Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Maccarash 

Wiek: 29
Posty: 29
Skąd: Pionki
Wysłany: 2010-10-10, 18:41    Podciąg tylko na 2. i 3. kanale

Pomyślicie : " Dopiero założył konto i już powiela wielokrotnie zadane pytania" ale po prostu muszę zapytać .
Mój problem polega na tym że , owszem potrafię wydobyć podciąg ale tylko na 2 i 3 kanale.
Wychodzi naprawdę ładnie ale kiedy probuję na innych wychodzi mi podstawowy dzwięk z dziwnymi modyfikacjami z powodu różnych kombinacji ruchu krtani , żuchwy , języka ...

Może czegoś nie doczytałem ?
Na kanale np 1 robię dokładnie to samo co na 2 i ... nic .

Doszedłem do wniosku że może przez 5 miesięczne użytkowanie ( po odliczeniu okresu muzycznego zastoju) tylko te dwa kanały nadają się do bendingu ?
Ale to trochę absurdalne tym bardziej że czysty dzwięk na kanałach 1,2,4,5,6,7,8,9,10 brzmi czysto.

Sytułację komplikuje fakt że nie mogę w obecnym momencie nagrać próbki dzwięku.

Jest jakieś wytłumaczenie ?

Za wszelkie rady już teraz dziękuję.

Pozdrawiam,
Maccarash
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-10-10, 18:52    Odp: Podciąg tylko na 2. i 3. kanale

Jak masz special20 to znaczy, że to nie z nim jest problem. Ja uważam, że to jeszcze kwestia prób, bo na każdym kanale gra się inaczej. Wyczujesz jeszcze jak to robić na innych.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Maccarash 

Wiek: 29
Posty: 29
Skąd: Pionki
Wysłany: 2010-10-10, 18:57    Odp: Podciąg tylko na 2. i 3. kanale

Ale czy to aż tak ogromna róznica ?

Te 2 kanały brzmią ( prawie) tak jak na wszelkich nagraniach prezentujących podciągi , a reszta po prostu brzęczy ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-10-10, 19:01    Odp: Podciąg tylko na 2. i 3. kanale

Trudno mi powiedzieć czy taka wielka różnica, każdy odczuwa ją inaczej, tym bardziej, że jak potem robi się to odruchowo to się tego nie czuje wcale. W zasadzie reszta potrzebnych informacji jest już w temacie Podciągi ;)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-10-10, 20:23    Odp: Podciąg tylko na 2. i 3. kanale

W podciągach na kanałach 4-6 chodzi o nieznaczne ruchy tylnej części języka, mniej obszerne niż przy 2 i 3. Przy 1 rozszerzasz tylną część gardła. Takie mam wrażenie w swoim gardle robiąc podciąg.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
towal 

Wiek: 33
Posty: 238
Otrzymał 13 punkt(ów)
Skąd: Puławy
Wysłany: 2010-10-10, 20:52    Odp: Podciąg tylko na 2. i 3. kanale

na (1) ja opuszczam szczękę na dół, tylna część języka idzie do góry
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
IronBone

Posty: 210
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2010-10-11, 11:40    Odp: Podciąg tylko na 2. i 3. kanale

Myślę że najlepszym pomocnikiem może tu być program pokazujący co naprawdę wyciągasz. Polecam:

http://www.harmonicagame.com/

przez kilka dni można używać za darmo (pamiętaj by mieć wcześniej zainstalowaną javę na komputerze).
Ostatnio zauważyłem, że program dostępny jest też na androida (jaka szkoda ze nie mam takiej komórki :( )
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Maccarash 

Wiek: 29
Posty: 29
Skąd: Pionki
Wysłany: 2010-10-11, 15:02    Odp: Podciąg tylko na 2. i 3. kanale

Dziękuję bardzo wszystkim :)

Dzięki radzie Maćka (czasem ) wychodzą mi podciągi na kanałach 1 i 4 ( hmm tak myślę że wychodzą )

Mam jeszcze pytanie :
Czy do użytkowania tego programu potrzebny jest mikrofon ?
Jak to z tym jest ?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
IronBone

Posty: 210
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2010-10-11, 15:07    Odp: Podciąg tylko na 2. i 3. kanale

Ten program przez mikrofon (np. taki w laptopie) rejestruje co grasz i pokazuje jaki to dźwięk w taki z sposób że łatwo zobaczysz jak daleko jesteś od idealnego podciągu.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
artur5 


Posty: 19
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: sprzed komputera :)
Wysłany: 2010-11-01, 09:12    Odp: Podciąg tylko na 2. i 3. kanale

Czy ktoś może mi pomóc z podciągiem? Mianowicie: rok temu dostałem harmonijkę, grać nauczyłem się w godzinę, ale z podciągiem męczę się do dzisiaj. Przeszukałem chyba cały internet, ale i tak kompletnie nic nie kapuję. Jakby ktoś mógłby mi wytłumaczyć co i jak, to byłbym bardzo wdzięczny.
_________________
Jeśli pomogłem postaw punkt.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
PawelBDS 


Wiek: 38
Posty: 131
Otrzymał 3 punkt(ów)
Skąd: Kraków/Szczecin
Wysłany: 2010-11-01, 09:59    Odp: Podciąg tylko na 2. i 3. kanale

najlepiej ćwicz z Bendometrem najprostsza metoda to zacznij machać ozorem i próbować obniżać krtań a po pewnym czasie trafisz na odpowiedni dźwięk.
_________________
Kobieta jest jak harmonijka nieźle mruczy jak potrafisz ją dmuchnąć :D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-11-01, 13:07    Odp: Podciąg tylko na 2. i 3. kanale

Tak, na początek bendometr jest dobry, choć ja nigdy go nie używałem. Potem trzeba już brać na słuch interwały w skalach, bo bendometr wyrabia nawyk a nie zrozumienie i czucie wysokości dźwięku:)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
*Bart Łęczycki 


Posty: 600
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-11-05, 22:34    Odp: Podciąg tylko na 2. i 3. kanale

...i nie wytrzymałem...

Panowie, zlitujcie się !!!!!!!!!!
Jaki kurde PODCIĄG? Podciąg sugeruje ruch do góry a nam przecież chodzi o OBNIŻENIE dźwięku, zaś słowo "obciąg" ma zdecydowanie złe konotacje.

To trochę tak jakby mówić "poszłem" lub "cofnąć do przodu".
Oczywiście można używać takich terminów, ale nie najlepiej świadczą o wypowiadającym się :) Mnie nieznośnie kłują one w ucho...

Bardzo proszę nie powielajmy tego błędnego i nieadekwatnego terminu na tym forum, bowiem utrwalamy ten błąd. Chyba chcielibyśmy przekazywać innym poprawną wiedzę o harmonijce.

Jest kilka innych określeń, np obniżenie, bedning czy nawet zaginanie dźwięku.
Ale na wszystkich bogów nie PODCIĄG !!!

Pozdrawiam semantycznie
_________________
www.bleczycki.com
bleczycki@gmail.com
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
towal
IronBone

Posty: 210
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2010-11-07, 21:00    Odp: Podciąg tylko na 2. i 3. kanale

A ja nie do końca bym się zgodził. Jeśli patrzymy na stroik, na którym gramy w danej chwili, to w każdej z sytuacji: bending, over... jest to podwyższenie dźwięku w stosunku do "oryginalnego" brzmienia danego stroika - tak wiec podciąg by pasował do wszystkich z tych sytuacji.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-11-07, 21:03    Odp: Podciąg tylko na 2. i 3. kanale

To mówisz, że dźwięk na wdechu, powiedzmy na kanale 4 podwyższasz jak robisz 'podciąg'? Od kiedy?
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
IronBone

Posty: 210
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2010-11-07, 21:22    Odp: Podciąg tylko na 2. i 3. kanale

Oczywiście że tak jest. Na harmonijce C, robiąc "podciąg" grając na kanale 4, grasz na stroiku C (nie na D) i uzyskujesz dźwięk C#
Dlatego - jak już kiedyś na tym forum pisałem nie jest udanym pomysłem mówić o obniżaniu.

Ciągnąc na 4 kanale grasz D, robiąc "podciąg" mamy C# co jest obniżenie w stosunku do D ale my gramy to C# wprawiając w ruch stroik C a nie D
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-11-07, 21:27    Odp: Podciąg tylko na 2. i 3. kanale

Tak ale pogłębiając bending schodzisz od D, czyli obniżasz D. Rozmawiamy tu od strony muzycznej. Obniżasz dźwięk, to obniżasz ten dźwięk, który obniżasz ( :D )
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2010-11-07, 21:44    Odp: Podciąg tylko na 2. i 3. kanale

obniżając, go przez obniżanie, a nie podciaganie:P
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
IronBone

Posty: 210
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2010-11-07, 21:46    Odp: Podciąg tylko na 2. i 3. kanale

No właśnie to zależy jak ktoś to widzi - ja np "ciągnąc" na 4 kanale widzę (w wyobraźni) jak dźwięk wydaje stroik C.
Jak dla mnie takie podejście jest logiczniejsze, szczególnie, że "zrównuje" ze sobą (pod względem techniki wydobywania dźwięku) bending, overblow, overdraw i zamiast tłumaczyć zainteresowanemu co to jest, mówimy, że to podwyższenie dźwięku stroika, który ten dźwięk wydaje.

Oczywiście, każdy ma swój własny sposób dojścia do oświecenia ;) .
Pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-11-07, 21:49    Odp: Podciąg tylko na 2. i 3. kanale

Ale to podejście jest mylne, bo nie poruszasz się nawet w okolicach C, to co zachodzi dzieje się przy D. Czyt. opada D do pewnego momentu, nie niżej - nie sięga do C. Pomyśl jaki masz dźwięk bazowy, który zmieniasz. Oczywiście nikt Ci nie broni tak na to patrzeć. To tak jakbyś powiedział, że wracając z Kielc do Katowic oddalasz się (podciągasz) od Katowic.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
*Bart Łęczycki 


Posty: 600
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-11-07, 22:21    Odp: Podciąg tylko na 2. i 3. kanale

IronBone, rozumiem Twój punkt widzenia, choć się z nim nie zgadzam.
Jestem muzykiem, kieruje się tym zmysłem przy używaniu harmonijki, nie zaś fizykiem czy metalurgiem :)
Z muzycznego punktu widzenia sprawa jest oczywista przy bendingu obniżamy dźwięk. Chyba że potrafisz na wdechu podnieść, przepraszam "podciągnąć" dźwięk H do góry.
Co innego z overblow czy overdraw, wtedy nie tylko gwałtownie możemy podwyższyć dźwięk np o 1,5 tonu ale możemy go płynnie obniżyć i jeszcze podwyższyć.

Piszesz, że przy obniżaniu np 4k bierze udział stroik C, zgadza się, ale stroikiem inicjującym i dźwiękiem wyjściowym jest jednak D. Dla mnie to sprawa oczywista.
Na dobrą sprawę wszystko można zrelatywizować :) ale po co to czynić?

Każdy ma prawo do swojego zdania, jednak nikt mi nie wmówi, że białe jest białe a czarne jest czarne czy jakoś tak... ;)

Pozdrawiam metodologicznie
_________________
www.bleczycki.com
bleczycki@gmail.com
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 2 punkt(ów):
Landerw, #minigunmen
Landerw 


Wiek: 33
Posty: 300
Otrzymał 9 punkt(ów)
Skąd: Gda
Wysłany: 2010-11-07, 23:33    Odp: Podciąg tylko na 2. i 3. kanale

[quote="Bart Łęczycki"]jednak nikt mi nie wmówi, że białe jest białe a czarne jest czarne czy jakoś tak...[/quote]A za to +punkt za poprawę humoru na wieczór :D Dzięki!

A żeby nie było całkowitego offtopa: o ile się nie mylę, to przy bendingu w wydobywaniu dźwięku biorą udział 2 stroiki naraz - coprawda można nad tym dyskutować - tylko po co? :P
_________________
Podpis - dozwolona ilość znaków: 100
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
cjsimon 


Posty: 162
Otrzymał 14 punkt(ów)
Skąd: Londyn/UK
Wysłany: 2010-11-08, 11:52    Odp: Podciąg tylko na 2. i 3. kanale

Witam wszystkich,

zawsze was czytalem :pada: , a dzisiaj sie w koncu zrejestrowalem.

Tu chyba chodzi o to, ze slowo podciag pochodzi od ciagniecia, wciagania powietrza i podwyzszania dzwieku. Harmonijka natomiast go obniza..

Dlatego trzeba by wymyslec nowy termin

Ja wyjde z pierwsza propozycja (od ang. bending):
"zagiecie nuty na kanale" :x

troche dlugie ale przynajmniej nie wprowadza w blad :razz:

pozdrawiam
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-11-08, 15:42    Odp: Podciąg tylko na 2. i 3. kanale

To nie ma nic wspólnego z wciąganiem powietrza w nazewnictwie.

Nazwijmy to zaciąg albo obciąg... pociąg? ( :D )
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Maccarash 

Wiek: 29
Posty: 29
Skąd: Pionki
Wysłany: 2010-11-08, 15:47    Odp: Podciąg tylko na 2. i 3. kanale

Podciąg nie jest od ciągnięcia tylko od podciągnięcia :)
Ja przyznaję rację Bartowi i zaczynam używać terminu bending .
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
cjsimon 


Posty: 162
Otrzymał 14 punkt(ów)
Skąd: Londyn/UK
Wysłany: 2010-11-08, 16:55    Odp: Podciąg tylko na 2. i 3. kanale

minigunmen tylko jak sie zdarzy dziewczyna grajaca na harmonijce to ciekawe jak sie zachowa kiedy uslyszy:

"dobrze robisz obciag" :hah:
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-11-08, 17:26    Odp: Podciąg tylko na 2. i 3. kanale

Wiesz, w winiarstwie obciąg to fachowy termin oznaczający ściąganie wina z nad osadu. :D

Nie ma co nowych nazw szukać, kiedy obecne są dobre, trzeba tylko używać właściwych, tak jak mówi Bart.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
  
Odpowiedz do tematu