Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
milko 

Wiek: 31
Posty: 19
Skąd: Kraków
Wysłany: 2010-12-12, 00:18    Śpiewnik Kolęd

Niżej zamieszczam link do małego Kolędowego śpiewnika, złożyłem go z ogólnie dostępnych tabulatur, myślę że jest wszystko ok. ,ale jak coś to piszcie.
Ostatnio zmieniony przez milko 2010-12-12, 20:01, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2010-12-12, 14:57    Odp: Śpiewnik Kolęd

Po pierwsze: Rozumiem, że jesteś autorem wszystkich zamieszczonych tam tabulatur, nie podajesz ich źródła i autorów więc tak należy to odbierać. Dziwna rzecz, ale większość z tego znam z naszego forum. Czy to się przypadkiem nie nazywa plagiat?

Po drugie: nie zamieszczasz całości słów. Trochę to dziwne na śpiewnik. Powinno być tak, że jak otworzysz stronę to jedna ew. dwie kolędy z pełnym tekstem widzisz, jakoś nie wyobrażam sobie "kartkowania" w czasie grania lub śpiewania.

Po trzecie: przy otwieraniu mój Word "rozsypał" ustawienie stron. Powinieneś znać i użyć opcję "znak podziału strony".

Po czwarte. Tak wielka czcionka to na podłodze można położyć i śpiewać i grać patrząc na podłodze.

Mam książeczkę "Kolędy z gitarą". Format A6. Na okładce z tyłu - chwyty gitarowe potrzebne do zagrania. Każde dwie strony to zapis nutowy z chwytami i pełny tekst kolędy a do tego jakaś bożonarodzeniowa grafika. Cena tego to 3,30 PLN. Kupiłem kilka lat temu. Nawet kilka kolęd z tej książeczki na tabulaturę rozpisałem i umieściłem na naszym forum. Oczywiście nie wszystko. Jest tam piętnaście utworów. To co nazwałeś śpiewnikiem kolęd w mojej ocenie do niczego się nie nadaje.

Pozdrawiam

Medium
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
milko 

Wiek: 31
Posty: 19
Skąd: Kraków
Wysłany: 2010-12-12, 20:01    Odp: Śpiewnik Kolęd

Dziękuję za bardzo trafne spostrzeżenia. Jakoś nigdzie nie jest napisane że ja jestem autorem tych tabulatur. Jak napisałem w poście "złożyłem" je tylko w jedną całość. Przyznaje że w większości nie są to moje własne taby ale nuty to nuty i również ja lub jakiś znajomy mógłby je przełożyć na tab. i pewnie wiele by się nie różniły.

Bynajmniej nie wystawiłem ich tu na sprzedaż ani nie jest to opracowanie profesjonalne, jednak pewnie wiele ludzi będzie na święta szukać tabulatur do kolęd (tak jak i zresztą ja) i myślę że pomogło by to choć w małym stopniu.

Co do tego co pojawiło się na pańskim monitorze się nie wypowiem ale u mnie wygląda to jak najbardziej właściwie.

Jest to zrobione tak jak jest ,ja potrzebowałem małego śpiewnika(przyznam może to słowo nie jest trafne w tej kwestii ale najbardziej mi tam pasowało) do kolędowania w sporym towarzystwie na wielu instrumentach i zapewne z harmonijką w ustach kolejnych zwrotek nie będę potrzebował bo dźwięki będą te same(w większości przypadków).

Nie chcę się tu wykłócać bo nie takie miałem zamiary podając ten link. Myślę że mogło by to być pomocne ale mam rozumieć że mam go usunąć i tak też czynię.

Wszystkich dotkniętych przez wykorzystanie dostępnych w sieci materiałów przepraszam.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2010-12-12, 20:58    Odp: Śpiewnik Kolęd

Witajcie!

Odniosę się tylko do paru kwestii poruszonych przez MEDIUM i MILKO.

p.s nie będę tu załączał cytowania, żeby nie zaśmiecać wypowiedzi.

Ad1. Publikujący tu na portalu HARMOSZKA, formumowicze robią to czysto społecznie, a "dając" wszystkie TABY na stronę tego portalu są świadomi tego, że wszyscy chętni będą z nich korzystać, używając do woli. To, co zrobił kolega MILKO, to tylko pozbieranie tego (mówiąc nieładnie) do kupy i próba zrobienia jakiegoś sensownego katalogu.
Będę, więc bronił takich inicjatyw oddolnych - oby takich więcej. :)
Co o wspomnianego przez MEDIUM plagiatu to nie dajmy się zwariować?!! jesteśmy wolną wszechnicą wiedzy. :?

Ad2. Faktycznie śpiewnik nie zawiera całości słów i zwrotek.
Mnie też się taka wersja nie podoba. :(
Jest to jak gdyby skatalogowany skrót kolęd taka np. wersja beta.
Jeżeli faktycznie chcesz to doprowadzić do jakiejś porządnej wersji to np. wykonaj modernizację i dodaj pozostałe zwrotki, a będzie extra.
Obrazki tudzież grafika to już drugorzędna sprawa.

Ad3. Mnie się link otwiera na dwóch różnych kompach i nie ma z tym problemu.
MEDIUM - sądzę, że w Twoim kompie musisz mieć coś źle ustawione... :(

Ad4. Co do czcionki to spostrzeżenia moje są różne w tym temacie, bo są i śpiewniki z czcionką małą, ale są także z dużą.
Kwestia, dla kogo i w jakich warunkach odtwarzania ma być używane.

I ostatnia uwaga - kolega MILKO nie nazwał tego śpiewnikiem kolęd tylko Kolędy i pastorałki na Harmonijce .
Poza tym MILKO nie jest wydawnictwem, a jedynie forumowiczom tak jak my wszyscy tutaj, a więc porównywanie jego twórczości do wydawnictwa za 3.30 nie ma sensu.

Kolego MILKO – popraw to, co napisałem wcześniej i opublikuj ten link ponownie.
Myślę jednak, że potrzebujący takie TABY przed świętami skorzystają z nich na pewno. :)
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2010-12-13, 10:21    Odp: Śpiewnik Kolęd

Nie to, że chcę się kłócić, chciałbym dodatkowo wyjaśnić, żeby być jednak dobrze zrozumianym / odebranym.

Ad.1
Uważam, że na tytułowej stronie powinno być coś w stylu: „Tabulatury głównie z forum.harmoszka.com „ , a przy każdym utworze: „Tabulatura podana przez użytkownika Xxxix”. Tego wg mnie wymaga przyzwoitość i kultura. Może to być gdzieś w rogu i małą czcionką.

Ad. 2
To chyba zostało zrozumiane prawidłowo.

Ad. 3
Nie twierdzę, że tak ma każdy, możliwe, że tylko ja w związku ze „standardową stroną do wydruku w Word i Excel” w firmie, której pracuję. Niemniej coś takiego zaistniało i być może dobrze by było uwzględnić to w kolejnej edycji.

Ad. 4

To takie moje drobne odchylenie. Nie lubię bardzo dużych opracowań, (już A4 jest dla mnie duże), ponieważ niewygodnie mi je przenosić. Lubię wydania kieszonkowe (przywołane przeze mnie A6 jest dla mnie bardzo wygodne). Z doświadczenia wiem, że można odpowiednio „poukładać” strony i je wydrukować obustronnie i zszyć w zeszycik. Przecież opracowanie może też być w formacie A5 (wtedy A4 poziomo dzielimy na dwie szpalty i załatwione). Inna sprawa, że w mojej ocenie czcionka została wybrana taka, która nie „czyta się” szybko i wygodnie. Ponieważ noszę okulary wiem, że są specjalne czcionki do wygodnego, szybkiego czytania np.: Verdana. Skutek jest taki, że nawet małą tę czcionkę czyta się bez wysiłku dla oka, łatwo i spokojnie.

Dodatkowa informacja: przywołałem przykład którym dysponuję. Nie twierdzę, że tak powinno być. Cena opracowania specjalnie została przywołana, bo wydruk w kawiarence internetowej może kosztować więcej (kopiowanie w płatnych punktach również). Pochwalam ideę, ale wykonanie, w moim przekonaniu, powinno być inne i dlatego podałem krytykę, która miała na celu poprawę tego, co zaproponował Milko. Ktoś napisał o wersji Beta, chyba miałem podobne doznania.

Inna sprawa, że ja osobiście proponowałbym również zapis nutowy do każdej kolędy i obowiązkowo podanie tonacji, jeśli ma być używane z innymi instrumentami lub wykorzystane jako akompaniament do śpiewania. Chwyty gitarowe też by były chyba dobrze odebrane.

Usuwać linka nie trzeba było. Uważam, że inni mogli mieć jeszcze kilka innych uwag, które mogły doprowadzić do poprawienia tego opracowania.

Ostatnia uwaga: Nie uważam, żebym miał monopol na rację i słuszność.

Pozdrawiam

Medium
Ostatnio zmieniony przez Medium 2010-12-14, 20:40, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
milko 

Wiek: 31
Posty: 19
Skąd: Kraków
Wysłany: 2010-12-13, 16:40    Odp: Śpiewnik Kolęd

Co do wielkości wydruku i ceny jest to zależne od wyboru.
Np. ja wydrukowałem sobie wersję testową na dwóch kartkach A4 jako broszura, wyszedł format dzienniczka i tak też chciałem gdyż ja również lubię jak najmniejsze wydania i do takiego czcionka była ustawiona-koszt jakieś 20gr.





Jak znajdę chwilę czasu postaram się ulepszyć to co jest i wtedy podeślę link.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu