Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Datecs 

Wiek: 39
Posty: 4
Wysłany: 2011-01-01, 16:03    [Pytanie] Czy jest sens zaczynać?

Witam!

Mam 26 lat, z muzyką związany jestem od 2 lat poprzez gitarę - uczę się dosyć solidnie, pobieram lekcje u zawodowca staram się ćwiczyć dużo i nawet wychodzi.

Żeby poszerzyć horyzonty myślę o 2 instrumencie. Jako iż mój tato grywał na harmonijce zastanawiam się właśnie nad nią.

Zastanawiam się jedynie jak wygląda nauka, w jakim czasie można opanować jako tako podstawy - czyli zaimprowizować coś. Moim celem była by właśnie jakaś bluesowa improwizacja.

Zastanawiam się również nad wyborem instrumentu, gitary taniej kupić nie wolno domyślam się że podobnie rzecz ma sie z harmonijką.

Może ktoś doradzić coś do hmmm 150 zł? Bluesowe granie jeżeli to ma znaczenie molowe głównie. Kiepską gitarą można pokaleczyć palce, jeżeli kiepską harmonijką usta - ratujcie ;)

Pozdrawiam serecznie i szczęśliwego muzycznego nowego roku
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Cadogan 

Wiek: 28
Posty: 64
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2011-01-01, 18:55    Odp: [Pytanie] Czy jest sens zaczynać?

Suzuki Harpmaster-85 złotych
_________________
:D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Mikael 

Wiek: 29
Posty: 179
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Sanok
Wysłany: 2011-01-01, 19:30    Odp: [Pytanie] Czy jest sens zaczynać?

Polecam opcję SZUKAJ ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
mat21jar 


Wiek: 31
Posty: 92
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Jarocin
Wysłany: 2011-01-02, 15:13    Odp: [Pytanie] Czy jest sens zaczynać?

Hohner Special 20 ton. C, przeszukaj forum, a dowiesz się jaką wybrać, znajdziesz też opinie na temat różnych harmonijek. Najlepiej jak kupisz w tonacji C, jest ona najbardziej uniwersalna.

PS. Wypowiedź ze strony Bartka Łęczyckiego
Cytat:
PYTANIE: A jaką harmonijkę najlepiej kupić?
BŁ: Moim zdaniem na początku nauki powinno się mieć dobry instrument, aby granie jak najszybciej sprawiało przyjemność. Wraz z jakością idzie zwykle cena; za ok 80zł można kupić dobry instrument np. Special 20, HOHNER,
Harpmaster firmy SUZUKI czy Blues Session firmy Seydel
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Datecs 

Wiek: 39
Posty: 4
Wysłany: 2011-01-02, 21:35    Odp: [Pytanie] Czy jest sens zaczynać?

I to jest piękne w harmonijkach, za 80 zł można kupić dobry instument :) za ostatnia gitarę taką o dałem ponad 3 tyś :)

Myślę kupić coś żeby grać w tonacji e/G
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2011-01-02, 22:01    Odp: [Pytanie] Czy jest sens zaczynać?

Nie cieszyłbym się tak. Harmonijka na początku nauki starczy ci na pół roku (jeżeli będziesz ćwiczył intensywnie, pechowcom padają po tygodniu), a gitara sam wiesz wystarczy na lata. Jak z każdym instumentem nauka na nim kosztuje, a tu jeszcze trzeba go często zmieniać.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Raptor1981 

Wiek: 42
Posty: 8
Skąd: Golub-Dobrzyń
Wysłany: 2011-01-03, 09:34    Odp: [Pytanie] Czy jest sens zaczynać?

Pytasz czy jest sens zaczynać. Mam 30 lat i naukę gry na harmonijce zacząłem prawie 2 miesiące temu. Chodzi o to żeby sprawiało ci to przyjemność. Nie wiem jak jest z profesjonalnym graniem w celach zarobkowych, czy wiek 30 lat to już jest za późno i niczego nie osiągnę i nie będę cenionym muzykiem na skale światową. Jeżeli jednak chodzi o domowe granie to każdy wiek jest dobry wystarczy że oddychasz i masz powietrze w płucach.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Deamiens 

Wiek: 35
Posty: 52
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Lublin
Wysłany: 2011-01-03, 15:34    Odp: [Pytanie] Czy jest sens zaczynać?

Cytat:
Kiepską gitarą można pokaleczyć palce, jeżeli kiepską harmonijką usta - ratujcie ;)
Czytając to korci mnie wtrącić, że Hohnerem Blues Harp możesz pokaleczyć usta, a kiepską harmonijką raczej ciężko ją nazwać. Choć z drugiej strony bardzo dobrą też nie :) .

A tak ogólnie, to nie chciałbym się wypowiadać o czymś, o czym nie mam pojęcia, ale dlaczego większość poleca Special 20? Co prawda nie miałem jej w dłoniach (ale skoro jest taka dobra, to może kiedyś się skuszę), ale wydaje mi się że są lepsze (ciekawsze?) harmonijki w sugerowanej cenie. Z mojego małego garażu póki co najbardziej zadowolony jestem z Suzuki Promaster, jest kilka opinii o niej na forum, nie ma sensu tego powtarzać, poszukaj. A gdybyś zdecydował się na taką, nie dmij w nią z całej siły - te stroiki naprawdę nie potrzebują wiele powietrza, w ton. A wszystkie dźwięki mogę wydobyć "grając" nosem (przed chwilą sprawdzałem). Fakt że jest droższa od Speciala... Ale jak napisałem wyżej, nie miałem go w dłoniach, więc nie wiem czy opłaca się dołożyć te kilkadziesiąt pln.

Zresztą, jak napisał adamg53, jeśli harmonijka Ci się "spodoba", to na jednej się nie skończy.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
aeroarte 


Posty: 663
Otrzymał 37 punkt(ów)
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2011-01-03, 16:06    Odp: [Pytanie] Czy jest sens zaczynać?

Panowie, mam 52 lata i trzy lata temu zacząłem grać na harmonijce, a od trzech miesięcy na gitarze. Nie zastanawiam się czy warto, bo mi to sprawia przyjemność, ot i wszystko.
Ubolewam jedynie nad tym, że nie bardzo mam z kim pograć, bo w moim wieku ci co grali już nie graja, a ci co grają, w mej okolicy, grają coś zupełnie innego.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
fogut 

Wiek: 28
Posty: 2
Skąd: Mszana Dolna
Wysłany: 2011-01-03, 18:22    Odp: [Pytanie] Czy jest sens zaczynać?

Musisz się też zastanowić w jakiej tonacji będziesz chciał grać tego bluesa. Jeśli kupisz harmonijkę C to grasz do bluesa z G ;P Więc na przykład Utworów z A, czy E nie zagrasz, chyba, że tylko parę dźwięków.
A co do harmonijki: Hohnery są dobre, sam mam Golden Melody C, więc polecam, grałem (tzn uczyłem się podciągów) na Special 20 i polecam obie, choć jak dla mnie łatwiej się robi podciągi na Goldence.
Co tu więcej dodać... Aha. Cena takiej harmonijki to 80 - 100 złotych (mówię o wyżej wymienionych), więc jak na taki wspaniały instrument nie drogo. Co prawda co jakiś czas się wymienia, ale to inna bajka. Sam gram od 2 tygodni i jeszcze się trzyma moja ;P Więc o to się nie martw.
Warto jest też umieć improwizować, chyba, że chcesz się uczyć z tabów. Ale według mnie lepiej improwizować i tworzyć to co ci przyjdzie do głowy. Przydało mi się także moje 5 - letnie doświadczenie z gitarą, pomogło mi to w improwizowaniu i dobrym dobieraniu dźwięków, więc myślę, że tobie też to pomoże.
To by było na tyle, a że jest to mój pierwszy post na forum, chciałbym wszystkich gorąco powitać i pozdrowić... No, koniec, nie nudzę :P
PS.: Harmonijka to też mój 2 instrument, ale nie skończę tylko na tych dwóch na 100 % ;)
_________________
(-:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
towal 

Wiek: 33
Posty: 238
Otrzymał 13 punkt(ów)
Skąd: Puławy
Wysłany: 2011-01-03, 18:25    Odp: [Pytanie] Czy jest sens zaczynać?

fogut napisał/a:
Musisz się też zastanowić w jakiej tonacji będziesz chciał grać tego bluesa. Jeśli kupisz harmonijkę C to grasz do bluesa z G ;P Więc na przykład Utworów z A, czy E nie zagrasz, chyba, że tylko parę dźwięków.


A nie prawda. Wszystko można zagrać na harmonijce w C. Nawet bluesa w F. Trzeba dużo ćwiczyć, ogarnąć skale i overbending i bending opanowany na dobrym poziomie. Nie jest prawdą, że na harmonijce w C zagramy tylko bluesa w G. Możemy też zagrać do d-mol, lub jakąś ballade w A i wszystko, na co umiejętności pozwolą, tak więc nie wprowadzaj kolegi w błąd.

Pozdrawiam, Piotrek
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2011-01-03, 18:27    Odp: [Pytanie] Czy jest sens zaczynać?

Cytat:
[Pytanie] Czy jest sens zaczynać?

To tak jak byś zapytał:
- czy jest sens żyć, pracować, odpoczywać, bawić się, kochać. itp. itd.

Jest sens! :)

Ja mam 57 wiosen i 2, 5 roku temu się zainteresowałem tym instrumentem.
Na razie sprawia mi to przyjemność. :harp:
A jeżeli Cię to czasami męczy to odpuść sobie na jakiś krótki czas.
Przerwa czasami na dobre wychodzi.
Jest deczko inne podejście do gry, interpretacji, a czasami wydaje się, że nawet lepiej już grasz.
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2011-01-03, 18:36    Odp: [Pytanie] Czy jest sens zaczynać?

Po 50tce można nawet (jeśli ktoś robił coś innego) mature zdać, skończyc studia, zrobić doktorat i zostać profesorem. Zmienić życie całkiem.... a co dopiero mając 26. :)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
fogut 

Wiek: 28
Posty: 2
Skąd: Mszana Dolna
Wysłany: 2011-01-03, 20:03    Odp: [Pytanie] Czy jest sens zaczynać?

towal napisał/a:
fogut napisał/a:
Musisz się też zastanowić w jakiej tonacji będziesz chciał grać tego bluesa. Jeśli kupisz harmonijkę C to grasz do bluesa z G ;P Więc na przykład Utworów z A, czy E nie zagrasz, chyba, że tylko parę dźwięków.


A nie prawda. Wszystko można zagrać na harmonijce w C. Nawet bluesa w F. Trzeba dużo ćwiczyć, ogarnąć skale i overbending i bending opanowany na dobrym poziomie. Nie jest prawdą, że na harmonijce w C zagramy tylko bluesa w G. Możemy też zagrać do d-mol, lub jakąś ballade w A i wszystko, na co umiejętności pozwolą, tak więc nie wprowadzaj kolegi w błąd.

Pozdrawiam, Piotrek


Tak, wiem, tylko jakoś nie myślałem nad tym co piszę :) A swoją drogą faktycznie błąd, bo zaimprowizowałem przed chwilką coś tam na harpie do utworu Sen o Victorii, a ten utwór jest grany w tonacji Cis :P Więc przepraszam, powinienem napisać o tym ;P I sam się przekonałem ;]
_________________
(-:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2011-01-03, 20:11    Odp: [Pytanie] Czy jest sens zaczynać?

towal napisał/a:
A nie prawda. Wszystko można zagrać na harmonijce w C.

To też nie do końca prawda ;) Owszem, dzięki bendingowi i overbendingowi uzyskasz pełną skalę chromatyczną - ale na pojedynczych dźwiękach, akordów już nie uzyskasz we wszystkich tonacjach. Poza tym, nie każdy jest Howardem Levy'm i najczęściej te uzyskiwane na overach półtony dalekie są od doskonałości... Z tym graniem "wszystkiego" na jednym harpie za pomocą overów jest trochę jak z szorowaniem podłogi szczoteczką do zębów: da się, co niejednemu już odowodnili "we wojsku", ale praktycznego sensu to nie ma... Szczoteczka do zębów niech służy do mycia zębów, a do podłogi używajmy mopa...
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 2 punkt(ów):
mazur, mr.Michalos
Datecs 

Wiek: 39
Posty: 4
Wysłany: 2011-01-04, 12:51    Odp: [Pytanie] Czy jest sens zaczynać?

Dzięki Panowie za odpowiedzi, po pierwszym szukaj harmonijkę sobie odpuściłem bo pomyślałem ze jak nikt nie pomoże to szkoda się w to pchać, ale teraz jestem zdecydowany.

Nie za bardzo rozumiem tonacji. Jeżeli harmonijka jest w a moll to gra dźwięki skali eolskiej w a?

na gitarze jak chce zagrać w a/C to ogrywam eolską w a lub innymi skalami w tonacji a/C ,pentatoniką i pasuje do podkładu granego w a/C jak jest z harmonijką?

Chcę grać bluesa w tonacji e moll na poczatek. Jaką tonację potrzebuję kupić?

I chcę się uczyć improwizacji, jestem pewny że nawet małpę można wyszkolić by grała z tabów :)ja małpką nie jestem :)

i chę kupić harmonijkę w sklepie gitarownia.pl bo przy okazji kilka części do gitary kupuję kupował ktoś od nich ?

dzięki raz jeszcze za odzew
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Młynek 


Wiek: 55
Posty: 730
Otrzymał 68 punkt(ów)
Skąd: Budapeszt
Wysłany: 2011-01-04, 15:27    Odp: [Pytanie] Czy jest sens zaczynać?

Bluesa w e-moll najlepiej grać w 3. pozycji na harmonijce w D. A co to ta trzecia pozycja? No niestety, znowu muszę przywołać opcję "szukaj"... Na tym forum napisano już na ten temat morze, podobnie jak na temat tonacji... Wszystko jest, trzeba sobie tylko zadać trochę trudu i poszukać, a nie oczekiwać, że wszystko będzie podsunięte pod nos. Zasadą jest NIEPOWIELANIE tematów, bo to tylko zaśmieca forum, tak jest zresztą wszędzie. Na wielu forach za powielanie tematów dostaje się co najmniej warna (bywa, że i bana), więc tu i tak jest bardzo tolerancyjnie...
_________________
"Skoro uważacie, że blues jest łatwą muzyką, to dlaczego tak niewielu go dzisiaj gra?" - B.B. King
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Datecs 

Wiek: 39
Posty: 4
Wysłany: 2011-01-04, 20:04    Odp: [Pytanie] Czy jest sens zaczynać?

ok, ale wiem żeby kupić w tonacji D instrument. To ważne, dzięki...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Patryxek 

Wiek: 27
Posty: 73
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: wawa
Wysłany: 2011-05-03, 18:10    Odp: [Pytanie] Czy jest sens zaczynać?

możesz kupić na początek blues band'a
_________________
Mam na sprzedaż Blues Session C. Informacje na PW
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2011-05-03, 20:48    Odp: [Pytanie] Czy jest sens zaczynać?

Patryxek, pojedynczego Blues Banda w D się nie kupi, ten model w tej tonacji dostępny jest jedynie w zestawie. Poza tym, post Użytkownika Datecs jest ze stycznia, więc chyba już zdążył kupić sobie harmonijkę :) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kubajedra97 


Wiek: 26
Posty: 19
Skąd: Izdebki
Wysłany: 2011-07-01, 13:01    Odp: [Pytanie] Czy jest sens zaczynać?

Cytat:
Czytając to korci mnie wtrącić, że Hohnerem Blues Harp możesz pokaleczyć usta,


mam go i tego niezauważyłem :D
_________________
{ Przestałem marzyć, jak człowiek nie marzy, umiera }
— Ryszard Riedel

Trojden niech blues będzie z tobą !
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu