Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
monkey killer 

Wiek: 29
Posty: 2
Skąd: Pielaki
Wysłany: 2010-12-05, 20:03    Zamiast podciągów wychodzi mi pisk

Jestem nowy na forum i początkującym graczem więc po pierwsze witam :D
Teraz przejdźmy do mojego problemu..
2 dni temu kupiłem Hohnera Blues Band. Nauka idzie mi dosyć szybko więc chciałem spróbować podciągów, ale w ogóle mi to nie wychodzi. Robię wszystko tak jak większość ludzi pisze, ale wychodzi mi tylko pisk, nic więcej :( Co robić zatem??
I jeszcze jedno pytanie: czy pomęczyć się na obecnej harmonijce czy przerzucić się na np. Special 20?
_________________
"Muzyka to twarz Boga"
- John Frusciante
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Giero 

Posty: 3
Wysłany: 2010-12-05, 20:10    Odp: Zamiast podciągów wychodzi mi pisk

A ile się uczyłeś??
_________________
Kobieta jest jak harmonijka. Jeśli ją dobrze dmuchasz będzie ci dobrze grała :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
monkey killer 

Wiek: 29
Posty: 2
Skąd: Pielaki
Wysłany: 2010-12-05, 20:26    Odp: Zamiast podciągów wychodzi mi pisk

Podciągów uczę się 2 dzień, harmonijkę mam od 4, źle napisałem :P
_________________
"Muzyka to twarz Boga"
- John Frusciante
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2010-12-05, 20:48    Odp: Zamiast podciągów wychodzi mi pisk

"Robię wszystko tak jak większość ludzi pisze, ale wychodzi mi tylko pisk".
Jedeni nauczą się obnizania po tygodniu inni nigdy, ale jak pytasz o zmianę harmonijki to jestem za, to na czym grasz to kaszana.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Soban

Posty: 31
Otrzymał 1 punkt(ów)
Wysłany: 2010-12-08, 16:15    Odp: Zamiast podciągów wychodzi mi pisk

http://www.seydel1847.de/...76&Locale=en_GB

tutaj możesz posłuchac jak dane podciagi powinny wyglądać, radzę też scignąć program bendometer, który pokazuje Ci, czu udało Ci się wskoczyć na podciąg. Podobnie jak kolega z forum wyżej radze kupić coś od 80 zł, sam zaczynłem od Speciala 20. i Przyznam że podciągi wychodza, najlepiej oczywiscie tonacja C, choć możesz zaczac od niższej tonacji. Ale z doświadczenia wiem że wyzsza tonacja to juz pisk na 10 kanale, np na D, przynajmniej w wykonaniu amatora. Jak chcesz możesz zamieszczac własne nagrania, to może cos doradzimy. Pozdrawiam.

Edit/

Chciałbym dodać od Siebie że gram na Harmonijce już przeszło ro kczasu i dajlej mam problemu z podciągiem. jak 6,8,9,10 cały ton, udało mi sie opanować, tak mam problemu że podciągami na niższych kanałach, zwlaszcza o pół tonu... Zawsze pomagał mi bendometer oraz nagrywanie własnych "gwizdów" pisków" aż w końcu odciągów na rejestorze dzwięku. Taki programi k sie przydaje, motywuje Cię, zwłaszcza jak opalasz nagranie z przed x Dni i porównujesz z tym co wychodzi Ci dzisiaj. Narazie naucz sie wydobywać czyste dźwięki, oswój się z tym instrumentem, jakaś tabulatura prosta tak dalej, i mozesz kupic lepsza harmonijke, bo ta którą teraz posiadasz może Cię zniechęcić, jest nieszczelna, itd itp, wiec jedynie możesz się zniechęcić.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Tomek 


Wiek: 42
Posty: 15
Skąd: Poznań
Wysłany: 2011-01-17, 19:54    Odp: Zamiast podciągów wychodzi mi pisk

Podczepię się pod wątek. Uczę się grania od 2-3 lat.... z dużymi przerwami, powodowanymi zniechęceniem. Problemem były bowiem zawsze podciągi. Przejrzałem już naprawdę mnóstwo materiałów w necie, po polsku i po angielsku, włącznie ze zdjęciami z tomografu, jak się paszcza tudzież język układać powinny. Coś w rodzaju bendometra mam, nagrań słuchałem. No niewiele z tego wychodzi.

A sęk w tym, że nawet na 3-cim kanale nie wyciągnę więcej niż pół tonu. Widzę, że wiele osób ma problem przede wszystkim z kontrolą wysokości a ja tym czasem po prostu nie daję rady niżej. Kiedy próbuję podciągnąć mocniej (nie zasysam mocniej, ale mocniej cofam język/obniżam żuchwę itp.) dźwięk cichnie i pojawia się charakterystyczny pisk właśnie... Pisk bardzo wysoki, w pobliżu granicy słyszalności, jak sądzę. Tak o 10 oktaw wyżej ;) A dźwięk "zasadniczy" zanika. I to na nowej harmonijce! Od razu zaznaczę, że oszczędzam ją od początku, nie gram siłowo ani specjalnie głośno.

Jeśli mieliście podobne problemy to bardzo proszę o pomoc... próbowałem już zmieniać wszystko, co wielu z Was pisało na forach + inne rzeczy, które mi przyszły do głowy.

Help?...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Mikael 

Wiek: 29
Posty: 179
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Sanok
Wysłany: 2011-01-17, 20:09    Odp: Zamiast podciągów wychodzi mi pisk

Może jakieś warsztaty, albo lekcje prywatne?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Tomek 


Wiek: 42
Posty: 15
Skąd: Poznań
Wysłany: 2011-01-18, 14:33    Odp: Zamiast podciągów wychodzi mi pisk

Jeśli nie znajdzie się inny sposób to pewnie będę musiał. Tyle tylko, że ostatnio mój czas wolny jest bardzo mało przewidywalny. ;) Znalazłem gdzieś informację, że powodem takiego pisku może być technika... No i fajnie by było. Ale: co powinienem zmienić? Nad czym popracować? Tego już nie napisano... Granie przeponą, "oddychanie przez" harmonijkę, itp. - na to wszystko zwracam uwagę ale bez rezultatów.

Coś mi przyszło do głowy: czy w trakcie wykonywania podciągu, kiedy język podnosi się do góry (jego tylna część) to otwór w paszczy, przez który przepływa powietrze zwęża się u Was zauważalnie? Tzn. czy macie wrażenie, że trzeba ciągnąć mocniej - ale nie po to, żeby grać głośniej tylko właśnie ze względu na zamknięcie gardła górą języka? Mam nadzieję, że brzmi to jasno. :)

[ Dodano: 2011-01-25, 00:04 ]
Jak życie nie raz pokazuje, wszystko da się zrobić. :)

Gdyby ktoś uczący się podciągów trafił tutaj, to informuję: w moim przypadku kluczowe okazało się przy podciągu podnoszenie odpowiedniej części języka - nie tylnej, jak do tej pory, ale środkowej/przedniej - tak, aby wygiął się w lekki łuk. To załatwiło sprawę i pozwoliło mi odegrać podciągi na kanałach 2-7 praktycznie z marszu! Radocha nie do opisania! :D

Myślę, że dobrze by było zebrać w jedno miejsce wszystkie dobre rady dotyczące podciągów, bo z tego co widzę, to albo jest to strasznie trudno wytłumaczyć albo jest to sprawa niezwykle indywidualna.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu