Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
mumin_96 

Posty: 1
Wysłany: 2011-04-01, 21:11    Granie solówek krzyzyki i bemole

Witam,
Gram na klawiszach i na basie we własnym zespole rockowym, głownie gramy covery. Interesuje mnie harmonijka ustna, chciałbym ją używac do solówek, ale niewiem czy można na niej grać krzyzyki i bemole np takie solo: c, dis, f, gis itd. Czy to w ogóle możliwe, chciałbym nauczyc sie grac na tym instrmencie. Nie chcę kupować, żeby tylko leżała.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2011-04-01, 21:26    Odp: Granie solówek krzyzyki i bemole

Na harmonijce chromatycznej zagrasz wszystkie półtony bez większych trudności, naciskając jedynie guzik przy odpowiednich dźwiękach. Harmonijki diatoniczne systemu Richtera, czyli popularne 10 kanałówki mają dźwięki w skali diatonicznej, czyli harmonijka np. w tonacji C ma tylko C, D, E, F, G, A, H, C (3 oktawy, tylko środkowa ma wszystkie te dźwięki, w dolnej i górnej są pewne braki), jednak brakujące dźwięki można wydobyć technikami bendingu, czy overbendingu (sprawa nieco trudniejsza). A żeby łatwiej było grać w różnych tonacjach, to i w różnych kluczach strojone są harmonijki. Jeżeli poświęcisz harmonijce dość czasu i pracy, to jesteś w stanie zagrać na niej co najmniej tak jak na np.saksofonie :) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Zamieszkaly 


Wiek: 32
Posty: 698
Otrzymał 86 punkt(ów)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-04-01, 21:28    Odp: Granie solówek krzyzyki i bemole

Harmonijka ustna diatoniczna systemu richtera jak sama nazwa wskazuję jest instrumentem diatonicznym:)
A co za tym idzie teoretycznie nie można na niej zagrać pełnej skali chromatycznej.

Urodził się jednak pewien człowiek, który o tym nie wiedział i zagrał na harmonijce dźwięki białych i czarnych klawiszy. I od tego czasu harmonijka diatoniczna stała się instrumentem w pełni chromatycznym. Pan ten nazywa się Howard Levy.

Granie chromatyczne wymaga jednak specjalnej techniki zwanej overbendingiem. Aby to opanować, trzeba poświęcić naprawdę dużo czasu (mniej więcej tyle ile potrzeba na opanowanie czarnej magii).

Istnieją również harmonijki chromatyczne, umożliwiające granie pełnej skali chromatycznej. Jednak, harmonijka diatoniczna i chromatyczna to dwa różne instrumenty, chociaż różnica jest tak subtelna, jak różnica między gitarą elektryczną, a basową:P

Mam nadzieję, że dość wyczerpująco odpowiedziałem na Twoje pytanie.

Pozdrawiam Mieszko

[ Dodano: 2011-04-01, 22:31 ]
Maciekdraheim nie przesadzaj. Harmonijkarze nie grają tak szybko jak saksofoniści.
(Poza Levim:))

Tzn. Mam na myśli granie tych skomplikowanych jazzowych zagrywek.

Na saksofonie jednak nie zagra się dwudźwięku. O schowaniu go do kieszeni nie wspomnę:)
_________________
https://www.facebook.com/brodatedzwieki
https://www.youtube.com/c/brodatedzwieki
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2011-04-01, 23:40    Odp: Granie solówek krzyzyki i bemole

Zamieszkaly, melodycznie harmonijka udźwignie wszystko to co saksofon (oczywiście, jeżeli muzyk odpowiednio biegły będzie się nią posługiwał), a i są zawodnicy, którzy prędkościowo wyczyniają cuda prawdziwe ;) . Zwykły śmiertelnik to tak nie potrafi, ale są tacy, którzy potrafią wycisnąć z harmoszki WSZYSTKO :) . A i właśnie, saksofon dwudźwięków, akordów, czy płynnej (bendującej) zmiany wysokości dźwięków chyba nie potrafi? :)
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Zamieszkaly 


Wiek: 32
Posty: 698
Otrzymał 86 punkt(ów)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-04-02, 08:54    Odp: Granie solówek krzyzyki i bemole

Co do bendującej zmiany wysokości, to podobno jest to na saksofonie możliwe, ale nie aż w takim stopniu.

Teoretycznie można zagrać to samo, co na saksie, ale w praktyce, to tylko Levi to potrafi.
I kilku mu podobnych wirtuozów:)

Ale, przynajmniej jest do czego dążyć i co robić, przez całe życie:)

Pozdrawiam
_________________
https://www.facebook.com/brodatedzwieki
https://www.youtube.com/c/brodatedzwieki
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu