Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Tytan 


Wiek: 33
Posty: 23
Otrzymał 8 punkt(ów)
Wysłany: 2010-09-17, 15:03    [Technika] Ćwiczenia oddechu

Witam !
Jako początkujacy harmonijkarz przy "zajrzeniu" na forum harmoszka.com zauważyłem brak jakichkolwiek ćwiczeń na przepone itp. co jest dla mnie dziwne jako że bardzo dużo harmonijkarzy stawia nacisk na prace przeponą przy graniu. Chciałbym uzupełnić te braki oraz zachecić do dzielenia się doswiadczeniami oraz gotowymi ćwiczeniami.
Jako że uczęszczałem do SM oraz zajęcia taneczne przybliżono mi kilka ćwiczeń na przepone oraz mięśnie miedzyżebrowe.

1.Ćwiczenie mięśni przepony 1
-częsć 1, w pozycji stojącej kładziemy dłoń na brzuchu (powyżej pępka) i oddychając staramy się "napełnić balonik" powietrzem wdychanym, ważne jest to aby nie bezsensownie przeciążać mieśnie brzucha lecz po prostu oddychać przeponą.
-część 2, drugą nie mniej ważną częścią ćwiczenia jest wydech który ma wyglądać tak jakbyśmy zdmuchiwali świeczkę tyle że przy wydechu (trzymając dalej ręke na brzuchu co pozwala nam na wyraźne zauważenie ruchów przepony) staramy się nie zwalniać mięśni przepony , oczywiście w pewnym momęcie wydechu nie będziemy mieli siły na dalsze utrzymani przepony więc po prostu rozluźniamy je.

2.Ćwiczenie mięśni międzyżebrowych
-część 1, w pozycji stojącej kładziemy obie dłonie na dolnej części żeber, podczas wdechu rozszerzamy żebra do maksymalnej objętości
-część 2, podobnie jak w poprzednim ćwiczeniu przy wydechu (wydech taki jak przy zdmuchiwaniu świecy) trzymając dłonie na dolnej części żeber staramy sie przez jak najdłuższą część wydechu utrzymać uniesione żebra.

3. Fuzja ćwiczeń nr 1 i nr 2 - jest to połączenie dwóch poprzednich ćwiczeń
-część 1, w pozycji stojącej jedną ręke kładziemy na brzuchu a drugą na żebrach, wykonujemy wdech starając się jednocześnie "napełnić balonik" oraz rozszeżyć maksymalnie żebra.
częśc 2 , przy wydechu (tj. przy ćwiczeniu nr 1 i 2) staramy się utrzymać jednocześnie napiętą przepone i rozszerzone żebra.

Te dwa ćwiczenie są najprostszymi ćwiczeniami jakie możemy wykonać aby wzmocnić nasze "mieśnie oddechowe", warto zaznaczyć że ćwiczenia takie są (a przynajmniej powinny być) wykonywane przez kazdego (od nowicjuszy po profesjonalistów) muzyka który gra na instrumentach dętych (jakim też jest harmonijka), poprzez ćwiczenie tych partii mięśni wzmocnimy przepone, zwiększymy pojemność płuc co da efekt przy graniu na harmonijce.

4. Ćwiczenie mięśni przepony 2
-częsć 1, w pozycji leżącej na plecach, kładziemy sobie na brzuchu jakąś dużą książke (np. encyklopedie), wdychając powietrze podnosimy książke.
-część 2, przy wydechu staramy się jak najdłużej utrzymać książke "w górze"

To ćwiczenie jest jednym z najtrudniejszych ćwiczeń na przepone, położona książka daj dodatkowe obciążenie na mięśnie przepony.

Ważną rzeczą przy wykonywaniu ww. ćwiczeń jest postawa, przy stojącej stoimy na obu stopach w lekkim rozkroku rozluźnieni i niezgarbieni. przy leżącej leżymy na płaskiej powierzchni (najlepiej podłodze, najwygodniej na dywanie) głowa może być podparta na poduszce dla wygodnej obserwacji książki.
Przyznaje że na początku ćwiczenia są bardzo wyczerpujace zwłaszcza dla przepony, która może przez chwile nawet pobolewać, uwaga również na tzw. hiperwentylacje czyli najprościej mówiąc zawroty głowy przy gwałtownym dotlenieniu mózgu.

Mam nadzieje że te ćwiczenia dobrze wpłyną na gre na harmonijce i przy dłuższym ćwiczeniu wyuczą nas odruchu dobrego oddychania oraz powiększą pojemność płuc
Prosze o komentowanie i zadawanie pytań ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 8 punkt(ów):
SZCZYPIOR, #Maciekdraheim, aansaa, #minigunmen, kamilteau, padre joseph, Franki, Strenczyciel
PawelBDS 


Wiek: 38
Posty: 131
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Kraków/Szczecin
Wysłany: 2010-09-17, 17:18    Odp: [Technika] Ćwiczenia oddechu

najlepszym ćwiczeniem oddechu jest biegnie :) Ja biegam codziennie około 15 kilometrów :)
_________________
Kobieta jest jak harmonijka nieźle mruczy jak potrafisz ją dmuchnąć :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-09-17, 20:40    Odp: [Technika] Ćwiczenia oddechu

No [b]Tytan[/b], mnóstwo przydatnej wiedzy. Bardzo dobry post, trzeba się zabrać za ćwiczenia :) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Tytan 


Wiek: 33
Posty: 23
Otrzymał 8 punkt(ów)
Wysłany: 2010-09-18, 11:14    Odp: [Technika] Ćwiczenia oddechu

Cieszę się że moge wnieść coś pozytywnego na forum. Zapewniam że 10-15 minut takich ćwiczeń dziennie da porządne rezultaty, polecam stosować jako rozgrzewke przed graniem.

A jeśli chodzi o bieganie to super sprawa a te ćwiczenia są na tyle dobre bo wykonuje się je w krótkim czasie (zajmuje to maks 15 minut). z resztą dużo tłumaczenia :P

Jeżeli wyrazicie taką chęć to moge napisać fajne ćwiczenie na obniżanie krtani czyli poprawienie brzmienia (Gussow w którejś ze swoich lekcji o tym mówił)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Ash 

Wiek: 48
Posty: 3
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-09-19, 14:43    Odp: [Technika] Ćwiczenia oddechu

No ba!
Tytan, wiedzy i ćwiczeń nigdy za wiele. Dziś właśnie szukałem materiałów na temat vibrato.
Ja poproszę :)
_________________
aż do utraty tchu...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Drui 

Posty: 292
Otrzymał 18 punkt(ów)
Wysłany: 2010-09-20, 07:02    Odp: [Technika] Ćwiczenia oddechu

[quote="Tytan"]moge napisać fajne ćwiczenie na obniżanie krtani czyli poprawienie brzmienia [/quote]
No ba! Chcemy :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Rolf 


Wiek: 34
Posty: 424
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2010-11-21, 20:39    Odp: [Technika] Ćwiczenia oddechu

Mam pytanie... Padło tu hasło: bieganie. Czy bieganie daje takie same rezultaty, jak opisane w pierwszy poście ćwiczenia? Więc, skoro i tak biegam, to mogę sobie ćwiczenia odpuścić? :D Czy jednak owe ćwiczenia dają "coś więcej" i warto, żebym je robił równolegle do uprawianego sportu?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Tytan 


Wiek: 33
Posty: 23
Otrzymał 8 punkt(ów)
Wysłany: 2011-08-23, 17:31    Odp: [Technika] Ćwiczenia oddechu

Cytat:
Czy bieganie daje takie same rezultaty, jak opisane w pierwszy poście ćwiczenia? Więc, skoro i tak biegam, to mogę sobie ćwiczenia odpuścić? :D


Tak, bieganie daje rezultaty ale istotą ćwiczeń jest nie tyle wzmocnienie mięśni (co jest paradoksalnie drugim efektem) co po prostu używanie ich, wiem brzmi to idiotycznie ale często po prostu ich nie używamy bądź używamy je nieprawidłowo. Ćwiczenia mają na celu wzmocnienie i wyuczenie odruchu oddychania mięśniami przepony.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
SkinnyDogJones

Posty: 57
Otrzymał 6 punkt(ów)
Skąd: Katowice
Wysłany: 2011-08-24, 10:11    Odp: [Technika] Ćwiczenia oddechu

Pewne ćwiczenia na kontrolę oddechu poznałem na zajęciach z emisji głosu.

Np. takie coś: "Jedna wrona bez ogona, druga wrona bez ogona... [tu mnożymy wrony aż braknie nam oddechu, wtedy kończymy]... a ostatnia wrona ogoniasta."
_________________
"Dlaczego uczysz się grać na organkach, skoro nie umiesz grać?"
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Karolina
baranina

Posty: 1
Wysłany: 2011-09-22, 17:09    Odp: [Technika] Ćwiczenia oddechu

Dziękuję za ten poradnik! Podobne ćwiczenia stosują płetwonurkowie ćwicząc wstrzymywanie oddechu.
_________________
Pozdrawiam, Marek
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Tytan 


Wiek: 33
Posty: 23
Otrzymał 8 punkt(ów)
Wysłany: 2011-12-18, 01:50    Odp: [Technika] Ćwiczenia oddechu

Witam ponownie, przepraszam was za nie dotrzymanie obietnicy związanej z ćwiczeniami, chciałbym zrobić coś na co mogę sobie pozwolić teraz gdyż mam codzienny dostęp do kamery.
Moim pomysłem jest nagranie kilku filmów instruktażowych na temat ww. ćwiczeń, poza tym chciałbym wam pokazać kilka ćwiczeń na granie z opuszczoną krtanią (co jak Powiedział Adam Gussow na którejś ze swoich lekcji pogłębia dźwięk), ćwiczenia na rozgrzewkę jamy ustnej (nie wiem jak wy ale ja czasem przy graniu doświadczam zmęczenia policzków :D ).
Pytanie z mojej strony brzmi tak: Czy uważacie że te rzeczy będą wam przydatne ? Czy to będzie raczej jakiś zbędny pierdół ?
chodzi mi o to żebym ja nie marnował czasu na coś na co nie będzie "popytu"

Dlaczego video ? A dlatego bo osobiście lubię jak osoba mi coś zaprezentuje i mogę to zobaczyć na własne oczy. Decyzje pozostawiam wam ;) i tym samym proszę o odzew
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2011-12-18, 10:25    Odp: [Technika] Ćwiczenia oddechu

Tytan, bardzo fajna inicjatywa. Takie filmiki mogą się spodobać. Ja jestem za!
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Rolf 


Wiek: 34
Posty: 424
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2011-12-18, 10:51    Odp: [Technika] Ćwiczenia oddechu

Jeśli materiał będzie wartościowy, to ja się bardzo chętnie czegoś od Ciebie nauczę. Nawet browara Ci postawię, jak się kiedyś spotkamy :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Tytan 


Wiek: 33
Posty: 23
Otrzymał 8 punkt(ów)
Wysłany: 2013-03-22, 01:41    Odp: [Technika] Ćwiczenia oddechu

Witam,
wracam z martwych, i od razu przepraszam za swoje zachowanie, olałem odrobinę temat, zarówno brak czasu i nadmiar pracy zmusiły mnie do zaniechania planów.
Aleeee wracamy do tematu i tutaj prośba z mojej strony, mam nadzieje że będzie odzew ;)
Mam zamiar wrócić do grania na harmonijce, na codzień gram na didgeridoo i bongosach ale cóż potrzeba mi jakiegoś melodycznego instrumentu, sprawa jest taka, "w zamian" za filmiki mógłby ktoś kto coś umie na harpie poduczyć mnie za symboliczne piwko (mam dużo innych wydatków i mnie po prostu nie stać na lekcje) techniki grania, oczywiście nie jest to obligujące tzn. ja daję filmik i ktoś się ma odezwać bo następnego nie będzie, jak to się mówi ręka ręke myję. Liczę na jakikolwiek odzew. Na codzień mieszkam w Warszawie. Co wy na to ?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu