Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
player_06 

Wiek: 31
Posty: 11
Skąd: wawa
Wysłany: 2007-09-18, 16:26    mała a duża harmonijka

Witam

sprawiłem dziś w prezencie sobie i ojcu dwie malutkie harmonijki hohner: pro harp i blues harp, obie w tonacji C.
Chciałem się spytać - bo nie wzróciłem uwagi na wielkości instrumentów - czy wielkość ma znaczenie ?:) to znaczy czy trudniej jest się na takiej małej nauczyć, trudniej trafić w otwory, inne dźwięki wydaje?

z góry dziękuję
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-09-18, 18:43    Odp: mała a duża harmonijka

Pro Harp i Blues Harp to standardowej wielkości 10 kanałowe diatoniki są, przeznaczone głównie do bluesa, rocka, country i szeroko pojętej muzyki rozrywkowej. To typ harmoszek, do których jest najwięcej szkółek i samouczków, nie wymagają ogromnej wiedzy muzycznej i relatywnie łatwo jest nauczyć się podstaw.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Osaosowski 

Wiek: 31
Posty: 265
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2007-09-18, 19:52    Odp: mała a duża harmonijka

Aczkolwiek mi na blues harpie jest ciężej trafić w kanał niż w pro harpie
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-09-18, 20:23    Odp: mała a duża harmonijka

No między różnymi modelami mogą być drobne różnice w wielkości kanałów, stąd pewnie trudności z celowaniem na różnych modelach. Ale proszę się nie martwić, wszystko można wyćwiczyć.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
player_06 

Wiek: 31
Posty: 11
Skąd: wawa
Wysłany: 2007-09-18, 20:46    Odp: mała a duża harmonijka

wielkie dzięki za odpowiedzi. :)

ale na przykład taka moja harmonijka, blues harp, mająca 10 kanałów jest wielkości dłoni, a jak patrze na filmiki to widze takie 2 razy większe? Czy one mają już więcej kanałów?
może powie mi ktoś gdzie mogę znaleźć tabulatury do utworów Black Sabbath, na przykład "The Wizard"?

wielkie dzięki, dziś czynie wielkie postępy ucząc się z tutejszych tabulatur :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Rzeszot 


Wiek: 35
Posty: 404
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-09-18, 20:49    Odp: mała a duża harmonijka

Te duuuże harmonijki, o których mówisz to są różne modele: czy to chromatyczne, czy to basowe, czy to akordowe, czy też różne inne. Nimi (no może co najwyżej chromatykiem) nie ma sobie co głowy zawracać, bo do podegrania pod gitarę, czy do zagrania prostego bluesa potrzebna jest harmonijka diatonicza. O!
_________________
"Obecnie bluesmani wolą pokazać w swojej grze jakich technik się nauczyli, zapominając o przekazywaniu przez muzykę swoich uczuć. Sam się do tego przyznaję..." Khalif Wailin' Walter
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Sygi 

Wiek: 31
Posty: 153
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Przysucha
Wysłany: 2007-09-19, 17:06    Odp: mała a duża harmonijka

Ew. mogą to być harmonijki tremolo, które też są diatoniczne, z tym, że w nich chyba trudniej jest trafić w 1 kanał, gdyż mają bardzo 'wąską' przegrodę (przystosowane do gry tremolo)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
player_06 

Wiek: 31
Posty: 11
Skąd: wawa
Wysłany: 2007-09-19, 20:30    Odp: mała a duża harmonijka

Wielkie dzięki za pomoc.

Mam tylko jeszcze jedną małą prośbę o próbki podciągów-bendingów ? Uczę się tutaj tych podciągów tyle że nie wiem jak one powinny wyglądać :|
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Cielak 

Wiek: 38
Posty: 29
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: uteibej
Wysłany: 2007-09-19, 20:42    Odp: mała a duża harmonijka

Postaram się coś zrobić dla Ciebie w tym kierunku ;)

[ Dodano: 2007-09-22, 14:22 ]
Miałem coś zrobić to zrobiłem: http://www.speedyshare.com/229195489.html
Dźwięki od 1. do 4. kanału z podciągiem o pół tonu. Najpierw jest dźwięk naturalny a później z podciągiem ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
binek 


Wiek: 32
Posty: 268
Otrzymał 11 punkt(ów)
Skąd: Radom
Wysłany: 2007-09-28, 20:11    Odp: mała a duża harmonijka

player_06 napisał/a:
Wielkie dzięki za pomoc.

Mam tylko jeszcze jedną małą prośbę o próbki podciągów-bendingów ? Uczę się tutaj tych podciągów tyle że nie wiem jak one powinny wyglądać :|

Umiesz gwizdać? Jeżeli tak to jescze przydałaby sie CI umeijętność obiżania źwięku przy gwizdaniu tj. delikatne odsuwanie języka do tyłu (podobny dźwięk możemy usłyszec na kreskówkach typu struś pędziwiatr kiedy to kowadło spada na kojota :P - dźwiek sie powoli obniża). Jeżeli to umiesz to umiesz podciąg.
Spotkałem się z wieloma definicjami i poradami podciągu ale szczerze móiąc nic mi nie dąły oprócz tego że wiedziałem co to jest. Na pomysł ten wpadłem właśnie gwizdając sobie i stwierdziłem że jeżeli tu sie dźwięk obniża to i tak będzie w przypadku harmonijki. Nie wiem czy ktos na to wpadł przede mną :P ale z tego co wyczytałem to chyba jestem pierwszy i to jest najprzeystępniejsza definicja wg. oczywiście mnie. W załączniku masz nagrany mój gwizd. jezeli umiesz tak gwizdać to przyłóż harmonijke do ust i graj ;) .

DO reszty użytkoników prosze o skomentowanie tgeo co napisałem bo moge sie mylić.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2007-09-29, 16:29    Odp: mała a duża harmonijka

Każdy ma swój sposób wykonania podciągu. Ty też musisz sobie wypracować swoją metodę, którą będzie Ci to szło najłatwiej. Do nauki robienia podciągów polecam blues harpa :harp:
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
player_06 

Wiek: 31
Posty: 11
Skąd: wawa
Wysłany: 2007-10-28, 19:18    Odp: mała a duża harmonijka

odpowiadam dopiero teraz ale posty czytałem na bierząco

troche spóźnione podziękowania za pomoc :) . Przez miesiąc uczyłem się z książki "Harmonijka i blues" Sławomira Wierzchowskiego - polecam!! Podciągi do 6 kanału mam na 5+.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu