Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
binek 


Wiek: 32
Posty: 268
Otrzymał 11 punkt(ów)
Skąd: Radom
Wysłany: 2007-09-15, 22:01    Harmonijka dla początującego

Witam!
Bede miał możliwość sprowadzenia sobie harmonijki ze stanów. Mam już jedną -silverstar w tonacji C - i za żadne skarby nie moge z niego wydobyć podciągu mimo duzej ilości prób poza ty nie bardzo mi się podoba dźwięk (nie wiem czy to tonacja czy barwa, nie znams ie na tym) i cchę sobie kupić harmonijke do 150zł która sprzyja nauczeniu sie efktów - zalezy mi na vibratto i podciągu. Bardzo proszę pomoc. Zalezy mi też żeby harmonijka nie miała duzych wymagań jeżeli chodzi o konserwacje. Podajcie jakieś firmy i modele która się właśnie najlepiej nadają do czegos takiego. Wymieńcie i ch najwieksze zalety i wady.
Pozdrawiam!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Govean 


Wiek: 38
Posty: 214
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Katowice
Wysłany: 2007-09-15, 22:03    Odp: Harmonijka dla początującego

Czemu akurat USA? Nie widzę powodu.. nie zarobisz na tym wiele. - Tak mi się wydaje.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
binek 


Wiek: 32
Posty: 268
Otrzymał 11 punkt(ów)
Skąd: Radom
Wysłany: 2007-09-15, 22:20    Odp: Harmonijka dla początującego

Zadbah napisał/a:
Czemu akurat USA? Nie widzę powodu.. nie zarobisz na tym wiele. - Tak mi się wydaje.

Sek w tym że bede mieć za darmo i podejżewam że tam harmonijki sa bardziej dostępne.

I jeszcze jedno pytanie: Dlaczego tonacja C jest tak popularna? chce sobie kupić harmonijke ale nie jestem pewien w jakiej tonacji ale wydaje mi sie że tonacja C (przynajmniej w silverstarze) jest za bardzi piszcząca. Wolałbym jakieś głebsze dźwięki, w jakiej tonacji powinienem wziąć harmonijke?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Conex 


Posty: 353
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Tychy
Wysłany: 2007-09-15, 22:28    Odp: Harmonijka dla początującego

Czy harmonijki są bardziej dostępne? Polska jest krajem graniczącym z Niemcami - producentem HOHNER'owskich harmonijek, więc na dostępność i My nie możemy narzekać ;)
...jednak z tego co wiem w stanach harpy są delikatnie tańsze (był gdzieś poruszany ten temat).

Dlaczego tonacja C? W tej tonacji masz wiele kawałków, więc jest jakby uniwersalną...
_________________
| PrezentPrzez.Net -> Koniec z nietrafionymi Prezentami!
| Portfolio graficzne
| Lepsze wyniki w wyszukiwarkach
| Świat gorących samochodów
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2007-09-16, 10:55    Odp: Harmonijka dla początującego

codo tonacji skoro już masz C kup na pzyklad G lub A nie polecam D jest uciążliwa(może to wina mojego egzemplarza ale jest ciężko) właściwie zależy co chcesz grac A jest bardziej bluesowa a G niższa niby gra sie tak samo bo porostu w inyych harmonijkach te same dźwięki tylko niżej lub wyżej ale tak naprawdę każda tonacja jest specyficzna i inna wiec warto by mieć tonacje we wszystkich tonacjach xD ale kogo na to stać :D Ja na przykład kupuje sukcesywnie jak mam siano i jest ok
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
binek 


Wiek: 32
Posty: 268
Otrzymał 11 punkt(ów)
Skąd: Radom
Wysłany: 2007-09-16, 11:23    Odp: Harmonijka dla początującego

Zależy mi na niskim brzmieniu, jak dla mnie mój silverstar jest zbyt piszczący a on jest właśnie w tonacji C. Które tonacje nalezą do niższych (ja się na tym nie znam). MaciekDraheim polecal mi Special 20, są jakies inne propozycje?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Conex 


Posty: 353
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Tychy
Wysłany: 2007-09-16, 11:45    Odp: Harmonijka dla początującego

Poszukaj po forum tematów o tym traktujących.. naprawdę to już było. Większość harmonijek zostało bardzo rzetelnie opisane.
_________________
| PrezentPrzez.Net -> Koniec z nietrafionymi Prezentami!
| Portfolio graficzne
| Lepsze wyniki w wyszukiwarkach
| Świat gorących samochodów
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
binek 


Wiek: 32
Posty: 268
Otrzymał 11 punkt(ów)
Skąd: Radom
Wysłany: 2007-09-16, 13:28    Odp: Harmonijka dla początującego

Poczytałem już troche i mam dylemat. Która harmonijka z tych 3 na początek będzie lepsza:
Special 20
Marine Band
Chodzi mi o łatwość robienia wszelkich efektów i brzmienie i żeby była wytrzymała.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Conex 


Posty: 353
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Tychy
Wysłany: 2007-09-16, 14:13    Odp: Harmonijka dla początującego

trzech... a nazwy widzę dwie ;) W każdym razie jeśli masz ponad stówkę to ja bym wziął Marine Band Deluxe
_________________
| PrezentPrzez.Net -> Koniec z nietrafionymi Prezentami!
| Portfolio graficzne
| Lepsze wyniki w wyszukiwarkach
| Świat gorących samochodów
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
binek 


Wiek: 32
Posty: 268
Otrzymał 11 punkt(ów)
Skąd: Radom
Wysłany: 2007-09-16, 14:27    Odp: Harmonijka dla początującego

Conex napisał/a:
trzech... a nazwy widzę dwie ;) W każdym razie jeśli masz ponad stówkę to ja bym wziął Marine Band Deluxe

ty jako doświadczony gracz?
3 harmonijką miało być suzuki MR300 Overdrive.
Do tego wszystkiego wziąłem jeszcze pod uwagę heringa 1923. Zalezy mi na harmonijce do grania bluesa aby łatwo było z nich wydobyć różne efekty a najbardziej ten podciąg (juz mam na tym punkcie obsesje bo z mojego silverstara nic nie chce się wydobyć).
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Włóczykij 


Wiek: 31
Posty: 154
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Gorzów WLKP
Wysłany: 2007-09-16, 14:30    Odp: Harmonijka dla początującego

Na Hering'u Vintage 1923 podciągi wychodzą bajecznie łatwo wiem bo mam tą harmoszkę w C i naprawdę polecam :harp:
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
bartek215 


Wiek: 35
Posty: 153
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Lewin Brzeski
Wysłany: 2007-09-16, 14:51    Odp: Harmonijka dla początującego

Ja osobiście proponuje special 20 w tonacji A lub MarineBand także w A
_________________
A my siedzimy... Nic się nie dzieje...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
binek 


Wiek: 32
Posty: 268
Otrzymał 11 punkt(ów)
Skąd: Radom
Wysłany: 2007-09-16, 15:05    Odp: Harmonijka dla początującego

Znacie jakąs stronke żeby można było sobie ściągnąć dźwięki ze wszystkich tonacji bo nie wiem w jakiej tonacji sobie wziąć harmonijke a nie znam sie na tonacjach.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Conex 


Posty: 353
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Tychy
Wysłany: 2007-09-16, 15:48    Odp: Harmonijka dla początującego

Nie do końca o to chodziło, ale tu masz porównanie brzmienia kilku harmonijek. Przy doborze i z tym warto się zapoznać.

/ czy wypowiadam się jako "doświadczony gracz" ? - na pewno jako osoba w miarę dobrze rozeznana w temacie harmonijek :)
_________________
| PrezentPrzez.Net -> Koniec z nietrafionymi Prezentami!
| Portfolio graficzne
| Lepsze wyniki w wyszukiwarkach
| Świat gorących samochodów
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Sygi 

Wiek: 31
Posty: 153
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Przysucha
Wysłany: 2007-09-16, 16:12    Odp: Harmonijka dla początującego

Ja moge dać rozpiskę ze wszystkimi dźwiękami we wszystkich tonacjach
A-dur - a,h,cis,d,e,fis,gis (fis-moll)
B-dur - b,c,d,es,f,g,a (g-moll)
H-dur - h,cis,dis,e,fis,gis,ais (gis-moll)
C-dur - c,d,e,f,g,a,h (a-moll)
Cis-dur - cis,dis,eis (f), fis,gis,ais,his (ais-moll)
D-dur - d,e,fis,g,a,h,cis (h-moll)
Es-dur - es,f,g,as,b,c,d (c-moll)
E-dur - e,fis,gis,a,h,cis,dis (cis-moll)
F-dur - f,g,a,b,c,d,e (d-moll)
Fis-dur - fis,gis,ais,h,cis,dis,f (dis-moll)
G-dur - g,a,h,c,d,e,fis (e-moll)
As-dur - as,b,c,des,es,f,g (f-moll)
Uff... Oznaczenia polskie. Osobiście brałbym w G (i mam nadzieję, że niedługo wezmę)
Edit: Pogrubiłem tonikę drugiej pozycji.
Ostatnio zmieniony przez Sygi 2007-09-19, 16:47, w całości zmieniany 3 razy  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-09-16, 17:24    Odp: Harmonijka dla początującego

Według mnie, jak masz fundusze do 150zł, to weź Marine Band Deluxe w A. Mam taką i uważam, że to znakomity harp, bardzo łatwy do ujarzmienia, a do tego pięknie brzmi. Jest bardzo szczelna przez co reaguje nawet na najlżejsze podmuchy i bardzo łatwo się obniża (podciąga). A to z tym piszczeniem to jest overbending, czyli odwrotność podciągu. Tam gdzie podciągamy na wdechu, robimy overbending na wydechu, a jak podciąg obniża dźwięk, to overcudo go podwyższa. Wracając do tematu. Najniższe tonacje ze standardowych to: G, Ab i A. Ta środkowa jest bardzo rzadko używana, a brzmienia A i G możesz posłuchać tutaj:

http://high.distortion.bl...wione.patrz.pl/

Brzmienie jest przesterowane, bo nagrywane harpo mikrofonem, ale przynajmniej rozeznasz się jak nisko brzmią te tonacje. Jeżeli lubisz niskie brzmienia, to G i A są jak najbardziej OK, jeżeli do tego chcesz bardzo dobrą harmoszkę, weź Marine Band Deluxe. Nie pożałujesz!
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Faaraon 


Posty: 147
Otrzymał 5 punkt(ów)
Skąd: Toruń
Wysłany: 2007-09-16, 19:50    Odp: Harmonijka dla początującego

Sygi ;) wszystkie podane przez Ciebie funkcje pasujące do tonacji są w molu. Zwróć uwagę na pisownię z dużej i małej litery, bo ma to tu kluczowe znaczenie.
Popraw swoje błędy, a otrzymasz ode mnie punkt ;) .
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Sygi 

Wiek: 31
Posty: 153
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Przysucha
Wysłany: 2007-09-17, 14:26    Odp: Harmonijka dla początującego

Faaraon napisał/a:
Sygi ;) wszystkie podane przez Ciebie funkcje pasujące do tonacji są w molu. Zwróć uwagę na pisownię z dużej i małej litery, bo ma to tu kluczowe znaczenie.

Hmm... Niestety nie rozumiem. To co dałem to rozpiska wszystkich 12 durowych tonacji. Nazwę tonacji napisałem dużą, pozostałe dźwięki małymi literami. Chyba jak podaję pojedyncze dźwięki nie ma znaczenia czy litery są duże, czy małe, gdyż pojedyncze dźwięki nie mają charakteru dur/mol?
Faaraon napisał/a:
Popraw swoje błędy, a otrzymasz ode mnie punkt ;) .

Dziękuję za docenienie :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Faaraon 


Posty: 147
Otrzymał 5 punkt(ów)
Skąd: Toruń
Wysłany: 2007-09-17, 22:13    Odp: Harmonijka dla początującego

Hmm... Wydaje mi się, że ma znaczenie. Pojedyncze - fakt, przyznaję - nie mają. Ale zwróć uwagę - napisałem funkcje. Są harmonijki strojone na mol więc i te fukcje mogłbyś napisać z małych i dużych liter. Przykładowo do podkładu w A pasuje funkcja fis(moll), więc aby Twoja rozpiska była bardziej uniwersalna również dla grających na innych intrumentach, bo to co podałeś wszystko jest na mol, popraw z uwzględnieniem Dur/moll. Jakbyś zrobił tak, to wtedy wiadomo, że jak się chce podklad tylko w molu, to trzeba grać te same dzwieki, tylko ze moll ;) .
To samo z durem.
Ponadto nazewnictwo nie było do końca polskie.. Ale chyba już Zadbah poprawił, czy ktoś inny ;) .

To jak będzie z tym punktem? To ma być zachęta, bo pomożesz mi wtedy w pewien, mój leniwy sposób. Będę mieć rozpiskę, którą zawsze tworzę na poczekaniu, transponując z najczesciej uzywanych skal. A tak to będę mógł sobie wydrukować. Tylko, musi być zadowalająco ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
harpooner 

Wiek: 62
Posty: 3
Skąd: Zachodnipomorskie
Wysłany: 2007-09-18, 03:15    Odp: Harmonijka dla początującego

Witam, jestem BAAARDZO początkujący

chcę się nauczyć grac i waham się nad wyborem instrumentu
Docelowo chce grac szanty, nazwa "Marine" wsród wielu Hohnerów chyba nie jest myląca?
Mogę wydac do 100 na poczatek
Może coś polecicie

pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Conex 


Posty: 353
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Tychy
Wysłany: 2007-09-18, 14:46    Odp: Harmonijka dla początującego

PO-SZU-KAJ ;) Był nawet prowadzony swego rodzaju ranking do 100zł.


...to naprawdę nie boli.
_________________
| PrezentPrzez.Net -> Koniec z nietrafionymi Prezentami!
| Portfolio graficzne
| Lepsze wyniki w wyszukiwarkach
| Świat gorących samochodów
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
harpooner 

Wiek: 62
Posty: 3
Skąd: Zachodnipomorskie
Wysłany: 2007-09-18, 15:01    Odp: Harmonijka dla początującego

Szukałem, nawet długo :(

ile uzytkowników tyle zdań

nie chodzi o cenę, tylko o przydatność docelową
Po co mam kupować instrument nie przeznaczony do tego typu grania, za drogi jesli efekty - zadowalające mnie nowicjusza - osiagnę na tańszym. Nie zalezy mi na lansie.
nie znam się na tonacjach, a nikt cierpliwie nie chce się wypowiedzieć czym się róznią harmonijki tak określane

H.
PS. Ja np znam się na fotoaparatach i swoje zapytanie skonstruowałem przez analogię - "mam tyle kasy, bede fotografował ludzi, co wybrać, czego sie wystrzegać"
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Conex 


Posty: 353
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Tychy
Wysłany: 2007-09-18, 15:55    Odp: Harmonijka dla początującego

Akurat przyrównanie harmonijki do aparatu nie jest najlepszym... nieistotne ;)

Jeśli chcesz grać szanty, domyślam się, że odbywać się to będzie niekoniecznie "w warunkach sterylnych" (mam na myśli ogniska etc). Z tego względu polecał bym Ci harmonijkę Hohner Special 20 [~80zł], natomiast odradził bym Marine Band [~80zł] (chyba że wersję DELUXE - 115zł).
Dlaczego tak, nie inaczej? - tego już możesz poszukać ;)


PS Jeśli nie zależy Ci specjalnie na brzmieniu, a chcesz tylko żeby można było pograć melodyjkę i w miarę dobrze to brzmiało - kup sobie Hohner Blues Banda [19zł].
_________________
| PrezentPrzez.Net -> Koniec z nietrafionymi Prezentami!
| Portfolio graficzne
| Lepsze wyniki w wyszukiwarkach
| Świat gorących samochodów
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
harpooner 

Wiek: 62
Posty: 3
Skąd: Zachodnipomorskie
Wysłany: 2007-09-18, 16:14    Odp: Harmonijka dla początującego

Dzięki wielkie - o to mi chodziło - idę kupowac :-)

A porównanie do aparatów focących...
Hm - mam swoje zdanie chociaz to OT

Jeśli adept focenia/muzykowania dostanie/zakupi trudny do obsługi/zrozumienia sprzęt/instrument
- albo się zrazi, ze mu nic nie wychodzi tak jak innym posiadaczom (pomijam działania durnych pań laborantek albo zupełny brak słuchu muzycznego) albo swe błedy będzie upatrywał w złym zakupie

Jako focący obserwuje super wypasione kamery za grube pieniądze pracujace tylko w programie "panic" czyli dla zupełnych bezmózgów w rękach szpanerów, ale także dzieła sztuki fotograficznej zrobione mechanicznymi staruszkami na film zwojowy
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-09-18, 19:23    Odp: Harmonijka dla początującego

harpooner napisał/a:
nie znam się na tonacjach, a nikt cierpliwie nie chce się wypowiedzieć czym się róznią harmonijki tak określane


Nie, że nikt nie chce się wypowiedzieć, tylko po prostu do każdej piosenki jest odpowiednia tonacja. A tonacja to układ dźwięków, czyli rodzaj gamy w danej harmonijce. Nazwa tonacji określa pierwszy i podstawowy dźwięk w tej gamie (pryma to jest chyba), a odpowiednie interwały (odległości między kolejnymi tonami) wyznaczają nam dźwięki z danej tonacji.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Sygi 

Wiek: 31
Posty: 153
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Przysucha
Wysłany: 2007-09-19, 14:28    Odp: Harmonijka dla początującego

Faaraon napisał/a:
Są harmonijki strojone na mol więc i te fukcje mogłbyś napisać z małych i dużych liter. Przykładowo do podkładu w A pasuje funkcja fis(moll)

Mogę bez problemu, specjalnie dla Ciebie, rozpisać skalę eolską (moll) we wszystkich tonacjach... ale chyba nie o to Ci chodzi?
Generalnie do podkładu A pasuje harmonijka w E-dur (druga tonacja, którą podkreśliłem) bądź h-moll (trzecia tonacja). fis-moll? Może... :P Oznaczenia były od początku polskie, nie zauważyłem, żeby ktoś je zmieniał (polskie znaczy, że 6 dźwięk tonacji c-dur to H a Ais to B)
Zrobiłem kiedyś takową rozpiskę, wrzucę później zdjęcie. Może to ułatwi mi zrozumienie...
edit: już zrozumiałem, co miałeś na myśli. Chodziło Ci o skale durowa/molowa które składają się z tych samych dźwięków. Na wypadek jakichś możliwości daję zdjęcia z moją 'rozpiską'
http://img212.imageshack....p9190067ds4.jpg
http://img212.imageshack....p9190068jm6.jpg
Dopisałem w poprzednim poście te nazwy.
Ostatnio zmieniony przez Sygi 2007-09-19, 16:48, w całości zmieniany 3 razy  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Osaosowski 

Wiek: 31
Posty: 265
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2007-09-19, 15:46    Odp: Harmonijka dla początującego

Hehe, ja już troche gram i kilka miesięcy już na tym forum jestem ale wudze że tu jest okazja żeby zaadć jeszcze jedno pytanie. Choć właściwie to jest prośba: czy mógłby mi ktoś napisać tonacje od najniższej do najwyższej w kolejności? Bo już tam u góry widziałem rozpiske dźwięków w danej tonacji ale te tonacje nie były w kolejności chyba... bo powiem wam szczerze że do teraz byłem przekonany że C to najniższa tonacja. A jak jest?

pozdrawiam "osa"
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-09-19, 16:03    Odp: Harmonijka dla początującego

Oto tonacje od najniższej do najwyższej:

G, Ab, A, Bb, B, C, Db, D, Eb, E, F, F#.

Wydaję mi się, że już to gdzieś pisałem na forum.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Rzeszot 


Wiek: 35
Posty: 404
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-09-19, 18:31    Odp: Harmonijka dla początującego

No oczywiście są jeszcze tonacje z rodzaju: "Low", które są jeszcze przed G
_________________
"Obecnie bluesmani wolą pokazać w swojej grze jakich technik się nauczyli, zapominając o przekazywaniu przez muzykę swoich uczuć. Sam się do tego przyznaję..." Khalif Wailin' Walter
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Cielak 

Wiek: 38
Posty: 29
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: uteibej
Wysłany: 2007-09-19, 18:34    Odp: Harmonijka dla początującego

No i jeszcze "High" ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu