Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
xeon 


Wiek: 36
Posty: 19
Skąd: Kuczów
Wysłany: 2010-10-09, 16:00    [Pytanie] Harmonijka Bb

Mam taki mały problem. Chciałbym zakupić harmoszkę w tonacji, w której gra Adam Gussow czyli Bb. Wybór padł na > http://www.harmonijka.com...bb-%28chrom%29. Tylko czytałem ostatnio na forum, że tonacje amerykańskie i europejskie mają różne nazewnictwo. Może któryś z profesjonalistów na forum orientuje sie, czy ta harmonijka jest właśnie w tonacji Bb amerykańskiej. Nie chciałbym się "przejechać", więc proszę o pomoc.
_________________
"Problemem naszego wieku nie jest bomba atomowa, lecz serce ludzkie."
Albert Einstein
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-10-09, 16:05    Odp: [Pytanie] Harmonijka Bb

To oznaczenie Bb stosowane jest nie tylko w USA ale i bardzo często w zachodniej Europie. Jakoś nad Wisłą dziwny system się zadomowił. Ta harmonijka jest w tonacji odpowiedniej do wielu początkowych filmach Adama Gussowa.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 punkt(ów):
xeon
Mikael 

Wiek: 29
Posty: 179
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Sanok
Wysłany: 2010-10-09, 16:31    Odp: [Pytanie] Harmonijka Bb

Skoro już jesteśmy przy tym temacie to mógłby mi ktoś wyjaśnić, jak 'polskie' dźwięki B, Bb i H mają się do oznaczeń 'zachodnich'? Bo spotkałem się z pewnymi rozbieżnościami w internecie i książkach i trochę mi się pomieszało.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
xeon 


Wiek: 36
Posty: 19
Skąd: Kuczów
Wysłany: 2010-10-09, 16:52    Odp: [Pytanie] Harmonijka Bb

Dziękuję Ci Maćku za pomoc :)
_________________
"Problemem naszego wieku nie jest bomba atomowa, lecz serce ludzkie."
Albert Einstein
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2010-10-09, 18:17    Odp: [Pytanie] Harmonijka Bb

[quote="Mikael"]Skoro już jesteśmy przy tym temacie to mógłby mi ktoś wyjaśnić, jak 'polskie' dźwięki B, Bb i H mają się do oznaczeń 'zachodnich'? Bo spotkałem się z pewnymi rozbieżnościami w internecie i książkach i trochę mi się pomieszało.[/quote]

nasza notacja to: C D E F G A H C,
ichnia to: C D E F G A B C.

Znaki chromatyczne u nas i u nich oznaczają to samo.

Właścwie można by jeszcze dodać, że w naszej notacji literą B oznacza się dźwięk A podwyższony o półtonu - czyli A# oraz dźwięk H obniżony o pół tonu- czyli Hb. Idąc tym tropem Bb w naszym zapisie oznacza dźwięk A# obniżony o pół tonu oraz dźwięk Hb obniżony o półtonu. W obu przypadkach mowa jest o A.

pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Zamieszkaly 


Wiek: 32
Posty: 698
Otrzymał 86 punkt(ów)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-10-09, 22:38    Odp: [Pytanie] Harmonijka Bb

Trochę namieszałeś.
Nie ma bodajże u nas czegoś takiego jak Bb. Właśnie dlatego, że to by było to samo co A. Jeśli już to byłby to dźwięk zapisany Hbb. Ogólnie u nas stosuję się czasami podwójne znaki chromatyczne np F## (czyt. fisis).

Jeżeli chodzi o różnicę w naszym zapisie i amerykańskim (zchodnio-europejskim zwał jak zwał, dokładnie nie wiem, gdzie się jeszcze tym zapisem posługują) to Nasze H=amerykańskie B, A nasze B(Hb)= amerykańskie B flat (Bb).

Bierze się to z tego, że u nas podstawą jest gama C-dur: C D E F G A H C
W USA gamą podstawową jest gama a-moll A B C D E F G A (moim zdaniem bardziej logiczny zapis, który przypisuje dźwiękom kolejne litery alfabetu)

Ponad to u nas stosuje się oznaczenia dodając końcówkę es, is np. Fis, Des itd (B stanowi wyjątek)
W Ameryce po prostu stawia się znak przy literowej nazwie np F#, Eb, czy właśnie Bb,
czasami nutę z bemolem oznacza się też jako flat: B flat, D flat= Bb, Db. Nie wiem jak jest z krzyżykami, ale sądzę, że podobnie.

Dodam jeszcze ciekawostkę, że za wschodnią granicą (Ukraina, Rosja) muzycy posługują się głównie zapisem solmizacyjnym. Kiedyś grając z gitarzystą z Ukrainy zapytałem w czym grają usłyszałem odpowiedź w "Sol" (odpowiednik naszego G):D
_________________
https://www.facebook.com/brodatedzwieki
https://www.youtube.com/c/brodatedzwieki
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2010-10-09, 22:44    Odp: [Pytanie] Harmonijka Bb

krzyżyk to sharp.
A pytanie było na temat "jak 'polskie' dźwięki B, Bb i H mają się do oznaczeń 'zachodnich'?"

pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-10-09, 22:51    Odp: [Pytanie] Harmonijka Bb

O ile bemol określony na zachodzie jest jako "flat", to z kolei # to "sharp". Tak dla porządku. [b]Zamieszkaly[/b], Kubie chodziło chyba o to, że zachodnie Bb, to nasze A#, gdyż u nas oznaczenia Bb się nie używa. Czytałem gdzieś, że to nasze oznaczenie jest wynikiem pomyłki średniowiecznych kopistów. Po prostu przy przepisywaniu ksiąg z chorałami mnisi pomylili b z h, które przy ówczesnych czcionkach były bardzo podobne. Jakoś pomyłka się upowszechniła i stąd nasz odmienny system.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2010-10-09, 22:59    Odp: [Pytanie] Harmonijka Bb

no nie. Autor miał na myśli, że gdyby było polskie Bb to należałoby je interpretować jako A.

A jeśli chodzi o rozszyfrowanie zachodniego Bb to jest to A#(Hb).
pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Mikael 

Wiek: 29
Posty: 179
Otrzymał 4 punkt(ów)
Skąd: Sanok
Wysłany: 2010-10-10, 11:34    Odp: [Pytanie] Harmonijka Bb

Acha. Dzięki z rozjaśnienie sytuacji.
A jeśli mam harmonijkę w tonacji Bb (zakładam, że 'zachodnim' Bb) to w jakiej tonacji musi być utwór, żebym grał w II pozycji?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2010-10-10, 11:58    Odp: [Pytanie] Harmonijka Bb

F kolego. Ale prawdziwa frajda to trzecia pozycja. W tym przypadku C.
pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu