Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Paweł K. 

Wiek: 37
Posty: 4
Skąd: Lublin
Wysłany: 2010-12-15, 11:46    [Problem] Podczas gry brakuje mi tlenu i szybko męczą mi się ręce

Cześć!
Jako, że to mój pierwszy post to witam Was i nie wiem czy jestem tu z przypadku a może tak miało być ;) O harmonijce myślałem już ze 2-3 miesiące aż przyszedł Mikołaj... no i mam Silverstara w tonacji D.

Do rzeczy:
1. Od 3ch dni uczę się i staram się ćwiczyć ok. 2ch godzin dziennie. Zacząłem od zwykłego dmuchania, żeby wydobyć czyste dźwięki, no i widać już powoli różnicę po tych kilku dniach. Jakieś proste rzeczy umiem zagrać a ostatnio nawet 3 kolęd się nauczyłem z tabulatur, wydaje mi się, że wiem już na czym polega oddychanie przeponowe ale zdarza mi się, że się "podduszam" grając. Czy to przypadłość każdego początkującego? Jak temu zaradzić?
2. Pomimo, że jakoś staram się rozgrzać nadgarstki zanim zacznę grać to i tak często zdarza mi się szybkie zmęczenie a wtedy zaczynają drętwieć i drgać (typowe przy zmęczeniu mięśni). Czy to naturalne i z czasem przejdzie?
Proszę o porady.
_________________
Pozdrawiam,
Paweł K.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2010-12-15, 12:17    Odp: [Problem] Podczas gry brakuje mi tlenu i szybko męczą mi się ręce

Ad. 1.
Rozwiń trochę termin "podduszam". Jeśli brak Ci oddechu - wymień harmonijkę na lepszą, lub spróbuj grać ciszej (dmuchać mniej intensywnie). Jest jeszcze kilka innych sposobów, ale wymagają ingerencji w harmonijkę, a na to chyba jeszcze za wcześnie.

Ad. 2.
Co robisz, że Ci się nadgarstki męczą? Nigdy nie słyszałem o takiej przypadłości podczas gry na harmonijce. Wszystkie ruchy wykonuję z rozluźnionymi mięśniami. Jedynie trzymając harmonijkę używam mięśni, a i to staram się czynić łagodnie wręcz delikatnie.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Paweł K. 

Wiek: 37
Posty: 4
Skąd: Lublin
Wysłany: 2010-12-15, 12:30    Odp: [Problem] Podczas gry brakuje mi tlenu i szybko męczą mi się ręce

Ad 1. Mam na myśli brak powietrza - jakby w płucach go brakowało. Nigdy nie słyszałem harmonijki na żywo, i rzeczywiście mogę grać za głośno (za dużo dmucham i za mocno wdycham).
Ad 2. Być może za mocno ściskam harmonijkę. Popracuję nad tym.

A zauważyłem jeszcze jedną przypadłość: mój SS nie gra prawie zupełnie na 1-ym kanale na wdechu czyli nie działa mi (1), słychać tylko takie ryczenie jak u słonia - lepiej tego nie umiem określić.
_________________
Pozdrawiam,
Paweł K.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2010-12-15, 12:50    Odp: [Problem] Podczas gry brakuje mi tlenu i szybko męczą mi się ręce

Spróbuj nagrać ten dźwięk i podaj linka do nagrania. Wtedy na pewno ktoś napisze dlaczego tak się dzieje.

Pozdrawiam

Medium

PS. Jak poczytasz trochę więcej nasze forum prawdopodobnie dowiesz się, że Twój obecny instrument nie słynie z grywalności i jedynie początki na nim można lekko rozwinąć.
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Paweł K. 

Wiek: 37
Posty: 4
Skąd: Lublin
Wysłany: 2010-12-15, 12:55    Odp: [Problem] Podczas gry brakuje mi tlenu i szybko męczą mi się ręce

Niestety nie dysponuje mikrofonem ;( O grywalności na SS już przeczytałem prawie wszystko co jest na forum ale na razie wchodzę w harmonijkowanie a mojego mocnego dmuchania jakiś lepszy sprzęt mógłby długo nie przetrwać :P Ale za niedługo kto wie :D
Dzięki za porady. Będę ćwiczył dalej.
_________________
Pozdrawiam,
Paweł K.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Żółwik


Wiek: 31
Posty: 134
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Koronowo/Bydgoszcz
Wysłany: 2010-12-15, 13:14    Odp: [Problem] Podczas gry brakuje mi tlenu i szybko męczą mi się ręce

Nieczystość dźwięku w tanich harmonijkach to norma.Testowałem 3 SS i tylko 1 z nich brzmiał ładnie na wszystkich kanałach. Jeśli wierzysz w swoje umiejętności możesz spróbować lekko podgiąć stroik. Co do oddechu możesz rzeczywiście za mocno dmuchać lub... Po prostu nie mieć kondycji. Spróbuj trochę powiększyć pojemność płuc przez sport(rower, bieganie albo nordic walking). u mnie też na początku wyszedł siedzący tryb życia i brak ruchu przez zadyszkę po kilkudziesięciosekundowej grze. Swoją drogą śmieszne jest to że do większej aktywności ruchowej w żaden sposób nie mogli zmusić mnie ani rodzice ani dziewczyna a udało się to małemu zlepkowi plastiku i metalu...
_________________
Połowę pieniędzy w życiu przeznaczyłem na instrumenty i alkohol. Drugą połowę zmarnowałem.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Landerw 


Wiek: 33
Posty: 300
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Gda
Wysłany: 2010-12-15, 13:23    Odp: [Problem] Podczas gry brakuje mi tlenu i szybko męczą mi się ręce

Wydolność płuc i lepsze racjonowanie powietrza przychodzi też z czasem, więc jak będziesz dużo grał to będziesz się mniej męczył :P
_________________
Podpis - dozwolona ilość znaków: 100
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Paweł K. 

Wiek: 37
Posty: 4
Skąd: Lublin
Wysłany: 2010-12-15, 13:25    Odp: [Problem] Podczas gry brakuje mi tlenu i szybko męczą mi się ręce

Na kondycję nie narzekam (kilka tysięcy km rocznie na rowerze ;) ) ale to raczej kwestia braku techniki więc harmonijkowy trening jak najbardziej. Poza tym to mi się zaczyna podobać jak zapał nie minie to rzeczywiście zainwestuje w lepszy sprzęt a podstawy postaram się opanować na SS.
Dziękuje Wam za pomoc.
_________________
Pozdrawiam,
Paweł K.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Cadogan 

Wiek: 28
Posty: 64
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-12-15, 20:55    Odp: [Problem] Podczas gry brakuje mi tlenu i szybko męczą mi się ręce

ECH,ja to miałem,chwilowo,przy "You got to move",naucz się oddychać nosem i ustami jednocześnie(np,granie (4) i wciąganie nosem powietrza).A potem i tak się okazało,że bez melodii dokładnej,zagrałem rzaem z YT;) i weszło :D
_________________
:D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Deamiens 

Wiek: 35
Posty: 52
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Lublin
Wysłany: 2010-12-16, 16:42    Odp: [Problem] Podczas gry brakuje mi tlenu i szybko męczą mi się ręce

Swoją drogą, jeśli chcesz grać nie wiadomo ile dźwięków na wdechu czy wydechu po sobie, to i ćwiczenia mogą nie pomóc. Ja tak mam jak próbuję zagrać "Agnieszkę" Łez, tabulatura z tego forum :) .
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
toba94

Posty: 21
Wysłany: 2010-12-24, 23:20    Odp: [Problem] Podczas gry brakuje mi tlenu i szybko męczą mi się ręce

A ja mam z kolei problem, że nie brakuje mi powietrza lecz mam go za dużo. Zaczynam się dusić ponieważ nie mam go się jak pozbyć. :razz: Jeżeli brakuje mi tlenu to w łatwy sposób mogę sobie dobrać nosem podczas grania, ale jeżeli za dużo to już mi ten sposób nie wychodzi bo robi mi się efekt taki jak podczas chrapania... i nie wiem co tu robić :?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Cadogan 

Wiek: 28
Posty: 64
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-12-25, 08:32    Odp: [Problem] Podczas gry brakuje mi tlenu i szybko męczą mi się ręce

poczekaj na jakiś kanał na wydechu i grająć ten kanał wywal część powietrza nosem
_________________
:D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
zarat 

Posty: 17
Wysłany: 2010-12-25, 08:54    Odp: [Problem] Podczas gry brakuje mi tlenu i szybko męczą mi się ręce

Możesz zagrać akordem - pamiętaj tylko, jak Gussow pokazywał, by puścić trochę powietrza poza kanałami, np. podnosząc górną wargę.
_________________
nie blues, lecz rock'n'roll! | Hohner S20 C (od 10 listopada), Hohner Big Valley C (od 24 grudnia)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
toba94

Posty: 21
Wysłany: 2010-12-25, 09:47    Odp: [Problem] Podczas gry brakuje mi tlenu i szybko męczą mi się ręce

Dzięki za rady, będę musiał coś pokombinować. Trochę jest ciężko, bo gram Sailor and The Maid... gdyby było coś wolniejszego wtedy mógłbym wypuszczać nosem. No ale muszę coś wymyślić ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
gmx

Posty: 233
Otrzymał 26 punkt(ów)
Wysłany: 2010-12-25, 11:50    Odp: [Problem] Podczas gry brakuje mi tlenu i szybko męczą mi się ręce

Do Pawel K.:

Od siebie dorzucam ćwiczenia z metronomem w bardzo wolnym tempie. Skup się na tym jak oddychasz podczas wolnego grania. Do spowolnienia utworu możesz użyć programu Transcribe. Jednocześnie korzystaj z komputerowego metronomu.
Cały proces pozwoli Ci wykryć miejsca, w których kończy Ci się powietrze. Jak już na wolnym tempie "wyregulujesz" oddech to ...potem jakoś pójdzie.

Gdy nabierzesz wprawy to zacznij zwiększać tempo grania, nie przestając myśleć o niuansach. Podczas grania szybko często zapomina się o detalach, które wychodzą podczas wolnego grania z metronomem.

Im dłużej będziesz grał, tym bardziej zwiększy się pojemność płuc. Zacznij ćwiczyć przeponę i grać na harmonijce, używając jej. Więcej informacji znajdziesz w innych działach.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Paweł K.
kacperRz 


Wiek: 29
Posty: 41
Skąd: Ostrołęka
Wysłany: 2011-06-02, 19:51    Odp: [Problem] Podczas gry brakuje mi tlenu i szybko męczą mi się ręce

Paweł K. - jest to możliwe. mięśnie tez oddychają (pobierają tlen) - męczą się- więc podczas granie może powodować senność, zmęczenie , bule mięśni a nawet bóle głowy. Wiec tak jak wcześniej było napisane próbuj wciągać powietrze nosem.


A co do zbyt dużej ilości to też tak czasem mam ale wtedy przerywam obie 2-3 płytkie oddechy i staram się grac nie napełniając całych płuc ale wyczuć ile mi będzie trzeba.

Pozdrawiam Kacper Rzosiński ;)
_________________
"Korzystaj z życia zanim życie wykorzysta Ciebie
Bo nic nie daje takiego haju jak ROCK&ROLL"
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kapelusznik111 

Posty: 5
Skąd: Lubin
Wysłany: 2013-01-12, 20:26    Odp: [Problem] Podczas gry brakuje mi tlenu i szybko męczą mi się ręce

Też miałem problem z oddechem (miałem za dużo lub za mało powietrza w płucach) ale podczas ćwiczeń powoli jakby przeszło. To jest zależne od techniki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Lizur97 


Wiek: 26
Posty: 139
Otrzymał 14 punkt(ów)
Skąd: woj. Opolskie
Wysłany: 2013-01-12, 21:46    Odp: [Problem] Podczas gry brakuje mi tlenu i szybko męczą mi się ręce

Odkopałeś temat sprzed dwóch lat…
_________________
"Wszystko prostsze gdy się śpiewa i gra.."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
BB4Ever 

Posty: 3
Wysłany: 2013-01-15, 23:02    Odp: [Problem] Podczas gry brakuje mi tlenu i szybko męczą mi się ręce

Nie zakładam nowego tematu - na moje szczęście odżył ten.
Jestem nowy, więc "cześć" wszystkim. Może wkrótce napisze w dziale powitań, żeby formalnościom stała się zadość.

Ja mam również problem natury technicznej. Przeszukałem forum, choć do drugiej strony przy kilku zapytaniach i uznałem, że ten wątek najbardziej jest odpowiedni.

Gram sobie dziarsko od niecałego tygodnia. Typowe szlagiery już wychodzą... Teraz tylko się zastanawiam jak upłynnić całą grę. Bo na przykład "Panie Janie" i tam jest końcówka 4 3- 4. No jak dmucham sobie "tu, whu, tu" to przerwa pomiędzy dźwiękami wydaje mi się za duża. Podobny problem mam z "pożegnaniem Liverpoolu" w pewnym momencie jest fragment 6 2- 6. I nawet jeśli trafię w drugi kanał to czas na przejście dużo mi zajmuje.

Pytaniem jest: czy powinienem mieć harmonijkę stale w ustach i dmuchać w kanały bez odrywania ust od sprzętu. Oraz czy mój sposób dmuchania (tak jakbym mówił "tu tu tu" tylko bezgłośnie) jest dopuszczalny, na moim etapie?

Oczywiście gram na Blues Band w tonacji C.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Pat 


Wiek: 30
Posty: 5
Wysłany: 2013-01-29, 22:45    Odp: [Problem] Podczas gry brakuje mi tlenu i szybko męczą mi się ręce

Cześć. Co do pytania to odrywanie harmonijki od ust nie jest według mnie na początku błędem. Przynajmniej (a nie bynajmniej MD) we wczesnym okresie tak robiłem. Z czasem już się czuje w sobie gdzie dany kanał się jest, tym samym nie odrywa się instrumentu od ust by sprawdzić gdzie jest np. -6 etc.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu