Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Mikeros

Posty: 20
Wysłany: 2011-01-22, 23:44    Harmonijka w G. Diatonik czy chromatyk? Ile kanałów?

Witam forum. Jest to mój pierwszy post, więc jeśli napisałem temat w złym dziale to prosiłbym o przeniesienie, ale do rzeczy. Otóż dostałem na Gwiazdkę harmonijkę Walther 24 kanałową w tonacji C. I chodzi o to, że kompletnie nie wiem za co się najpierw zabrać. Nie umiem jeszcze żadnego utworu nie zagrałem (oprócz moich improwizacji). Mógłby ktoś mi coś doradzić jak zacząć ? Aha i jeśli mam jakąś złą harmonijkę to nie zależy mi na razie na jakimś wypasie, ponieważ dopiero zaczynam.

Pozdr. Mikeros
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
INIM 


Posty: 471
Otrzymał 7 punkt(ów)
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2011-01-22, 23:54    Odp: Harmonijka w G. Diatonik czy chromatyk? Ile kanałów?

http://forum.harmoszka.co...rady-vt1648.htm
Polecam Ci fukncję "szukaj". Wiele pytań, które jako początkujący możesz postawić na pewno już padły na forum.
_________________
"Stadion Narodowy to zawsze będzie Śląski..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Mikeros

Posty: 20
Wysłany: 2011-02-11, 20:02    Odp: Harmonijka w G. Diatonik czy chromatyk? Ile kanałów?

Mam zamiar kupić harmonijkę w tonacji G i oto moje pytania:
- diatonik czy chromatyk ?
- ile kanałów ?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2011-02-11, 22:15    Odp: Harmonijka w G. Diatonik czy chromatyk? Ile kanałów?

Zależy co chcesz grać. To już musisz się zastanowić :) A która do czego - to już na forum jest :)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Mikeros

Posty: 20
Wysłany: 2011-02-12, 13:53    Odp: Harmonijka w G. Diatonik czy chromatyk? Ile kanałów?

Najlepiej to blues.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
mat21jar 


Wiek: 31
Posty: 92
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Jarocin
Wysłany: 2011-02-12, 19:39    Odp: Harmonijka w G. Diatonik czy chromatyk? Ile kanałów?

1. Chromatyk napewno jest trudniejszy do opanowania, wymaga chociażby znania podstaw muzyki. Harmonijka diatoniczna inaczej zwana jest "blusówką". Moim zdaniem lepiej zacząć właśnie od niej, chociaż chromatyka nie mam, ale większość pisze, że jest na nim trudniej.
2. Ile kanałów? Najlepiej 10. Wybrałeś już tonację, ale proponowałbym żebyś na początek wybrał w tonacji C. Dlaczego? Większość porad na tą harmonijkę, więcej tabów, lekcje na yt, a jeśli myślisz nad udziałem w warsztatach to harmonijka diatoniczna 10 kanałowa w tonacji C jest właśnie wymagana.
3. Co do modelu to wszystko zależy od kwoty jaką poświęcisz na kupno. Można kupić tanią za 20-30 zł Hohner BluesBanda lub SilverStara. Zdecydowanie jednak polecam wydać te 80-90 zł i kupić porządniejszą zdecydowanie ułatwiającą naukę. Droższa harmonijka napewno jest bardziej szczelna, potrzebuje mniej powietrza do wydania dźwięku, nie roztraja się jak tańsze. Polecałbym wybór Hohnera Special 20. Nadaje się na początek przygody z harmonijką, dobrze znosi nasze błędy i grę siłową. Bending uzyskasz bez problemu, po regulacji możesz uzyskać overbending.

Myślę, że jakoś rozwiązałem twoje problemy.
Pozdrawiam
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Mikeros

Posty: 20
Wysłany: 2011-02-12, 22:18    Odp: Harmonijka w G. Diatonik czy chromatyk? Ile kanałów?

Mam harmonijkę w tonacji C 24 kanałów, zresztą już o tym napisałem.

[ Dodano: 2011-02-12, 22:29 ]
Z tego co ja słyszałem to tonacja C brzmi inaczej niż moja.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2011-02-12, 22:35    Odp: Harmonijka w G. Diatonik czy chromatyk? Ile kanałów?

Masz harmonijkę typu tremolo, o której jest na Forum ciekawy artykuł. Ona sama z siebie brzmi inaczej, niż 10 kanałowe diatoniki, którymi się bluesa najczęściej gra. Na tej harmonijce nie będziesz niestety brzmiał zbyt bluesowo, chociaż do folku i przygrywek będzie jak znalazł.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Mikeros

Posty: 20
Wysłany: 2011-02-13, 12:01    Odp: Harmonijka w G. Diatonik czy chromatyk? Ile kanałów?

No właśnie ma takie brzmienie bardziej akordeonowe niż harmonijkowe.

[ Dodano: 2011-02-13, 13:40 ]
A mógłby mi ktoś dać do porównania dźwięki 10-kanałowego diatonika w C i G ?

[ Dodano: 2011-02-13, 14:13 ]
Czy harmonijka Hohner Special 20 w tonacji G jest dobra ?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2011-02-13, 16:54    Odp: Harmonijka w G. Diatonik czy chromatyk? Ile kanałów?

http://www.harponline.de/...immung_ger.html
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2011-02-13, 17:03    Odp: Harmonijka w G. Diatonik czy chromatyk? Ile kanałów?

Maciekdraheim napisał/a:
Masz harmonijkę typu tremolo, o której jest na Forum ciekawy artykuł. Ona sama z siebie brzmi inaczej, niż 10 kanałowe diatoniki, którymi się bluesa najczęściej gra. Na tej harmonijce nie będziesz niestety brzmiał zbyt bluesowo, chociaż do folku i przygrywek będzie jak znalazł.


Da się zagrać bluesa na tremolo. ;p Fakt, że trzeba włożyć w to więcej pracy (a żeby zagrać naprawdę dobrze baaardzo wiele pracy), ale da się. :) I dodam, że brzmi to zadowalająco bluesowo (jak dla mnie), choć diatonik to diatonik i tego nic nie zmieni... ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Mikeros

Posty: 20
Wysłany: 2011-02-13, 20:04    Odp: Harmonijka w G. Diatonik czy chromatyk? Ile kanałów?

aeroarte napisał/a:
http://www.harponline.de/shop/infos/standardstimmung_ger.html





Tu nie można odsłuchać.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2011-02-13, 21:25    Odp: Harmonijka w G. Diatonik czy chromatyk? Ile kanałów?

Nie wiem gdzie można odsłuchać .To moje pierwsze nagranie na harmonijce właśnie tremolo , jako dowód ,że da się grać bluesa, chociaż to rewelacja nie jest, / każde początki są trudne/, ale są i nie należy się ich wstydzić, no i można ocenić czy się rozwijasz.
http://www.youtube.com/watch?v=NRkp1lZWw3U
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2011-02-13, 22:57    Odp: Harmonijka w G. Diatonik czy chromatyk? Ile kanałów?

Areoarte, nie chcę sobie stworzyć kolejnego wroga , ale jeżeli chcesz wysłuchać obiektywnej opini to, moja brzmi tak( nie jest to wyrocznia), zanim coś przedstawisz do osądu zastanów się, bo to co grasz to totalna amatorszczyzna nie ma tam nic na twoją obronę zero wiedzy muzycznej i inwencjii, tylko chęci. Na tym forum jest taka tendencja ,że każdy jest uprzejmy dla dyskutanta i nie mówi szczerze co myśli, umizga się i oponuje tak aby nie urazić dyskutanta, ale ktoś w końcu musi sprowadzić próbującego grać na ziemię, i ja to czynię, naucz sie grać bo to co robisz to tylko próba.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2011-02-14, 08:14    Odp: Harmonijka w G. Diatonik czy chromatyk? Ile kanałów?

adamg53, Daleki jestem od obrażanie się na słowa krytyki, ale wydaje mi się, że nieuważnie przeczytałeś,,To moje pierwsze nagranie''. Miałem harmonijkę jakiś tydzień , a to ,że nagranie umieściłem na YT , to dowód jak bardzo ''mnie wzięła'', bo to, że w ogóle nagrywałem takie nieudolności, to przyzwyczajenie archiwizowania moich wszystkich poczynań twórczych - może kiedyś będę wielki. Grać się oczywiście uczę cały czas i mam nadzieję , że od tamtego czasu gram nieco lepiej.
Jaki uśmiech wywołuje po latach filmik dziecka stawiającego pierwsze kroczki
Pozdrawiam Cię adamg53, - pokojowo.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2011-02-14, 17:33    Odp: Harmonijka w G. Diatonik czy chromatyk? Ile kanałów?

" bo to, że w ogóle nagrywałem takie nieudolności, to przyzwyczajenie archiwizowania moich wszystkich poczynań twórczych " masz wybaczone, ale ćwiczyć trzeba , ostatnio nie mam czasu na to ,ale się staram, w miare możliwosci.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Mikeros

Posty: 20
Wysłany: 2011-03-09, 20:06    Odp: Harmonijka w G. Diatonik czy chromatyk? Ile kanałów?

Temat jednak nie do zamknięcia :( . Dostałem mojego harpa, otwieram, gram i co się okazuje ? Brzmi jak tremolo :( . Co z nią ? Z filmów na yt widziałem, że grali inaczej.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Cadogan 

Wiek: 28
Posty: 64
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2011-03-09, 20:23    Odp: Harmonijka w G. Diatonik czy chromatyk? Ile kanałów?

Technika.Ja sam się uczę,więc wiele ci nie powiem.Ale sprawdź czy nie grasz np. na 3 kanałach na raz.

@Offtop:Wyrażę tutaj swe skromne zdanie,że adamg dostał bana i dobrze już jest ;)
_________________
:D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2011-03-09, 20:32    Odp: Harmonijka w G. Diatonik czy chromatyk? Ile kanałów?

A co dokładnie za harpa kupiłeś, bo nie mogę znaleźć tej informacji w temacie.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Mikeros

Posty: 20
Wysłany: 2011-03-09, 21:00    Odp: Harmonijka w G. Diatonik czy chromatyk? Ile kanałów?

Hohnera special 20 G (pod wpływem twojego filmiku), ale wygląda trochę inaczej (nie ma na boku białej litery g i ma napis marine band).
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2011-03-09, 21:20    Odp: Harmonijka w G. Diatonik czy chromatyk? Ile kanałów?

Literkę sobie dokleiłem, żeby mi łatwiej było rozeznać się w tonacji. Napis Marine Band też jest na mojej. Nagraj ten efekt, o którym mówisz, coś wtedy poradzimy.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Mikeros

Posty: 20
Wysłany: 2011-03-09, 21:23    Odp: Harmonijka w G. Diatonik czy chromatyk? Ile kanałów?

Gdy nagrywam w audacity wychodzą mi jakieś piski. Polecicie inny program ?

[ Dodano: 2011-03-09, 21:25 ]
Aha i jeszcze jest coś takiego, że gdy wciągam powietrze to wychodzą jakieś metaliczne piski inne niż normalny dźwięk jaki powinien być. Myślę, że to dlatego, że za długo dmucham w jeden kanał. Mam taki efekt w dwóch harmoszkach.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Leafman 

Wiek: 26
Posty: 145
Otrzymał 6 punkt(ów)
Wysłany: 2011-03-09, 21:26    Odp: Harmonijka w G. Diatonik czy chromatyk? Ile kanałów?

Tak też mi się dzieje jak wczytuje jakiś długi i duży plik. Spróbuj nagrać coś krótszego to może wtedy pociągnie.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Mikeros

Posty: 20
Wysłany: 2011-03-21, 17:47    Odp: Harmonijka w G. Diatonik czy chromatyk? Ile kanałów?

Mówiłem, że wstawię filmik kilka dni temu, ale niestety nie mogłem, więc wstawiam teraz.


http://www.youtube.com/watch?v=KyqOhmsTiHg


Nagrywane komórką, żeby było szybciej, bo (jak już wspomniałem) audacity coś nie nagrywa.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Leafman 

Wiek: 26
Posty: 145
Otrzymał 6 punkt(ów)
Wysłany: 2011-03-21, 18:15    Odp: Harmonijka w G. Diatonik czy chromatyk? Ile kanałów?

Very Mega Epic Fail jak to się teraz mówi.
Harmocha brzmi jak tremolo bo zachaczasz o sąsiednie kanały. Musisz dużo węziej układać usta i głębiej harmoche włożyć w twarz xP
Źle zrobiłeś kupując tonację G.
To, że miałeś chińskie tremolo w C to co innego niż prawdziwa harmocha bluesowa. I jednak to jest twoja pierwsza harmoszka, bo chińszczak się nie liczy :P Oczywiście wnioskuję po postach, że to jakaś chińszczyzna.
PS: Używam za dużo słowa "harmocha"
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Mikeros

Posty: 20
Wysłany: 2011-03-21, 18:55    Odp: Harmonijka w G. Diatonik czy chromatyk? Ile kanałów?

Tzn. jak ? Mógłbyś dać jak naprawdę brzmi tonacja G (bez technik).
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Big Boy 


Wiek: 69
Posty: 30
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2011-03-21, 19:01    Odp: Harmonijka w G. Diatonik czy chromatyk? Ile kanałów?

Jeśli chcesz wiedzieć jak brzmi harp w tonacji G, to posłuchaj Crossroads w dziale Nasze nagrania.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
mr.Michalos 


Wiek: 26
Posty: 626
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Polska
Wysłany: 2011-03-21, 19:03    Odp: Harmonijka w G. Diatonik czy chromatyk? Ile kanałów?

Mikeros, chodzi tylko i wyłącznie o to, że nie opanowałeś poedyńczych
dźwięków... Nie łam się to przychodzi z czasem. :)
Kiedyś, coś podobnego SZCZYPIOR chyba napisał/a:
Każdy z nas kiedyś zaczynał. Nawet Bartek Łęczycki (choć w to ciężko uwierzyć...

Z góry przepraszam autora, jeśli coś pokręciłem...
Mikeros, postaraj się ustawić usta w dzióbek. Na początku ta technika spełnia swe zadanie. Potem stopniowo wprowadzaj harpa głębiej do jamy ustnej :D :harp:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Mikeros

Posty: 20
Wysłany: 2011-03-21, 19:05    Odp: Harmonijka w G. Diatonik czy chromatyk? Ile kanałów?

Chyba jeśli będę go wsadzał (jak to brzmi :D ) to znów będę grał na kilku kanałach ?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Leafman 

Wiek: 26
Posty: 145
Otrzymał 6 punkt(ów)
Wysłany: 2011-03-21, 19:10    Odp: Harmonijka w G. Diatonik czy chromatyk? Ile kanałów?

To pograj nosem o :P
A tak na serio to włóż mały paluch do buzi i wyciągnij go zachowując układ ust.
Nie układaj ust jak do gwizdania tylko inaczej. Nie potrafię tego opisać więc ci narysuje

/
\ taki układ jest zły!!

_
_ taki jest dobry !!

W ogóle to zaopatrz się w książkę/ebooka(ja tu nie propaguje wcale piractwa :x xD) pana Sławka Wiercholskiego "Harmonijka i Blues" Tam się naprawdę wieeele nauczysz.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu