Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Spirit 

Wiek: 32
Posty: 3
Skąd: Lubin
Wysłany: 2007-09-22, 19:25    Kilka Porad

Po pierwsze chciałem się przywitać jako iż jest to mój pierwszy post na tym forum.
Jakiś czas temu dostałem harmonijkę w prezencie ale jako iż słoń nadepną mi na ucho, harmoszka wylądowała na szafie. Jednak nagle mnie oświeciło :D , wiem że muszę nauczyć się grać na harmonijce... I tu leży wampir pogrzebany gdyż nawet muzykę w podstawówce ledwo zdałem przez granie na flecie :/ . Staram się czegoś nauczyć z mini-podręcznika Michała Jamróza, który był publikowany na tym forum, jednak niezbyt mi to wychodzi. Dlatego proszę każdego kto ma odrobinę czasu o wytłumaczenie mi ( jak najbardziej łopatologiczne) podstaw gry na tym zacnym instrumencie jakim jest harmonijka.
Pozdrawiam.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Sieja1234 


Wiek: 32
Posty: 330
Otrzymał 14 punkt(ów)
Skąd: Łódź
Wysłany: 2007-09-22, 20:21    Odp: Kilka Porad

Weź sobie taby do wlazł kotek na płotek i zagraj to tak, żeby wszystkie dźwięki były czyste. Jak już to zrobisz to wtedy weź się za resztę rzeczy. To będzie najzdrowsze, tak mi się wydaje :D
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Spirit 

Wiek: 32
Posty: 3
Skąd: Lubin
Wysłany: 2007-09-22, 20:53    Odp: Kilka Porad

Nie wiem tylko czy dźwięki które wydaje mój gracik są czyste :cool: . Ale jakoś da się tego "wlazłkotka" zrozumieć... W każdym razie mój 6 letni kuzynek połapał się co gram :what: .
Ale mam kilka pytań:
1. Może ktoś łopatologicznie przedstawić mi podciąg
2. o co chodzi z zapisem |123| przykład Klik
PS. Wie ktoś coś o tym moim nieszczęsnym Suzuki Easy rider?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-09-22, 20:56    Odp: Kilka Porad

Spirit, o podciągu są łopatologicznie całe tematy (w tym metoda z wymawianiem głosek), samemu napisałem tam całe książki. Spenetruj dział: "technika". A jeśli chodzi o ten zapis, to znaczy on, że masz wciągnąć powietrze z dziurek nr 1, 2 i 3 jednocześnie.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Cielak 

Wiek: 38
Posty: 29
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: uteibej
Wysłany: 2007-09-22, 22:12    Odp: Kilka Porad

Szukanie nie boli. Daję słowo ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Spirit 

Wiek: 32
Posty: 3
Skąd: Lubin
Wysłany: 2007-09-23, 08:16    Odp: Kilka Porad

Rozumiem że szukanie nie boli i wierz mi że szukałem, ale jako iż kompletna noga z teorii muzyki jestem to prawie nic z tego nie rozumiem... Znalazłem np. TO i wnioskując po dalszych postach jest tam dobrze wytłumaczony podciąg, ale ja nic z tego nie rozumiem :roll: .
Więc zapytam się łopatologicznie: Czy z tymi podciągami ma coś wspólnego jak głośno gram? No bo jeśli gram cicho to mniej powietrza wypuszczam (lub wciągam), a gdy gram głośno to na odwrót. Naprawdę nie da się tego wytłumaczyć prościej?
Pozdrawiam.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Cielak 

Wiek: 38
Posty: 29
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: uteibej
Wysłany: 2007-09-23, 09:18    Odp: Kilka Porad

Ja mam książkę "Harmonijka i Blues" Sławka Wierzcholskiego. Tam jest wszystko ładnie wytłumaczone ;) Na forum istnieje coś takiego jak Harppedia. Jest tam kilka rzeczy, które powinieneś przeczytać.

http://www.harmoszka.com/infopage.php?id=60
Tu masz naukę grania pojedynczych dźwięków. Teraz tylko to powinno Cię najbardziej interesować. Naucz się najpierw stylu "pucker".

Jeśli już mniej, więcej będziesz umiał wydobywać czyste dźwięki to spróbuj zagrać kilka prostych melodyjek typu "Wlazł kotek na płotek".

Myślę, że na początek Ci to wystarczy :harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-09-23, 20:39    Odp: Kilka Porad

Tutaj wklejam swój post z przytoczonego przez Spirita tematu:

Wysłany: 2007-08-01, 20:45
Ja najpierw przekrzywiałem harmonijkę i wychodziło. Potem zacząłem wymawiać sylaby: -ti, -tu, -to. Wtedy podciągi będą wychodzić bardziej kontrolowane. Dalej należy szlifować technikę, próbować "wstrzelić się" w dźwięk, bądź obniżać płynnie i powoli.

Wg mnie jest wytłumaczone już najprościej jak się da. Ustawiać gardziel jak przy wymawianiu wytłuszczonych sylab. Co do głośności, w tamtym temacie też jest wszystko napisane. Siła wsysu nie jest ważna, lecz technika, chociaż grając bardzo cicho, ciężko jest podciągnąć, ponieważ stroiki potrzebują swojej ilości powietrza.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
LAMORE 

Posty: 4
Skąd: warszawa
Wysłany: 2007-12-28, 21:11    Odp: Kilka Porad

mam wielką prośbę. Dostałem ostatnio harmonijkę w prezencie z tymże ona ma dwa rzędy otworów chyba po 10 w każdym (dokładnie się nie przyjrzałem). Czy gra się na niej tak samo jak na tradycyjnej jednorzędowej. Bardzo proszę o pomoc. Czy ktoś mógłby mi powiedzieć gdzie znależć kilka rad jak zacząć grać?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu