Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
MartinHarp 

Wiek: 36
Posty: 19
Skąd: k. Olkusza
Wysłany: 2007-04-26, 21:47    Harmonijki do overbendingu !!!

Jest wiele rodzajów harmonijek. Wiadomo też, że harmonijki są różnie strojone. Jakie są najlepsze harmonijki do overbendingu ?. W przyszłości chciałbym zakupić jakąś pod ten cel właśnie. Podzielcie się doświadczeniem i wiadomościami na ten temat.
_________________
Quo vadis ??
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Govean 


Wiek: 38
Posty: 214
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Katowice
Wysłany: 2007-04-26, 22:40    Odp: Harmonijki do overbendingu !!!

Hohner XB-40, oraz OVERDRIVE MR 300 Suzuki - http://harmonijka.mud.pl/...l=pl&id=241&f=4
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
MartinHarp 

Wiek: 36
Posty: 19
Skąd: k. Olkusza
Wysłany: 2007-04-27, 15:18    Odp: Harmonijki do overbendingu !!!

A coś tańszego? Wspaniałe harmonijki proponujesz, ale nie na każdą kieszeń. A jeżeli chodzi o OVERDRIVE, to wolę jednak harmonijkę bez dodatkowych dziurek. ;)
_________________
Quo vadis ??
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Govean 


Wiek: 38
Posty: 214
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Katowice
Wysłany: 2007-04-27, 16:25    Odp: Harmonijki do overbendingu !!!

Pozwolę sobie tutaj przytoczyć klika słów ze sklepu harmonijka.mud.pl na temat pewnej harmonijki która może ciebie zainteresować:

GOLDEN MELODY (Hohner)
Wspaniałe głębokie brzmienie, zaokrąglone kształty i najwyższa staranność wykonania.
Dzięki specjalnej konstrukcji model ten jest najbardziej polecany do techniki overbending.
Duża szczelność zapewnia łatwe obniżanie dźwięków oraz piękny ton już przy delikatnym graniu, dlatego również jest polecana do nauki.
Tego modelu używają: Carlos del Junco, Jason Ricci, Greg Szlapczynski.
TONACJE: C, D, Db, Eb, E, F, G, A, Bb, B
CENA: 85zł
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-04-27, 17:20    Odp: Harmonijki do overbendingu !!!

Harmoszka napisał/a:
Hohner XB-40
Tak dla scislosci. Na XB-40 nie mozna wcale robic overbendinu. Mozna jednak robic zwykle bendingi, ale i podczas dmuchania i wsysania, niezaleznie od kanalu. Moze efekt jest ten sam - uzyskanie gamy chromatycznej, ale na XB-40 dzwieki mozna tylko obnizac. Podwyzszyc nie sposob.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Janek 


Wiek: 44
Posty: 4
Skąd: Kielce
Wysłany: 2007-07-25, 12:10    Odp: Harmonijki do overbendingu !!!

Maciekdraheim napisał/a:
Tak dla scislosci. Na XB-40 nie mozna wcale robic overbendinu. Mozna jednak robic zwykle bendingi, ale i podczas dmuchania i wsysania, niezaleznie od kanalu. Moze efekt jest ten sam - uzyskanie gamy chromatycznej, ale na XB-40 dzwieki mozna tylko obnizac. Podwyzszyc nie sposob.


zaczalem chodzic sobie po forum i trafilem na ten temat i posty. Piszecie, ze jedne harmonijki sa dobre dla overbendingu, a drugie tylko dla bendingu - to nie ma harmonijek ktore dobrze beda brzmiec kiedy bedziemy podciagac i obnizac dzwiek, oczywiscie harmonijek srednio drogich.
pm
janek
_________________
pm
janek
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pawelek 


Wiek: 33
Posty: 77
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: pom. zach.
Wysłany: 2007-07-25, 13:40    Odp: Harmonijki do overbendingu !!!

Wspomniana już Golden Melody jest wychwalana przez profesjonalistów, więc zapewne się sprawdza. Ja na swoim Specialku wyciągam overblowy, więc myślę że też się nadaje.
_________________
lanss, lanss

http://www.lastfm.pl/user/harpp/
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
Janek
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-07-25, 19:04    Odp: Harmonijki do overbendingu !!!

Bending wyjdzie na każdej harmonijce. Z tym XB-40 jest taka sprawa, że ją przystosowano specjalnie do tego, żeby można było obniżać dźwięki i na wdechu i wydechu, ale kosztem całkowitego braku możności overbendowania. Wyszło na to samo, ale na XB można tylko obniżać dźwięki, a na innych harpach na wdechu obniżać, a wydechu podwyższać (na kanałach 1-6, powyżej 7 odwrotnie). Z mojego doświadczenia wiem, że overblowy wychodzą na Special 20 i Marine Band Deluxe, a jak zdejmę pokrywy i zatkam górny stroik palcem, to nawet na Blues Bandzie, czy Suzuki Easy Rider.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Govean 


Wiek: 38
Posty: 214
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Katowice
Wysłany: 2007-08-08, 10:00    Odp: Harmonijki do overbendingu !!!

Maciekdraheim napisał/a:
Bending wyjdzie na każdej harmonijce

Z tym zdaniem to bym uważał.. moja Silverka nie wydobywa podciągów.. choćbym ją końmi do tego zaciągał.. :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Kubux 

Wiek: 30
Posty: 43
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Kraków
Wysłany: 2007-08-08, 11:00    Odp: Harmonijki do overbendingu !!!

Ja na mojej silverce robie podciągi bez problemu, co prawda trudno mi było się nauczyć ale teraz już wychodzą i to całkiem nieźle.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-08-08, 20:23    Odp: Harmonijki do overbendingu !!!

Harmoszka napisał/a:
Z tym zdaniem to bym uważał.. moja Silverka nie wydobywa podciągów.. choćbym ją końmi do tego zaciągał.. :D


Okej Harmoszka :) . Bending z założenia jest możliwy na każdej harmonijce diatonicznej systemu Richtera. Dziwna sprawa jednak, moja stareńka Silverka obniża kiedy ją poproszę. Spróbuj proźbą, nie groźbą.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Faaraon 


Posty: 147
Otrzymał 5 punkt(ów)
Skąd: Toruń
Wysłany: 2007-09-01, 01:47    Odp: Harmonijki do overbendingu !!!

Temat brzmi: Harmonijka do overbendingu!!!
Bardzo dobra harmoniją do overbendów bedzie Golden Melody Hohnera, nauczyć się techniki wystarczy i dobrze się na niej gra.
Ale...
TA RA TA TA TA!!

Japońska firma Suzuki wyprodukowała model Overdrive, w której pokrywach wyryte są sympatyczne dziurki służace do zakrywania palcami, a co za tym idzie - zmiany przepływu strumienia powietrza. Over - blow, czy też draw na wyciągniecie ręki ( a właściwie palca ;) )
Model wydaje się na tyle pomysłowy choćby ze względu na łatwość wykonania - zdaniem niektórych - dość trudnej techniki overbendingu.

Pójście na łatwiznę? Nic bardziej omylnego!
Wyobraźcie sobie możliwość overowania całych akordów...
Tworzenia ich np z jednym dźwiękiem na overze, a reszty normalnej.
Ciekawe, prawda?
To nie wszystko.

Wyobraźcie sobie...
Harmonijka w C... kanał 1,2,3 na wydechu, czyli akord C dur.
Na bazie tego akordu wariacja, glissando wariacyjne z overami...
Wszystko to na zmianę z czystymi kanałami, równo z uderzeniem opuszka palca o pokrywę w rytm podkladu...

Najbardziej ciekawa ze wszystkiego jest cena (150 zł), ale mimo to myślę że warto jest harmonijkę zakupić.
Bartek pisze o niej tak:
"Wyjątkowy model harmonijki diatonicznej. Dzięki unikalnej, opatentowanej konstrukcji umożliwia łatwe uzyskiwanie dodatkowych dźwięków overblow i overdraw. Poprzez zatykanie i otwieranie palcami specjalnych otworów w pokrywach harmonijki uzyskujemy dodatkowe półtony!

Ekstremalnie wytrzymała!!! "
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 2 punkt(ów):
Conex, Govean
Conex 


Posty: 353
Otrzymał 17 punkt(ów)
Skąd: Tychy
Wysłany: 2007-09-01, 08:33    Odp: Harmonijki do overbendingu !!!

No i to jest konkretna odpowiedź. Przyznaję punkt ;)
_________________
| PrezentPrzez.Net -> Koniec z nietrafionymi Prezentami!
| Portfolio graficzne
| Lepsze wyniki w wyszukiwarkach
| Świat gorących samochodów
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Tysek 

Wiek: 30
Posty: 79
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Sierakowice
Wysłany: 2007-09-01, 19:23    Odp: Harmonijki do overbendingu !!!

Zadbah napisał/a:
Maciekdraheim napisał/a:
Bending wyjdzie na każdej harmonijce

Z tym zdaniem to bym uważał.. moja Silverka nie wydobywa podciągów.. choćbym ją końmi do tego zaciągał.. :D


Harmoniarz napisał/a:
Ja na mojej silverce robie podciągi bez problemu, co prawda trudno mi było się nauczyć ale teraz już wychodzą i to całkiem nieźle.


Ja też prawie bez problemu (na kanale 9 i 10 mam problem, ale myślę, że jak trochę poćwiczę to będę nawet na tych dwóch robił podciąg)

A co do Overbendingu to ja nie wiem nawet co trzeba zrobić, aby uzyskać takowy efekt. Może mi ktoś wytłumaczyć??
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-09-01, 20:22    Odp: Harmonijki do overbendingu !!!

Sprawa z overblowem wygląda podobnie jak z dmuchanym podciągiem na wyższych kanałach, ale robimy go na dziurkach 1-6. Język i cała gardziel kształtują się jak przy wymawianiu H. Przesyłam próbkę dźwiękową z overblowem na 6tym kanale zagraną na Marine Band Deluxe w A. Pierwsze 4 dźwięki to: 6 (6') (6) 6o ->wszystkie osiągalne na danym kanale. Potem przeplatam zwykłą dmuchaną szóstkę i overblowa. Oto link:

http://www.keepmyfile.com/download/7a23381852098
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Tysek 

Wiek: 30
Posty: 79
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Sierakowice
Wysłany: 2007-09-01, 21:18    Odp: Harmonijki do overbendingu !!!

Dzięki. Jutro spróbuję (o ile da się to zrobić na Silverku), bo dzisiaj już trochę późno.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-09-01, 21:20    Odp: Harmonijki do overbendingu !!!

Na Silverze będzie bardzo ciężko, chyba, że zdejmiesz pokrywy i przytkasz górny stroik palcem. Najpierw będziesz słyszał nieprzyjemny metaliczny pisk (, który notabene oznacza, że jesteś na dobrej drodze), a po pewnym czasie "wskoczy" Ci odpowiedni dźwięk.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Tysek 

Wiek: 30
Posty: 79
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Sierakowice
Wysłany: 2007-09-01, 21:26    Odp: Harmonijki do overbendingu !!!

Może Silver Star to trudny instrument do nauki, ale jak się czegoś na nim dobrze nauczy to na lepszym harpie się gra jeszcze lepiej (przynajmniej u mnie tak było z podciągiem).

Dzięki za porady i informacje.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-09-01, 21:30    Odp: Harmonijki do overbendingu !!!

Tylko mimo wszystko, Silver jest harmonijką mało szczelną, a overbening jest techniką, w której wiele zależy od sprzętu. Po prostu w środku harpa dzieją się wtedy wariacje fizyczne, do któryh jest potrzebna maksymalna ilość powietrza, a więc doskonała szczelność. Można te niedostatki sprzętu zniwelować właśnie tym przytykaniem palcem, ale przy normalnej grze tego robić się nie da. Do overblowów już dobry harp musi być. Mi na Special 20 też czasem wychodzą.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Tysek 

Wiek: 30
Posty: 79
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Sierakowice
Wysłany: 2007-09-03, 12:18    Odp: Harmonijki do overbendingu !!!

na którym kanale najlepiej się robi overblowy??
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Pawelek 


Wiek: 33
Posty: 77
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: pom. zach.
Wysłany: 2007-09-03, 13:23    Odp: Harmonijki do overbendingu !!!

Chciałeś powiedzieć "najłatwiej". Mi po raz pierwszy wyszedł na 5, ale na 6 znacznie łatwiej.

Generalnie to narazie za overbending się nie bierz, bo nie uradzisz raczej [sprzęt, doświadczenie].
_________________
lanss, lanss

http://www.lastfm.pl/user/harpp/
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Tysek 

Wiek: 30
Posty: 79
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Sierakowice
Wysłany: 2007-09-03, 17:16    Odp: Harmonijki do overbendingu !!!

tak chodziło mi o "najłatwiej", a propos sprzętu to jeśli jest szansa zrobić to na SS to warto prubować chociarz tak naprawde sam nie wiem czy można
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-09-04, 19:36    Odp: Harmonijki do overbendingu !!!

Najłatwiej na 6tym kanale, ale na Silverze nie zrobisz overblowa, chyba że będzie rozkręcony i zatkasz górny stroik palcem, to wtedy może będzie. Z pokrywami zamontowanymi nawet przy dobrej technice usłyszysz tylko pisk, więc nici z overbendingu. Do tego dobry harp musi być. Posłuchaj próbki, którą wrzuciłem parę postów wcześniej, tam masz overblowy na MBDx.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
binek 


Wiek: 32
Posty: 268
Otrzymał 11 punkt(ów)
Skąd: Radom
Wysłany: 2007-09-15, 19:59    Odp: Harmonijki do overbendingu !!!

Jaka możecie mi polecic garmonijke do Podciągu hohnera (bo najbardzeij dostepne) do 100zł. Ja narazie gram(czyt. ucze sie) na silverstarze. Strasznie go katuje zeby z niego wydobyć podciąg i... nic. Dlatego stwierdziłem że może warta wydać pare groszy i może wreszcie uda mi się ten podciąg. Bardzo prosze o pomoc!
Pozdrawiam!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-09-15, 20:03    Odp: Harmonijki do overbendingu !!!

Łatwa do grania i robienia zwykłych podciągów jest Special 20. Mam taką i działa bardzo dobrze. Podobno na Golden Melody jest jeszcze łatwiej, ale z tą nie miałem do czynienia. Cena obu harpów to ok. 80zł. Nie zniechęcaj się jednak do podciągów na Silverce. Na niej też są możliwe. Na wszystko potrzeba czasu.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2007-09-29, 17:01    Odp: Harmonijki do overbendingu !!!

Też słyszałem, że Golden Melody jest najlepsza do overbendingu (wg Bartosza Łęczyckiego). Ale jeszcze nie próbowałem użyć tej techniki "na poważnie". Na początku bałem się że napluję do środka, później zapomniałem o tej technice, ale teraz chyba nadrobię zaległości :harp: . Podciągi na silver starze? Da się je zrobić ale kosztem wypruwania sobie płuc. Poza tym ich brzmienie pozostawia wiele do życzenia - brak im tego czegoś co mają podciągi na blues harpie, marince i podobnej klasy sprzęcie.
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2007-09-30, 14:34    Odp: Harmonijki do overbendingu !!!

Tylko, że harmoszkę, nawet najlepszą należy do overbendingu przygotować. Odpowiednio powyginać stroiki, co znacznie ułatwi sprawę i pozwoli na łatwiejsze zablokowanie stroika, który przy danej czynności drga (wdech i wydech) oraz wprowadzenie w ruch stroika przeciwnego (istota overbengingu). Mi się udaję overblowować na Special 20 bez specjalnych regulacji, ale po tuningu na pewno szło by lepiej.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Radkiewicz 

Wiek: 34
Posty: 96
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Głubczyce
Wysłany: 2008-01-19, 21:50    Odp: Harmonijki do overbendingu !!!

binek napisał/a:
Ja narazie gram(czyt. ucze sie) na silverstarze. Strasznie go katuje zeby z niego wydobyć podciąg i... nic.


Ja mam taką harmoszkę za jakieś 5-10zł :D i podciągi mi na niej wychodzą bez problemu chociaż trochę się namordowałem aby to wyćwiczyć ale myśle że praktycznie na każdej harmonijce wychodzą. Co do overbendingu to nie mogę nic powiedziec bo niestety moja harmonijka już tej technice nie daje rady ale nie ma się co dziwić jak za tą cenę :]
_________________
Tylko Blues jest już ze mną
znajdzie mnie nawet w ciemno!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2008-01-19, 21:53    Odp: Harmonijki do overbendingu !!!

Ta harmoszka ma plastikowy korpus? Jest sposób na overbending na niej. Jeżeli ja zanurzysz w wodzie, wytrząśniesz nadmiar, to na parę minut stanie się bardzo szczelna! Nawet over wyjdzie jak sie postarasz.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Radkiewicz 

Wiek: 34
Posty: 96
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Głubczyce
Wysłany: 2008-01-20, 00:31    Odp: Harmonijki do overbendingu !!!

Będę się wysilał.Po weekendzie będę miał marine band :) a tamtą zachowam dla sentymentu.Korpus ma oczywiście plastikowy bo za te pieniądze drewnianego raczej nie można dostać.W sumie to może jutro pomyślę nad tym zanurzaniem może mi coś wyjdzie :D
_________________
Tylko Blues jest już ze mną
znajdzie mnie nawet w ciemno!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu