Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Oleq 


Wiek: 34
Posty: 30
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Gdynia / Wrocław
Wysłany: 2011-03-01, 19:51    Ćwiczenia słuchu

Ostatnio bardziej wzięłam się do pracy i chciałam też zająć się treningiem "zmysłów muzycznych". Aspekt taki jak poczucie rytmu załatwiają mi ćwiczenia z metronomem, ale nie mam zadowalających mnie pomysłów na ćwiczenia słuchu (cholernie ciężko mi ten temat idzie :/ ) i dlatego zapytać chciałam jakie są wasze metody? Mogą być metody "klasyczne" (słucham i gram) a może jakieś konkretne programy komputerowe do treningów? Słyszałam o jakichś (ear master?) - może zamieścicie linki i powiecie o co w nich chodzi?

I tak się zastanawiam też czy zakładka "ćwiczenia" nie byłaby przydatna na forum... No ale może nie. ;)

Pozdrawiam!
_________________
hop siup trallala jumba jumba jumba ja!
**********************************
Ola Latowska
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2011-03-01, 20:18    Odp: Ćwiczenia słuchu

Zdaje się, że taki temat już był ale nie mogę go znaleźć.

Moim zdaniem dobrze powtarzać melodie ze słuchu, wędrować po skali, upewniać się, że wiesz, gdzie na skali jesteś. Poza tym nie wiem, ja nie podchodziłem do tego jak do specjalnych ćwiczeń nigdy :)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Oleq 


Wiek: 34
Posty: 30
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Gdynia / Wrocław
Wysłany: 2011-03-01, 22:02    Odp: Ćwiczenia słuchu

No ja też rozglądałam się za takim tematem.

Po twojej odpowiedzi, drogi Minigunmen'ie, nadal czekam na odpowiedź na moje pytanie. Ktoś tu przecież musi ćwiczyć słuch!
_________________
hop siup trallala jumba jumba jumba ja!
**********************************
Ola Latowska
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
qaz123 


Wiek: 31
Posty: 18
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: łańcut
Wysłany: 2011-03-01, 22:17    Odp: Ćwiczenia słuchu

to co ja pamiętam ze szkoły muzycznej to jakieś dyktanda (no muzyczne :) ).np rozpoznawanie interwałów , ile dźwięków, wesołe czy smutne trójdźwięki już zapomniałem jak to się nazywało ;) no ale przydał by ci się ktoś drugi do pomocy no i jakiś fortepian ( ale harmoszka też będzie :P )

pozdro
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Boodzik 

Posty: 291
Otrzymał 14 punkt(ów)
Wysłany: 2011-03-02, 01:02    Odp: Ćwiczenia słuchu

Był już na forum temat o tym. Generalnie na ćwiczenie słuchu składa się głównie spiewanie interwałów, skal, pasaży akordowych, solfeż i improwizacja głosowa. Do tego dyktanda muzyczne.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
KUKUSIEK 


Wiek: 64
Posty: 94
Otrzymał 8 punkt(ów)
Skąd: Goczałkowice Zdrój
Wysłany: 2011-03-02, 06:46    Odp: Ćwiczenia słuchu

Witam

Trzymajcie ten temat .Bardzo mnie interesuję.Sam uważam że mój słuch pozostawia wiele do życzenia.Mnie jedynie co przyszło do głowy żeby ćwiczyć słuch to granie wszystkiego ze słuchu a potem sprawdzenie tabulatury.

Pozdrawiam KUKUSIEK
_________________
Od brzmienia harmonijki piękniejsza jest tylko cisza.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
IronBone

Posty: 210
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2011-03-02, 11:13    Odp: Ćwiczenia słuchu

Może skorzystać z programu, np. http://www.earmaster.com/
Podstawowa cena to jakieś 70zł - można tez przez jakiś czas testować za darmo.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Oleq 


Wiek: 34
Posty: 30
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Gdynia / Wrocław
Wysłany: 2011-03-02, 17:06    Odp: Ćwiczenia słuchu

a znasz ktoś źródło free-earmaster'a? łudzę się, że jednak takie jest, a ja jestem egzemplarz pozbawionym umiejętności ściąganie plików z torrentów czy pokrewnych, więc nie bardzo kminię... albo może jest jeszcze jakiś, w swej idei, podobny do ear-mastera program? (raczej nie liczę na pomoc drugiej osoby w ćwiczeniach... a do końca nie wiem, musiałabym się zastanowić, jak przebiegać miałyby samodzielne praktyki z odtwarzaniem dźwięków... po prostu odtwarzanie melodii? hmm... może nucenie i odgrywanie na organce....? pomyślę.)

pozdroses
_________________
hop siup trallala jumba jumba jumba ja!
**********************************
Ola Latowska
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Drui 

Posty: 292
Otrzymał 18 punkt(ów)
Wysłany: 2011-03-02, 20:19    Odp: Ćwiczenia słuchu

Proponuję grać wolne melodie, które masz dobrze zapamiętane (powiedzmy, że najprostsza to skala dur ;) ale też np. Łiski Dżemu, Amazing Grace, When the Saints, czy inne spokojne) w różnych tonacjach.
Czyli np. durowe grać w I ale potem też w II pozycji
a molowe (np. Hiszpańskie Dziewczyny) w III a potem IV czy V pozycji.
Często pojawia się problem pod tytułem: potrzeba zagrania overblow'a, wtedy albo odpuszczam daną melodię ale traktuję to jako dodatkowe ćwiczenie - walka o overblow'y ;)
Cel ćwiczenia: badać własnym słuchem, czy to co gramy brzmi podobnie jako całość, tyle że oczywiście wyżej lub niżej niż w poprzedniej pozycji. Jesli tak - super.
(Ewentualnie można porównać np coś, co zagramy na C w II poz z czymś zagranym na G w I poz. wtedy dźwięki powinny być już dokładnie te same, więc można się nawet nagrać i porównać)
Powodzenia!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2011-03-03, 17:16    Odp: Ćwiczenia słuchu

Słuch służy do grania, dobrze jest też ćwiczyć go graniem/próbami grania :)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Oleq 


Wiek: 34
Posty: 30
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Gdynia / Wrocław
Wysłany: 2011-03-03, 17:36    Odp: Ćwiczenia słuchu

Minigunmen okazał się niewymownie pomocny w tym wątku! ;) Nie żeby mi chodziło trening samego słuchu, konkretne na tą sprawę ćwiczenia, c-nie? ;)
Nienawidzę ćwiczeń typu 'rozpoznaj tonację'... Jestem jakaś kaleka w tej materii... :/ Dlatego poszukuję i chcę jakoś zmysły treningiem, mimo nienawiści, wyostrzyć, żeby np. nie robić wiochy ciągłymi pytaniami o tonację...
_________________
hop siup trallala jumba jumba jumba ja!
**********************************
Ola Latowska
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Mikael 

Wiek: 29
Posty: 179
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Sanok
Wysłany: 2011-03-03, 17:58    Odp: Ćwiczenia słuchu

Oleq napisał/a:
nie robić wiochy ciągłymi pytaniami o tonację...

nie wiem jak u ciebie, ale na jamach/próbach na które ja chodzę (rzadko bo rzadko) nie jest 'wiochą' spytanie się o tonacje. A słuch IMO najlepiej ćwiczyć po prostu grając, najlepiej z kimś.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Oleq 


Wiek: 34
Posty: 30
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Gdynia / Wrocław
Wysłany: 2011-03-04, 15:22    Odp: Ćwiczenia słuchu

No dobra. Jest nieprofesjonalne. Czyli jednak wiocha. Mogę to robić, ale wypadałoby się w końcu nauczyć.
_________________
hop siup trallala jumba jumba jumba ja!
**********************************
Ola Latowska
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Mikael 

Wiek: 29
Posty: 179
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Sanok
Wysłany: 2011-03-04, 19:43    Odp: Ćwiczenia słuchu

Oleq napisał/a:
Jest nieprofesjonalne.

profesjonalistą nie jestem więc nie powiem czy jest profesjonalnie czy nie ;) . Jak się zna odrobinkę na gitarze to można podpatrzeć co gitarzysta gra i łatwo się zczaić jaka tonacja :) (ja pogrywam na basie, więc patrze na basistę ;) )
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2011-03-04, 21:59    Odp: Ćwiczenia słuchu

Są muzycy profesjonalni i są muzycy utalentowani ;)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Oleq 


Wiek: 34
Posty: 30
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Gdynia / Wrocław
Wysłany: 2011-03-05, 19:46    Odp: Ćwiczenia słuchu

...i minigunmen
_________________
hop siup trallala jumba jumba jumba ja!
**********************************
Ola Latowska
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2011-03-05, 22:09    Odp: Ćwiczenia słuchu

Co to za ironia?:D
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Oleq 


Wiek: 34
Posty: 30
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Gdynia / Wrocław
Wysłany: 2011-03-06, 12:36    Odp: Ćwiczenia słuchu

No ja nie wiem minigunmenie czemu właściwie, ale od pierwszego posta działasz mi na nerwy jak cholera! Kill me, ale tak jest! :P

Ja bym muzyków nie dzieliła twoim podziałem... Te dwie wersje mogą się łączyć albo wcale nie występować u tzw. muzyka, więc to całkiem bez sensu. I też nie chcę być przydzielona do żadnej z twoich grup muzyków.

już.
_________________
hop siup trallala jumba jumba jumba ja!
**********************************
Ola Latowska
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2011-03-06, 15:36    Odp: Ćwiczenia słuchu

Tak przede wszystkim, to zwyczajnie za dużo sobie dopowiadasz do moich wypowiedzi. Jeśli działam Ci na nerwy, to tylko Twoja imaginacja, że miałem w tym taki cel ;)
Nie dzielę muzyków w ten sposób na poważnie, to jest tylko zart pana Malickiego, który z dozą dystansu i zrozumienia można uznać za świetny :) To nie są żadne "moje grupy muzyków". Cóż, niektóre żarty są za trudne dla niektórych odbiorców :) Rozmawiamy tu na forum normalnie i nie nabijamy się z siebie, sądzę, że stosowanie sarkazmu tego typu, że jestem pomocny jest conajmniej nie na miejscu, gdyż nie muszę robić pełnego wykładu odpowiadającego na Twoje pytania a każdy ma tu prawo wtrącić swoje sugestie, nawet małe - od tego jest forum.
Pozdrawiam.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Oleq 


Wiek: 34
Posty: 30
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Gdynia / Wrocław
Wysłany: 2011-03-06, 16:08    Odp: Ćwiczenia słuchu

sssssssssssspoko
_________________
hop siup trallala jumba jumba jumba ja!
**********************************
Ola Latowska
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2011-03-20, 07:39    Odp: Ćwiczenia słuchu

Ależ robicie tu siano straszne. Przydałby się mod jakiś tutaj albo admin ;-)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2011-03-20, 12:47    Odp: Ćwiczenia słuchu

Też tak sądzę, bo tu nam jakieś różowe fochy nie są potrzebne, raczej merytoryczne sprawy ćwiczenia słuchu.

Ostatnio słyszę wokalistów którym na prawde niewiele treningu by bardzo pomogło, i czasem słyszę też takich, którzy się poprawili, czyli jest to do wytrenowania, jak ktoś ma problem. To rzecz myślę analogiczna w graniu na harmonijce. Mój uczeń się bardzo poprawił, po tych około 5/6 spotkaniach i graniu polecanych rzeczy w domu, więc sądzę, że moje metody są trafne.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu