Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
agnieszka 

Posty: 24
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Gorzów Wlkp.
Wysłany: 2011-02-21, 15:52    Odp: Układ ust

A ja mam pytanko. Polecicie może jakieś dobre polskie filmiki z nauką gry na harmonijce?
A co do trzymania harmonijki w ustach... Kolega dawno, dawno nauczył mnie dmuchania w harmonijkę nie samym układem ust, lecz językiem... Trochę to teraz przeszkadza, bo dziwnie wygląda, jak ktoś jęzor wywala a, że człowiek szybko się przyzwyczaja i ciężko odzwyczaja...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
MrDave 


Wiek: 29
Posty: 57
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2011-02-21, 16:57    Odp: Układ ust

1. http://harmopoint.com/index.php/harmokey
2. http://www.bluesharp.pl/kurs/4
3. http://chomikuj.pl/Bumak9...i,298583542.pdf

I wszystko jasne chyba ;].
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
agnieszka 

Posty: 24
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Gorzów Wlkp.
Wysłany: 2011-02-22, 19:12    Odp: Układ ust

Dzięki wielkie. Ten drugi link jest dobry. Sama kiedyś go wyszukałam i właśnie podczas moich pierwszych kroków z niego korzystałam.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
qaz123 


Wiek: 31
Posty: 18
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: łańcut
Wysłany: 2011-02-23, 21:05    Odp: Układ ust

55 zł zostało na picie :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
MrDave 


Wiek: 29
Posty: 57
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Tarnów
Wysłany: 2011-02-24, 17:20    Odp: Układ ust

To cieszę się, że mogłem pomóc ;]!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
qaz123
Asvarox

Posty: 2
Skąd: Opole
Wysłany: 2011-04-24, 17:16    Odp: Układ ust

Podepnę się :)

Niedawno kupiłem swoją pierwszą harmonijkę, i na święta postanowiłem się zabrać z naukę. Wcześniej "grając" na niej po prostu wysuwałem usta jak najdalej i przykładałem do nich harmonijkę. Do głowy mi nie przyszło wkładać ją głębiej w usta :P W każdym razie trochę poszukałem i znalazłem ten temat.

W pierwszym poście było parę zdjęć jak powinno się dmuchać w harmonijkę, jako wzór posłużyłem się tym: http://img42.imageshack.us/img42/425/ukad3.jpg

No i problemu z takim ułożeniem ust większych nie mam, nawet potrafię wydobyć w ten sposób czysty dźwięk, problem polega na tym, że muszę mieć napięte mięśnie ust i po chwili takiego "grania" wysiadam. Pisaliście tutaj, że usta muszą być rozluźnione, niestety kiedy je rozluźniam, o czystym dźwięku nie ma mowy :( . Stąd moje zapytanie, czy jednak usta muszą być do jakiegoś poziomu "spięte" i trzeba się do tego przyzwyczaić? Tak jak w grze na gitarze, najpierw bolą palce, potem twardnieją opuszki i jest ok?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Mikael 

Wiek: 29
Posty: 179
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Sanok
Wysłany: 2011-04-24, 18:13    Odp: Układ ust

Ja miałem na początku podobny problem, więc myślę, że są to tylko trudne początki ;) .
Asvarox napisał/a:
czy jednak usta muszą być do jakiegoś poziomu "spięte" i trzeba się do tego przyzwyczaić?

znaczy się- tak :P (tylko zależy co rozumiesz przez "jakiś poziom")
Ostatnio zmieniony przez Mikael 2011-04-24, 18:24, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Asvarox
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2011-04-24, 18:15    Odp: Układ ust

Usta mają być rozluźnione, w wyczutym układzie, bez spinania.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Asvarox
Asvarox

Posty: 2
Skąd: Opole
Wysłany: 2011-04-24, 19:11    Odp: Układ ust

Dzięki za szybie odpowiedzi :)

Chociaż są one trochę sprzeczne ;) Ale zapytam się trochę inaczej - czy to normalne, że na samiutkim początku bolą, męczą mi się usta (tak szybko/w ogóle)?
minigunmen napisał/a:
Usta mają być rozluźnione, w wyczutym układzie, bez spinania.
Czyli jeśli coś faktycznie jest nie tak i usta nie powinny mnie w ogóle boleć, to powinienem grać z kompletnie rozluźnionymi ustami (czy tam jak najbardziej rozluźnionymi jak się da), starać się wydobywać czyste pojedyncze dźwięki i z czasem przyjdą one same? :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2011-04-24, 19:20    Odp: Układ ust

Usta mają obejmować tylko harmonijkę. To nie puzon/trąbka ani saksofon. Tak, staraj się wydobywać czyste dźwięki i wyczuć układ, przy którym grasz czysto.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Asvarox
Przemek 


Posty: 80
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Podkarpacie
Wysłany: 2011-04-24, 21:42    Odp: Układ ust

Ja też tak miałem że bardzo "spinałem" usta i szybko zaczynały mnie boleć. Tak to już jest że na początku chcąc trafić czystko robisz to siłowo bo usta nie są przyzwyczajone. Myślę że to nie jest nic nadzwyczajnego. Pograsz trochę i będzie wszystko ok. Potrzeba tylko trochę czasu i obycia:)
_________________
Charytatywna wyszukiwarka
Charytatywne klikanie
Zbyszek pomocnik
Wspieraj naukę
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Asvarox
lukx 


Wiek: 44
Posty: 25
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2012-06-13, 07:13    Odp: Układ ust

Usta ustami ale jak to jest z palcami bo jak trzymam głębiej harmonijkę to wtedy haczę o palce. Stąd moje pytanie czy trzymacie harmonijkę na samiuteńkim końcu czy nie przejmujecie się że jeździcie po paluchach wargami?
_________________
www.lukeszeflinski.com :: fotografia
www.lukx.com :: cgi
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2012-06-13, 11:35    Odp: Układ ust

A czy paluchom albo wargom od paluchów dzieje się krzywda? :) Nie ma to najmniejszego znaczenia. Najważniejsze jest poprawne zadęcie i to co masz w głowie, jak palce Ci zaczną przeszkadzać to dopiero wtedy się przejmuj. Haczenie chyba nie wybija Cię z właściwego zadęcia, prawda? Jeśli wybija to może grasz zbyt spięty. Na harmonijce ma być pełny luz a całe skupienie i fizyczne i umysłowe, na tym co grasz.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Lechu1777 

Wiek: 32
Posty: 8
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-07-24, 14:12    Odp: Układ ust

Witam,

mam kilka pytań, zaczynam grać właśnie na harmoszce, siedze z Goldenem C od 30minut w ustach ;) (bez skojarzeń). Wychodzą mi czyste dźwięki na wdechu i wydechu, nie zawsze oczywiście, ale wychodzą. Zwykle problem to złe przesunięcie ust na kolejny stroik. Mam pytanie tego typu czy harmonijkę jakby dociskać powinno się do ust i dokształtować otwór powietrzny czy wkładać aż po kąciki i podczas gry nie dociskać w żaden sposób? Jeśli chodzi o same usta to gram raczej szeroko otwartą paszczą, wtedy mam bliżej do stroików i łatwiej mi o czysty dźwięk.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2012-07-25, 06:33    Odp: Układ ust

Jeśli będziesz grał z przepony, układ ust będzie miał znaczenie w bardzo minimalnym stopniu. Nawet mając trzy kanały w ustach będziesz miał czysty dźwięk tylko jednego stroika (przynajmniej ja tak mam). Inny temat to ustwienie kanału nie na wprost strumienia powietrza. Ale to trzeba poprostu natrenować w czasie prób i grania.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Lechu1777 

Wiek: 32
Posty: 8
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-07-25, 12:20    Odp: Układ ust

Rozumiem. A czy jest jakaś zależność między wydobyciem dźwięku, a otworem? Ja mam problem z wydobyciem czystego dźwięku od 8 kanalika, pierwsze 7 idzie mi wręcz łatwo, a potem jakieś popiskiwania i szum powietrza, najgorzej mi z 8 i 9. Jest dużo lepiej jak położe język na dole i przesune lekko do tyłu.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2012-07-25, 14:43    Odp: Układ ust

Tam są inne stroiki (trochę węższe) tam inaczej się je wzbudza. Mi było najłtwiej na harmonijkach A-dur i G-dur. Później dużo łatwiej na C-dur i wyższych. Kwestia natrenowania.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Lechu1777 

Wiek: 32
Posty: 8
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-07-26, 14:59    Odp: Układ ust

Dzięki, pomogło, na wyższych tonach ustawiam troche inaczej język i jest super ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Thomsky

Posty: 18
Wysłany: 2013-02-09, 10:15    Odp: Układ ust

ja mam takie pytanie bo jestem na etapie wydobywania czystszych dźwięków i nie trafiania w boczne kanały .
Zagram już parę prostych melodii niektóre w nieco wolniejszym tempie jak oryginalne nagranie melodia jest w miarę do rozpoznania ale są małe szumy tzn trafiam w inny kanał minimalnie wiadomo jak staram się zagrać szybciej i płynniej -bliżej oryginału wtedy szumy są większe
Maciek na stronie 1 zamieścił wzory jak trzymać usta .Na tych zdjęciach jak trzymasz usta obejmujesz 3 kanały ? potem zwężasz trochę wargi po bokach by trafić na ten właściwy kanał ?
dodam jeszcze że ja wzoruje się na takim układzie ust jak w e booku Sławka Wierzchowskiego co ktoś wcześniej zapodał.
Jestem tam dokładnie tak że usta obejmują 3 kanały potem się jakby zwężają i kanał powietrza trafia we właściwe miejsce . Harmonijkę staram się wkładać w miarę głęboko ale nie za głęboko tak że wargami trochę obejmuję harmonijkę
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2013-02-09, 11:57    Odp: Układ ust

Ok, sprawdziłem przed lustrem jak to wygląda. Przednia część warg dalej wystaje i obejmuje daleko harmonijkę, przy przejściu z grania trzech kanałów, na pojedynczy nie zmienia się wcale. Czyli całym aparatem obejmuję rzeczywiście ze 3 kanały. Jednak jak zmieniam układ z grania akordu na pojedynczy dźwięk, to bardzo nieznacznie zacieśniam tylną część warg, widać to w lustrze, gdy próbuję bez harmonijki. Graj tak, jak grasz, co jakiś czas przytykając boczne kanały palcami, żeby mózg wiedział, do jakiego dźwięku dążysz. W końcu znajdzie sposób i granie czystym dźwiękiem będzie dla Ciebie prościzną!
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Thomsky

Posty: 18
Wysłany: 2013-02-17, 11:46    Odp: Układ ust

z filmów gusslowa doszedłem do wniosku że robię usta trochę "jak stara panna " tak to fachowo ujął :D
Faktycznie dobrze zobrazowałeś jak powinno wyglądać rozłożenie ust .
Dźwięk jest wtedy głośniejszy mocniejszy i nawet najniższe kanały lepiej słychać .

objęte są 3 kanały na raz a powietrze trzeba tak kierować by trafić we właściwy
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu