Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
mmarux 


Wiek: 46
Posty: 5
Skąd: Żarki Średnie
Wysłany: 2010-11-21, 11:49    [Forum] Nowy dział - harmonijka chromatyczna

Witam!
Czy Waszym zdaniem nie było by dobrze umieścić tematów dotyczących harmonijki chromatycznej w osobnym dziale? Wbrew pozorom chromatyk różni się od diatonika pod względem budowy, techniki grania no i repertuaru.
To tylko taka nieśmiała sugestia nowicjusza :)
Co Wy na to?
_________________
"Kłopoty mam w moll i w dur, potrzeba mi chmur i piór, by niosły mnie swingu skrzydła, by fraza mi nie brzydła." - z rep. Andrzeja Zauchy
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-11-21, 12:46    Odp: [Forum] Nowy dział - harmonijka chromatyczna

Byłbym za, to bardzo autonomiczny temat w stosunku do blues harpa. Przydałby się taki porzadek.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
mr.Michalos 


Wiek: 26
Posty: 626
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Polska
Wysłany: 2010-11-21, 14:25    Odp: [Forum] Nowy dział - harmonijka chromatyczna

Zdecydowanie jestem za :D .
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2010-11-29, 18:58    Odp: [Forum] Nowy dział - harmonijka chromatyczna

Jestem zdecydowanie za!!! :)

Gdzieś znika w gaszczu postów ten temat. :(

Co ty na to Adminie!
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
INIM 


Posty: 471
Otrzymał 7 punkt(ów)
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2010-11-29, 20:30    Odp: [Forum] Nowy dział - harmonijka chromatyczna

Powiedzcie mi tylko po co to dzielić na dwa działy? Na forum jest 40 000 postów, trzeba będzie wszystko przeglądać i przenosić, a myślę, że każdemu userowi to i tak bez różnicy, bo jak szuka odpowiedzi, to zwykle na całym forum.
_________________
"Stadion Narodowy to zawsze będzie Śląski..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
mmarux 


Wiek: 46
Posty: 5
Skąd: Żarki Średnie
Wysłany: 2010-11-29, 21:57    Odp: [Forum] Nowy dział - harmonijka chromatyczna

To może nie przenosić starych postów tylko utworzyć dział o chromaryku o od tej poty umieszczać tam nowe posty na ten temat?
_________________
"Kłopoty mam w moll i w dur, potrzeba mi chmur i piór, by niosły mnie swingu skrzydła, by fraza mi nie brzydła." - z rep. Andrzeja Zauchy
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
INIM 


Posty: 471
Otrzymał 7 punkt(ów)
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2010-11-29, 22:15    Odp: [Forum] Nowy dział - harmonijka chromatyczna

To dopiero byłby bezsens, bo posty były by porozrzucane po całym forum. ;] Powiedzcie mi przede wszystkim po co wam ten dział?
_________________
"Stadion Narodowy to zawsze będzie Śląski..."
Ostatnio zmieniony przez INIM 2011-01-04, 22:18, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2010-11-29, 22:42    Odp: [Forum] Nowy dział - harmonijka chromatyczna

INIM napisał/a:
Na forum jest 40 000 postów, trzeba będzie wszystko przeglądać i przenosić,

Może nie wszystkie 40 tyś tematów, ale tylko tytuły działów, które były publikowane w przeszłości.
Posty pod tymi tematami powinny się przenieś automatycznie.
A tytułów, wbrew pozorom nie było o chromatyku tak dużo.

Poza tym, coraz więcej pojawia się ciekawych tematów dot. tego rodzaju instrumentu.
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
INIM 


Posty: 471
Otrzymał 7 punkt(ów)
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2010-11-29, 22:44    Odp: [Forum] Nowy dział - harmonijka chromatyczna

No, masz rację. Nieważne jest to, że na forum jest 40 000 postów, a to, że jest 4200 tematów. Trzeba przejrzeć wszystkie żeby wszystkie przenieść.
Nadal nie odpowiedzieliście po co ten dział. :>
_________________
"Stadion Narodowy to zawsze będzie Śląski..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2010-11-29, 22:56    Odp: [Forum] Nowy dział - harmonijka chromatyczna

Ten brak podziału na harmonijkę diatoniczna i chromatyczną to błąd z początku startu forum , jego inicjatorzy nie przewidzieli takiego odzewu, a warto by było to posegregować. Na każdym zagranicznym forum jest taki podział i zwolennik odpowiedniej harmonijki nie musi brnąć przez nie chciane tematy.
Ostatnio zmieniony przez adamg53 2010-11-29, 23:15, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2010-11-29, 23:11    Odp: [Forum] Nowy dział - harmonijka chromatyczna

dział o harmonijce chromatycznej jest potrzebny, a na pewno jego powołanie jest zasadne. I to bardziej niż wiele innych (zawierających bzdety zupełne). Nie rozumiem Inim Twojego pytania "po co", jak należało by Ci to uzasadnić... zresztą sam podkreślałeś wiele razy, że się nie znasz.
pzdr
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2010-11-29, 23:11    Odp: [Forum] Nowy dział - harmonijka chromatyczna

INIM pytasz każdego o tym czy znalazłeś błąd na forum , więc to jest jeden z wielu błędów.
Ostatnio zmieniony przez adamg53 2010-11-29, 23:13, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Drui 

Posty: 292
Otrzymał 18 punkt(ów)
Wysłany: 2010-11-29, 23:13    Odp: [Forum] Nowy dział - harmonijka chromatyczna

Też popieram powstanie takiego działu.
INIM: dlaczego?
Choćby po to że "chromatyk" (nie mylić z "chromy" ;) ) szukając czegoś o skalach nie będzie musiał szukać w stercie postów, z których większość będzie o diatoniku, podciągach itd. To jeden z wielu przykładów porad technicznych, które rozbiegają się w tych dwóch harpach. jest przeciez wiele innych.

Pytanie organizacyjne tylko na jakim stopniu hierarchi wprowadzić czy "Harmonijkę chromatyczną" jako dział:
czy na poziomie
Muzycy ; Harmonijka ; Harm Chr ; Sprzęt itd...
czy głębiej np dział
Technika ; Technika na Chromatyku
a w dziale Sprzęt: Hohner, Seydel, .... , ...., chromatyczne

INIM: Chromatyli są INNE, a stają się coraz bardziej POPULARNE (lub więcej takich ludzi dociera do forum, więc warto wyjść im na przeciw, bo inaczej odejdą i/lub założą własne forum)

Tak mi się wydaje.

Kwestia jak to rozegrać, by strukturalnie miało sens.
Pozdrawiam!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2010-11-29, 23:20    Odp: [Forum] Nowy dział - harmonijka chromatyczna

Jak przemyslisz te uwagi , może dadaj (tak na przyszłość ) dział inych rodzajów harmonijek bo grający na diatoniku mają niedosyt tego iiiinstrumentu i sięgają (prawie zawsze po chromatyk ) i inne ich odmiany
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2010-11-29, 23:23    Odp: [Forum] Nowy dział - harmonijka chromatyczna

INIM napisał/a:
Trzeba przejrzeć wszystkie żeby wszystkie przenieść.
Nadal nie odpowiedzieliście po co ten dział


Widzę INIM, że jesteś niechętny do jakichkolwiek zmian ulepszających forum do potrzeb użytkowników!
Może przypomnę o propozycjach zmian np. graficznych, linku do F.B. itp.

Jeżeli chcesz to mogę w następnym moim poście wypunktować te propozycje oddolnej inicjatywy forumowiczów.
Jeżeli wiec założyliście portal społecznościowo użyteczny, to trzeba niestety włożyć w to odrobinę pracy - samo sie nie zmieni!!!

p.s. z tymi 4200 tematów z chromatyka to chyba przesadzileś!
Jak będzie do 100 to wszystko.

Myślę, że w.w. posty kolegów świadczą dobitnie, że im zależy, aby to forum
było jak najbardziej ''dopieszczone" i przyjazne dla jego uczestników. :)
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
INIM 


Posty: 471
Otrzymał 7 punkt(ów)
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 2010-11-29, 23:56    Odp: [Forum] Nowy dział - harmonijka chromatyczna

OK, przekonaliście mnie. Tylko określcie to co pisał Drui - jeden dział "Harmonijka chromatyczna", czy więcej tych działów.
Drui napisał/a:
Widzę INIM, że jesteś niechętny do jakichkolwiek zmian ulepszających forum do potrzeb użytkowników!
Może przypomnę o propozycjach zmian np. graficznych, linku do F.B. itp.

Skoro już to ktoś poruszył. ;]
Co nowego w najbliższym czasie: ten lub przyszły tydzień: nowy serwer i nowa szata graficzna. Następnie dział(y?) o chromatyku i pojedynki na harmonijki. Później niespodziewanki. ;-)

Felix napisał/a:
p.s. z tymi 4200 tematów z chromatyka to chyba przesadzileś!
Jak będzie do 100 to wszystko.

Miałem na myśli, że wszystkich tematów na forum jest 4200 i wszystkie będzie trzeba względnie przejrzeć wszystkie, no bo jak inaczej znaleźć te "100"?
_________________
"Stadion Narodowy to zawsze będzie Śląski..."
Ostatnio zmieniony przez INIM 2011-01-04, 22:14, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2010-11-30, 18:38    Odp: [Forum] Nowy dział - harmonijka chromatyczna

Nie to, że chcę krytykować, ale na zagranicznych forach często jest podział:
- Harmonijka diatoniczna
- Harmonijka chromatyczna
- Harmonijka tremolo
Jak szaleć to na całego proponuję oprócz działu chromatyków jeszcze dział tremolo.

Pozdrawiam

Medium
_________________
Są dwa piękna: piękno radości i piękno smutku. Wy ludzie Zachodu, wolicie pierwsze – my drugie. Bowiem piękno radości trwa nie dłużej niż lot motyla. A piękno smutku jest twardsze niż kamień.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Drui 

Posty: 292
Otrzymał 18 punkt(ów)
Wysłany: 2010-12-01, 22:16    Odp: [Forum] Nowy dział - harmonijka chromatyczna

Medium napisał/a:
- Harmonijka diatoniczna
- Harmonijka chromatyczna
- Harmonijka tremolo


Ponoć jeśli chodzi o wielkość produkcji na świecie to powinno wręcz być:
- tremolo
- wolne rozmowy o harmonijkach
- wolne rozmowy o harmonijkach
- wolne rozmowy o harmonijkach
(czytaj: długo długo nic)
- diatoniczna
- chromatyczna

:D

A na serio:
Mimo, że nie mam tremolo, to wydaje mi się, że to bardzo niedoceniony instrument ("kultowy" :) tekst Pulatoma (dobrze pamiętam?) na tym forum to potwierdza)
brzmienie, możliwości chromatyczne i inne ...

... tyle że u nas zawsze się chyba będzie kojarzył z Hej Sokoły albo klimatem Heidi...

Stworzenie takiego działu mogło by chyba zmienić ten obraz...

... Lub choćby nagranie przez Barta jakiegoś hitu na tremolo :shock: (choćby Seydel: Sailor - ten model jeszcze nie był lobbowany a chętnie przeczytałbym jego test w wykonaniu Barta. Serio.)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
antares777 


Wiek: 75
Posty: 15
Otrzymał 3 punkt(ów)
Wysłany: 2010-12-02, 02:33    Odp: [Forum] Nowy dział - harmonijka chromatyczna

INIM w swoim podpisie napisał/a:
Stadion Narodowy to zawsze będzie Śląski...
antares777
, znalazłeś błąd na forum? A może masz jakąś ciekawą propozycję jak udoskonalić forum?
Czekam na Twoją Prywatną Wiadomość


Po pierwsze: INIM ma pełną rację odnośnie do stadionu. Czy ktoś może pamięta mecz Górnika z Romą w kwietniu 1970 roku?
Po drugie: INIM nie ma racji zapraszając mnie do dyskusji. Dlaczego? - wyjdzie na końcu.
Odpowiedziałbym mu prywatnie - tak jak sobie tego życzył - ale i inny user w poczcie prywatnej mnie poprosił o wyrażenie swej opinii, więc nie wypada pocztą krzakową.

Zajmuję stanowisko:

JESTEM ZA... A NAWET PRZECIW

Dlaczego ZA? To chyba jasne - wystarczy spojrzeć na mój avatar.

Dlaczego przeciw? To już bardziej skomplikowana sprawa.

Zacznę od dwóch opowiastek:

1/ Tabor cygański koczujący w lesie. Przed jednym z wozów gromadka rozwrzeszczanych kędzierzawych dzieci. W drzwiach wozu pojawia się kudłaty facet, rozgląda się wokół, taksuje spojrzeniem bandę dzieciaków i drapiąc się serdelkowatymi paluchami w kudłaty tors wyłaniający się spod rozchełstanej koszuli, odwraca głowę w kierunku wnętrza wozu i wrzeszczy: "hej, stara, myjemy te - czy robimy nowe?"

2/ Wlazł ślimak na listek i zaczął się rozglądać. Patrzy na listek i widzi w nim małą dziurkę, wygryzioną przez jakiegoś owada. Podpełznął jeszcze kawałeczek i zagląda do dziurki - a przez nią widać kawałek liścia, który był poniżej i kawałek odpoczywającej na nim gąsienicy. "No tak," - pomyślał ślimak - "świat jest strasznie włochaty i w zielono-żółte prążki. a poza tym ciągle się kurczy i wydłuża".

A teraz cytaty z tego wątku:

INIM napisał/a:
Powiedzcie mi tylko po co to dzielić na dwa działy? Na forum jest 40 000 postów, trzeba będzie wszystko przeglądać i przenosić, a myślę, że każdemu userowi to i tak bez różnicy, bo jak szuka odpowiedzi, to zwykle na całym forum.

INIM napisał/a:
To dopiero był bezsens, bo posty były by porozrzucane po całym forum. ;] Powiedzcie mi przede wszystkim po co wam ten dział?

adamg53 napisał/a:
Ten brak podziału na harmonijkę diatoniczna i chromatyczną to błąd z początku startu forum , jego inicjatorzy nie przewidzieli takiego odzewu, a warto by było to posegregować. Na każdym zagranicznym forum jest taki podział i zwolennik odpowiedniej harmonijki nie musi brnąć przez nie chciane tematy

kuba napisał/a:
dział o harmonijce chromatycznej jest potrzebny, a na pewno jego powołanie jest zasadne. I to bardziej niż wiele innych (zawierających bzdety zupełne). Nie rozumiem Inim Twojego pytania "po co", jak należało by Ci to uzasadnić... zresztą sam podkreślałeś wiele razy, że się nie znasz.

Drui napisał/a:
Pytanie organizacyjne tylko na jakim stopniu hierarchi wprowadzić czy "Harmonijkę chromatyczną" jako dział

Drui napisał/a:
INIM: Chromatyli są INNE, a stają się coraz bardziej POPULARNE (lub więcej takich ludzi dociera do forum, więc warto wyjść im na przeciw, bo inaczej odejdą i/lub założą własne forum)

+Medium napisał/a:
Jak szaleć to na całego proponuję oprócz działu chromatyków jeszcze dział tremolo


Wszystko już zostało powiedziane. To forum to stajnia Augiasza i uporządkować je można wyłącznie za pomocą 3 kilo TNT z krótkim lontem.

Drui ma dobrą myśl, z którą trudno jest mu się oswoić - ale to jest jedyne rozsądne wyjście.

Niezależnie od tego, gdzie się umieści tematykę chromatyków, zawsze będzie źle, nie po kolei i bez dobrej mapy i przewodnika nie trafisz.

Przewinęła się w dyskusji (i słusznie) harmonijka tremolo, ale nie zapominajmy, że są jeszcze harmonijki oktawowe, akordowe i basowe. Co z nimi? Ślimak widzi przez dziurkę tylko włochatą glizdę - a wy?

Podsumowując: wypada się zastanowić, czy to nos ma być do tabakiery, czy tabakiera do nosa.

Według mnie, harmonijka chromatyczna jest instrumentem muzycznym zupełnym (co to znaczy?), podczas gdy harmonijka diatoniczna jest urządzeniem do wydobywania niektórych tylko dźwięków i w celu wiadomym tylko grającemu (czy zawsze?). Tymczasem na tym forum - nikogo nie obwiniam, bo forum powstało (jak się domyślam) jako odzew na zapotrzebowanie społeczne - jak by nie było i do końca świata królować będzie diatonik. Na to nie ma rady.
Uporządkować można tylko w jeden sposób: utworzyć nowe forum, uwzględniające wszystkie typy harmonijek (nawet te z dzwonkami) i pilnować, by nie było zamulane trywializmami. I wcale nie powinno ono być konkurencją dla "Harmoszka.com", a wręcz przeciwnie - winno być kompendium o charakterze edukacyjnym.

Hej!
_________________
Harmonijka to tylko jedno z narzędzi do robienia muzyki i znam takich, co zupę próbowali jeść widelcem.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Drui 

Posty: 292
Otrzymał 18 punkt(ów)
Wysłany: 2010-12-02, 09:16    Odp: [Forum] Nowy dział - harmonijka chromatyczna

Nie badzo mogę się zgodzić niestety.
antares777 napisał/a:
harmonijka chromatyczna jest instrumentem muzycznym zupełnym (co to znaczy?), podczas gdy harmonijka diatoniczna jest urządzeniem do wydobywania niektórych tylko dźwięków

przed oczami wciąż obraz glizdy na liściu niżej.
Dobrze wiemy, że chromatyk nie wyda wszystkich dźwięków, a tylko te ze skali chromatycznej. A co z "blue note" w bluesie, a co z całą feerią dźwięków muzyki indyjskiej, których czasem nijak nie da się wpasować w naszą 12 stopniowa skalę chromatyczną? Że o zasięgu rejestrów (góra 4 oktawy - p. Villas może/mogła więcej).
Chromatyk to nie absolut ogarniajacy wszystko! Więc nie demonizujmy. Osobny dział byłby przydatny.
A jeśli chcemy wydobyć _wszystkie_ dźwięki to załóżmy forum smyczkowe, lub operowe.

ps. co do oktawowych, akordowych, basowych: Antares zahacza o słuszny problem: są ale jest minimalne zainteresowanie nimi. Jesli wzrosnie - czemu nie? - dolozmy kolejny dział. Na razie wiecej jest chetnych dowiedziec sie o chromatyku i pojedyncze głosy o tremolo..

Pozdrowienia!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2010-12-02, 09:37    Odp: [Forum] Nowy dział - harmonijka chromatyczna

Antares777 bardzo ciekawa wypowiedź. Gratuluję. Ale mam kilka wątpliwości.
1. Forum nigdy nie będzie uporządkowanym kompendium wiedzy, z racji tego, że na forum może się wypowiedzieć każdy, nawet niemający pojęcia o temacie a udający „znajcę” czy innego „znacza”. Taki „wielep” zawsze spowoduje, że kompendium wiedzy się „rozmyje”. Kompendium wiedzy może być strona (uzupełniona o teksty i wyniki dyskusji z forum), ale nie forum.
2. Dodanie działów, które uporządkują część wiedzy dostępnej na forum jest chyba najbardziej pozytywnym działaniem, jakie widzę. Nazywam to na swój własny użytek ewolucją forum. Było takie – będzie inne, w założeniu lepsze. Jeśli nie spełni zakładanych oczekiwań zawsze można się z tego wycofać.
3. Harmonijki oktawowe, akordowe i basowe a nawet te z dzwonkami – jeśli pojawi się dwóch grających na jakimkolwiek z tych instrumentów - powinni dostać swój dział. Jeden przecież sam ze sobą nie będzie się wymieniał wiedzą i informacjami. Na razie nie słyszałem na naszym forum o grających na tych harmonijkach, (co nie znaczy, że nie są na forum obecni) ale jeśli się „objawią” powinni mieć miejsce do swobodnej dyskusji.

Od siebie dodam, że za najbardziej niedoceniany instrument uważam harmonijki oktawowe (dzięki zasłonięciu językiem mamy dwie harmonijki o odstępie oktawy w jednym instrumencie przy ustach, z których każda może grać oddzielnie lub razem – tak jakby trzy różne instrumenty). Pewnie jak się przyzwyczaję grać językiem bez znacznego wydzielania śliny (jak to obecnie ma miejsce), która potrafi w moim przypadku zablokować działanie stroika i doprowadzić do niechcianego w danej chwili dźwięku różnych technik, których nazwa zaczyna się na over.

„Wyzerowanie” forum doprowadzi tylko w moim przekonaniu do utraty wiedzy, która jest jedynym „know – how” tutaj obecnym.

Pozdrawiam

Medium
Ostatnio zmieniony przez Medium 2010-12-03, 09:15, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
antares777 


Wiek: 75
Posty: 15
Otrzymał 3 punkt(ów)
Wysłany: 2010-12-03, 00:47    Odp: [Forum] Nowy dział - harmonijka chromatyczna

Hej, hej

Po pierwsze - choć to może i mało eleganckie - przypomnę, że wypowiedziałem się tutaj i na ten temat, bo zostałem o to poproszony.

Po drugie - tematem tego wątku jest: co zrobić, aby wszyscy, włącznie z "chromatykowcami" byli usatysfakcjonowani, więc dyskusja z Druim na temat wyższości jednych nad drugimi, mimo że kusząca, wydaje się być w tym miejscu sporo "nie na miejscu" ;) - ale walnąłem!

Po trzecie - jeśli rozmawiamy o rozbudowie, przebudowie czy innej ***budowie forum w celu jak wyżej, to powinniśmy zastanowić się - choć przez chwilkę - nad sposobami budowania: budowania czegokolwiek. Generalnie, ja widzę dwie szkoły budowania:

Szkoła pierwsza naucza, że trzeba sporządzić plan działania, obejmujący (z grubsza rzecz biorąc): cel działania, komu to ma służyć, w jaki sposób ma służyć, z jakich elementów powinno się składać, jakie powinny być zależności pomiędzy poszczególnymi elementami (tzn. kolejność, hierarchia, struktura), w jaki sposób to osiągnać, kto ma to zrobić i w jakim czasie, na kiedy ma to być skończone, ile to ma kosztować, jak ma być finansowane .... i tak dalej, i tak dalej. Tak buduje fachowiec. Oczywiście, fachowiec cały czas pamięta o tym, że "tylko świnia nie zmienia poglądów" (cenzor: to ludowe porzekadło) a więc liczy się z tym, że może mu coś w trakcie realizacji "doskoczyć" czy "wystrzelić" i będzie musiał ten plan korygować (czasem w wielkim bólu), ale zawsze będzie to plan zmierzania do celu. Dość, bardzo to mądre ;)

Szkoła druga nie naucza tylko robi: tu wykopie dołek, tam kamień wstawi, tu chlapnie wapnem, tam cegłę doklei, potem wszystko elegancko ogaci styropianem, najmie fachowca od tynków strukturalnych i jest caaaacy. Jak babcię kocham: jest caaacy (a przynajmniej takie sprawia wrażenie).
A co potem?
Ano potem to jest tak samo jak z kanarem w autobusie: albo przyjdzie albo nie.
Tak buduje Polak - nie oburzajcie się - tak Polska była, jest i będzie budowana, bo partactwo mamy we krwi. I Polak tak ciągle buduje, przebudowuje i odbudowuje i rozbudowuje: tu mu się na łeb leje, tam za kołnierz sypie, a on ciągle upaprany, bo buduje i jest cholernie z tego powodu dumny i ważny i rozżalony, że go żona nie docenia - zamiast raz dobrze się zastanowić, potem raz starannie zbudować, a potem do us***nej śmierci byczyć się na Kanarach albo i innych Bermudach.

Że nie na temat? Właśnie że na temat! Na temat: jak zrobić raz a porządnie.

To od Admina zależy, czy i jak zostanie ***budowane forum. A Admin podejmie decyzję w oparciu o życzenia(?), naciski(?), może szantaż(?) ze strony Userów - a także w oparciu o swoje możliwości, chęci i ambicje.

Piszę to wszystko, bo nie na jednym forum bywałem i w różnych rolach tam występowałem.
Jak na razie - proszę nie mieć mi za złe - ale jako konstruktor z zawodu spostrzegam, że to forum od początku było tworzone według zasad drugiej szkoły.

Co teraz?

Howgh!

P.S.
Pisząc o "nowym forum" czy "forum od nowa" wcale nie miałem na uwadze utworzenia nowego i niezależnego organizmu. To mógłby być nowy dział na tym forum, usytuowany na najwyższym poziomie w strukturze tego forum, zatytułowany np. "Cała Wiedza", "Co wiemy?" czy jakoś podobnie, do którego aktywny dostęp miałby wyłącznie Admin, który by kopiował tam wartościowe wypowiedzi Userów - z własnej inicjatywy oraz/albo na wniosek Userów i po pozytywnym zaopiniowaniu przez Userów.
A co z chromatykami? A nic. Niech dalej wszystko idzie na żywioł, a jak ktoś będzie chciał się czegoś dowiedzieć to pójdzie do nowego działu, w którym będzie "porządek".
_________________
Harmonijka to tylko jedno z narzędzi do robienia muzyki i znam takich, co zupę próbowali jeść widelcem.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Drui 

Posty: 292
Otrzymał 18 punkt(ów)
Wysłany: 2010-12-03, 09:13    Odp: [Forum] Nowy dział - harmonijka chromatyczna

antares777 napisał/a:


INIM w swoim podpisie napisał/a
antares777, znalazłeś błąd na forum? A może masz jakąś ciekawą propozycję jak udoskonalić forum?
Czekam na Twoją Prywatną Wiadomość

Po pierwsze: INIM ma pełną rację odnośnie do stadionu. Czy ktoś może pamięta mecz Górnika z Romą w kwietniu 1970 roku?
Po drugie: INIM nie ma racji zapraszając mnie do dyskusji. Dlaczego? - wyjdzie na końcu.
Odpowiedziałbym mu prywatnie - tak jak sobie tego życzył - ale i inny user w poczcie prywatnej mnie poprosił o wyrażenie swej opinii, więc nie wypada pocztą krzakową.

(...)

...wypowiedziałem się tutaj i na ten temat, bo zostałem o to poproszony.



Gwoli wyjaśnienia nieporozumienia (o ile takie zaszło): Nawoływanie INIM'a w jego dolnym "przypisie" jest tak skonstruowane, że każdemu użytkownikowi wyświetla się jego własny nick (mi np. Drui, znalazłeś błąd na forum?... etc) Stąd nie ma co brać tego hasła zbyt do siebie a raczej jako programistyczny trick. Ale to na marginesie.

Do rzeczy. Mimo, że swój post gdzies na górze wrzuciłem tylko ja prosty "głos ZA", jakoś bieg dyskusji zszedł na moje uwagi (miło mi, czemu nie)
Ale znów muszę poprostować: :)
1. Nie zaznaczam wyższości chromatyka nad innymi typami. Popieram tylko wydzielenie takiego działu.
Nawiązując do barwnego stylu Antaresa: Chromatyk ma się do diatonika jak klucz szwedzki/francuski (różnie nazywają w różnych rejonach) do zwykłego. I mimo, że bardziej uniwersalny, to jednak w każdym warsztacie jest pełen zestaw kluczy zwykłych od 6 po 28-kę.
2. Co do sposobów budowy forum: oczywiście idealne byłoby wszystko od nowa, ale jest to, jak sądzę, niewykonalne ze względu na ograniczone (życiem pewnie po prostu) możliwości administratorów, dla których nie jest to przecież główne źródło dochodu (a bardziej hobby) - mylę się i jestem naiwny??? :roll:
Nawiązując znów do paralel A. : Jeśli już mamy gdzie się podziać, bo mamy nasz mały domek, a chcemy zamontować w nim coś nowego np. internet, to nie budujmy od nowa całego domu "inteligentengo"/z wszelkimi mediami, a tylko wywierćmy odpowiednie dziury i doprowadźmy kabel do pokoju.
3. Stworzenie całkowicie nowego, równoległego forum, spowoduje że duuuża część informacji będzie musiała się siłą rzeczy powtarzać.

W każdym razie podsumowując:
Wciąż popieram inicjatywę, mimo że po chromatyka sięgam rzadko (jeszcze nie dorosłem chyba), mam nadzieję, że pozwoli to bardziej spopularyzować ten instrument w Polsce, bo z warsztatami bardzo krucho:
Do p. Zgrai na południe większość ma niestety daleko, żeby być co tydzień/miesiąc
Bartek Łęczycki, ma stety/niestety mniej czasu, więc warszaty chromatyczne zarzucił, a przez skype'a... cóż duża bariera finansowa (czytaj: próba optymalnego wysterowania popytu ceną do warunków aktualnej podaży ;) - takie prawa rynku)

Taki wydzielony, spójny wewnętrznie dział ma szansę być taką oaza wiedzy i wymiany kontaktów dla "chromych". Bez konieczności przeszukiwania całego forum i wyławiania pojedynczych wątków. Tak sądzę i wiele od siebie chyba raczej dodać nie dam rady :)

Pozdrawiam wszystkich chromatycznych!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2010-12-03, 09:14    Odp: [Forum] Nowy dział - harmonijka chromatyczna

@Antares777 znów bardzo ciekawa wypowiedź, ale po raz kolejny pozwolę sobie nie zgodzić się z całością.

Na wstępie o sobie: z wykształcenia – inżynier mechanik ze specjalnością konstruktor silników spalinowych, zawód wykonywany – Szef Wydziału Zapewnienia Jakości w firmie z branży motoryzacyjnej (ale produkujemy nie tylko do samochodówki). Firma, w której pracuję, musi mieć dostęp do kilku baz danych błędów konstruktorskich kilku wielkich korporacji. Z doświadczenia życiowego nie zgadzam się zatem, że raz można wszystko przewidzieć i nie zmieniać. Każdy dostrzeżony błąd powinien zostać poddany analizie i bardzo często usuwany na poziomie zmian konstrukcyjnych (w naszym przypadku zmiany struktury działów forum).

Swoją wypowiedzią podważasz również teorię ewolucji pana Darwina. Przecież już wszystkie gatunki zostały stworzone i wszelkie zmiany ewolucyjne (w wyniku których nota bene powstaliśmy) są błędem i nie powinny mieć miejsca.

Dział o wiedzy już mamy: Artykuły, rady, noty i inne pomocne teksty
Tworzenie drugiego mija się wg mnie z celem, natomiast być może potrzebna jest zmiana stylu moderowania tego działu czy też całego forum, by ten dział czy nawet całe forum w pełni spełniły Twoje wymagania.

Osobiście uważam, że powinny powstać Trzy działy pod tym już wymienionym:
- Diatonik Richtera
- Chromatyk
- Tremolo
Z których każdy powinien zostać podzielony na kategorie:
- Technika gry
- Pomoc i wymiana doświadcze
- Inne

Pozostawiłbym tam gdzie są:
- Artykuły, rady, noty i inne pomocne teksty
nowy - Diatonik Richtera
nowy - Chromatyk
nowy - Tremolo
- Naprawa, czyszczenie oraz tuning
- Teoria muzyki
- Tabulatura
- Mp3 i clipy
- Wolne rozmowy o harmonijkach
- Regionalne
- Harmonijkowe Bitwy

Powinny zostać rozdzielone do nowych działów:
- Technika
- Pomoc

Dodam, że osobiście uważam, iż proces ewolucji forum internetowych najczęściej odbywa się na zasadzie: Największy po względem ilości tematów dział jest dzielony na kilka bardziej szczegółach, ponieważ duża liczba tematów sygnalizuje, że jest on zbyt ogólny, a na forum szuka się wiedzy bardzo szczegółowej i specjalistycznej. Wyszukać potrzebną wiedzę w mniejszej ilości tematów jest po prostu łatwiej.

Dodatkowa rzecz wg mnie poruszona „między wierszami” Twojej wypowiedzi to sposób moderacji naszego forum. Mam wrażenie, że uważasz ten sposób za zbyt liberalny i pozwalający użytkownikom na zbyt wiele. Chcesz wydzielić dział, w którym wiedzę miałby gromadzić administrator, w domyśle użytkownicy forum tę wiedzę „rozmywają”. Przejrzyj proszę mój poprzedni post. Jak najbardziej się z tym zgadzam, ale po to jest właśnie forum internetowe, by każdy mógł się wypowiedzieć. Wg mnie o wiele łatwiej byłoby „przyklejać” tematy ważne, by więcej osób się z nimi zapoznało w przewidzianych dla nich kategoriach.

Teraz jeszcze jedna informacja: uczestniczyłem czynnie w zmianach ewolucyjnych naszego forum dotyczących tabulatur (podział na podfora, wyszukanie tabulatur na innych stronach poświęconych między innymi tabulaturom) i uważam, że to jest jedyna słuszna droga rozwoju. Bowiem konia z rzędem i butelkę wina temu, kto jest w stanie na kilka lat do przodu przewidzieć, co się będzie działo na nowopowstającym forum.

Sam zauważam wiele rzeczy, które zmieniają się w mentalności użytkowników. Przykładem niech będzie z naszego forum niegdysiejsza bezwzględna dominacja gatunku muzycznego Blues, która pomału ustępuje. Zauważam, w którą stronę zmierzają nowe „trendy” o których nie jest już „obciachowo” wypowiadać się na forum. Zauważam, kto ma na to wpływ i jaki i też widzę i z zaciekawieniem obserwuję tę ewolucję / metamorfozę.

Pozdrawiam

Medium
Ostatnio zmieniony przez Medium 2010-12-03, 10:37, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
ma-rucha 

Wiek: 44
Posty: 131
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Płock
Wysłany: 2010-12-03, 09:29    Odp: [Forum] Nowy dział - harmonijka chromatyczna

Forum HARMOSZKA powstało z tego co pamiętam z lektury odpowiednich postów - w wyniku fascynacji dziesięciokanałową harmonijką diatoniczną znanej też jako harmonijka bluesowa. Nie można mieć tego nikomu za złe - po prosu twórcy forum mogli nie znać innych harmonijek niż bluesowe - owszem, widywali je w sklepach ale ich uwaga skupiona była na bluesówkach. Radzę zwrócić uwagę na pierwsze posty dotyczące harmonijek tremolo - wyglądały najczęściej tak:

"Witam. Chciałbym grać bluesa. Znalazłem na strychu taką dużą harmonijkę - miała 16 otworów. Problem w tym że Sławek Wierzcholski w swoim podręczniku poleca taką małą 10-cio kanałową. Co robić? Pomóżcie..." (tekst improwizowany)

Z czasem w miarę pojawiania się coraz większej liczby forumowiczów obeznanych w temacie - zwiększyła się świadomość innych - "duża harmonijka" zaczęła być nazywana po imieniu, czyli TREMOLO; wraz ze wzrostem świadomości do większości użyszkodników forum dotarło że są jeszcze inne harmonijki - oktawowe, etc...

Tworzeniu forum od nowa, od zupełnych podstaw mówię zdecydowane nie - chętnie sięgam do starych postów i szkoda by ich było. Proponuję natomiast stworzenie nowych kategorii tematycznych szczególnie zaś: PODZIAŁ HARMONIJEK ZE WZGLĘDU NA TYPY:
-Harmonijka bluesowa (RICHTER)
-Harmonijka Tremolo
-Harmonijka Oktawowa
-Harmonijka Chromatyczna
-Harmonijki Orkiestrowe

podkategorie:
-harmonijka akordowa
-harmonijka basowa


-Inne instrumenty harmonijkopodobne
(w tym dziale pisalibyśmy o instrumentach typu Harmonetta czy melodyka a może nawet concertina która jest odmianą harmonii ręcznej. Myślę że możnaby też trochę zahaczyć o świat akordeonów bo są to instrumenty harmoszce w jakiś sposób pokrewne (też często nazywa się je harmoszkami) - oczywiście tu potraktowane marginalnie bo akordeoniści mają własne forum)

Zostawiłbym wszystko inne bo np podział instrumentów ze względu na firmy dobrze zdaje egzamin i jest potrzebny. Początkującym daje pojęcie w czym mogą wybierać.

Dobra kończę bo się rozpisałem. Mam nadzieję że moje postulaty wniosą coś pozytywnego w rozwój tego forum.
_________________
Nie ma że się nie da!!!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
mmarux 


Wiek: 46
Posty: 5
Skąd: Żarki Średnie
Wysłany: 2010-12-03, 10:12    Odp: [Forum] Nowy dział - harmonijka chromatyczna

Witam!
Zakładając ten temat nie sądziłem że moja propozycja wiąże się z tak dużymi problemami technicznymi. Nie znam się na zakładaniu i administrowaniu forum ale domyślam się że kosztuje to dużo nieodpłatnego czasu i wysiłku. Ja traktuje to forum jako źródło cennych informacji i doświadczeń za co chciałbym podziękować WSZYSTKIM którzy tu coś takiego wnoszą. Osobiście nie lubię pisać tylko po to by pisać. Zaproponowałem utworzenie tego jednego nowego działu bo pomyślałem że usprawni to odnajdywanie informacji na temat chromatyka na czym mi zależy. Sam też chętnie coś tam napiszę gdy uznam że mam coś wartościowego do powiedzenia.
Pozdrawiam!
_________________
"Kłopoty mam w moll i w dur, potrzeba mi chmur i piór, by niosły mnie swingu skrzydła, by fraza mi nie brzydła." - z rep. Andrzeja Zauchy
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu