Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Blusik 


Wiek: 25
Posty: 56
Skąd: okolice Torunia
Wysłany: 2011-05-02, 07:35    [Pytanie] Czy grając na diatonicznej dam radę grać na tremolo?

Czy grając na harmoszce diatonicznej dam rade grać na tremolo ?
Przekładanie tabów mniejwięcej znam zasadę ale chcę wiedzieć czy jest trudniej grać , różnice w grze itp.

Ps. Takiego tematu nie znalazłem więc pytam ,ale jeśli był to przepraszam .

:harp:
_________________
Nie gram idealnie ALE GRAM BO LUBIE
:harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Gladias 


Wiek: 28
Posty: 349
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Nysa/Warszawa
Wysłany: 2011-05-02, 12:58    Odp: [Pytanie] Czy grając na diatonicznej dam radę grać na tremolo?

Post usunięty.
Ostatnio zmieniony przez Gladias 2011-05-02, 17:08, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Mikael 

Wiek: 29
Posty: 179
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Sanok
Wysłany: 2011-05-02, 13:18    Odp: [Pytanie] Czy grając na diatonicznej dam radę grać na tremolo?

Nie m to jak odpowiedź na temat :P
Blusikowi chodziło chyba o porównanie gra na diatoniku (w systemie Richtera) vs gra na tremolaku :)
Ostatnio zmieniony przez Mikael 2011-05-02, 13:29, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2011-05-02, 13:19    Odp: [Pytanie] Czy grając na diatonicznej dam radę grać na tremolo?

Gladias, blusik o coś zupełnie innego pytał.. No i uporządkujmy trochę definicje, bo z Twojego postu wynika podział na harmonijki diatoniczne i tremolo, a to nieprawda... Podział jest na diatoniczne i chromatyczne, harmonijka tremolo to także harmonijka diatoniczna, tylko w innym stroju, niż popularna dziesięciokanałówka w stroju Richtera, którą zapewne miałeś na myśli.

Blusik, inny jest rozkład dźwięków, ale kwestia przyzwyczajenia i wprawy, jeśli nauczyłeś się już grać na jednym typie, drugi pójdzie Ci znacznie szybciej... Jak zresztą każdy następny instrument. Ja dowrotnie: zaczynałem od tremolo - w moich czasach to były jedyne w miarę dostępne harmonijki... oczywiście chińskie :) Tzn. był jeszcze cud polskiej myśli technicznej - harmonijka "Blues" firmy "Melodia", diatonik w stroju Richtera, na dodatek w tonacji A. To była moja pierwsza bluesówka, tak się zakochałem w brzmieniu, że więcej na tremolo już nie mogłem i nie chciałem patrzeć :) Potem pojawiły się chińskie dziesięciokanałówki w C, potem był mój pierwszy Hohner Blues Harp...

No i masz, nie skończyłem pisać postu, a już Mikael powtórzył za Gladiasem błędny podział harmonijek na diatoniczne i tremolo... Tak właśnie powstają i co gorsza powielają się błędy. A potem ktoś nowy czyta różne, czasem wzajemnie wykluczające się rzeczy i co ma biedny począć... Naprawdę, czasami milczenie jest złotem...
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Mikael 

Wiek: 29
Posty: 179
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Sanok
Wysłany: 2011-05-02, 13:28    Odp: [Pytanie] Czy grając na diatonicznej dam radę grać na tremolo?

Młynek napisał/a:
No i masz, nie skończyłem pisać postu, a już Mikael powtórzył za Gladiasem błędny podział harmonijek na diatoniczne i tremolo...

Najmocniej przepraszam :oops: . Młynek ma całkowitą rację, ale istotą mojej wypowiedzi nie był podział harmonijek na system Richtera- tremolo. (poprzedniego posta poprawiłem)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2011-05-02, 13:36    Odp: [Pytanie] Czy grając na diatonicznej dam radę grać na tremolo?

Nie musisz przepraszać, nic się nie stało :) . Jestem jednak za tym, aby pisać precyzyjnie. Teraz jest tak, że wiadomo o co chodzi.
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Gladias 


Wiek: 28
Posty: 349
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Nysa/Warszawa
Wysłany: 2011-05-02, 17:06    Odp: [Pytanie] Czy grając na diatonicznej dam radę grać na tremolo?

Przepraszam za zamieszanie, zakręcony dziś jestem:D Przyznaje racje Młynkowi, który dostrzegł moją nieścisłość. Zacząlem pisać z myślą pomocy jednej osobie (używając potocznych nazw) zapominając, że to forum a nie priv...

Co do właściwego tematu to podobnie jak Młynek sam zaczynałem na tremolo, jednak to była pomyłka i szybko przeszedłem na zwykła blues'ówkę:D Moim zdaniem największą różnicą pomiędzy tymi dwoma typami harmonijek przeszkadzającą w grze jest to, iż na harmonijce tremolo kanały na których zasysamy są przesunięte odrobinę bardziej w prawo od tych, w które dmuchamy (to bardzo mi przeszkadza w grze, ponieważ automatycznie zasysam w tym samym miejscu w które dmucham). Aczkolwiek w moim przypadku wystarczy chwilę pograć i odrazu się przestawiam na dany układ.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Blusik 


Wiek: 25
Posty: 56
Skąd: okolice Torunia
Wysłany: 2011-05-04, 14:38    Odp: [Pytanie] Czy grając na diatonicznej dam radę grać na tremolo?

Dzięki za wszystkie odpowiedzi :)

Dodatkowe pytanko mam :)
Która harmonijka tremolo jest najlepsza (z hohnerów ) :
Big valley
Ocean star
Weekender.
A może polecicie coś innego ?(do 70zł )
_________________
Nie gram idealnie ALE GRAM BO LUBIE
:harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Gladias 


Wiek: 28
Posty: 349
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Nysa/Warszawa
Wysłany: 2011-05-04, 21:52    Odp: [Pytanie] Czy grając na diatonicznej dam radę grać na tremolo?

Ja mam hohner echo (10 kanałow) i nie mam do niej zadnych zastrzezen. Aczkolwiek jest to sprzet odrobine drozszy od tych, które wymieniłes w swojej krótkiej liście.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Leafman 

Wiek: 26
Posty: 145
Otrzymał 6 punkt(ów)
Wysłany: 2011-05-05, 16:51    Odp: [Pytanie] Czy grając na diatonicznej dam radę grać na tremolo?

Ktoś kiedyś i gdzieś jakoś tak napisał:
Jakakolwiek harmonijka w około 70 zł lub więcej jest najlepsza dla początkujacego.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu