Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
stefanwaldek 

Wiek: 49
Posty: 1
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2007-09-17, 00:04    [Problem] Bending - problem na 3 kanale

Witam . Gram na Suzuki MR 200 w tonacji C. Jestem początkujący, ale moim skromnym zdaniem brzmi świetnie i wygodnie sie na niej gra. Mam jednak pewien problem , a w zasadzie watpliwość. Na 3 kanale nie mam żadnych problemów z czystym dźwiękiem na wdechu i wydechu, natomiast podciąg wychodzi jakoś ciężko, znacznie trudniej niż na pozostałych kanałach. Efekt jest najczęściej taki, że zasysając próbuję podciągać - dźwięk jakby nie zmienia wysokości i nagle przeskok o jakiś spory interwał w dół (myślę że więcej niż pół tonu, ale nie sprawdziłem o ile). Oczywiście wymaga to zassania z dużo większą siłą niż na innych kanałach, na których z bendingiem nie mam problemów. Na pierwszy rzut oka stroik na 3 kanale jest ok, zresztą czysty ton gra bez problemowo. Macie jakieś rady czy sugestie? Da się tu coś poprawić ?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
bartek215 


Wiek: 35
Posty: 153
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Lewin Brzeski
Wysłany: 2007-09-17, 12:58    Odp: [Problem] Bending - problem na 3 kanale

Ja proponuje sprawdzić bendometrem jaki naprawde jest ten podciąg...
Później ewentualnie sprawdzić stroik...
Jeżeli na wszystkich innych kanałach dobrze podciągasz to raczej nie jest to wina techniki...
_________________
A my siedzimy... Nic się nie dzieje...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-09-17, 19:24    Odp: [Problem] Bending - problem na 3 kanale

Takie zjawisko może być spowodowane tym, że na 3 kanale jest bardzo duża różnica wysokości dźwięków między stroikami dmuchanymi a wciąganymi co powoduje, że siły działające przy obniżaniu są największe. Wg mnie harmoszka wymaga po prostu dobrego rozdmuchania, żeby stroiki się nieco poluzowały, a Twoja technika doszła do perfekcji (kanał nr 3 jest najtrudniejszym do precyzyjnego obniżenia). Ja trójkę szlifowałem bardzo długo, więc nie należy się zrażać.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Cielak 

Wiek: 38
Posty: 29
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: uteibej
Wysłany: 2007-09-17, 19:48    Odp: [Problem] Bending - problem na 3 kanale

Mi też właśnie na 3. kanale najgorzej idzie. Ale daję radę ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-09-17, 19:57    Odp: [Problem] Bending - problem na 3 kanale

3 kanał strasznie trudny jest, dlatego, że mamy tam aż 3 dźwięki, do których można obniżyć bazowy i bardzo łatwo jest przegiąć tak, że nie trafi się w żaden. Jednak warto dobrze opanować ten kanał, bo wtedy możemy zagrać całego 12 taktowego bluesa na jednej dziurce, jak to pokazywał Jason Ricci, a dodatkowe dźwięki dają wiele możliwości ekpresjii.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kSzy 

Posty: 4
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-06-27, 16:45    Odp: [Problem] Bending - problem na 3 kanale

Maciekdraheim: mógłbyś wytłumaczyć co masz na myśli mówiąc "przegiąć". Czy chodzi o to że jak się wciąga za mocno powietrze to wychodzi (no właśnie co? :P )

Hehehe też dziś miałem problem z podciągiem na różnych kanałach, w tym najgorszy był 3
ale przeczytałem przypadkiem temat http://www.harmoszka.com/viewtopic.php?t=88
papierkiem poprawiłem stroik i już udaje mi się robić podciągi.
Zauważyliście że stroiki od kanałów 1 i 2 są tak jakoś wygięte na końcówkach?
czy inne też nie powinny tak być?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-06-27, 18:48    Odp: [Problem] Bending - problem na 3 kanale

Przegiąć, czyli obniżyć dźwięk za mocno, przez co nie trafi się czysto w półton, tylko będzie on jakoś za niski :) .

A co do kanałów 1 i 2, to nie tyle są wygięte (może trochę), co pogrubione na końcu, żeby zwiększyć masę stroika (a w efekcie obniżyć dźwięk) bez zwiększania jego długości.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu