Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Mieczko$ 

Wiek: 31
Posty: 2
Skąd: Ełk
Wysłany: 2009-12-14, 23:41    Odp: Układ ust

Dzięki wielkie, jutro po praktykach będę próbował, bo teraz już w domu śpią :cool:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Boodzik 

Posty: 291
Otrzymał 14 punkt(ów)
Wysłany: 2009-12-15, 00:21    Odp: Układ ust

http://freeharmonicalessons.com/level1step1.html
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kornelinio1234

Posty: 3
Wysłany: 2009-12-18, 22:13    Jak blisko ust?

Witam. Czy harmonijke trzeba trzymać w ustach czy można przy ustach? Może nie jak trzeba tylko jak powinienem jako początkujący?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
beniamin82 


Wiek: 42
Posty: 59
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Zielina (Krapkowice)
Wysłany: 2009-12-18, 22:27    Odp: Układ ust

[quote="kornelinio1234"]Czy harmonijke trzeba trzymać w ustach czy można przy ustach? [/quote]

Koniecznie w ustach. żadne dmuchanie z daleka nie wchodzi w grę.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kornelinio1234

Posty: 3
Wysłany: 2009-12-18, 22:39    re

mam na myśli takie trzymanie jak w tym filmiku http://freeharmonicalessons.com/level1step1.html
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
beniamin82 


Wiek: 42
Posty: 59
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Zielina (Krapkowice)
Wysłany: 2009-12-18, 23:53    Odp: Układ ust

Po co szukasz jakiś dziwnie wyglądających kolesi w necie, jak tutaj ci chłopaki dobrze radzą.

Poszukaj lepiej lekcji "wujka" Gussowa które tutaj wszyscy polecają.

http://www.youtube.com/watch?v=MLM92VdSRvU

od 2 minuty jest pokazane jak trzyma harmonijkę zawodowy Harpiarz, profesor uczelni wyższej. A nie jakiś koleś którego nikt nie zna.

[ Dodano: 2009-12-18, 23:58 ]
Po zobaczeniu drugiego filmiku na stronie mam wrażenie że:

a) nie jeden grajek uliczny gra lepiej.
b) gość przemawia jak niektórzy "wielebni" amerykańscy na dziwnych programach religijnych

POLECAM GUSSOWA!!!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2009-12-19, 21:05    Odp: Układ ust

[b]kornelinio1234[/b], spójrz na poprzednią stronę w tym temacie. Umieściłem tam zdjęcia, na których widać jak trzymać harmonijkę by uzyskać najlepsze efekty brzmieniowe. Przestudiowanie tych obrazków powinno pomóc.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
lukasz

Posty: 14
Wysłany: 2010-02-15, 21:05    Odp: Układ ust

Na specialu20 cwicze ostatnio tremolando i bola mnie te czesci warg przy kacikach (dolne wargi), szybko ruszam harm. i przecieram usta czy co, moze trza sie przyzwyczaic?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
shusty 


Wiek: 33
Posty: 436
Otrzymał 26 punkt(ów)
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2010-02-15, 21:20    Odp: Układ ust

Jak nie masz nawilżonych ust (np. śliną) to przy takim tarciu nie dziwota, że wargi zdzierasz. Jak do tremolando wchodzisz wysuń harpa tak, żeby było wygodnie i komfortowo na ten czas. Nie ma sztywnych reguł. Tobie ma się po prostu przyjemnie grać i ma to dobrze brzmieć. Jak dla mnie nie ma problemu bo tremolando raczej robię tylko na dwóch kanałach, więc jest to bardzo mała odległość, przy której wargi i reszta się przesuwają z harmoszką. To jest tak malutka odległość między dwoma kanałami, że ciężko coś sobie zedrzeć.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
lukasz

Posty: 14
Wysłany: 2010-02-16, 15:22    Odp: Układ ust

Rozumiem, dzieki za odpowiedz, przedobrzylem po prostu
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2010-04-04, 16:43    Odp: Układ ust

Ja uważam tak jak Maciekdraheim. Na etapie czystego grania język nieruchomy na dnie podniebienia , w początkowej fazie nauki gry podciągów jego zmiana połażenia jest niezbędna ,a późniejsza nauka polega aby podciągi grać tak ja czyste dzwięki , język nieruchomy na dnie pdniebienia. Język nam jest potrzebny do innych trudniejszych technik
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Samos 

Wiek: 38
Posty: 4
Skąd: Olsztyn/Reszel
Wysłany: 2010-08-02, 16:56    Odp: Układ ust

W harmonijkę dmucham od wczoraj. Naszło mnie pytanie na które nie mogę znaleźć odpowiedzi. Jak szeroko powinienem mieć otwartą szczękę? I jakoś mi się dolna szczęka wysuwa do przodu (tworząc zgryz). Czy przestrzeń (pionową) miedzy zębami powinienem mieć w miarę dużą, czy lepiej małą?

PS. Uczę się grać kawałek który gra włóczykij z muminków :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-08-02, 21:15    Odp: Układ ust

Przestrzeń ma być największa jaką jesteś w stanie osiągnąć obejmując ustami harmonijkę. Otwór też jak największy. Gdzieś na wcześniej dodanych zdjęciach to widać.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Samos 

Wiek: 38
Posty: 4
Skąd: Olsztyn/Reszel
Wysłany: 2010-08-04, 19:58    Odp: Układ ust

http://freeharmonicalessons.com/level1step1.html

Czyli trzymanie harmonijki pod takim kontem to zły nawyk? Bo jak próbuje tak jak jest na tym filmiku to idzie mi całkiem dobrze, a jeżeli próbuje trzymać harmonijkę poziomo to nie mogę czysto trafić w 1 kanał. Czy odradzacie trzymania harmonijki pod kątem, czy taka forma też jest poprawna?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
PawelBDS 


Wiek: 38
Posty: 131
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Kraków/Szczecin
Wysłany: 2010-08-04, 20:06    Odp: Układ ust

Rzecz gustu mało kto tak gra ale jeśli ci tak wygodnie........ ja na przykład trzymam harmonijkę pod bardzo dużym kątem w poziomie (bliżej lewego policzka a dalej od prawego) to mi ułatwia granie czystych dźwięków
_________________
Kobieta jest jak harmonijka nieźle mruczy jak potrafisz ją dmuchnąć :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-08-15, 21:12    Odp: Układ ust

Próbowałem tak trzymać harmonijkę, no i udawało się, ale w moim przypadku brzmienie było gorsze. Co więcej, prawie nie dało się grać tongue blockingiem, szczególnie oktawy sprawiały problemy. Ale jeżeli u Ciebie działa ten układ, to próbuj. Wiem, że dla mnie się nie sprawdza.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Samos 

Wiek: 38
Posty: 4
Skąd: Olsztyn/Reszel
Wysłany: 2010-08-16, 12:01    Odp: Układ ust

Hehe długo zwlekałeś z odpowiedzią, ale dzięki. Wyszedłem z założenia, że skoro baardzo mała liczba osób trzyma harmonijkę w ten sposób to musi on mieć jakieś wady. Ćwiczyłem standardowe trzymanie harmoszki, i już mi się udaje czysto zagrać w pojedynczy kanał. Powoli nawet wychodzi automatycznie - bez zastanawiania się i długiego celowania w poszczególny kanał :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-08-16, 23:19    Odp: Układ ust

Nie mogłem napisać wcześniej, bo w dniach 4-15 sierpnia byłem na warsztatach 500km od domu, gdzie nie miałem dostępu do komputera. Każdy sposób ma wady i zalety, ale ten akurat nie sprawdza się u mnie. Graj tak, jak najlepiej Ci wychodzi. Ogólne zasady są wspólne dla wszystkich tych sposobów. Usta luźne i zrelaksowane, mocno obejmujące instrument. To jest najważniejsze.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Chewie 

Wiek: 30
Posty: 1
Wysłany: 2010-10-16, 15:13    Odp: Układ ust

Witam wszystkich.

Uczyłem się grac na harmonijce jedynie tongueblockingiem, ponieważ gdzieś wyczytałem, że to jedna (a lepsza) z technik grania no i dobrze już wydobywałem pojedyncze dźwięki. I teraz przeglądając ten temat nasunęło mi się pytanie - czy grając tongueblokingiem możliwe jest używanie podciągów i wszelakich innych technik? Czy muszę jakby od nowa nauczyć się grac, z ustami "na karpika"?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-10-16, 16:07    Odp: Układ ust

Na tongue blocking da się robić podciąg, natomiast trudno mi powiedzieć czy "wszystkie techniki" bo nie znam Twoich umiejętności. Ale myślę, że "na karpika" też by się przydało umieć.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2010-10-16, 21:15    Odp: Układ ust

"Uczyłem się grac na harmonijce jedynie tongueblockingiem", to tak jak byś sie uczył grać na gitarze tylko chwytami. zaznajomiłeś się z harmonijką w pewnym wąskim przedziale, musisz to zmienić, granie czystych dźwięków daje ci możliwość improwizacji zagranie precyzyjne skomplikowanych utworów.Tongueblocking to tylko jedna z technik grania, ale najważniejsze jest granie czystych dźwięków.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-10-17, 09:00    Odp: Układ ust

[b]adamg53[/b], tongue blocking umożliwia zagranie czystych dźwięków, [b]Chewie[/b] pisze, że je opanował. Przy wykorzystaniu tej metody można robić podciągi, a nawet overblowy (są tacy magicy), ale jest to sztuka niełatwa.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2010-11-15, 16:37    Odp: Układ ust

Odbiegliśmy od tematu a ja mam tu doskonały układ ust ( na wesoło) harmonijkihttp://www.yout...feature=related

[ Dodano: 2010-11-15, 16:38 ]
http://www.youtube.com/wa...feature=related
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2010-11-16, 19:56    Odp: Układ ust

p.s. Ten pierwszy link nie działa. :(

W filmiku - harmonijkarz podwodny rżnie jakieś gamy na szybie bez wytchnienia.
W środku utworu dopadła go dłuższa pauza. :hihi:
Niezłe he he.
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Perła 

Posty: 2
Wysłany: 2011-01-02, 15:04    Odp: Układ ust

Witam wszystkich.

Jestem nowy na forum, i od 2 dni uczę się grać na harpie. Na razie staram się grać czyste dźwięki i trafiać w poszczególne kanały. Stosuje się do waszych rad, mam wargi luźne, nie robie takiego dziubka jak do gwizdania, tylko taki dziubek ze tak powiem, z harmonijką głęboko w ustach ( ale tez nie za głęboko).

Mam pewien problem, jak dmucham w kanał Np. 6, to wychodzi czysty dziwie. Kiedy zaś wciągam powietrze, to ten dźwięk, nie jest czysty :? („chaczę o boczny kanał”). Zauważyłem ze podczas wciągania powietrza musze przesunąć lekko harmonijkę w prawo lub w lewo w tedy dźwięk jest czysty.

Czy to jest jakiś błąd? Czy tak można robić?

Gram na harmonijce Suzuki, Winner Harmonica, 12 kanałowej tonacja C.

Pozdrawiam i proszę o pomoc.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2011-01-02, 15:06    Odp: Układ ust

Na początku przy zmianie kierunku przepływu powietrza usta też zmieniają swoje ustawienie. Z biegiem czasu i ćwiczeń przyzwyczaisz się do odpowiedniego ustawienia.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Perła 

Posty: 2
Wysłany: 2011-01-02, 16:34    Odp: Układ ust

Czyli to nic ze przesuwam harpa troche w prawo lub lewo?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Sneer

Posty: 2
Wysłany: 2011-02-11, 12:28    Odp: Układ ust

A ja mam taki problem, że boli mnie wkoło warg przy dłuższej grze na harpie. Nie mam już problemu z graniem pojedynczych dźwięków i jedyne co mi sprawia problem podczas gry do bolące usta, może gram za mało i mają się dopiero przyzwyczaić czy może to zła technika?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Zamieszkaly 


Wiek: 32
Posty: 698
Otrzymał 86 punkt(ów)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-02-11, 13:11    Odp: Układ ust

Najprawdopodobniej za bardzo się spinasz... Musisz dość luźno trzymać harmonijkę. Możliwe też, że powstają otarcia w trakcie gry. Ja, dla lepszego poślizgu zawsze ślinię harmonijkę przed graniem;) Nie jakoś tak przesadnie, ale przejeżdżam wilgotnym językiem po korpusie i pokrywach w miejscu kontaktu z harmonijką.

Pozdrawiam Zamieszkaly
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2011-02-11, 13:12    Odp: Układ ust

Staraj się mieć te mięśnie wokół ust rozluźnione, nie napinaj ich w czasie gry, bo tak będzie się to kończyć. Poza tym, Twój układ ruchowy dopiero przyzwyczaja się do harmonijki, za jakiś czas zapomnisz o czymś takim jak ból, czy drętwienie ust od harmonijki. Kwestia praktyki.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu