Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2010-11-24, 00:22    [Harmonijkarz] Larry Adler

Lawrence "Larry" Cecil Adler (ur.10 lutego 1914 - zm.7 sierpnia 2001), amerykański muzyk , powszechnie uznawany za jednego z najbardziej wybitnych wykonawców na harmonijce ustnej. Współpracowali z nim tacy kompozytorzy, jak Ralph Vaughan Williams, Malcolm Arnold , Darius Milhaud i Arthur Benjamin. W późniejszym etapie swojej kariery był znany ze współpracy z popularnymi muzykami takimi jak Sting , Elton John, Kate Bush, i Cerys Matthews.
Biografia: Larry Adler urodził się w Baltimore St. Maryland, w żydowskiej rodzinie i ukończył City College w tym samym mieście.
Adler ucząc się grać na harmonijce, (którą wolał nazywać harmonijką ustną), zaczął grać zawodowo w wieku 14 lat. W 1927 roku harmonijka była na tyle popularna, że gazeta Baltimore Sun sponsorowała konkurs, w którym za wykonanie menuetu Betovena - Lary otrzymał nagrodę.
Rok później, uciekł z domu do Nowego Jorku. Po zarekomendowaniu Rudy Vallée-mu, Adler dostał swoją pierwszą rolę w teatrze, gdzie zwrócił uwagę liderowi orkiestry Paulowi Ashowi, który to umieścił Adlera w wodewilu.
Zgrał w nim, jako „obdarty urwis, grając za grosze".

Od tego roku wynajęty przez Florenza Ziegfelda, a następnie Lew Leslie (ponownie jako urwis) Adler w końcu złamał (typecasting) typografię i ukazał się w smokingu w 1934r w filmie Paramount „Many Happy Returns”. Został następnie zatrudniony przez brytyjskiego producenta teatralnego CB Cochran-a, występując w rewii Londyńskiej. Adler został gwiazdą w Wielkiej Brytanii, gdzie, jak zostało napisane, „sprzedaż harmonijek wzrosła dwadzieścia razy, a 300000 Osób dołączyło do jego fan klubu ".

Adler był jednym z pierwszych graczy na harmonijce wykonywujących najważniejsze dzieła napisane na instrument, często pisane specjalnie dla niego: obejmują one Jean Berger jest Concerto for Harmonica and Orchestra "Karaiby" (1941), Cyril Scott 's Serenade (harmonijka i fortepian ), Vaughan Williams "Romance in D (harmonijka i orkiestra smyczkowa; premiera New York, 1952), Milhaud 's Suite Anglais (Paryż, 28 maja, 1947), Arthur Benjamin 's Harmonica Concerto (1953), Malcolm Arnold 's Koncert Harmonica , Op. 46 (1954, napisane dla Proms ).
Nagrał wszystkie te elementy, a niektóre więcej niż raz.
Wcześniej, Adler wykonywał transkrypcje utworów napisanych na inne instrumenty, takie jak skrzypce Koncerty Bacha i Vivaldiego - grał jego Koncert skrzypcowy a-moll z Sydney Symphony.
Inne dzieła grane w aranżacji na harmonijkę to utwory Bartóka, Beethovena (Menuet G), Debussy'ego , de Falli , Gershwina ( Rhapsody in Blue ), Mozart (powolny ruch z kwartetu obój, K. 470), Poulenc , Ravel ( Bolero ), Strawińskiego i Waltona.
W latach 1940, Adler i amerykański wirtuoz tancerz, Paul Draper, tworzą bardzo popularne działania, turystyki krajowej i międzynarodowej.
W 1949 roku wyjechał do Wielkiej Brytanii i osiadł w Londynie, gdzie pozostał do końca życia.
W 1953 r. film Genevieve przyniósł mu nominację do Oscara za swoją pracę nad ścieżką dżwiękową. Ogromnym hitem był temat z utworu francuskiego Jacques Beckera w filmie Touchez pas au Grisbi z Jeana Gabina, napisana przez Jeana Wienera.
W 1994 roku w swoje 80 urodziny Adler, wraz z Georgem Martinem, wyprodukował album z piosenkami George Gershwina, „The Glory of Gershwin”, na których wykonywane są: Martin Adler i Rhapsody in Blue. Adler był zabawnym wykonawcą i showmanem - koncerty na rzecz chwały Gershwina ujawniły również, że był również niezwykłym pianistą, pokazując swoją grą utworu Summertime, grę na pianinie i harmonijce jednocześnie.
Umarł w spokoju w St. Thomas' Hospital, w Londynie 7 sierpnia 2001 roku, w wieku 87 lat,. Był poddany kremacji w Golders Green krematorium, gdzie do dziś pozostają jego prochy.


- posłuchajcie...

http://www.youtube.com/watch?v=bI6wZNBLOY0
http://www.youtube.com/wa...feature=related
http://www.youtube.com/wa...feature=related
http://www.youtube.com/wa...feature=related

tłumaczenie z j.ang.: Felix
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
aeroarte
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2010-11-24, 08:42    Odp: [Harmonijkarz] Larry Adler

Grał doskonale. [b]Felix[/b], jak się wgryzałeś w temat, to może natrafiłeś na informację, czy Larry Adler był twórcą tego kawałka
Larry Adler (1914-2001) - Folk Song; Nocturne (1945)
http://www.youtube.com/wa...E6C0A55&index=4
nam znanego pod tytułem Warszawo ma.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2010-11-24, 18:44    Odp: [Harmonijkarz] Larry Adler

Witaj Aeroarte!
Niełatwe zadanie dałeś mi do wykonania, ale nic to.

Utwór ,, Warszawo ma" jest znany z filmu ,,Zakazane Piosenki'' i wykonywany przez Zofię Mrozowską.

Z tego, co udało mi się odszukać to:

- jest to tradycyjna melodia żydowska, autor tekstu nie znany.

- a wiadomo, mnóstwo piosenek z tamtego okresu było nieznanego pochodzenia. Albo to autorzy nie podpisywali się z wiadomych względów bezpieczeństwa, albo też nie zdążyli, albowiem życie w tamtych czasach szybko przemijało.
Z mojej strony to myślę tak Lary Adler, jako obywatel amerykański pochodzenia żydowskiego, chciał wykonując ten utwór niejako zamanifestować swoją jedność z narodem swoich przodków.
Przecież piosenka ta opowiada o okrutnym losie Żydów z Getta Warszawskiego.
_________________
Keep breathing music ...
Ostatnio zmieniony przez Felix 2011-01-31, 23:33, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2010-11-24, 23:32    Odp: [Harmonijkarz] Larry Adler

Tak, wszystko się zgadza, ale data wykonania to 45 rok, więc skąd mógł ją słyszeć.
Kiedyś nagrałem to na tremollo i film był na YT. Zrobiła się z tego dyskusja i niektórzy pisali ,że autorem jest Larry i to przed wojną , a zaadoptowano melodię do piosenki, ale niczym tego nie potwierdził i tak zostało. Myślałem , że Ty może wiesz coś pewnego.
Pozdrawiam Jarek
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2010-11-25, 00:03    Odp: [Harmonijkarz] Larry Adler

aeroarte napisał/a:
Tak, wszystko się zgadza, ale data wykonania to 45 rok, więc skąd mógł ją słyszeć.
No więc skoro
Felix napisał/a:
- jest to tradycyjna melodia żydowska,

to wynika z tego, że wcześniej była napisana, a nie do filmu w 1945 roku.
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
TC


Posty: 5
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Białystok
Wysłany: 2011-02-25, 15:22    Odp: [Harmonijkarz] Larry Adler

Witam,
sorry, że z takim opóźnieniem, ale dopiero na ten temat trafiłem.
Moim zdaniem Adler był co najwyżej aranżerem tej melodii.
A co do piosenki, to najlepiej jest znana jako "Majn sztetełe Belz", starutka piosenka o urokach życia w miasteczku (sztetełe) Bełz, wersji co niemiara, także polskich (Sława Przybylska, Magda Umer)...

http://www.youtube.com/watch?v=88pCBld3TVk

Pozdrawiam serdecznie
_________________
Tomek Ćwikowski
www.harmonijka.com
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
#Felix
  
Odpowiedz do tematu