Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Kibord 


Posty: 2
Skąd: Ze wsząd
Wysłany: 2010-10-09, 19:42    [Pytanie] Konkretne modele harmonijek do folku?

Witam Szanownych forumowiczów.

Jako, że niemały ze mnie powsinoga i włóczykij (a niedawno odezwała się we mnie muzyczna dusza) postanowiłem podjąć naukę gry na jakże bardzo podręcznym i sympatycznym instrumencie jakim jest harmonijka :)

Chłonę ambitnie i systematycznie teorię dotyczącą gry, przeglądam już potencjalne modele, które staną się "pierwszą dziewczyną". Tu natomiast pojawia się problem.

W planach miałem (oprócz przeniesienia teorii w praktykę) zacząć od muzyki skocznej rodem z westernowskich potańcówek, by dopiero po jakimś roku zacząć zgłębiać tajniki blues'a. O ile dobór dedykowanych modeli do odgrywania blues'a jest prosty to z folkiem mam już pewnie trudności. Wiem, że do blues'a potrzebne są organki diatoniczne blues'owe (i polecanych modeli jest bez liku) natomiast inf. o polecanych harmonijkach diat. oktawowych znaleźć nie mogłem.

Chciałbym też zapytać, czy model Hohner Special 20 rozwiązałby mój problem w tym wypadku?

Z góry dziękuje za pomoc i zaznaczam, że nie pytam w ciemno przed ówczesnym nieprzeszukaniem forum :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-10-09, 22:41    Odp: [Pytanie] Konkretne modele harmonijek do folku?

Do rzeczy country'owych, blue grassowych i podobnych, harmonijki Richterowe powinny się nadać. Czyli m.in. Special 20, ale i inne modele prezentowane w dziale SPRZĘT.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Papuga 


Wiek: 32
Posty: 150
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2010-10-09, 23:45    Odp: [Pytanie] Konkretne modele harmonijek do folku?

A BIG SIX folk?

Powtarzam ploteczki, ale łatwiej z niego (podobno) jakieś ludowe melodie
_________________
Mały instrument, wielka moc.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-10-09, 23:50    Odp: [Pytanie] Konkretne modele harmonijek do folku?

Big Six Folk ma układ dźwięków taki jak normalny diatonik na kanale od 4 do 9, tylko obniżony o oktawę.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2010-10-10, 08:26    Odp: [Pytanie] Konkretne modele harmonijek do folku?

Moim zdaniem, podział harmonijek na te do takiej muzyki, a te do siakiej jest sztuczny i ograniczający. Podstawą sukcesu w przypadku folku (oraz dowolnej innej muzyki) jest gracz a nie instrument. Chłoniesz teorię "systematycznie i ambitnie" - to świetny start. Ja radzę Ci tak: unikaj jak ognia zamykania się w jakichkolwiek ramach. Jak zapewne wiesz z teorii, skala chromatyczna (alfabet) składa się z 12 dźwięków. W zależności od utworu są one uszeregowane tak, bądź inaczej... ale zawsze to ta sama "parszywa 12". Dobra harmonijka diatoniczna umożliwi Ci grę na jaką będziesz miał ochotę. To tylko kwestia systematycznego i ambitnego ćwiczenia. A jeśli tak jak piszesz jesteś "ambitny i systematyczny" to po prostu graj.
pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Kibord 


Posty: 2
Skąd: Ze wsząd
Wysłany: 2010-10-11, 14:34    Odp: [Pytanie] Konkretne modele harmonijek do folku?

Serdeczne dzięki i wysoka 5 za porady. Z racji, że Special 20 jest najbardziej "wyrozumiała" dla laików to na dniach (jak Poczta się postara) będę mógł już potrenować pierwsze dmuchy. Nie będę może najwybitniejszym harmonijkarzem, ale robię to głównie dla rozrywki i by stać się przydatnym towarzyszem przy ognisku czy w przechadzkach jak i po trosze dla samego siebie:) Dlatego pewnie wiele rzeczy będę musiał robić "na ucho". Jeszcze raz pozdrawiam forumowiczów.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Drui 

Posty: 292
Otrzymał 18 punkt(ów)
Wysłany: 2010-10-12, 06:55    Odp: [Pytanie] Konkretne modele harmonijek do folku?

Hej!

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z harmonijką (i np. obca jest Ci wciąż np. technika podciągów, a nie boisz się wziąć pilniczka, czy papieru ściernego do ręki), natomiast nie boisz się wczytwywać w teorię,
poszukaj na tym forum (i ogólnie w necie) informacji o:
strojeniu "Paddy Richter" wymyślonym przez Brendana Powera
(i o tym jak w praktyce ten jeden stroik przestroić aby mieć Paddy'ego)

Paddy Richter baardzo ułatwia granie folku, nie uniemożliwia bluesa, zmienia trochę możliwości grania akordami.

Polecam.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu