Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2010-01-04, 00:28    Odp: [Teoria] Co to są te pozycje?

Dodam tylko, że druga pozycja wcale nie musi oznaczać grę w durze, tak samo jak trzecia w molu. W trzeciej zamieniamy (2)'' na (2)', (5) na 5o i jeszcze parę innych dźwięków i możemy grać w durze, podobnie jak w drugiej pozycji możemy bazować na skalach mollowych ( (3)' zamiast (3) itd...). A jak to uzyskać? Po prostu zmieniasz dźwięk, wokół którego się niejako "obracasz". W pierwszej jest to 1, 4, 7 i 10, w drugiej (2) 6 i 9, w trzeciej (1), (4) i (8), w czwartej (3)'', (6) i (10) itd... Koło kwintowe wiele wyjaśnia, łatwo je znaleźć w sieci ;)
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
mada

Posty: 4
Wysłany: 2010-10-17, 04:49    Odp: [Teoria] Co to są te pozycje?

Witam wszystkich. Podczepilem sie do tego tematu, bo przegladajac forum myslalem ze wlasnie tu znajde odpowiedz, ktorej szukam. Dopiero zaczynam moje proby z harmonijka. “Odkrylem” w szpargalach stara harmonijke znaleziona ongis w krzakach, pochodzaca z kraju ktorego juz nie ma - DDR ;-) Jest w tonacji F i pewnie jest rozstrojona, ale dzieki temu brzmi ciekawie.
Ostanio na urodziny dostalem Hohnera Bluesband w tonacji C .
Chcialem w C, bo podobno w takiej tonacji sa wszystkie lekcje i jest polecana na poczatek. Tyle tylko ze grajac na niej za cholere chce brzmiec jak na lekcjach nagranych na kasecie lub sciagnietych z internetu A. Gussowa. Lepiej juz wychodzi na pogietym staruszku z DDR. Pomyslalem ze to z powodu niewlasciwej “pozycji” w ktorej gram. Tyle ze nawet ( a wzasadzie tym bardziej) po przeczytaniu tego watku nie rozumiem o co chodzi z tymi pozycjami.
Pewnie musze kupic w innej tonacji np. Bb?
Niestety lekcje muzyki zakonczylem w podstawowce 34 lata temu i moja wiedza na temat durow , moli i nutek jest niestety zerowa.
Czy mozna w jakis prosty sposob wytlumaczyc te pozycje taka by zrozumial je czlowiek bez podstaw muzycznych?
Zawsze powtarzalem ze na nauke nigdy nie jest za pozno, ale powoli zaczynam w to watpic ;-(
Razem z harmonijka dostalem ksiazeczke Jerzego Janickiego pt. "Harmonijka blues szkoła" i kasete. Niestety jestem poza krajem i magnetofon ktory mam tu dostepny dokonuje zywota i jest uciazliwy do przewijania. Czy ma ktos moze wersje w formacie MP3?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-10-17, 09:50    Odp: [Teoria] Co to są te pozycje?

Brzmienie to nie kwestia pozycji. To Twoja pierwsza harmonijka a na brzmienie pracuje się latami ;)

Pozycja to rzecz umowna dotycząca miejsca od którego zaczynasz grać na harmonijce. Druga pozycja - drugi kanał. Z tym że z innymi jest inaczej, trzecia pozycja zaczyna się od 4. To tak ujmując prościej.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
mada

Posty: 4
Wysłany: 2010-10-17, 14:58    Odp: [Teoria] Co to są te pozycje?

Pewnie masz racje z tym brzmieniem [i]minigunmenie[/i], choc z mojego malego doswiadczenia juz widze roznice pomiedzy brzmieniem harmonijki w tonacji C i F. Pewnie troche inaczej rozumiemy pojecie brzmienia.
Znalazlem dzisiaj na forum link do 30sk lekcji G. Loves'a i mialem swietna zabawe, ze cos podobnego udalo mi sie z harmonijki wydobyc. Jednak bardziej podobne bylo na starej harmoszce w F.
Rozumiem ze pozycja jezeli jest to np. druga bedzie sie zaczynala na drugim kanale niezaleznie od tonacji harmonijki?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2010-10-17, 15:19    Odp: [Teoria] Co to są te pozycje?

[quote="mada"]Rozumiem ze pozycja jezeli jest to np. druga bedzie sie zaczynala na drugim kanale niezaleznie od tonacji harmonijki?[/quote]

Tak, na tym to polega. Druga pozycja w harmonijkach durowych w systemie Richtera (czyli tych najpopularniejszych na rynku ;) ) zawsze ma swoją "bazę" na drugim kanale na wdechu (między innymi na nim, do tego dochodzą jeszcze 3, 6 i 9 na wydechu - to te same dźwięki, różnią się tylko oktawami, w których są "osadzone"). Podobnie rzecz ma się odnośnie innych pozycji.
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2010-10-17, 15:39    Odp: [Teoria] Co to są te pozycje?

sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ale nie wiem czy powinienem to tłumaczyć czy nie... wcale się od (2) nie zaczyna.
pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-10-17, 15:51    Odp: [Teoria] Co to są te pozycje?

W zasadzie nie od (2) ale tak umownie na początek łatwo to wytłumaczyć.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2010-10-17, 16:21    Odp: [Teoria] Co to są te pozycje?

czy ja wiem...a co dalej? Na przykład: skala bluesowa w trzeciej pozycji - tam (3) jest wrogiem numer 1.
pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-10-17, 16:23    Odp: [Teoria] Co to są te pozycje?

Aaa, bo Tobie chodzi bardziej o konkretne ujęcie skali, już wiem co masz na myśli :) No tak, tylko w temacie "co dalej" jest już temat na forum, na temat skal :) Ewentualnie jakieś starsze posty w których jest już to napisane, dlatego się nie rozpisywałem szczególnie.

mada, poszukaj informacji o skalach, skali bluesowej itp.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2010-10-17, 16:43    Odp: [Teoria] Co to są te pozycje?

nie chodzi mi wcale o konkretne ujęcie skali, miałem na myśli raczej to, że stwierdzenie o początku drugiej pozycji na (2) jest nieprawdziwe. To jest czysty przypadek, że akurat w drugiej pozycji na upartego można tak powiedzieć. Dalej ten schemat nie działa (co pokazałem wcześniej), np. w piątej centralnym dźwiękiem jest 2. Ale nadal nie wynika z tego żadna reguła.
pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-10-17, 16:51    Odp: [Teoria] Co to są te pozycje?

Ale ja tego wcale nie wiążę ze sobą [b]kuba[/b] ;) Tym bardziej że 3 jest 'od' 4 a 4 'od' 6.
Próbuję tej osobie w jakiś przystępny sposób wyjaśnić, że pozycja to poruszanie się po specyficznym układzie dźwięków.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2010-10-17, 16:55    Odp: [Teoria] Co to są te pozycje?

Oczywiście bardzo uprościłem sprawę - chodziło mi przede wszystkim o to, że przy graniu w drugiej pozycji (2) jest "bezpiecznym" dźwiękiem, do którego zawsze można wrócić, nie ryzykując fałszowania, niezależnie od tonacji harmonijki, na której gramy.

[quote="kuba"]czy ja wiem...a co dalej? Na przykład: skala bluesowa w trzeciej pozycji - tam (3) jest wrogiem numer 1.[/quote]

Tu się zgodzę, tylko nie bardzo wiem, jak to się ma do dźwięków "bazowych" danej pozycji. W drugiej taką "avoid note" w skali bluesowej będzie 2 lub 5 (seksta wielka). Są dźwięki, które w tonacji "siedzą" i takie, które niekoniecznie (chociaż i tych można w umiejętny sposób użyć, budując napięcie). Nawet to (3) czy (7) w 3. pozycji można użyć, byle tylko to napięcie w odpowiednim momencie rozładować.
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2010-10-17, 17:16    Odp: [Teoria] Co to są te pozycje?

no to chyba mada nie będzie zadowolony... ;) Rozpoczęliśmy akademicką dyskusję, i chcąc ją zakończyć należałoby potraktować temat bardziej obszernie. Swoją drogą, jak dziś rano zobaczyłem post mady [quote="mada"]Czy mozna w jakis prosty sposob wytlumaczyc te pozycje taka by zrozumial je czlowiek bez podstaw muzycznych? [/quote]
to miałem ochotę odpowiedzieć: nie, nie można.

Nie łam się mada, pomożemy :D
pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2010-10-17, 19:24    Odp: [Teoria] Co to są te pozycje?

[quote="kuba"]Rozpoczęliśmy akademicką dyskusję, i chcąc ją zakończyć należałoby potraktować temat bardziej obszernie.[/quote]

Dlatego też chciałem potraktować temat możliwie najprościej, pomijając pewne istotne, aczkolwiek na tym etapie nauki drugorzędne kwestie.

[quote="kuba"]Nie łam się mada, pomożemy :D [/quote]

To się rozumie samo przez się, od tego jesteśmy ;)
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2010-10-17, 20:51    Odp: [Teoria] Co to są te pozycje?

Ja wytłumaczył bym to początkującemu tak: granie w 2 pozycji to w początkowej fazie nauki granie tylko ściśle określonych dzwieków ,czyli
Skala maj harp C podkł C I poz
1(1)2 3(=3)4(4)5 6(6)7(8)8 9(10)10
C D E G A C D E G A C D E G A C
Skala maj harp C podkł G II poz
(1)2(2)(=3)(3)(4)5 6(6)(7)(8)8 9(10)-10
D E G A B D E G A B D E G A B
Skala maj harp C podkł D III poz
D E F# A B D E F# A B D E F# A B
(1)2-(2)=(3)(3)(4)5 o5(6)(7)(8)8-9(10)-1
Reasumując jeżeli podkład jest durowy zagranie dzwieków z tego zestawienia (w danej pozycjii )nigdy nie zabrzmi fałszywie. Jeżeli gramy do podkładu molowego ( w durowym też to nie bedzie fałszem) gramy dzwięki
Skala min harp C podkł C I poz
C Eb F G Bb C Eb F G Bb C Eb F G Bb C
1 o1=(2)(2)-(3)4 o4(5)6 o6 7 -8(9)9=10 10
Skala min harp C podkł G II poz
C D F G Bb C D F G Bb C D F G Bb C
1(1)=(2)(2)-(3) 4(4)(5)6 o6 7(8)(9)9-10 10
Skala min harp C podkł D III poz
C D F G A C D F G A C D F G A C
1(1)=(2)(2)=(3)4(4)(5)6(6)7(8)(9)9(10)10
Ja to tak zapamiętałem , potem można dodawać inne dźwięki w danej pozycji wynikające z akordu w jakim w danej chwili jesteśmy.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
mada

Posty: 4
Wysłany: 2010-10-18, 04:48    Odp: [Teoria] Co to są te pozycje?

Wielkie dzieki Panowie za usilne starania wyedukowania nowicjusza :)
Wyglada na to ze bez lizniecia choc podstaw daleko nie zajde :(
Nauka tych podstaw moze dla mnie nie byc latwa, bo okres mlodosci kiedy to umysl byl chlonny mam juz za soba. Pocieszam sie jednak tym, ze moze okazac sie iz mam dobry sluch muzyczny i bede w stanie odtwarzac dzwieki nie wiedzac nawet czy to C,D, E dur czy mol ;)
Wasze wyjasnienia nie poszly jednak na marne, choc nie wszystko od konca rozumiem to przynajmniej sprawa pozycji stala sie jasniejsza. Co do samej harmoszki i jej "brzmiena" to jedank jak wroce do domu to sprawie sobie cos w nizszej tonacji, moze Bb i troche lepszej jakosci bo moj Bluesband dosc ciezko sie dmucha. Na szczescie dla mojej kieszeni harmonijki nie sa bardzo drogie. Poki co cwicze ze sluchu ..... :papa:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
mataus

Posty: 3
Wysłany: 2010-10-25, 14:06    Pozycje.

Witam.Mam pewien problem.Nie wiem o co chodzi z tymi pozycjami,czytałem wszystkie możliwe poradniki.Niewiem jak to wykonać aby na harmonijce w tonacji C grac w II pozycji czyli G.Czy to oznacza że wszystkie dźwięki na kanałach się zmienią??Z góry dzięki za odp.



Pozdrawiam Mateusz
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Saskers 


Wiek: 45
Posty: 97
Otrzymał 8 punkt(ów)
Skąd: Saska Kępa
Wysłany: 2010-10-25, 14:34    Odp: [Teoria] Co to są te pozycje?

http://forum.harmoszka.co...ycje-vt1153.htm

Ty czytałeś "wszystkie możliwe poradniki", a nie skorzystałeś z opcji szukaj na tym forum.

Naprawdę polecam: http://forum.harmoszka.com/search.htm

Saskers
_________________
Nie zawracaj kontrafałdy, że w Warszawie byłeś
Bo na Saskie Kiempe wcale nie chodziłeś
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Zamieszkaly 


Wiek: 32
Posty: 698
Otrzymał 86 punkt(ów)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-10-25, 14:40    Odp: [Teoria] Co to są te pozycje?

Chodzi o to, że na harmonijce C grasz w tonacji G- dur lub mol. W I pozycji możesz zagrać gamę C- dur (zaczynając od 1, czy tam 4 kanału na wdechu). W II pozycji na harmonijce C grasz gamę G- dur miksolidyjską zaczynając od 2 kanału na wdechu czy tam 3 na wydechu.
Możesz też zagrać gamę g moll, czy pentatoniki g dur, g moll. ogólnie w II pozycji Tonicą jest dźwięk G to jest na harmonijce w C 2wdech, 3 wydech, 6,9 wydech.

Pozdrawiam
_________________
https://www.facebook.com/brodatedzwieki
https://www.youtube.com/c/brodatedzwieki
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
mataus

Posty: 3
Wysłany: 2010-10-25, 14:58    Odp: [Teoria] Co to są te pozycje?

Kolego Saskers,temat z pierwszego linka czytałem już wcześcniej.Ale i tak dziex.
Zamieszkały,wielkie dziex za wytłumaczenie.Mam jeszcze jedno pytanko.Jak się tą II pozycję wykorzystuje przy graniu piosenek,np.Whisky,czy to polega na tym że podaną tabulature się jakoś zmienia, aby była w tonacji G.Sorki,za pytanka ale naprawde nie kumam tego ;/,a bardzo bym chciał wiedzieć
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Zamieszkaly 


Wiek: 32
Posty: 698
Otrzymał 86 punkt(ów)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-10-25, 15:02    Odp: [Teoria] Co to są te pozycje?

Tabulatury nie zmieniasz. Masz ją rozpisaną w z góry narzuconej pozycji. (Z czasem nauczysz się ją transponować do innych pozycji, ale teraz się tym nie przejmuj) W praktyce chodzi o to, że zespół, z którym grasz gra w tonacji G, a ty używasz harmonijki C. Można na harmonijce grać w 12 pozycjach, ale to już szerszy temat.
_________________
https://www.facebook.com/brodatedzwieki
https://www.youtube.com/c/brodatedzwieki
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
mataus

Posty: 3
Wysłany: 2010-10-25, 17:29    Odp: [Teoria] Co to są te pozycje?

Wielkie dziex.Dostajesz punkta :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-10-25, 17:33    Odp: [Teoria] Co to są te pozycje?

Wróćcie może lepiej do pierwotnego wątka na ten temat na forum, bo się robi bałagan, już w jednym miejscu jest napisane co to są pozycje ;)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
karol.z 


Wiek: 39
Posty: 331
Otrzymał 19 punkt(ów)
Skąd: Lublin
Wysłany: 2010-10-25, 17:51    Odp: [Teoria] Co to są te pozycje?

[quote="Zamieszkaly"]Tabulatury nie zmieniasz. Masz ją rozpisaną w z góry narzuconej pozycji. (Z czasem nauczysz się ją transponować do innych pozycji, ale teraz się tym nie przejmuj) [/quote]

W pozycji I ale czy możliwe jest rozpisanie np. "włazł kotka" albo pana Jana w II czy III pozycji? Jak to zagrać?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-10-25, 20:06    Odp: [Teoria] Co to są te pozycje?

Jest możliwe. Należy zacząć od innego dźwięku, odpowiednio wyżej lub niżej i potem dobrać następne dźwięki zachowując interwały. Wszystko się da ;) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Zamieszkaly 


Wiek: 32
Posty: 698
Otrzymał 86 punkt(ów)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-10-25, 21:00    Odp: [Teoria] Co to są te pozycje?

7 (6) (6) 6' 6 6 (5) (6) 7
7 (6) (6) 6' 6 6 (5) (6) (5)
(5) (6) (6) 6' 6 6 (5) (6) 7
7 (6) (6) 6' 6 6 (5) (6) (5)

przykładowo wlazł kotek w XII pozycji :) można to zagrać w każdej pozycji. w sumie fajne ćwiczenie nauczyć się wlazł kotka w 12 pozycjach:P
Sorry za off top
_________________
https://www.facebook.com/brodatedzwieki
https://www.youtube.com/c/brodatedzwieki
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
padre joseph 


Wiek: 31
Posty: 22
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Polska
Wysłany: 2011-03-22, 21:48    Odp: [Teoria] Co to są te pozycje?

Propos Wlazł kotek na płotek; czy jego pierwsze dźwięki w drugiej pozycji (G) będą brzmiały w ten sposób: (4)(3)(3)4(3'')(3'')(2)(3)(4)? Zastanawiam się, czy dobrze przełożyłem:)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Zamieszkaly 


Wiek: 32
Posty: 698
Otrzymał 86 punkt(ów)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-03-23, 19:53    Odp: [Teoria] Co to są te pozycje?

(4) (3) (3) 4 (3'') (3'') 3 (3) (4)

Na 99 % bo, piszę to bez harmonijki:)
_________________
https://www.facebook.com/brodatedzwieki
https://www.youtube.com/c/brodatedzwieki
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Mikael 

Wiek: 29
Posty: 179
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Sanok
Wysłany: 2011-03-24, 08:55    Odp: [Teoria] Co to są te pozycje?

Zamieszkaly napisał/a:
(4) (3) (3) 4 (3'') (3'') 3 (3) (4)

czyli tak jak padre joseph ;) , (2) na 3 zamienione, ale to przecież ten sam dźwięk ;)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Zamieszkaly 


Wiek: 32
Posty: 698
Otrzymał 86 punkt(ów)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2011-03-24, 20:07    Odp: [Teoria] Co to są te pozycje?

A no rzeczywiście. To załamanie linii mnie zmyliło:)
_________________
https://www.facebook.com/brodatedzwieki
https://www.youtube.com/c/brodatedzwieki
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu