Zapamiętaj mnie i lub zarejestruj | Zapomniałem hasła

Artykuły Recenzje Harmonijkowe Bitwy
Szukaj Użytkownicy Grupy
Odpowiedz do tematu
Autor
Wiadomość
ajneck 


Wiek: 57
Posty: 188
Otrzymał 5 punkt(ów)
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2010-09-14, 00:11    Hohner Chromanica 64 - sprężyna suwaka za twarda

Mam Chromonica 64 (plastikowy korpus),generalnie wszystko OK,przesuwka chodzi lekko,ale jej sprężyna jest jak na mój gust lekko za twarda.Czy da się ją wymienić?
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
radiomaniak


Posty: 53
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Katowice
Wysłany: 2011-02-01, 14:48    Odp: Hohner Chromanica 64 - sprężyna suwaka za twarda

Mam pewną wątpliwość.
Piszesz, że przesuwka chodzi lekko ale sprężyna jest lekko za twarda.
Wnioskuję, że sprężyna jest za twarda i nie daje się ugryźć.
To naturalne nie powinieneś się dziwić.
Jeśli wszystko chodzi lekko to nie kombinuj za bardzo i lepiej poćwicz gamy. :x
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
ajneck 


Wiek: 57
Posty: 188
Otrzymał 5 punkt(ów)
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2011-02-06, 23:56    Odp: Hohner Chromanica 64 - sprężyna suwaka za twarda

Ćwiczę tylko improwizując z podkładem,żadnych gam,wprawek i tym podobnych g...n,nienawidzę tego! Uraz po jednym roku w szkole muzycznej.
A przesuwka chodzi naprawdę lekko,wymienił mi ją pan Z.Zgraja,bo miałem skrzywioną.
Ja wiem,że tak to zrobił producent,ale pomyślałem,że skoro nie ma oporów przesuwki,a przy szybszych ruchach ta twardość mi jednak trochę przeszkadza,to założenie trochę delikatniejszej sprężyny poprawiłoby szybkość gry.
Dodam,ze to co można posłuchać w moim podpisie,grałem jeszcze kciukiem,bo nigdy nie widziałem grającego harmonijkarza chromatycznego.Dopiero niedawno,gdy zobaczyłem na You Tube grającego Gregoire Mareta i innych,zacząłem przyciskać przesuwkę dolną częścią wskazującego palca,i dopiero teraz mi ta twardość przeszkadza.A nie chcę wracać do starej techniki.
Mam jeszcze Chromonica 48 i tam jest wszystko OK.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Maciekdraheim 


Wiek: 35
Posty: 3604
Otrzymał 296 punkt(ów)
Skąd: Ciechocinek
Wysłany: 2011-02-06, 23:58    Odp: Hohner Chromanica 64 - sprężyna suwaka za twarda

Mam podobną sytuację ze swoją Chromonicą. Przesuwce nic nie przeszkadza w swobodnym ruchu, oprócz tego, że sprężyna chyba tytanowa.
_________________
Blues is nothing but a good man feeling bad, thinking about the woman he once was with.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
 
radiomaniak


Posty: 53
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Katowice
Wysłany: 2011-02-17, 11:53    Odp: Hohner Chromanica 64 - sprężyna suwaka za twarda

Nie ucieszę Was, ale twardość sprężyny jest ściśle związana z jej przekrojem i materiałem z którego jest wykonana. To ile ma zwojów i jak jest powyginana może zmienić jej "skok" ale nie twardość.
Dlatego dobra rada - przyzwyczaić się do tego co mamy.
Hendricks nie narzekał na gitarę dla praworęcznych że struny nie tak założone. Łapał za sprzęt i robił muzykę.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
ajneck 


Wiek: 57
Posty: 188
Otrzymał 5 punkt(ów)
Skąd: Chorzów
Wysłany: 2011-02-17, 15:01    Odp: Hohner Chromanica 64 - sprężyna suwaka za twarda

W pierwszym poście wyrażnie pytam:"Czy da się ją wymienić?" Chodziło mi o to czy może ktoś już się bawił w wymianę sprężyny przesuwki na bardziej miękką.I nie chodzi mi o to jak jest powyginana i ile ma zwojów,tylko o zamianę,to jasne,na cieńszą-o mniejszym przekroju.
Akurat jako stroiciel mam dostęp do stalowego drutu o grubościach od 0.750 do 1.2mm(no ten to na pewno za gruby),rozmiary rosną co 0.025 mm-więc duży wybór. Nawinąć takie coś też bym potrafił.Chciałbym poekserymentować.
Pytam tylko czy ktoś miał już jakieś doświadczenia w tym temacie.Albo ja będę pierwszy.
A co do Hendriksa,może facet po prostu się na tym nie znał,tak jak nie znał się na tym,co wyniknie z połączenia środków nasennych i alkoholu.

[ Dodano: 2011-02-17, 16:04 ]
Pisząc "nie znał" mam na myśli oczywiście przeróbki,nie grę.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Felix 


Posty: 1596
Otrzymał 123 punkt(ów)
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 2011-02-17, 16:37    Odp: Hohner Chromanica 64 - sprężyna suwaka za twarda

ajneck napisał/a:
Nawinąć takie coś też bym potrafił.Chciałbym poekserymentować.
ajneck napisał/a:
Akurat jako stroiciel mam dostęp do stalowego drutu

anjeck widzisz sam, że potrzeba nam tu takich experymentatorów i było by miło :) , gdybyś podoświadczał i opublikował swoje wyniki badań.
Osobiscie jestem ciekaw tych spraw, bo może moja 48 też kiedyś może zacznie niedomagać.
_________________
Keep breathing music ...
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
radiomaniak


Posty: 53
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Katowice
Wysłany: 2011-02-18, 09:22    Odp: Hohner Chromanica 64 - sprężyna suwaka za twarda

XXXXXX napisał/a:
"Czy da się ją wymienić?"

Akurat jako stroiciel mam dostęp do stalowego drutu o grubościach od 0.750 do 1.2mm(no ten to na pewno za gruby),rozmiary rosną co 0.025 mm-więc duży wybór. Nawinąć takie coś też bym potrafił.Chciałbym poekserymentować.


Sorki XXXXXX ale jako stroiciel masz świadomość tego że "nie święci garnki lepią" masz dostęp do drutu stalowego i pytasz czy da się go wygiąć. To ja już sie pogubiłem.

To trochę tak jakby mechanik samochodowy zadał pytanie, czy w kosiarce spalinowej wymienai się świece. Ale może się mylę.

Reasumując masz szansę być pierwszym. To chyba fajne uczucie :D

pozdrawiam,
NW.
Ostatnio zmieniony przez radiomaniak 2011-02-19, 18:15, w całości zmieniany 1 raz  
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
#Medium 


Wiek: 52
Posty: 1693
Otrzymał 209 punkt(ów)
Skąd: Ełk
Wysłany: 2011-02-18, 09:59    Odp: Hohner Chromanica 64 - sprężyna suwaka za twarda

Panowie, ja was nie rozumiem. Jakie pojęcie o sprężynach mają Ci, którzy się wypowiadają.

Nakręcić sprężynę to nie wszystko. Trzeba ją jeszcze zahartować. Mało tego, drut drutowi nierówny. Druty na sprężynę są "szybkie" i "wolne", oczywiście jest to związane też z siłą potrzebną do, w tym przypadku, przesunięcia przesuwki, ale nie tylko. Innymi słowy stosując dwa identyczne w średnicy druty będziemy mieli sprężyny nawet jeśli nie bardzo różniące się sprężystością "twardością" to szybkością rozprężania się - nawet znacząco.
Zmniejszenie siły przy nieprawidłowym materiale lub wykonaniu może doprowadzić do tego, że przesuwka będzie powracać zbyt wolno, co zaowocuje brakiem możliwości grania szybszych utworów.

Robiłem sam sporo rożnego rodzaju sprężyn i powiem, że sam drut stalowy to nie wszystko.

Jest jeszcze kilka sposobów zmniejszenia sprężystości sprężyny, ale powrotu do stanu pierwotnego nie będzie.

Pozdrawiam

Medium
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
radiomaniak


Posty: 53
Otrzymał 1 punkt(ów)
Skąd: Katowice
Wysłany: 2011-02-19, 18:11    Odp: Hohner Chromanica 64 - sprężyna suwaka za twarda

Medium, święte słowa. Materiałoznastwo się kłania. :?
Z drugiej strony jeśli ktoś ma ochotę eksperymentować to tylko dobrze. Chyba że eksperymentuje na mnie, wtedy bardzo niedobrze :razz:

Postęp jeste ściśle związany z liczbą podjętych prób.
Dodaj punkt autorowi tego posta
 
 
  
Odpowiedz do tematu