Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Misiek0797

Posty: 2
Wysłany: 2010-11-12, 19:14    Witam

Witam! Na wstępie powiem,że jestem tutaj nowy.
"Gram" na harmoszcze "Hohner Silver Star :harp: .
Mam problem z podciągiem.
1.Na czym polega ten efekt (co się wtedy dzieje)?? :?
2.Jak się go robi??!(Wiem,że w tym wątku właśnie to jest tłumaczone ale wciąż nie mogę tego zrozumieć)
3.Słyszałem o podciągu o cały ton czy są także inne podciągi??

P.S. Proszę o wyrozumiałość :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Maccarash 

Wiek: 29
Posty: 29
Skąd: Pionki
Wysłany: 2010-11-12, 22:37    Odp: [Technika] Podciągi

Bending (ewentualnie podciąg) to technika polegająca na obniżeniu dzwięku.
Na kanałach 1-6 robimy to zasysając powietrze ,a na 1-7 dmuchając.
Na kanale pierwszym możemy obniżyć dzwięk o 0.5 lecz już na np 3 kanale o 0.5 , 1 ,a nawet 1.5 tonu.

Jak obniżyć ?
Podczas zassania należy cofnąć język ( jak np przy wymawianiu "ji") oraz obniżyć nieznacznie krtań .
Na kanałach 1-7 na odwrót ("unieść" krtań i zmniejszyć przestrzeń w gardle )

Odpowiedziałem na Twoje pytanie .
Bierz harpa , ćwicz i wertuj ten temat .

Warto ściągnąć Bendometer i próbować z nim wykonać tą technikę.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-11-13, 00:34    Odp: [Technika] Podciągi

Zastanawiam się, czemu koledze, który jest tutaj nowy nie przyszło do głowy ani nikomu innemu nie przyszło do głowy zaproponować, żeby poczytał temat w którym pisze, bo będziemy kolejny raz powielać to samo na kolejnych stronach, tego samego tematu.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Bogdan

Posty: 25
Otrzymał 1 punkt(ów)
Wysłany: 2010-11-16, 22:01    Odp: [Technika] Podciągi

Tak czytam i czytam te wszystkie informacje i nie rozumiem nadal jak zrobić podciąg o pół a jak o cały ton. :?




Będę wdzięczny za pomoc
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-11-16, 22:02    Odp: [Technika] Podciągi

To nie jest tak, że pociągniesz jedną wajche to poleci o pół a drugą to o cały. Jak uda Ci się zrobić podciąg to musisz się nauczyć stopniować go. Na słuch ale sprawdzisz to tunerem czy stopniujesz dobrze.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
churhill 


Wiek: 40
Posty: 47
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-11-17, 14:34    Odp: [Technika] Podciągi

Moim zdaniem rozpoczęcie nauki bendingu (podciągów) powinno być poprzedzone wypracowaniem umiejętności oddychania przez harmoszkę.

Na początku starałem się posiąść sztukę bendingu wdmuchując i zasysając powietrze do i z harmoszki - osiągnąłem marny efekt (ciężko było rozpocząć i utrzymać podciąg) oraz porozstrajałem stroiki.
Takie granie można opisać graniem jamą ustną, gdyż często w grę wchodzą mięśnie tegoż organu.

Potem gdzieś przeczytałem żeby, grając na harmonijce, starać się oddychać przez nią. Innymi słowy [b]wdychać powietrze przez harmoszkę i przez harmoszkę powietrze wydychać[/b].
Można by powiedzieć, że należy starać się grać płucami i przeponą.

To tak jakby [b]grać poprzez harmonijkę, a nie na niej[/b].

Muszę przyznać, że na początku wydał mi się ten fakt mało istotny, ale jak popróbowałem, doszedłem do wniosku, że rzeczywiście gra się lepiej, bardziej naturalnie i oczywiście zaczęły mi wychodzić podciągi.

Cała sprawa sprowadza się do właściwego nastawienia grającego :)

Na prawdę bardzo polecam starać się oddychać przez harmoszkę!
_________________
Pozdrawiam,

Churhill
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Bogdan

Posty: 25
Otrzymał 1 punkt(ów)
Wysłany: 2010-11-17, 21:25    Odp: [Technika] Podciągi

Dzięki ale mam jeszcze jedno pytanie, skąd wziąć taki tuner do harmonijki bo nigdzie nie mogę znaleźć?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
padre joseph 


Wiek: 31
Posty: 22
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Polska
Wysłany: 2010-11-17, 22:20    Odp: [Technika] Podciągi

Pobierz sobie Bendometer po prostu. Podłączasz mikrofon do kompa i elegancko w bendometrze widzisz w którym miejsce jesteś ze swoim dźwiękiem.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Bogdan

Posty: 25
Otrzymał 1 punkt(ów)
Wysłany: 2010-11-17, 22:50    Odp: [Technika] Podciągi

Dzięki. Tylko mam problem bo jak pobieram plik to wyświetla się ten pliczek ale go się otworzyć nie da, a żadnego programu przez który ten plik się otwiera niema. o.O
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
IronBone

Posty: 210
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2010-11-18, 19:43    Odp: [Technika] Podciągi

wygląda że nie masz lub masz źle podłączoną javę na swoim komputerze. Uruchom z linij komend rozkaz

javaws http://www.harpsoft.com/apps/bendometer.jnlp

jeśli nie pójdzie a javę masz zainstalowaną to znajdź gdzie na dysku masz javaws i w powyższej komendzie zamiast javaws wpisz całą ścieżkę dostępu.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
bartnad 

Posty: 8
Wysłany: 2010-11-21, 01:45    Odp: [Technika] Podciągi

Witam

Ja z koeli mam taki problem że gram zwijając język w rurkę. Wszystkie opisy podciągu polegają na cofnięciu języka i bezgłośnym "ijuuu" bądź innym. Czy ktoś z Was gra taką techniką jak ja i ma dla mnie radę??

Pozdrawiam Bartosz
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Mikael 

Wiek: 29
Posty: 179
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Sanok
Wysłany: 2010-11-21, 12:16    Odp: [Technika] Podciągi

Moją radą jest zmienienie techniki gry.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
bartnad 

Posty: 8
Wysłany: 2010-11-21, 12:59    Odp: [Technika] Podciągi

Dzięki ale słaba ta Twoja rada...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-11-21, 13:34    Odp: [Technika] Podciągi

bartnad, spokojnie. Mikael ma rację, ta technika to ślepa uliczka. Teoretycznie da się, bo wszystko się da ale długo się tego nie nauczysz w ten sposób.
Swoją drogą.. jeśli jesteś tak dobry, żeby oceniać czyja rada jest słaba a czyja nie.. to po co zadajesz pytania? Zmień technikę gry.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
bartnad 

Posty: 8
Wysłany: 2010-11-21, 13:52    Odp: [Technika] Podciągi

Jasne. Chodzi mi o to że zmiana techniki gry jest dla mnie ostatecznością!!! I wolałbym jeszcze powalczyć nim się poddam, bo tym będzie dla mnie taka zmiana.
Pozdrawiam Bartosz
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-11-21, 14:12    Odp: [Technika] Podciągi

Im bardziej się przyzwyczaisz do techniki, która jest ślepą uliczką, tym będzie Ci trudniej.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-11-21, 15:28    Odp: [Technika] Podciągi

A i drogę do porządnego Tongue Blockingu zwanego także "basowaniem" to zamyka. A jak to stwierdził jeden z uczestników tegorocznego Bluesa nad Bobrem, "bez basowania, to c*** a nie granie!".
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
KatuzaR 


Wiek: 32
Posty: 319
Otrzymał 29 punkt(ów)
Skąd: Kryry
Wysłany: 2010-11-21, 18:14    Odp: [Technika] Podciągi

Podpisuję się "obiema ręcami" pod tym, co napisali Minigunmen, Mikael i Maciek.Nie jestem ekspertem, ale przy wolnych utworach może i dasz radę, choć już przy czymś takim http://www.youtube.com/watch?v=9lSH-1nxmG4 raczej będziesz miał problemy :( Do tego, tak jak Maćko rzecze, z TB nici :( Jeśli masz harmonijkę lepszą niż Bluesband, to raczej dość szybko załapiesz :)

KatuzaR
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Soban

Posty: 31
Otrzymał 1 punkt(ów)
Wysłany: 2010-12-08, 18:17    Odp: [Technika] Podciągi

Kolejne pytanie, jakie pragnę zadać doświadczonym już graczom. Czy wy także macie/mieliście problemy z obniżeniem dźwięku przykładowo na 3jce o pół tonu czy o cały? W moim wypadku jest to udręka bo wychodzi mi ciągniecie... a nie ładny brzmiący dźwięk, nazywany podciągiem. Co do obniżania o półtora tonu, to jest to wykonalne, choć jeszcze trochę syczy... Ale jak zrobić to aby obniżyć o pół tonu i jechac na tym dzwieku przez kilka sekund, to nie mam pojecia^^. Załączam kolejne pliki aby wszystko sprawdziło sie w praniu: Wykonanie na 3jce podciago o 1.5 tonu, i brzęczenie komara, albo muchy ^^. Ilekroć próbuję to za cholerę nie potrafię utrzymać stabilnie tego dźwięku...
Pozdrawiam

Edit.. jednak nie załączę, widać opcja ta nie została wprowadzona po wielkich zmianach na forum.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Landerw 


Wiek: 33
Posty: 300
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Gda
Wysłany: 2010-12-08, 21:29    Odp: [Technika] Podciągi

Soban, ćwiczyć trzeba i ćwiczyć :P Innej magicznej metody nie ma. Polecam też zrobić tak: odpal sobie coś w stylu virtual piano (na www bezpośrednio można coś takiego dorwać i nie bawić się w instalowanie czegokolwiek) - no chyba ze masz keyboard w domu - wciskasz klawisz i jednocześnie starsz się na harmoszce wydoyć ten sam dźwięk - i tak po kolei lecisz - pół tonu, cały ton, półtorej i spowrotem :P Ważne jest poprostu to, żeby mieć punkt odniesienia - ja dopóki tak nie zacząłem robić to też mi to strasznie fałszowało :P
_________________
Podpis - dozwolona ilość znaków: 100
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
piracik 


Wiek: 32
Posty: 158
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Otwock
Wysłany: 2010-12-08, 21:30    Odp: [Technika] Podciągi

Soban, to jest utrapienie każdego harmonijkarza. Ja obniżam dźwięki od pół roku i trójka nadal jest dla mnie wielkim problemem, ale ostatnio zacząłem trafiać w obniżenie do 1 tonu czy pół tonu.

Pomocą może się okazać wymawianie różnych głosek przy obniżaniu dźwięku:
ti - pół tonu
tu - cały ton
to - półtora tonu.

Mniej więcej coś takiego, nie pamiętam.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Soban

Posty: 31
Otrzymał 1 punkt(ów)
Wysłany: 2010-12-10, 14:19    Odp: [Technika] Podciągi

Landerw, osobiscie wzoruje się na dzwiękach z tej strony http://www.seydel1847.de/...6&Locale=en_GB.
piracik, gram już przeszło rok czasu, chociaż myślę, ze w moim przypadku słowo ""pogrywam" lepiej pasuje. Zauważyłem że jak cofnę daleko do tyłu język, i oprę na podniebieniu to wskakuje mi na 1.5 tonu bez problemu. jakie w takim razie powinno być ułożenie języka przy podciągu o 1/2 tonu i o ton, czy powinien on również dotykać podniebienia, lecz nie powinien być aż tak cofnięty jak w przypadku 1.5. Co do Twojej radypiracik, popróbuje z nią i dam Ci odpowiedz czy mi pomogło ;)
pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
dulek

Posty: 2
Wysłany: 2010-12-18, 15:05    Odp: [Technika] Podciągi

Moje pytanie brzmi - czy podciągam te dźwięki siłowo? Wydaje mi się, że nie zmieniam siły zadęcia, ale mogę się mylić. Robię jedynie minimalny ruch językiem i podniebieniem przy bendzie, a tutaj można przeczytać o pracy przepony, czy krtani. Zastanawiam się więc na ile poprawnie technicznie wykonuję te podciągi. Poniżej linki:

Kanał 3-ci
Kanał 4-ty
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Soban

Posty: 31
Otrzymał 1 punkt(ów)
Wysłany: 2010-12-18, 18:37    Odp: [Technika] Podciągi

z mojego amatorskiego oczka, wydaje się bardzo dobrze :) , mam nadzieję że na innych kanałach idzie Ci podonie obniżanie. Powiedz mi ile sie uczysz, jak ci odzie obniżanie na kanale 3cim i poł tonu, cały i półtora, czy masz problem z stabilizacją podciągów? Chciałbym porównać Twoje odpowiedzi z moimi własnymi,
pozdrawiam ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
dulek

Posty: 2
Wysłany: 2010-12-18, 21:01    Odp: [Technika] Podciągi

Wcześniej coś tam próbowałem na SilverStarze, ale nie trenowałem pociągów. S20, na którym gram te podciągi mam od wczoraj i w sumie od wtedy coś mi wychodzi. ;)

Na razie obniżam tylko 3 i 4 o pół tonu, czasem 3-ci uda mi się o półtora. Problemów ze stabilizacją nie mam, być może dlatego, że ćwiczę ze stroikiem. :)

No i bez obrazy, ale chciałbym przeczytać też opinię fachowca, bo coś za łatwo mi to wszystko wychodzi. ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
wrobell

Posty: 10
Wysłany: 2010-12-24, 21:40    czy to są podciągi

nie chciałem zkakładać nowego tematu więc tu napisze ;)
czy to są podciągi nagrałem ale nie mam porównania
http://ziommarket.wrzuta....RAakC2/podciagi
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
piracik 


Wiek: 32
Posty: 158
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Otwock
Wysłany: 2010-12-24, 21:59    Odp: [Technika] Podciągi

wrobell, wyszedł Ci tylko na 1 i 2 kanale. Resztę musisz jeszcze poćwiczyć.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2010-12-26, 15:26    Odp: [Technika] Podciągi

Ja staram się wydobywać poprawne dżwięki na kanałach na których można obniżać lub podwyższać dźwięki tak jak bym klikał w klawisze fortepianu jeden dźwięk jeden dmuch staram się unikać dmuchania B Bb A Ab jednym cięgiem (chociaż to też trzeba umieć bo jest łatwiejsze).
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Kacperus

Posty: 9
Wysłany: 2010-12-28, 15:10    Odp: [Technika] Podciągi

ej czytalem to wszystko ale wciaz niewiem jak wydobyc podciąg ? niektorzy mi mowia ze w wdechu sie jezyk w buzi do tylu przesuwa najbardziej jak sie umie do tylu a w wydechu jezyk do prodzu czy to prawda ?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
*Bart Łęczycki 


Posty: 600
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-01-06, 07:16    Odp: [Technika] Podciągi

Do Kacperusa i wszystkich którzy chcą się nauczyć obniżać dźwięki: zapraszam na warsztaty doświadczonego Harmonijkarza i Pedagoga. Po co męczyć się samemu przez pół roku? Na warsztatach jeden dzień intensywnej nauki, ćwiczeń i korekt i obniżasz wybrany kanał na 1-6.

Oczywiście można ćwiczyć w zaciszu domowym, szukając informacji w sieci (często błędnych i szkodliwych). Każdy jest kowalem swego (harmonijkowego również) losu :)

Pozdrowienia!
_________________
www.bleczycki.com
bleczycki@gmail.com
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu