Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Drui 

Posty: 292
Otrzymał 18 punkt(ów)
Wysłany: 2010-09-23, 20:45    [Pytanie] Średnica Mica a brzmienie (i pokrętło Tone)

Przymierzam się do sklecenia mikrofonu (a jak zapał minie, to do kupna ;) )

"Klasyczne" mikrofony do harpa, mają dość dużą średnicę (np. JT-30), ale spotyka się często również małe (typu np. Shaker Madcat).

Zakładam, że fala dźwiękowa w micu uderza o coś w rodzaju membrany, nieco (!) analogicznie jak wytwarza się na membranie głośnika.

Czy zatem "szerszy" mic (lub wkładka jako taka) zbiera więcej "dołu" niż taki Shaker?

I drugie pytanie: na wielu mic'ach jest regulacja głośności,a nigdy nie spotkałem się z, choćby symbolicznym, pokrętłem Tone. Nie stosuje się? Nie wspomogłoby w kształtowaniu brzmienia? (Pytam jako laik :) ale rozwojowy, miejmy nadzieję ;) ) Wiem, wiem, można na wzmacniaczu, ale przecież podobnie jest z gitarą elektr, a na niej są pokrętła i Vol, i Tone...

Pozdrowienia wzmocnione!
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-09-23, 21:10    Odp: [Pytanie] Średnica Mica a brzmienie (i pokrętło Tone)

W mikrofonach znajduje się wkładka, której jednym z elementów jest membrana. Tak, im membrana większa, tym łatwiej wyłapywać jej niskie częstotliwości. W starych mikrofonach ma ona ok. 2 cali (no, troszkę mniej), a w nowym Blues Blasterze jest chyba o połowę mniejsza średnica. Jednak niech Cię nie zmyli wielkość skorupy! Astatici są widocznie mniejsze od większości Shure'ów, jednak w obu można zamontować wkładki shure'owskie, choć tych drugich same skorupy są potężniejsze. Skorupa ma wygodnie siedzieć w dłoniach i być na tyle duża, żeby zmieścić wkładkę umieszczoną KONIECZNIE w dobrze dopasowanej gumowej uszczelce. A jaka wkładka? Najlepiej jakiś wysokooporowy Shure CM. Na eBay'u coś znajdziesz.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
SZCZYPIOR 


Wiek: 31
Posty: 830
Otrzymał 24 punkt(ów)
Skąd: Mosina
Wysłany: 2010-09-23, 23:33    Odp: [Pytanie] Średnica Mica a brzmienie (i pokrętło Tone)

Jeśli natomiast nie stać Cie na sprowadzenie oryginalnych wkładek z USA, niedługo(w przeciągu miesiąca lub dwóch) w granicach 200 zł będzie dostępny profesjonalny mikrofon do harmonijki Blackedge!
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-09-26, 19:37    Odp: [Pytanie] Średnica Mica a brzmienie (i pokrętło Tone)

Wkładka o większej średnicy powinna mieć więcej basu, bo ma większą i cięższą membranę :) to mniej więcej tak się ma :)
To jak z głośnikiem - 10,12 i 15 calowym, tak mi się wydaje :)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Drui 

Posty: 292
Otrzymał 18 punkt(ów)
Wysłany: 2010-09-26, 21:10    Odp: [Pytanie] Średnica Mica a brzmienie (i pokrętło Tone)

Też tak to rozumiem, choć wg mnie to kwestia raczej średnicy niż ciężaru. Im większa średnica tym dłuższa fala może rezonować (dłuższa fala = niższy dźwięki).
Cieszę się, że moje przemyślenia jakoś potwierdzają się z Waszym doświadczeniem :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu