zrobić 100 takich układów i w każdym np. sprawdzić po 10 ustawień. Wtedy lutowanie tego zajęłoby lata :P
_________________
Podpis - dozwolona ilość znaków: 100
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu