Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
Domator

Posty: 3
Wysłany: 2010-08-08, 12:35    Odp: [Technika] Podciągi

Harmonijka to Suzuki Easy Rider - tonacja C [możliwe, że może też coś być z harmonijką bo to jednak najniższa z najniższych półek, chodź brzmienie bardzo fajne. Wziąłem ją na początek ;) ] . Moje próby podciągów postaram nagrać niedługo. Wtedy wrzucę linki.


Oto link do podciągu na kanale 1 - http://w519.wrzuta.pl/aud...podciag_kanal_1

Nie nagrywałem na innych bo tam po prostu podciągu nie słychać nawet w najmniejszym stopniu. Jedynie zmienia się lekko barwa, nic więcej.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
aansaa 


Wiek: 32
Posty: 800
Otrzymał 31 punkt(ów)
Wysłany: 2010-08-17, 10:07    Odp: [Technika] Podciągi

A ja mam takie pytanie:
Gdy gram cicho i robię podciąg to czasem zacznie stroik tak piszczeć, czyja to wina?
Mam z tym problem na 4 w D i 2 w F. :)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
Gladias 


Wiek: 28
Posty: 349
Otrzymał 12 punkt(ów)
Skąd: Nysa/Warszawa
Wysłany: 2010-08-23, 22:56    Odp: [Technika] Podciągi

Ja tak mam na kanale drugim i trzecim w D (Golden Melody ). Ale to raczej moja wina :D za ostro ciągne w dół. Gdy gram "mocno" podbny problem występuje na kanale 2 w Big River Harp w A.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-08-30, 15:09    Odp: [Technika] Podciągi

Zdecydowalem sie napisac w tym temacie :)
Sam kombinuje, cos juz wychodzi... ale moze ktos poradzi i bedzie szybciej :)
Na warsztatach blues nad bobrem wyszedl moj brak umiejetnosci... nie bede sie rozpisywal, bo cwicze, zeby bylo dobrze (albo lepiej :D ) ale rzecza ktora sprawia mi najwiekszy problem sa podciagi na kanalach 8,9,10 :)
Powiedzcie mi prosze, w jaki sposób je robicie? O ile na 8 i 9 mi wychodzi dość często juz(cwicze) o tyle na 10 bardzo "na farta", sporadycznie...

...martwi mnie to!

Bo jak żyć bez kujawskiego blue note'a!?


:)
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-08-30, 19:59    Odp: [Technika] Podciągi

Blue note'a ćwicz grając "spoonful" Howlin Wolfa na (2)(3') :)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2010-08-30, 21:48    Odp: [Technika] Podciągi

Ale [b]minigunmen[/b], tu chodzi o Blue Note'a specyficznego, kujawskiego, czyli dziesiątkę obniżoną :) .
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-08-31, 12:34    Odp: [Technika] Podciągi

Ja się chyba starzeję albo coś. Albo za mało wchodze na forum ostatnio :D
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kamilteau 


Wiek: 33
Posty: 1390
Otrzymał 76 punkt(ów)
Skąd: Olsztyn/Offenburg
Wysłany: 2010-09-04, 18:21    Odp: [Technika] Podciągi

Kujawski Blue Note, czyli ten z 9 9 10 10'' (kujawski, bo pochodzący od Sławka Wierzcholskiego)?
_________________
"Don't start me talking, I'll tell everything I know..."
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Harry 


Wiek: 32
Posty: 984
Otrzymał 40 punkt(ów)
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2010-09-04, 19:33    Odp: [Technika] Podciągi

Dokładnie tak :D
Co to blue note, to wiem :D
Ale nie potrafie za bardzo robić podciągu na 10 :D a bez tego nici, z charakterystycznej zagrywki Sławka :D

[ Dodano: 2010-09-04, 20:34 ]
o.O wlaśnie zrobiłem.

[ Dodano: 2010-09-04, 20:36 ]
Ale jaja!
:D
Nauczyłem się :D
"a spróbuje se, a co!"
...to se spróbowałem.
:D
Jakby to powiedziały nadmorskie wodorosty - beka! :D

[ Dodano: 2010-09-04, 20:45 ]
Ale jaja.
Nawet umiem właśnie teraz, w tej chwili, dojeżdżać ten podciąg - od pół tonu do całego.
It's a Miracle! :D
Ej, to naprawde jest niemożliwe.
:D
Kolejny powód to szczerzenia się :D
Jak tak dalej pójdzie, to będę cierpiał na chroniczną suchość w ustach. :D
_________________

Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-09-04, 20:53    Odp: [Technika] Podciągi

A, to to się tak nazywa.. Gussow zakończył tak jeden kawałek grając z Mr. Satanem 20 lat temu :)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Barszczu78 

Wiek: 32
Posty: 8
Skąd: Wąchock
Wysłany: 2010-09-11, 16:30    Odp: [Technika] Podciągi

Siemka ;) właśnie ucze się podciągów i chciałem się spytać czy wychodzi mi to dobrze... podciąg na kanale 4 harmonijka marine band c.. Co o tym myślicie ?http://w562.wrzuta.pl/audio/51M8oMPdHHA/podciag_kanal_4
_________________
Rock ' n ' Roll
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-09-11, 16:35    Odp: [Technika] Podciągi

Przede wszystkim to grasz to na kanale 5, nie wiem czy zauważyłeś. :D Ale z tego co słysze to jak zagrasz to na 4 to powinno działać.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Barszczu78 

Wiek: 32
Posty: 8
Skąd: Wąchock
Wysłany: 2010-09-11, 17:46    Odp: [Technika] Podciągi

@ Minigumen
nie no byłem pewnien, że gram na kanale 4 :) Ale faktycznie mogłem popełnić błąd więc jak coś to sorki :) Jak coś to nagram to jeszcze raz i wrzuce albo najlepiej sam porównam.. Ale takto w miare jakoś chyba to źle nie brzmi,co nie ? no wiadomo trzeba jeszcze poćwiczyć ^^
_________________
Rock ' n ' Roll
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-09-11, 17:54    Odp: [Technika] Podciągi

Robisz to na kanale (5) na 100% a nie na 4, no i to byłby podciąg, gdyby nie fakt, że na 5 kanale da się go zrobić bardzo nieznacznie więc praktycznie na początkowym etapie to nie ma sensu. Zrób na 4.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Barszczu78 

Wiek: 32
Posty: 8
Skąd: Wąchock
Wysłany: 2010-09-11, 18:35    Odp: [Technika] Podciągi

Ok dzięki Minigumen :)

[ Dodano: 2010-09-12, 15:11 ]
Siemanko ;) mam takie pytanie przypuśćmy, że nauczyłem się już robić podciąg, lecz jak mam to zastosować w graniu zeby dobrze brzmiało ? Np. gdy gram z tabulatur pisze tam, żeby zrobić podcią o cały ton albo o pół tonu .. Zupełnie nie wiem jak pownien poprawnie brzmieć podciąg o cały ton, a o pół tonu.. Pomóżcie :)
_________________
Rock ' n ' Roll
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
B.A.R.J.O. 

Posty: 39
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 2010-09-17, 12:24    Odp: [Technika] Podciągi

Jeśli chodzi o prawidłowo wykonany podciąg to dobrym ćwiczeniem jest obniżanie dźwięku do dobrze nastrojonego innego instrumentu (odniesienie) np. keyboardu lub po prostu "granie do" tunera chromatycznego który wprost pokaże czy grasz dźwięk czysto. Rada Sebastiana Challiera jest taka by próbować wymawiać niemo głoski i tak zapamiętać "ułożenie języka i gardła" dla danego dźwięku. Generalnie by grac czysto bending trzeba dużo ćwiczyć :) . Ale warto bo to ważna technika pozwalająca uzyskać część brakujących naturalnie dźwięków oraz wspomniane wcześnie blue noty :) .
_________________
The Blues will never leave you
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
piracik 


Wiek: 32
Posty: 158
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Otwock
Wysłany: 2010-10-20, 20:20    Odp: [Technika] Podciągi

Witam. Wrzucam 2 próbki z moimi podciągami na golden melody w C i G.
Problem polega na tym że są jakieś takie niezbyt kolorowe. Proszę o wysłuchanie.
Na obu nagraniach gram najpierw el condor pasa a potem wonderful life.

El condor pasa to:
2(''3)('''3)(''3)(3)4(3)4(4)5 65 (6)65 5(4)4(''3)4(''3)

Potem w C podciągam 3, 4 i 2 kanał "płynnie".

Proszę powiedzieć, co robię źle ;)

http://www.speedyshare.co...lden_melody.wav
http://www.speedyshare.co...lden_melody.wav
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
kuba 


Wiek: 47
Posty: 555
Otrzymał 62 punkt(ów)
Skąd: kielce
Wysłany: 2010-10-20, 20:49    Odp: [Technika] Podciągi

no mało kolorowe, to fakt. Ale są. Ćwicz, pracuj przeponą, trzymaj luźno policzki i graj na stojąco.
pzdr.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2010-10-20, 20:53    Odp: [Technika] Podciągi

Rozpisałeś taby poprawnie do początku utworu dopisałem ci resztę, ale to co nagrałeś to porażka , bez rytmu sąsiady co rusz jeszcze długa droga przed tobą.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
piracik 


Wiek: 32
Posty: 158
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Otwock
Wysłany: 2010-10-20, 21:15    Odp: [Technika] Podciągi

[b]kuba[/b], dzięki, jutro popróbuję.
[b]adamg53[/b], zagrałem to tak na odwal, chodziło o pokazanie podciągów i porównanie ich do nie-obniżonych dźwięków ;) A co do rytmu też zdaję sobie sprawę, ale to dlatego, że chciałem wcelować w A na 3 kanale, itd. Masz jakąś koncepcję co do tego, czemu te podciągi są takie?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2010-10-20, 21:34    Odp: [Technika] Podciągi

Jasne że mam .Ja uczę sie grać poprawnie każdy dzwięk z gamy chromatycznej i nie nazywam tego techniką podciągu ,czy overów. Uczę się na harmonijce wydobywć (powiem obrazowo) białe i czrne klawisze fortepianu i traktuje to jako podstawę nauki na harmonijce. To trudne bo na fortepianie naciskasz klawisz i masz gotowy dzwiek , a na harmonijce trzeba to wyćwiczyć, ale jak to zrobisz to jesteś w przedsionku osób średnio zaawansowanych
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-10-20, 21:46    Odp: [Technika] Podciągi

Racja, to dużo dodaje do poziomu grania, natomiast co do klasyfikacji typu "średnio zaawansowany" to zależy czy patrzysz na tą klasyfikację czysto technicznie, bo jest masa harmonijkarzy, którzy trzymali się tylko 3 pozycji bez overów i są legendarni - byli świetni. I wtedy na dobrą sprawę są na poziomie "maksymalnie zaawansowanych". Tylko na przykład w moim wypadku/klimatach i generalnie w bluesie, nie chodzi o/nie dąży się do zdobycia wszelkich możliwych umiejętności technicznych, żeby popisywać się jak Jason Ricci, tylko raczej, żeby grać kawał dobrej muzyki - nie kawał skomplikowanej w umiejętnościach muzyka... muzyki. Feeling.

No i tak jak adamg53 mówi, to nie jest technika/efekt/dodatek, to jest podstawa konieczna do grania jakiegoś minimalnie i sensownie bogatego utworu.
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2010-10-20, 21:57    Odp: [Technika] Podciągi

Ale jedno nie wyklucza drugiego , czy myslisz że Jason Ricci nie zagra tak jak rasowi blusmeni ,on przecież potrafi grać na harmonijce diatonicznej jak na chromatycznej i czy myślisz ze bluesa nie potrafi zagrać w 3 pozycjii jak to robili prekursorzy. Trendy sie zmieniaja nie trzeba stać w miejscu, idźmy do przodu.

[ Dodano: 2010-10-20, 23:38 ]
Myślę ,że teraz granie czystych dzwieków na diatoniku to wymóg i dla tego zaliczyłem tą umiejętność do średnio zaawansowanych (to nie znaczy że umiejący grać wszystkie dzwięki będą grali jak Little Walter), ale uzbrojeni w większą możliwość wboru mogą go prześcignąć (ale w to i ja wątpię)
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
piracik 


Wiek: 32
Posty: 158
Otrzymał 21 punkt(ów)
Skąd: Otwock
Wysłany: 2010-10-21, 16:49    Odp: [Technika] Podciągi

[b]adamg53[/b], powiedziałeś, że wiesz, dlaczego moje podciągi są takie niekolorowe, ale nie powiedziałeś w końcu jaka to jest koncepcja.
Rozkład dźwięków na harmonijce jest mi doskonale znany i biegle bez zastanowienia nimi operuję.

Dziś próbowałem trochę ten 3 kanał podciągać - kombinowałem ze wszystkim: gardło, policzki, inne ułożenie języka, ale nie daję rady.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2010-10-21, 18:10    Odp: [Technika] Podciągi

Musisz poszperać na forum pisałem już o "aparacie gębowym". Zapoznaj sie z tym tematem tzn. poznaj co to jest aparat zamkniety i otwarty, w/g mnie to klucz do początku wydobywania poprawnego obniżania dzwięków. Przynajmniej ja tak się nauczyłem obniżać dzwięki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#minigunmen 


Wiek: 36
Posty: 2769
Otrzymał 127 punkt(ów)
Skąd: Kat, Ośw, Krak
Wysłany: 2010-10-21, 21:22    Odp: [Technika] Podciągi

Dokładnie tak myślę jak Ty, choć twórczość Jasona Ricci nie koniecznie przypada mi do gustu ;)
_________________
Naprawiam harmonijki! Reguluję pod overbending!- kontakt - PW albo GG albo mail. Paweł Pilnik Pilecki.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
Soban

Posty: 31
Otrzymał 1 punkt(ów)
Wysłany: 2010-11-03, 19:50    Odp: [Technika] Podciągi

Witam
załączam wykonania moich "podciągów" z zapytaniem czy tak to powinno wyglądać, niestety ale większość z tego co wrzucili poprzedni użytkownicy wyparowała.. Wiec nie mam porownania

http://w81.wrzuta.pl/audio/3jRt6VvecTX/6

http://w81.wrzuta.pl/audio/0c7Y7OU2dZP/1

http://w81.wrzuta.pl/audio/4icbPNdhYbr/2

http://w81.wrzuta.pl/audio/2aVW8dQ18Tj/3

http://w81.wrzuta.pl/audio/9oEQ5lc0wGh/10

http://w81.wrzuta.pl/audio/a7UTArCIL5b/9

http://w81.wrzuta.pl/audio/3X5m79iLUoB/8

Używam Harmonijki w tonacji d wiec wyższe dzwieki mogą być piskliwe. Bardzo trudno wykonać mi podciag na nizszych kanałach
1 szybko moje płuca się zapęłniaja, i nie mam już siły
2. czy to możliwe że z powodów Fonetycznych gdyż nie mogę wymówić głoski "R".
3. Powodem może być ząb, który wyrósł obok 2giego, wiec ejs bardziej przy srodku.

Chce dodać jeszcze że nie potrafie na kanalach 2 i 3 wskoczyć o pół tonu tylko zaniżam od razu na ostatnie.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
+adamg53

Posty: 1149
Otrzymał 82 punkt(ów)
Wysłany: 2010-11-03, 20:37    Odp: [Technika] Podciągi

Jesteś na etapie nauki obniżania dzwęków, ćwicz z klawiszami lub jakimś symulatorem, aby na harmonijce D w gamie D dur G to było G (2") i B to było B (3"). To podstawa , inne trudne dzwięki przyjda same.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
KatuzaR 


Wiek: 32
Posty: 319
Otrzymał 29 punkt(ów)
Skąd: Kryry
Wysłany: 2010-11-03, 22:22    Odp: [Technika] Podciągi

Ja się tam mało znam, ale mój kolega, a nasz współforumowicz dostał wyróżnienie najlepiej zapowiadającego się harmonijkarza roku mimo tej dysfunkcji. Potrafi jednak wymawiać "francuskie R". Do tego bardzo ładnie idzie mu TB, więc uważam że najwyżej jest to nieudogodnienie.


KatuzaR
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
B.A.R.J.O. 

Posty: 39
Otrzymał 2 punkt(ów)
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 2010-11-04, 08:56    Odp: [Technika] Podciągi

A jakież to szacowne gremium nadało takie wyróżnienie?
_________________
The Blues will never leave you
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu