Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
antek95 

Posty: 22
Skąd: warszawa
Wysłany: 2010-10-22, 16:46    Ćwiczenie słuchu i granie ze słuchu

Witam.
Otóż chyba nie spowoduję żadnej rewolucji pisząc, że nie każdy ma słuchu absolutnego.
A ja nie zostałem raczej obdarzony takim słuchem. Wielu muzyków mówi mi, że słuch muzyczny daje się wyćwiczyć. I tu jest moje pytanie. Czy znacie jakieś ćwiczenia / metody na poprawę słuchu muzycznego.
Druga sprawa już często roztrząsana. Chodzi o rozpisywanie. W jaki sposób zacząć rozpisywać, dobrać tonację, pierwszy dźwięk i jak dalej działać?

Za wszelką pomoc będę wdzięczny.
_________________
...a mogliśmy mała, razem świt witać po kolana w rosie...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-10-22, 16:59    Odp: Ćwiczenie słuchu i granie ze słuchu

http://forum.harmoszka.co...taby-vt4093.htm
http://forum.harmoszka.co...blem-vt4357.htm
http://forum.harmoszka.co...zeszot-vt54.htm
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
sebach 

Wiek: 34
Posty: 154
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Krakow
Wysłany: 2010-10-23, 15:03    Odp: Ćwiczenie słuchu i granie ze słuchu

polecam ci program ear master pro 5, program jest co prawda płatny, ale ... (;

w kazdym razie, jest tam cały zestaw, bardzo duzo lekcji, poznasz interwały, dzwięki i nie od strony czysto teoretycznej, bo to jest własnie na cwiczenie słuchu. Kiedys na samym początku jak zaczynałem to bardzo duzo mi pomógł ten program. Oprocz tego, nie wiem czy masz np. gitare, skrzypce, albo cos ogólnie, co da sie stroić. Strojenie instrumentu ze słuchu też wg mnie bardzo dobrze wyrabia słuch. Nie ma to jak gitarzysci którzy potrafia pocisnąć niesamowite soloweczki a jak sie im powie ze są rozstrojeni to robia wielkie oczy i podpinają sie do tunera. No cóż - kto co lubi, mozna i tak.

Nie wiem też jak duzo tego słuchu u ciebie trzeba wyćwiczyć, na jakim etapie jesteś. Generalnie na dzwiękach, tak na chłopski rozum to trzeba sie skupić. Cięzko mi zrozumieć fakt jak mozna nie miec sluchu muzycznego, bo to nie jest zadna filozofia skupić się i posłuchać czy dzwięki ze soba dobrze czysto brzmią(albo dysonują ;p zalezy od interwału) - najpierw oczywiscie trzeba poprobować zeby wiedzieć które jest to 'dobrze brzmiące' - ale coś takiego nie zajmuje zbyt wiele. Kazdy jest sie wstanie chyba nauczyć 2 czy 3 kartek wiersza na pamieć, tak samo mozna miec w głowie brzmienie np. kwinty czy kwarty, tercji albo na wyzszym etapie brzmienia całych akordów, przewrotów, potem akordów septymowych, a potem całej reszty, bo temat jest bardzo rozległy.

W kazdym razie, trzeba miec sporo zaparcia zeby to cwiczyc. Nie od razu Rzym zbudowano, zacznij od małych rzeczy a potem w miare jak bedziesz rozumieć coraz wiecej przechodź do trudniejszych lekcji (np. w tym Ear Master). No i nie zniechęcaj sie, na początku wlasciwie wszyscy kuleją (chyba ze mieli spostrzegawczych rodziców którzy ich wysłali do szkoły muzycznej jako małych szkrabów :) )

A jesli chodzi o twoje drugie pytanie - najpierw musisz poznać troche teorii, jakie mamy dzwięki, interwały, tonacje, mozna poznać jakieś koło kwintowe bo to bardzo przyjazny schemat tonacji dur-mollowych i różne inne rzeczy. Ogólnie jesli bedziesz sie uczyć krok po kroku i nie przejmować tym ze jeszcze nie rozumiesz różnych rzeczy to uzyskasz odpowiedzi na wszystkie swoje pytania;)

mam nadzieje ze jakos pomogłem, pozdro;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
antek95
Boodzik 

Posty: 291
Otrzymał 14 punkt(ów)
Wysłany: 2010-10-24, 11:40    Odp: Ćwiczenie słuchu i granie ze słuchu

Cóż, ćwiczenie słuchu to przede wszystkim... spiewanie ;) Interwałów, akordów, improwizacja głosowa, do tego dyktanda muzyczne (melodyczne i rytmiczne).
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
antek95 

Posty: 22
Skąd: warszawa
Wysłany: 2010-12-30, 12:20    Odp: Ćwiczenie słuchu i granie ze słuchu

Jeszcze jedno pytanie.
Często znajduję gdzieś w internecie piosenkę zagraną na harmonijce, którą chciałbym sobie rozpisać, ale nie mogę znaleźć pierwszego dźwięku. Z tego co zauważyłem dużo łatwiej ( przynajmniej mi ) jest poprawiać czyjeś taby, jak mam już kilka dźwięków, niż samemu zacząć coś rozpisywać. ;) Może ktoś ma jakieś swoje metody na znalezienie tego pierwszego dźwięku?

Za pomoc z góry dziękuję :)
_________________
...a mogliśmy mała, razem świt witać po kolana w rosie...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-12-30, 13:37    Odp: Ćwiczenie słuchu i granie ze słuchu

Czasem okazuje się, że trzeba mieć harmonijkę w innej tonacji :)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
antek95 

Posty: 22
Skąd: warszawa
Wysłany: 2010-12-30, 14:56    Odp: Ćwiczenie słuchu i granie ze słuchu

Czasem.
Ale nawet jeśli piosenka jest zagrana w C-dur, to i tak nie mogę znaleźć tego dźwięku.
_________________
...a mogliśmy mała, razem świt witać po kolana w rosie...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Boodzik 

Posty: 291
Otrzymał 14 punkt(ów)
Wysłany: 2010-12-30, 21:02    Odp: Ćwiczenie słuchu i granie ze słuchu

Najprościej na jakimś instrumencie chromatycznym. Grasz sobie np C razkreślne na klawiszu i słyszysz czy wyżej czy niżej. Tak kilka razy i znajdziesz ten dźwięk. Na gitarze można po prostu zrobić slide na którejś strunie i usłyszeć, w którym miejscu dany dźwięk się pojawia.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
antek95 

Posty: 22
Skąd: warszawa
Wysłany: 2011-01-01, 19:39    Odp: Ćwiczenie słuchu i granie ze słuchu

Mam jeszcze jedno pytanie. Może wydać się głupie, ale dla mnie jest ważne.
Na czym polegają dyktanda muzyczne i improwizacja głosowa.
_________________
...a mogliśmy mała, razem świt witać po kolana w rosie...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Boodzik 

Posty: 291
Otrzymał 14 punkt(ów)
Wysłany: 2011-01-01, 19:42    Odp: Ćwiczenie słuchu i granie ze słuchu

Dyktanda muzyczne: ktos Ci gra dźwieki, podaje pierwszy dźwięk lub tonację utworu, i trzeba zapisać to co jest grane w nutach.
Improwizacja głosowa: taki improwizowany solfeż ;) generalnie śpiewasz sobie melodyjkę w określonej tonacji takimi dźwiękami jakimi sobie założysz. Mozna zarówno nazwami dźwięków (Np. C - A - G) lub solemizacją (Do - La - Sol).
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu