Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2010-07-15, 13:49    [Harmonijkarz] Big Walter Horton

Oryginalne wykonanie La Cucaracha http://www.youtube.com/wa...feature=channel , mnie sie podoba.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Gladias 


Wiek: 28
Posty: 349
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Nysa/Warszawa
Wysłany: 2010-07-16, 01:36    Odp: [Harmonijkarz] Big Walter Horton

La Cucaracha czyli Karaluch :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-07-16, 22:43    Odp: [Harmonijkarz] Big Walter Horton

Nie inaczej. Piosenka została wykorzystana w PRLowskiej reklamie środka owadobójczego "PRUSAKOLEP". Szkoda, że Duży Walter nie podłożył do niej dźwięku ;) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
szurszur 

Wiek: 39
Posty: 64
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 2011-04-16, 17:46    Odp: [Harmonijkarz] Big Walter Horton

Dziś nie znajdziecie harmonijkarza który potrafiłby zagrać tak jak on. Był prawdziwym wirtuozem harmonijki. Stworzył niesamowity styl gry, będący do dziś wzorem wśród stylistyki harmonijkowej. Jego styl był inny niż style pozostałych największych gigantów harmonijki bluesowej. Nawet dziś żyjący mistrzowie harmonijki mogą go jedynie naśladować. Aby zrozumieć niezwykły talent Hortona potrzeba bardzo dokładnie przestudiować jego twórzczość.

[ Dodano: 2011-04-16, 19:26 ]
Potrafił niesamowicie zagrać na harmonijce diatonicznej(bluesowej) jak również na harmonijce chromatycznej, : np. utówór pt. Sip It z płyty Can't Keep Lovin You:

http://www.amazon.com/Can...n/dp/B000000N6I
W Skip It Horton zagrał na harmonijce chromatycznej 4 oktawowej w tonacji C (takiej jak Chromonica 64) oraz na harmonijce diatonicznej w tonacji C. W tym utworze na przemian używa tych instrumentów niesamowicie łącząc specyficzne brzmienia nieco odmienne a zarazem osadzone w tych samych tonacjach. Ani w Polsce ani na świecie nie znajdziecie mistrza który zagra wam ten utwór tak jak on. daje sobie ręce uciąć...

[ Dodano: 2011-07-04, 16:42 ]
Po dokładniejszym przeanalizowaniu tegoż utworu "Skip It", stwierdziłem, że Horton mógł zagrać w nim tylko na Chromonice 64.

[ Dodano: 2011-08-15, 21:17 ]
I tak właśnie zagrał, dokładnie na Chromonice 64. Co świadczy o jego wielkim kunszcie wirtuozerii i mistrzostwa... :cool:

[ Dodano: 2011-08-30, 20:41 ]
He he, jednak po jeszcze jednym przeanalizowaniu tego utworu wracam do pierwszej wersji:
czyli tej, że Horton zagrał na Chromonice 64 oraz na diatoniku w C.
Czasem warto się pomęczyć z takimi rzeczami. Czasami pierwsze sugestie są najlepsze.....

[ Dodano: 2011-08-30, 20:46 ]
Horton należał do harmonijkarzy grających bardzo selektywnie i prosto. Cała wielkość jego twórczości tkwi właściwie w tej prostocie, która jest na przekór bardzo trudna.
Tak to jest w Bluesie. Niby jest z pozoru prosty a jednocześnie trudny.. :cool: :)

[ Dodano: 2011-08-30, 20:57 ]
Początkujący harmonijkarze powinni się od niego uczyć. Dopiero po zmierzeniu się z mistrzem zrozumiecie jego wielkość. Tak samo mogę polecić jako nauczycieli innych wielkich, takich jak np. L. Walter, W. Clarke itd....., każdy z mistrzów posiadał swój specyficzny styl gry. Warto uczyć się od wielu.

[ Dodano: 2011-08-30, 21:06 ]
Warto zauważyć, ża Horton grał przeważnie na podstawowych i najłatwiej dostępnych tonacjach harmonijek tj. w A, D, C, F. Tonacja Bb nie jest łatwo dostępna w naszych sklepach muzycznych ale warto się o nią postarać... Bemolowej (Bb) użył np. w utworze Easy. Harmonijkarze często po nią sięgali. ;)
_________________
Dlaczego Little Walter? Ponieważ Big Walter Horton:)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu