Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
binek 


Wiek: 32
Posty: 268
Otrzymał 11 punkt(ów)
Skąd: Radom
Wysłany: 2007-09-16, 22:55    [Problem] Jak dmuchać?

kiedy zaczynałem sowją przgodę z harmonijką kupiłem książkę Jerzego Janickiego pt. "Harmonijka blues szkoła". Opisana tam była metoda tangue blocking czyli zakrywani językiem sąsiednich kanałów aby wydobyc czysty dźwięk ze środkowego kanału. Troche czytałem o technikach i doszdłem do wniosku że wszelkie efekty lepiej osiągnąć nie korezystając z techniki tangue blocking tylko problem w tym że ta technika weszła mi tak w krew że nie wiem jak sie nauczyć tej drugiej. Kiedy próbuje wydobyc pojeynczy dźwiek zaraz się odzywają sąsiednie dźwięki. W czym jest problem? Jak powinien lezeć język? Jak powinienem ułożyć usta i tkóra technika jest łatwiejsza?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Faaraon 


Posty: 147
Otrzymał 5 punkt(ów)
Skąd: Toruń
Wysłany: 2007-09-17, 08:35    Odp: [Problem] Jak dmuchać?

Łatwiejszą techniką, by uzyskać dźwięk czystego kanału jest odpowiednie ułożenie ust.
Trzeba wziąć do buzi harmonijkę, formując usta w 'rurkę' a, że tak się wyrażę, mięsem ustnym zakryć kanały po bokach - tak że powietrze wlatuje w jeden otworek.
Cwiczenie wymaga praktyki, ale myślę że nie jest to aż takie trudne i powinno Ci się udać :)

Dźwięk czysty jest wtedy, gdy żadne inne kanały nie brzmią wraz z tym w który dmuchasz. Ważnym jest, byś objął ustami ten otwór, tj włożył sobie harmonijkę głębiej, by dźwięk był pełniejszy i miał wybrzmienie typowo bluesowe.
Trzymając harmonijkę daleko od ust, nie aż tak głeboko, brzmi ona, jak ja to nazywam, papierowo :P
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Conex 


Posty: 353
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Tychy
Wysłany: 2007-09-17, 09:59    Odp: [Problem] Jak dmuchać?

Taki teraz pomysł wpadł mi do głowy... Kup sobie zwykły balonik i nadmuchując go zapamiętaj jak układasz do tego usta. Następnie "przenieś to na harmonijkę" (z tym że dmuchaj delikatniej :) ). Myślę że może pomóc :)
_________________
| PrezentPrzez.Net -> Koniec z nietrafionymi Prezentami!
| Portfolio graficzne
| Lepsze wyniki w wyszukiwarkach
| Świat gorących samochodów
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-09-17, 19:48    Odp: [Problem] Jak dmuchać?

Cała sztuczka polega na tym, żeby początkowo usta ułożone były jak do gwizdania i to o czym pisał Faraon, harmoszka jak najgłębiej. To pozwoli Ci szybko załapać czyste dźwięki tą metodą. Oczywiście z czasem ułożenie ust się zmieni, otwór stanie się szerszy, a mimo tego wszystko się uszczelni (ja przykładowo usta mam bardzo rozchylone). Jednak jak już opanujesz "dziubek" to nie rozstawaj się z tongue blocking! Ta technika daje Ci ogromne możliwości, np. jednoczesne granie podkładu akordowego i linii melodycznej! Dodatkowo, także mając język zajęty do blokowania kanałów, można robić większość efektów (np. podciągi), lecz wtedy wykorzystujemy całe gardło. Oba sposoby na wydobycie czystego dźwięku mają swoje wady i zalety, warto więc znać oba i "przełączać się" między nimi w zależności od potrzeb.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Arthas 

Wiek: 33
Posty: 3
Skąd: Komorów
Wysłany: 2007-09-19, 15:54    Odp: [Problem] Jak dmuchać?

no zdecydowanie, ja na swoim przykładzie mogę stwierdzić że poprostu ćwiczenie czyni mistrzem, nie będziesz wydobywał czystych dzwięków odrazu choćbyś przeczytał 100 książek, poprostu musisz poczuć harmonijkę na swoich ustach i ćwiczyć, ćwiczyć i jescze raz ćwiczyć, aż sam będziesz najlepiej wiedział jak wydobywać czyste dzwięki i przedewszystkim się nie zrażaj...
_________________
tomorrow comes today
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Rak 

Posty: 6
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2007-12-10, 20:09    Odp: [Problem] Jak dmuchać?

A ja mam takie pytanie, czy jeśli gram jakąś melodię i mam do zagrania kilka dźwięków znajdujących się koło siebie np. 12345 to czy jeśli prześlizgne sie po kanałach to będzie to błąd? Słyszałem, że raczej trzeba mocno oddzielac wszystkie dźwięki, ale ostatnio przeczytałem, iż jest taki efekt (często stosowany np. w melodiach ludowych) polegający na ślizganiu się po kanałach. Tym bardziej, że chcę to zagrac szybko. To jak jest?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
petrolhead 


Wiek: 33
Posty: 184
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn i Warszawa
Wysłany: 2007-12-10, 21:05    Odp: [Problem] Jak dmuchać?

Generalnie powinno się grać wydobywając każdy dźwięk oddzielnym oddechem. Takie ślizganie sie po kanałach brzmi gorzej, dźwięki są nieczyste. W zagrywkach to jeszcze może czasami przejdzie, ale w melodiach sie nie sprawdza.
_________________
Mój Wóz jest bogiem, prędkość nałogiem, drifting zabawą, frajda podstawą
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Sieja1234 


Wiek: 32
Posty: 330
Otrzymał 14 punkt(ów)
Skąd: Łódź
Wysłany: 2007-12-10, 21:07    Odp: [Problem] Jak dmuchać?

Nie wiem jak to jest formalnie, ale też coś takiego stosuję. Oczywiście nie za często, ale czasem warto. Osobiście uważam, że to nie błąd.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Bartias
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2007-12-10, 21:33    Odp: [Problem] Jak dmuchać?

Też uważam, że to nie jest błąd. Trzeba tylko umieć to robić. Czasem zagranie na oddzielnych oddechach jest po prostu niemożliwe. Grunt, żeby ten ślizg był wyraźny i żeby nie było słychać pogłosów (czyli żeby nie odzywały się niepotrzebnie sąsiednie kanały). Jeżeli zagrywka jest wolna, to lepiej zagrać na oddzielnych oddechach, bo jest wyraźniej, ale przy szybszych ślizg wydaje mi się absolutnie uzasadniony :)
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-12-10, 21:38    Odp: [Problem] Jak dmuchać?

Ślizg taki można z powodzeniem stosować, jak to koledzy powyżej mówią. Wydaję mi się, że skoro harmonijka daje możliwość takiego przejścia między dźwiękami, to czasem warto z niego skorzystać. Jednak przy graniu melodyjek, lepsze wydaje się bezślizgowe przechodzenie. Ale jeśli chodzi o improwizację, to łyżwiarstwo harmonijkowe jest jak najbardziej na miejscu.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
wojownik266 


Wiek: 49
Posty: 218
Otrzymał 8 punkt(ów)
Skąd: Biały Bór
Wysłany: 2008-01-09, 15:29    Odp: [Problem] Jak dmuchać?

Witam! Czy korzystając z techniki " tangue blocking ". Czyli wydobywania dzwięków przy pomocy jezyka. Język uformowany w kształcie literki "u" ma dotykać czy niedotykać harmonijki, konkretnie otworków? Mam z tym ogromny problem. Więc...?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2008-01-09, 15:40    Odp: [Problem] Jak dmuchać?

trochę mylisz terminy . W technice tongue blocking chodzi o to, że usta obejmują kilka kanałów a język blokuje dostęp powietrza do tych, które mają nie grać. I wtedy jak najbardziej język dotyka harmonijki.

Język w u jest w innej technice.

pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
wojownik266 


Wiek: 49
Posty: 218
Otrzymał 8 punkt(ów)
Skąd: Biały Bór
Wysłany: 2008-01-09, 15:51    Odp: [Problem] Jak dmuchać?

[quote="kuba"]trochę mylisz terminy . W technice tongue blocking chodzi o to, że usta obejmują kilka kanałów a język blokuje dostęp powietrza do tych, które mają nie grać. I wtedy jak najbardziej język dotyka harmonijki.

Język w u jest w innej technice.

Ok! A czy w tej technice gdzie język jest w kształcie " u" ma dotykać czy nie?
I tak przy okazji jeszcze to jak ta technika się zowie? Dziękuję!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-01-09, 17:00    Odp: [Problem] Jak dmuchać?

Ta technika chyba zowie się "U - blocking" (spotkałem się z taką nazwą w Internecie). Co do języka, to jak kiedyś grałem tą techniką to chyba nie dotykał, ale nie wiem, jak jest poprawnie.
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2008-01-09, 18:01    Odp: [Problem] Jak dmuchać?

dotyka, musi. A co do nazwy to nie jesstem pewien...

pzdr
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-01-09, 22:36    Odp: [Problem] Jak dmuchać?

Może dotyka czubkiem, ale nie tak agresywnie jak w tongue blockingu...
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2008-01-09, 22:37    Odp: [Problem] Jak dmuchać?

no nie, bo i różnica jest gatunkowa: tam ma nie puszczać powietrza a tu odwrotnie.
pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Osaosowski 

Wiek: 31
Posty: 265
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Inowrocław
Wysłany: 2008-01-10, 16:46    Odp: [Problem] Jak dmuchać?

a jeszcze co do ślizgania się po kanałach: to się chyba nazywa poprawnie glissando. A sam zauważyłem że w bluesie wielcy mistrzowie harmonijki stosują w solówkach takie właśnie ślizganie. Gra wtedy jest szybka i efektywna. No... chyba że grają jakieś bardzo wolne solówki...

pozdrawiam "osa"
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Over 


Wiek: 37
Posty: 191
Otrzymał 11 punkt(ów)
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2008-06-16, 15:19    Odp: [Problem] Jak dmuchać?

Witam, mam takie pytanie. Czy przy technice grania na harmonijce gdzie usta układamy jak przy gwizdaniu język dotyka harmonijki? Bo jak dotąd byłem samoukiem i po prostu zwijałem język "w trąbkę", blokowałem nim sąsiednie kanały i tak grałem... Ale chciałbym się nauczyć bardziej poprawnej (o ile taka jest) metody gry na harmonijce...
Za pomoc z góry dziękuję! :]
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2008-06-16, 17:05    Odp: [Problem] Jak dmuchać?

Zwijanie języka w trąbkę jest dobre na początek. Jeżeli chcesz grać bardziej poprawnie, musisz nauczyć się składać wargi tak, aby obejmowały dokładnie jeden kanał. Język nie odgrywa tutaj roli "blokady" dla sąsiednich kanałów, bowiem przydaje się czasem w zastosowaniu innych technik, ale o tym w swoim czasie... :)
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-06-16, 20:56    Odp: [Problem] Jak dmuchać?

Przy technice pucker (usta jako jedyna blokada) język trzeba położyć na dnie jamy ustnej. Wtedy tworzymy z gardła największą komorę rezonansową, a język nie zakłóca przepływu powietrza, może zaś być użyty do artykulacji dźwięków (machanie nim, etc.).
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Braian 

Posty: 9
Skąd: Poniatowa
Wysłany: 2008-06-24, 13:29    Odp: [Problem] Jak dmuchać?

dla mnie to głupota :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-06-24, 19:42    Odp: [Problem] Jak dmuchać?

Co głupota?
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu