Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
wojownik266 


Wiek: 49
Posty: 218
Otrzymał 8 punkt(ów)
Skąd: Biały Bór
Wysłany: 2011-04-29, 12:20    skala 20 dzwieków w tonacji g - dur

Pod tym linkiem który widać poniżej znajduje się rozkład nut na harmonijke w tonacji c- dur. Jak przerobić tą rozpiskę na tonacje g - dur. Które dzwięki pozostają bez zmian a które należało by transponować (alterować) tak aby otrzymać rozkład dzwieków jak poniżej tylko w tonacji g - dur? Czy istnieje jakiś klucz, sposób na to, etc.? O ile dobrze kombinuję to tonacja g - dur jest o kwintę wyżej niż c - dur. Czy tak? Z muzyki jestem prawie zielony a muszę napisać program na harmonijkę który będzie przerabiał zapis nutowy (narazie g- dur) na taby. Gdyby ktoś chciał się dołączyć do tego projektu to było by mi bardzo miło. Miłego dnia życzę... pa!
http://wojownik266.wrzuta...nej_w_tonacji_c
_________________
Kto nie walczy nie zwycięży. Kto nie zwycięży jest pokonany.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
piracik 


Wiek: 32
Posty: 158
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Otwock
Wysłany: 2011-04-29, 12:56    Odp: skala 20 dzwieków w tonacji g - dur

Dokładnie
C-G - kwinta czysta (7 półtonów)
a G-C to kwarta (5 półtonów)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
wojownik266 


Wiek: 49
Posty: 218
Otrzymał 8 punkt(ów)
Skąd: Biały Bór
Wysłany: 2011-04-29, 13:33    Odp: skala 20 dzwieków w tonacji g - dur

O ile Cię dobrze zrozumiałem to według tej rozpiski którą podałem (tonacja c - dur), odliczam od pierwszej nuty c cztery nuty w górę i tam gdzie w tonacj c - dur mam c teraz mam dzwięk f (w zapisie nutowym)? Powtarzam tą akcje dla wszystkich nut. Czy tak?
_________________
Kto nie walczy nie zwycięży. Kto nie zwycięży jest pokonany.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Rolf 


Wiek: 34
Posty: 424
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2011-04-29, 13:54    Odp: skala 20 dzwieków w tonacji g - dur

wojownik266 napisał/a:
O ile Cię dobrze zrozumiałem to według tej rozpiski którą podałem (tonacja c - dur), odliczam od pierwszej nuty c cztery nuty w górę i tam gdzie w tonacj c - dur mam c teraz mam dzwięk f (w zapisie nutowym)? Powtarzam tą akcje dla wszystkich nut. Czy tak?


Nie, nie, nie. Co rozumiesz poprzez sformułowanie "cztery nuty w górę"? Nuty i tony to zupełnie coś innego... Jeśli chcesz uzyskać rozkład dźwięków w harmonijce G-dur, to Twoim zadaniem jest odliczenie od każdego dźwięku 7 półtonów w górę, czyli zamiast C jest G, zamiast D jest A, zamiast E jest B, itd. Przypominam, że różnych dźwięków w skali chromatycznej jest 12, czyli C Cis D Dis E F Fis G Gis A Ais B C.
Odległość 7 półtonów to inaczej interwał kwinty czystej.

Cytat:

Dokładnie
C-G - kwinta czysta (7 półtonów)
a G-C to kwarta (5 półtonów)


To prawda tylko pod warunkiem, że drugi dźwięk jest wyższy. G-C to może być również kwinta, jeśli C znajduje się 7 półtonów niżej od G.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
wojownik266 


Wiek: 49
Posty: 218
Otrzymał 8 punkt(ów)
Skąd: Biały Bór
Wysłany: 2011-04-29, 17:43    Odp: skala 20 dzwieków w tonacji g - dur

Co rozumiem poprzez sformułowanie "cztery nuty w górę"? Kilka godzin temu wpadła w moje ręce piosenka "Była cicha i piękna jak wiosna" (zapis nutowy w tonacji g - dur). Tak się też składa że posiadam taby tej piosenki. Przy pomocy tego diagramu który przedstawiłem wyżej wyszło mi takie coś że biorąc pierwszą nutę tej piosenki a następnie odliczajc cztery kolejne dzwięki (nuty) w górę od tej nuty Np. Pierwsza nuta tej piosenki to dzwięk D Licząc od tego dzwięku d,e,f,g wyszło mi że za dzwięk D musiałem podstawić dzwięk który wyszedł mi z odlicznia czyli g. Posługując się tym kluczem udało mi się stworzyć z tego zapisu nutowego (piosenki) dokładnie taką samą tabulaturę jaką mam. Trochę trudno mi to jaśniej wyrazić ale wydaje mi się że to co napisałem jest zrozumiałe. Dlaczego tak wyszło?
_________________
Kto nie walczy nie zwycięży. Kto nie zwycięży jest pokonany.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Kazik 


Wiek: 28
Posty: 84
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Łańcut
Wysłany: 2011-04-29, 18:56    Odp: skala 20 dzwieków w tonacji g - dur

wojownik266 napisał/a:
Które dzwięki pozostają bez zmian a które należało by transponować (alterować) tak aby otrzymać rozkład dzwieków jak poniżej tylko w tonacji g - dur?
Otóż... Wszystkie należy przetransponować. O kwintę (7 półtonów) wyżej. Tonacja G-dur to dźwięki G, A, H (amerykańskie oznaczenie - B), C, D, E, Fis (F#), G. Zamiast pierwszego dźwięku (C) podkładasz leżące kwintę wyżej G. Liczymy 7 półtonów: C-Cis, Cis-D, D-Dis, Dis-E, E-F, F-Fis, Fis-G. Zgadza się. W razie wątpliwości pomóż sobie klawiaturą jakiegoś instrumentu klawiszowego (o ile zaposiadasz takowy).
wojownik266 napisał/a:
O ile Cię dobrze zrozumiałem to według tej rozpiski którą podałem (tonacja c - dur), odliczam od pierwszej nuty c cztery nuty w górę i tam gdzie w tonacj c - dur mam c teraz mam dzwięk f (w zapisie nutowym)? Powtarzam tą akcje dla wszystkich nut. Czy tak?
Jeżeli to uczynisz, przetransponujesz melodię do tonacji F-dur, a nie o to nam chodzi. Piracikowi chodziło o to, że kwintę w górę od C mamy G, ale G mamy też kwartę (5 półtonów) w dół od C. To jest, powiedzmy, G dolne.
Uff, mam nadzieję, że udało mi się to jakoś w miarę prosto wyjaśnić :D
_________________
Ewri dej aj hef de blus...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
wojownik266 


Wiek: 49
Posty: 218
Otrzymał 8 punkt(ów)
Skąd: Biały Bór
Wysłany: 2011-04-30, 15:07    Odp: skala 20 dzwieków w tonacji g - dur

Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Teraz już wiem gdzie diabeł w szczegółach siedzi.
_________________
Kto nie walczy nie zwycięży. Kto nie zwycięży jest pokonany.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu