Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Indian69 

Posty: 10
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-02-09, 23:26    Zmiana brzmienia jasnego na ciepłe

Mam specjala 20 w tonacji F, ta harmonijka ma wyjątkowo jasne brzmienie i wręcz zbyt wysoki dźwięk, który niespecjalnie nadaje się do wolnego ciepłego bluesa..

Pół godziny temu coś mnie naszło. Odkręciłem pokrywki i wkleiłem do środka 4 paski zwyczajnej taśmy izolacyjnej. 4 warstwy na każdej pokrywce, na całej długości.

Efekt?
-Brzmienie z piskliwego, skwierczącego zrobiło się pełne i ciepłe. Zniknęły te górne częstotliwości.
- brzmienie dalej jest dość głębokie. I najważniejsze że mam teraz harmonijke bardzo czułą i "szybką" a jednocześnie dającą przyjemne niskie brzmienie.
-Nie odczuwam żeby grała zauważalnie ciszej. :)

(Kiedyś próbowałem tego z bluesbandem ale tam zupełnie spłaszczyło brzmienie i zrezygnowałem, było glucho i źle)

Jest to jakiś krok z brzmieniem w stronę marinebanda, albo sydela. Wstępnie bardzo mi się to podoba.

Czy ktoś coś podobnego praktykował? Jak nie to spróbujcie i napiszcie jak było :)

P.S Ta modyfikacja nie ma na celu zrobienia z gorszej harmonijki brzmienia harmonijki o połowę droższej, ot drobiazg umilający życie.
Mieć wybór między 2 harpami za 2pln to fajna sprawa :D na dodatek nieinwazyjnie.
_________________
Doors.. i po co było otwierać?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2011-02-10, 08:26    Odp: Zmiana brzmienia jasnego na ciepłe

Jakoś nie do końca zrozumiałem jak to zrobiłeś. Zamieść proszę fotkę. Jedno zdjęcie wystarczy za tysiąc słów.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2011-02-10, 09:23    Odp: Zmiana brzmienia jasnego na ciepłe

Medium, pokrywy harmonijki wygłuszył taśmą izolacyjną.Indian69, Jak Ci takie brzmienie pasuje, to dobrze, robiłem kiedyś tak z Chrometą, ale było matowe .
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2011-02-10, 09:32    Odp: Zmiana brzmienia jasnego na ciepłe

Dzięki aeroarte. Zrozumiałem co zrobił, ale nie do końca zrozumiałem czy to 4 warstwy taśmy, czy cztery wąskie paski taśmy. Jakiej szerokości taśma i inne takie szczegóły. Jakby było zdjęcie od razu bym wiedział co i jak. Taśm różnych też jest zatrzęsienie. Pracowałem w zakładzie produkującym wiązki samochodowe, tam było chyba z 20 podstawowych rodzajów taśm izolacyjnych nie licząc jakichś szczególnych. Ciągle mam do tego dostęp. Być może w wolnych chwilach bym trochę poeksperymentował.

Pozdrawiam

Medium
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Indian69 

Posty: 10
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-02-10, 14:18    x

Tak brzmienie jest trochę bardziej matowe, ale właśnie nie do końca. Jest po prostu przyjemniejsze, przynajmniej do grania w domu, wiadomo każdego prywatne odczucie.

Dziś dorwałem jeszcze taśmę dwustronną piankową grubości ok 1mm i daje jeszcze inne brzmienie niż 4 warstwy zwykłej izolacyjnej.

Jeszcze inaczej brzmi jeśli zamiast wyklejania całego wnętrza pokrywek wkleja się tylko wąski pasek tej piankowej taśmy (dałem 7mm szerokości) Brzmienie mniej wygłuszone niż przy taśmie izolacyjnej, jeszcze inna barwa. :)

Ot eksperyment do użytku domowego. :)
_________________
Doors.. i po co było otwierać?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2011-02-10, 15:53    Odp: Zmiana brzmienia jasnego na ciepłe

Zgadza się, dlatego kształt i materiał pokryw tak wpływa na brzmienie. Również grzebień i materiał z jakiego jest zrobiony. Pozwolę sobie zacytować słowa jednego z moich klientów - dotyczy GM
''Harmonijka ma (a jednak!) zupełnie inne brzmienie niż ze standardowym korpusem – jest głośniejsza i dźwięk jest taki pełniejszy… Fakt, może jest to za sprawą tego, że korpus aluminiowy jest nieco niższy (cieńszy) niż plastikowy. W każdym bądź razie brzmienie mi się bardzo podoba – jest zdecydowanie lepsze niż seryjne zwłaszcza w górnych rejestrach. Inną rzeczą jest to, że grzebień fabryczny, niestety, zbyt głęboko był schowany pomiędzy płytkami stroikowymi i bez rozpiłowania tych dużych otworów w płytkach nie dało by się tego usunąć. Źle się gra na tak złożonej harmonijce.

Teraz jest po prostu rewelacyjnie.''
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Indian69 

Posty: 10
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-02-10, 21:35    x

Właśnie kupiłem jakiegoś starego bluesharpa, ma na płytce datę 95 inny kształt pokrywek jakby bardziej wypukłe. I do tego jakąś inną fakturę drewna niż ten którego kupiłem rok temu. Przerzuciłem do mojego (nowszego modelu) sam drewniany korpus i brzmienie zmienia się diametralnie, zamieniłem pokrywki i kolejna zmiana barwy.. :)

dodano: tak, jest oznaczenie, rok produkcji. Dodatkowo w starym modelu stroiki jak zmierzyłem są o ok 1,5mm krótsze, mocowane na ładniejszych i większych nitach (również średnica )
_________________
Doors.. i po co było otwierać?
Ostatnio zmieniony przez Indian69 2011-02-11, 10:36, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2011-02-11, 08:26    Odp: Zmiana brzmienia jasnego na ciepłe

Podpowiem Ci jeszcze, że stroiki na starych płytkach stroikowych brzmią w moim przekonaniu lepiej. Przed rokiem powinieneś mieć dwucyfrową liczbę - jest to numer tygodnia produkcji. No i płytki są opisane tonacją - pomocna rzecz jak później masz sporo samych płytek. Jako ciekawostka gra się na tych starych harmonijkach lżej i mają takie swoiste "zacięcie" w brzmieniu, ale może to odczucie subiektywne.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu